Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

G-parted zwiększenie partycji swap[ROZWIĄZANY]

Zaczęty przez stefan1980, Marzec 17, 2019, 10:14:00 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

stefan1980

Nie wiem czy w tym miejscu powinienem zakładać ten wątek ale spróbuję. Mam na penie w wersji live ale  z dostępem do konta root Linuxa MX. Chciałem podzielić go na partycję ale po uruchomieniu Gparted pojawia się kłódka i mimo tego że wciskam odmontuj to nie może tego zrobić. O co tu chodzi? Zanaczam że działam cały czas na MX na pendrive.

gosc

Nie podcina się gałęzi, na której się siedzi, a na swap ten system między innymi siedzi
Musisz to robić z innego systemu, ewentualnie najpierw go wyłącz, a potem zmieniaj rozmiar.

lesio

Podtrzymuję wypowiedź @areckiego. Dla zdecydowanej większości filesystemów niemożliwa jest zmiana wielkości partycji, z której się wystartowało. Zmiana on-line partycji, z której się wystartowało jest możliwa np. dla BTRFS.

pavbaranov

Pomijam to, czy ów swap jest dla Ciebie właściwym rozwiązaniem (o tym w innym Twoim wątku), ale przede wszystkim co chcesz podzielić? Pendrive? Może zamiast na "sztywno", to warto się zastanowić nad rozwiązaniem pn. swapfile (czyli swap w pliku, tak jak to jest domyślnie w Windows, czy np. w Ubuntu/Mint).
Gparted uruchomiłeś z uprawnieniami root?
Jak wygląda struktura tego pendrive'a/jak "instalowałeś" MX?

stefan1980

Tak chciałem podzielić pendrive. Gparted uruchomiłem z uprawnieniami roota. Jeżeli chodzi o strukturę to w g-parted jest jedna partycja - tak widzi przynajmniej pendrive. Instalacja MX programem Rufus - Obraz ISO na pendrive. Dalej już sie uruchamia i mogę zapisywać zmiany jak włącze persist. Swapfile - pierwsze widzę ale jestem świeżak:)

pavbaranov

Nie jestem pewny, czy MX ma coś takiego, ale co pokazuje:
swapon --show
Gdzie ma być SWAP jako partycja?
Czy na pewno swap jest Ci potrzebny?

stefan1980

Napiszę tak może na siłę ale chciałbym zainstalować MX na TOSHIBA ale musze w jakiś sposób przyspieszyć ładowanie i zamykanie systemu. Na razie w wersji live - po ustawieniu już na penie wszystkiego zainstalować na laptopie.Swap nie potrzebny jeżeli obejdę jakoś to długie uruchamianie

pavbaranov

Zabierasz się za to od... :)
Nie - postaw system na HDD i dopiero później baw się w tuning, albowiem tuning na pendrive, a na HDD to dwie różne rzeczy. Jeśli nie masz zamiaru na stałe korzystać z MX ładowanego z pendrive'a, to szkoda i Twojego i naszego czasu na tę zabawę.
Nadto system z HDD będzie (powinien być) sporo szybszy.

stefan1980

no właśnie zamierzam korzystać z Mx. No ale dobra spróbuję go zainstalować obok windowsa na Toshiba i wtedy może zaczniemy od konfiguracji. Na Hp to ladnie chodzi więc tu nie będzie problemu.

hobbysta

Sprawa jest dosyc prosta. Wystarczy utworzyc partycje na twardym dysku na przestrzen wymiany Wtedy kazdy Linux uruchamiany na tym komputerze - bedzie korzystal z jednej i tej samej partycji swap. Lacznie z wersjami Live. Wersja Live po uruchomieniu sama sobie znajdzei swapa - a jesli nie to jest polecenie 'swapon' do wlaczania oraz  'swapoff' - wo wylaczania, np

# swopon /dev/sda5

z podrecznika mozna dowiedziec sie roznych ciekawych rzeczy
Cytat
polecenie swapon jest wykorzystwyane do wskazania urzadzen z obszarami sluzacymi do stronicowania i wymiany
maly przyklad

bash-4.3# swapon  --raw --noheadings
/dev/sda7 partition 2.5G 0B -1

numer partycji, rozmiar - jak widac OB wykorzystane.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum