Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki linux na bardzo starego i słabego laptopa?

Zaczęty przez endoc1784, Grudzień 12, 2018, 12:22:41 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

endoc1784

Witam, na początek się przywitam bo to mój pierwszy post na tym forum a więc WITAJCIE! 
Jako, że padł mi monitor od PC to znalazłem starego laptopa mianowicie Dell Inspirion 1018
1gb ram, Intel Atom N455 (1.66 GHz, 512 KB cache) grafika    Intel GMA 3150.
Chciałbym na nim tylko przeglądać internet (facebook, onet, forum), zainstalowalem na nim Peppermint Linux ale nie działa to tak płynnie jakbym chciał.
Czy jest coś bardziej płynnego na tego laptopa? JA się kompletnie nie znam, to moja pierwsza przygoda z linuxem w życiu.
Z góry dzięki za pomoc

TataPingu

Na takim lapku dobrze powinien się "czuć" np Q4OS, Antix, ale, ale chyba i SPARKY powinien "wydołać" ;)

PomPom

Antix powinien być dobry, jak najbardziej, jeszcze jak.
myk byle jak jako tako

endoc1784

znajomy mi też poleca w tej chwili lubuntu. Co ty na to?

TataPingu

Obojętnie które "buntu", w porównaniu do w/w wszystkie będą "mulić"....

pavbaranov

Istnieje cała rzesza dystrybucji, które są tworzone z myślą o starym sprzęcie, jak choćby AntiX. W zależności od Twoich linuksowych umiejętności można pokusić się bądź to o "zbudowanie" we własnym zakresie czegoś, co najlepiej będzie pracować na takim sprzęcie, bądź spróbował sięgnąć po gotowe rozwiązania.
Nie wskażę Ci tej dystrybucji, którą masz stosować, mogę jedynie wskazać to, czym ja kierowałbym się przy dokonywaniu wyboru dystrybucji na taki komputer.
Pierwsze - wąskie gardło czyRAM oraz procesor.
Drugie wąskie gardło to... przeglądarka.
Jeśli nie masz możliwości dodania RAM (lub z jakiejś przyczyny nie jest to interesująca opcja), to:
1. Skupiłbym się wyłącznie na dystrybucjach, które oparte są o WM, a nie o DE. Innymi słowy tylko dystrybucje, które oparte są np. o OpenBox, FluxBox czy JWM. Każdy MB RAM ma bowiem znaczenie.
2. Dobierając oprogramowanie wybrałbym takie, które jest z "jednej stajni" (czyli opiera się np. wyłącznie na Gtk2, wyłącznie na Gtk3, czy Qt5 - liczy się bowiem każdy MB RAM :)).
3. Niestety problemem mogą być dostępne obecnie przeglądarki. Doszliśmy do sytuacji, gdzie w zasadzie do wyboru mamy Chromium i wszelkie jego pochodne (chodzi o silnik Blink) lub Firefox. Pierwsza z nich jest bardzo łasa na RAM i 1GB RAM zużyć może w moment.
4. Ze względu na wielkość RAM zmienił swoje ewentualne przyzwyczajenia i przeglądając sieć otwierał minimalną ilość stron, tam gdzie się da użyłbym jakiegoś narzędzia blokującego reklamy i ogólnie kontekst multimedialny.

Takie założenia prawdopodobnie możesz spróbować zrealizować np. z takimi dystrybucjami jak: DSL (Damn Small Linux), Antix, Puppy Linux, Tiny Core Linux - wszystkie korzystają z JWM, które da Ci nieco komfortu w obsłudze, a jednocześnie ma bardzo mały apetyt na RAM.
Jako przeglądarka - nie mam tu doświadczeń, jednak tak używający ją postrzegają - Palemoon.

Powinno dać radę.

ciubaka

Jak tylko do internetu to jeszce slax albo portheus.
Nie pchać się w duże i pełne dystrybucje.

TataPingu

Bardzo cienką (i w dodatku polską dystrybucją) jest trochę spreparowana, ale szybka 4MLinux,:

http://4mlinux.com/index.php?page=download

ewent. Slitaz:

http://www.slitaz.org/en/get/

hobbysta

Zaczłąbym od najnowszych wydań: Sparky, AntiX i Salix. Na pewno jedna z nich zadziała całkiem nieźle. Podkreślam: najnowszych wydań! Nie tych z przed 3 czy 5 lat. Starsze nie znaczy lepsze - a w Linuxie nie obowiązuje zasada 'nowy system - nowy komputer'. Często odwrotnie: nowsze wersje pracują znacznie lepiej aniżeli poprzednie.

serano

Dystrybucja korzysta z własnego menedżera pakietów MyDSL i formatu.dsl oraz.uci i.unc, w których dostępne są m.in. OpenOffice.org, GIMP, Skype czy Opera. Po instalacji na dysku twardym możliwe jest odblokowanie menedżera apt i wykorzystanie pakietów .deb

Zobacz najnowsze wiadomości na forum