Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#1
Porady internautów / Odp: Linux Wskazówki.
Ostatnia wiadomość przez linuxbest2024 - Dzisiaj o 03:25:29 PM
Cytat: melis w Styczeń 24, 2025, 09:25:27 AM
Cytat: pavbaranov w Styczeń 23, 2025, 11:10:05 AMNie zachęcałbym aż tak - zwłaszcza newbie - do tych wszystkich forków, zwłaszcza takich jak np. Mint
Dokładnie. Niestety Mint od dawien dawna jest polecany na start. Może ok, do samego liźnięcia. Prawda jest niestety taka, że Mint potrafi przedstawić zaniedbania devów w najmniej oczekiwanym momencie. I rzeczywiście, osobiście uważam, że Arch jest prostszy w obsłudze od Debiana. Rozpoznaj i włącz, przed instalacją Debiana, kartę WiFi czterema komendami. O budowaniu paczek nawet nie ma co wspominać, bo o ile uda się zbudować, to z konfiguracją i instalacją, już tak kolorowo nie jest. Poradnik zły nie jest, ale błędy w pisowni należy poprawić w pierwszej kolejności.
No moim zdaniem mint jest dla początkujących czyli na tzw. liźnięcie. Dlatego o nim wspomniałem a arch potrafi działać cuda.Sam go używałem przez rok i nie wszystko z aur da się dziś pobrać. Pobieranie np. Waterfoxa kończy się błędami. Trzeba wtedy pobierać z plików bin np. waterfox-bin.
#2
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / ubuntu, srodowisko graficzne l...
Ostatnia wiadomość przez msz - Dzisiaj o 03:09:59 PM
Cześć, mam zainstalowane ubuntu 24.10 z srodowiskiem graficznym lubuntu. Komputer się calkiem zawiesza kiedy chce wlaczyc stan uspienia. Kiedy wlacze srodowisko ubuntu, stan uspienia dziala normalnie. Pomoze ktos to naprawic?
#3
Multimedia / Odp: Kodi w niskiej rozdzielcz...
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Dzisiaj o 12:01:59 PM
Cytat: pavbaranov w Styczeń 19, 2025, 09:14:59 PMNiech się wypowie ktoś, kto używa, ale jeszcze kilka podpowiedzi z netu:
https://forum.kodiwpigulce.pl/showthread.php?tid=345
https://forum.kodiwpigulce.pl/showthread.php?tid=4766
https://forum.kodiwpigulce.pl/showthread.php?tid=1948
To ostatnie chyba najciekawsze. Swoją drogą, to chyba na tym właśnie forum najszybciej Ci pomogą.
Linki niewiele wniosły, ale zgodnie z Twoją sugestią zadałem pytanie na forum.kodiwpigulce.pl. Tam też nikt nie zaproponował jakichś zaawansowanych ustawień optymalizujących działanie Kodi, z czego wnioskuję, że pewnie takich nie ma, bo by się ktoś pochwalił.

Jednakże użytkownik @Toov zaproponował, żebym zamiast wtyczki TVP GO użył TVP_VOD, która jest nowsza i aktualizowana. Spróbowałem, ale efekt nie był powalający. Wprawdzie obraz dobrej jakości, ale wyświetlany jak w zwolnionym tempie i nienadążający za dźwiękiem. Wtyczka TVP_VOD wyświetla parametry strumienia i okazało się, że jest to 576p, H.264, AAC.

Nie tego się spodziewałem. Przy rozdzielczości 1080p rzeczywiście spodziewałbym się takich kłopotów, ale z 576p i tymi kodekami mój sprzęt powinien sobie poradzić.

Postanowiłem zrobić eksperyment. Na dekoderze DVB-T nagrałem fragment programu telewizyjnego w rozdzielczości SD i otrzymany plik spróbowałem odtworzyć na moim komputerze, najpierw odtwarzaczem VLC. Bez żadnego problemu. Obraz dobrej  jakości, płynność wyświetlania idealna, obciążenie CPU poniżej 30%. No to teraz ten sam plik w Kodi. Wyświetlanie spowolnione, obraz nie nadąża za dźwiękiem, jak w przypadku wtyczki TVP_VOD, ale o dziwo, obciążenie CPU poniżej 30%.

No to coś tu jest nie tak. Dlaczego Kodi nie wykorzystuje mocy procesora, a jest zapas, do uzyskania płynnego wyświetlania? Może problem jest w grafice? No to wróciłem do Twojego linku z wymaganiami sprzętowymi, a tam jest tak:
CytatKodi will run on most graphics cards made within the last 10-years or so, though for good hardware video decoding support a little newer graphics cards can be required. This includes most cards from AMD/ATI, Intel, or NVIDIA which support OpenGL 2.0 or later.

AMD/Intel

    Minimum: Mesa 11.3 or later
    Recommended: Mesa 17.1 or later (required for 10 bit HEVC)
A co ja mam?
$ glxinfo | grep -i mesa
    GLX_INTEL_swap_event, GLX_MESA_copy_sub_buffer, GLX_OML_swap_method,
client glx vendor string: Mesa Project and SGI
    GLX_EXT_visual_rating, GLX_INTEL_swap_event, GLX_MESA_copy_sub_buffer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_swap_control, GLX_OML_swap_method, GLX_OML_sync_control,
    GLX_EXT_visual_rating, GLX_INTEL_swap_event, GLX_MESA_copy_sub_buffer,
    GLX_MESA_query_renderer, GLX_MESA_swap_control, GLX_OML_swap_method,
Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
    Device: Mesa DRI Mobile Intel® GM45 Express Chipset  (0x2a42)
OpenGL renderer string: Mesa DRI Mobile Intel® GM45 Express Chipset
OpenGL version string: 2.1 Mesa 18.3.6
    GL_KHR_debug, GL_KHR_no_error, GL_KHR_robustness, GL_MESA_pack_invert,
    GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_MESA_window_pos, GL_NV_blend_square,
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 2.0 Mesa 18.3.6
No to więcej niż trzeba. Ale dalej jest tabelka dla 1080p, a tam:
CytatMinimum for HW decoding of 8-bit H.264 and VC-1:    Radeon HD 5000 series or newer    Sandy Bridge / Silvermont or newer    GeForce 8 series or newer (released 2006)
No, tyle to nie mam, ale też nie chciałem koniecznie rozdzielczości 1080p, wystarczy mi 576p dla której wymagania nie są podane. Przypuszczam jednak, że Kodi generalnie źle sobie radzi z dekodowaniem H.264, przez co wymaga od sprzętu znacznie więcej niż powinien.

Generalnie skończy się to chyba wyrzuceniem Kodi z tego komputera. Bez większego żalu, jako uniwersalne centrum multimedialne program mi się nie podoba (przerost formy nad treścią). Właściwie to zależało mi głównie na tych wtyczkach, bo nie ma oficjalnej aplikacji TVP GO na Linuksa, ale trudno.

Wątek zostawiam na razie otwarty, może jeszcze ktoś coś wymyśli albo sprostuje.

#4
Mepis, antiX, MX / Pasek zadań - na wysokości 1/4...
Ostatnia wiadomość przez colnet - Dzisiaj o 11:46:40 AM
Linux MX 23.2 XFCE. Mam ten system od kilku miesięcy, wczoraj zajęty remontem łazienki słuchałem muzyki którą "nadawał" Linux. Gdy po godzinie doszedłem do komputera zauważyłem że pasek zadań jest na 1/4 wysokości ekranu. Próbowałem ustawieniami to zmienić, ale niestety mi się to nie udało. Nie wiem gdzie tego szukać - chciałbym powrotu do normalej pozycji tego paska - do dolnej krawędzi ekranu. Proszę o pomoc w temacie.
#5
Mepis, antiX, MX / Odp: Jenoużytkownikowy Linux (...
Ostatnia wiadomość przez melis - Dzisiaj o 10:52:00 AM
Czyli chcesz logować się z automatu na konto root. Jak najardziej do zrobienia w menadżerze userów - zależnie jakiego środowiska używasz, inaczej może to wyglądać, chociaż w Mx jest odpowiedni wnet aplet do tego. Możesz też zwyczajnie dodać się do grupy root i tyle. wtedy nawet sudo nie będzie wymagane do podniesienia uprawnień. Jeśli jednak rzecz tyczy się dostępu do urządzeń zewnętrznych, gdzie nie masz mozliwości wprowadzania modyfikacji, to nie konto o wyższych uprawnieniach jest Tobie potrzebne, a odpowiednia modyfikacja zmiennych środowiskowych w Mx.  Tudzież, jeśli chodzi o modyfikacje dysku z Windows, wyłączenie w tym drugim opcji szybkiego uruchamiania. Z tą opcją włączoną, żaden Linux nie pozwoli na wprowadzenie modyfikacji, na dysku z Windows.
#6
Mepis, antiX, MX / Odp: Jenoużytkownikowy Linux (...
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Dzisiaj o 10:29:57 AM
Cytat: r-tea w Styczeń 24, 2025, 07:45:48 PMPo krótce: Od miesięcy, czyli od czasu kiedy zacząłem używać Linuksa na codzień, nie mogę dojść do ładu z jednym z (nazwijmy to) elementów systemu, i pomyślałem, że sprawienie by mój Linux MX przestał w ogóle zwracać uwagę na kwestie użytkowników i ich prawa dostępu do napędów i plików doprowadzi w końcu tę kwestię do NORMALNOŚCI.
Nie doprowadzi do normalności, bo to z punktu widzenia Linuksa i większości innych współczesnych systemów rozwiązanie całkowicie nienormalne. Skończyłoby się pewnie na tym, że musiałbyś stworzyć własną dystrybucję (bo MX to już by nie był), a i tak pewnie gdzieś jakiś użytkownik by był, tyle że ukryty.
CytatPO PROSTU chciałbym to wypróbować, bo sądzę, że to by pomogło w rozwiązaniu mojego problemu. TO, czyli Linux bez systemu użytkowników, lub jeśli się nie da, to z jednym, jedynym użytkownikiem na stałe. I, co oczywiste, bez jakiejkolwiek kontroli praw, czyli użytkownik (ten jeden, jedyny) robi co tylko chce.
To nadaj swojemu użytkownikowi prawa roota.
#7
Mepis, antiX, MX / Odp: Jenoużytkownikowy Linux (...
Ostatnia wiadomość przez r-tea - Styczeń 24, 2025, 07:45:48 PM
Cytat: mirekc w Styczeń 24, 2025, 07:41:49 AMPo co? Nie lepiej mieć roota i jednego ,,zwykłego" użytkownika z autologowaniem na tego ostatniego? Jak tak mam na moim ,,mediacenter". System pięknie startuje ...

Ja właśnie też tak mam: roota i jeden ,,zwykły" użytkownik z autologowaniem na tego drugiego. I to widocznie nie zdaje u mnie egzaminu.
Nie chcę wchodzić w szczegóły, bo zrobi się z tego z 10 wątków na raz.
Po krótce: Od miesięcy, czyli od czasu kiedy zacząłem używać Linuksa na codzień, nie mogę dojść do ładu z jednym z (nazwijmy to) elementów systemu, i pomyślałem, że sprawienie by mój Linux MX przestał w ogóle zwracać uwagę na kwestie użytkowników i ich prawa dostępu do napędów i plików doprowadzi w końcu tę kwestię do NORMALNOŚCI.
Dodam od razy, by uniknąć niepotrzebnych nauczań, że znam temat bezpieczeństwa systemu, itd., itp., więc, proszę nie idździe w tę stronę w swoich radach. Te rzeczy mi nie są potrzebne.

PO PROSTU chciałbym to wypróbować, bo sądzę, że to by pomogło w rozwiązaniu mojego problemu. TO, czyli Linux bez systemu użytkowników, lub jeśli się nie da, to z jednym, jedynym użytkownikiem na stałe. I, co oczywiste, bez jakiejkolwiek kontroli praw, czyli użytkownik (ten jeden, jedyny) robi co tylko chce.

Trochę się rozpisałem, ale myślę, że dzięki temu mnie dokładnie zrozumiecie.
#8
Porady internautów / Odp: Linux Wskazówki.
Ostatnia wiadomość przez melis - Styczeń 24, 2025, 09:25:27 AM
Cytat: pavbaranov w Styczeń 23, 2025, 11:10:05 AMNie zachęcałbym aż tak - zwłaszcza newbie - do tych wszystkich forków, zwłaszcza takich jak np. Mint
Dokładnie. Niestety Mint od dawien dawna jest polecany na start. Może ok, do samego liźnięcia. Prawda jest niestety taka, że Mint potrafi przedstawić zaniedbania devów w najmniej oczekiwanym momencie. I rzeczywiście, osobiście uważam, że Arch jest prostszy w obsłudze od Debiana. Rozpoznaj i włącz, przed instalacją Debiana, kartę WiFi czterema komendami. O budowaniu paczek nawet nie ma co wspominać, bo o ile uda się zbudować, to z konfiguracją i instalacją, już tak kolorowo nie jest. Poradnik zły nie jest, ale błędy w pisowni należy poprawić w pierwszej kolejności.
#9
Mepis, antiX, MX / Odp: Jenoużytkownikowy Linux (...
Ostatnia wiadomość przez melis - Styczeń 24, 2025, 08:39:32 AM
Cytat: r-tea w Styczeń 23, 2025, 07:30:31 PMCzy da się skonfigurować MX Linux tak, jakby w ogóle nie było systemu użytkowników?
Czy chodzi Tobie o to, aby zainstalować system, bez żadnego usera? No to całkiem dziwny pomysł, albowiem kto miałby go uruchomić? Jakiś user jest wymagany do wystartowania sesji.
#10
Mepis, antiX, MX / Odp: Jenoużytkownikowy Linux (...
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Styczeń 24, 2025, 07:41:49 AM
Cytat: r-tea w Styczeń 23, 2025, 07:30:31 PMCzy da się skonfigurować MX Linux tak, jakby w ogóle nie było systemu użytkowników?
Po co? Nie lepiej mieć roota i jednego ,,zwykłego" użytkownika z autologowaniem na tego ostatniego? Jak tak mam na moim ,,mediacenter". System pięknie startuje od razu gotowy do pracy bez konieczności logowania, a przynajmniej wiem gdzie mam pliki konfiguracyjne aplikacji i przestrzeń na swoje dane. Dodatkowo można wydzielić partycję na /home i mieć pewność, że nieważne ile się filmów (czy czego tam innego) pobierze z Internetu, nie ,,zatka" się systemu.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum