Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#1
Komputery / Chromebook bez wsparcia
Ostatnia wiadomość przez Szynek - Sierpień 16, 2022, 09:38:41 PM
Cześć, znalazłem starego chrombooka który już nie posiada wsparcia. Zainstalowany jest na nim chromeOS 77, który nie posiada już opcji Linux Beta. Chciałem zainstalować na nim niego Linuxa jest jest tam jakiś stary procesor model laptopa to Hp 14G3 ( jądro chromoeOS to kermel 3.10 ) jestem zielony w systemach linuxa. Udało się mi odpalić chromboka w developmode ale za Chiny nie chce mogę włączyć botowania USB. Miał ktoś okazje bawić się z tym chomeOs77
#2
Arch / Odp: polecenie na słaby transf...
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Sierpień 16, 2022, 09:39:26 AM
pak -Syu --disable-download-timeout (to samo pacman, bo to polecenie wywołuje pacmana) działa wyłącznie w przypadku repozytoriów obsługiwanych przez pacman. Nie działa już z AUR bowiem będąc poleceniem pacmana nie obsługuje tego. Przy słabym połączeniu/transferze w ogóle aktualizacja czegoś z AUR jest problematyczna.
#3
Arch / Odp: polecenie na słaby transf...
Ostatnia wiadomość przez robson75 - Sierpień 15, 2022, 02:34:33 PM
Cytat: Piejanto w Sierpień 15, 2022, 12:55:15 AM@robson75 podrzucił mi pomysł dodawania polecenia [--disable-download-timeout] i to była błogosławiona idea.
Tak dla ścisłości, to nie ja Ci podałem aby tej komendy używać, był to @pavbaranov albo @nycko, już nie pamiętam. Ale nie lubię gdy czyjeś rozwiązania są przypisywane na moje konto.
#4
Arch / polecenie na słaby transfer
Ostatnia wiadomość przez Piejanto - Sierpień 15, 2022, 12:55:15 AM
Bywa tak, że mam słaby transfer. Normalne polecenie Pacmana lub Paka wyrzuca całą aktualizację.
@robson75 podrzucił mi pomysł dodawania polecenia [--disable-download-timeout] i to była błogosławiona idea.
Dziś miałem niezły transfer ale nieco nierówny.
Po wydaniu polecenia
[pak -Syu --disable-download-timeout] 
nastąpiła aktualizacja ale.. Po aktualizacji informacja:

:: Uruchamianie aktualizacji z AUR...
Sprawdzanie...
error: UNKNOWN: Failed to connect to aur.archlinux.org port 443 after 5222 ms: Przekroczony czas oczekiwania na połączenie
error: UNKNOWN: Failed to connect to aur.archlinux.org port 443 after 5206 ms: Connection timed out
 nie ma nic do zrobienia

gdyby nie wpis [disable-download-timeout] miałbym aktualizację odrzuconą, bo już tak niejednokrotnie miewałem.

Dzięki @robson75
 

#5
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: aktualizacja - Lubuntu 22...
Ostatnia wiadomość przez LeonX37 - Sierpień 13, 2022, 10:18:40 PM
OK, dzięki, poszukam w materiałach oficjalnych.
Co do instalacji, to fajnie byłoby, gdyby instalator proponował taką prostą, logiczną zamianę, ale nie zawsze tak być musi. Sprawdzę. Czytałem gdzieś, że przy istniejących już partycjach należy koniecznie odmontować jedynie partycję swap, inne zaś nie powinny sprawiać problemu.
A przy okazji, czy w podobny sposób można postępować chcąc zmienić różne dystrybucje?
#6
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: aktualizacja - Lubuntu 22...
Ostatnia wiadomość przez PomPom - Sierpień 13, 2022, 06:23:13 PM
Nie kojarzę tutaj niczego takiego, co by było jakoś wyczerpujące. Sam bym raczej patrzył w kierunku oficjalnej dokumentacji - https://help.ubuntu.com/

Cytat: LeonX37 w Sierpień 13, 2022, 05:10:20 PMczy muszę usuwać system przed instalacją a jeśli tak, to czy trzeba sformatować poszczególne partycje lub je w ogóle usunąć i stworzyć nowe?
Jeżeli wybierzesz sobie opcję ręcznego partycjonowania, to potrzebujesz sformatować jedynie partycję root, tj. tę zamontowaną jako / . Inne możesz sobie pozostawić i jedynie wybrać im punkt montowania. Możliwe, że bez ręcznego partycjonowania instalator da ci po prostu opcję typu "Zainstaluj 22.04 na miejscu 20.04", ale nie pamiętam. Wydaje mi się logiczne, żeby taka opcja tam była.

Cytat: LeonX37 w Sierpień 13, 2022, 05:10:20 PMNo i co z GRUBem, czy on wymaga jakiejś ingerencji przed nową instalacją, czy tez sam się nadpisze?
Nie musisz się nim przejmować. Zainstaluje się sam pod koniec instalacji i wygeneruje sobie plik konfiguracyjny.

Dla pewności zrób sobie kopię plików, na których stratę nie możesz sobie pozwolić. Dopóki nie będziesz się czuł całkiem pewnie, zawsze jest możliwość, że jeden krok zrobisz źle.
#7
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: aktualizacja - Lubuntu 22...
Ostatnia wiadomość przez LeonX37 - Sierpień 13, 2022, 05:10:20 PM
Dzięki PomPom za odpowiedź. Czyli rozumiem, że trzeba ćwiczyć cierpliwość :-)
A tak przy okazji, poszperałem trochę na forum w celu znalezienia informacji dotyczących postawienia systemu na czysto w miejsce istniejącego, ale znalazłem tylko drobne fragmenty tego, co bym chciał odnaleźć. Czy może orientujesz się, czy coś takiego jest tu na forum? Chodzi mi w zasadzie o takie czysto techniczne kwestie, bo nie orientuję się, czy muszę usuwać system przed instalacją a jeśli tak, to czy trzeba sformatować poszczególne partycje lub je w ogóle usunąć i stworzyć nowe? No i co z GRUBem, czy on wymaga jakiejś ingerencji przed nową instalacją, czy tez sam się nadpisze? Przypuszczam, że to podstawowe i pewnie bardzo nudne kwestie dla przeciętnego użytkownika linuxa, ale dla mnie są problemem. Będę wdzięczny za jakiś link, chętnie poczytałbym na takie tematy.
#8
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: aktualizacja - Lubuntu 22...
Ostatnia wiadomość przez PomPom - Sierpień 13, 2022, 03:09:20 PM
To normalne. Ubuntu w swojej edycji LTS początkowo nie udostępnia prostej aktualizacji na kolejny LTS. Dają sobie trochę czasu na załatanie błędów, które zostały zgłoszone; w pewnych decyzji potrafią się też wycofać, jeżeli w praktyce użytkownicy mają z tym problem. Jak ktoś chce, to może wymusić aktualizację od razu, ale z reguły się tego nie zaleca. Nie napiszę nawet jak to zrobić (chętni znajdą), bo aktualizacja niedługo będzie możliwa, o czym poinformowano przy okazji wydania 22.04.1 dwa dni temu.
#9
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / aktualizacja - Lubuntu 22.04 L...
Ostatnia wiadomość przez LeonX37 - Sierpień 13, 2022, 12:47:04 PM
Cześć, może to wiedza oczywista dla większości Forumowiczów, ale nie dla mnie, więc stwierdziłem, że zapytać nie zaszkodzi. Mianowicie, aktualnie używam Lubuntu 20.04 i interesuje mnie, czy to, że nie pojawia się w systemie informacja o możliwości aktualizacji do wersji 22.04 jest czymś zupełnie normalnym, czy też coś nie tak jest z moim systemem lub jego ustawieniami?
#10
Multimedia / Odp: Klient Spotify 32-bit – j...
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Sierpień 12, 2022, 09:50:19 AM
Chciałem udzielić obszernej odpowiedzi. Wszystko posprawdzałem, pięknie sobie pooddzielałem cytaty, napisałem co miałem napisać, ale zanim skończyłem musiałem się zająć inną pracą. I co? System mnie wylogował, całą odpowiedź diabli wzięli. Drugi raz tego nie zrobię, nie mam na to czasu.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum