Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#11
Porady internautów / Odp: Podady I Sugestie dotycz...
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Styczeń 23, 2025, 07:46:43 AM
Cytat: linuxbest2024 w Styczeń 23, 2025, 12:06:10 AMKtóre podpunkty zmienić? Coś się dopiszę albo zmieni.Jaki tytuł byś zaproponował?

Sądzę że wystarczy napisać Linux Wskazówki.

Przydały by się też akapity skoro piszesz porady dla innych.

Reszta według mnie nawet ok.

#12
Porady internautów / Odp: Podady dla początkujących...
Ostatnia wiadomość przez linuxbest2024 - Styczeń 23, 2025, 12:06:10 AM
Które podpunkty zmienić? Coś się dopiszę albo zmieni.Jaki tytuł byś zaproponował?
#13
Porady internautów / Odp: Podady dla początkujących...
Ostatnia wiadomość przez melis - Styczeń 22, 2025, 08:07:43 PM
Pomijam moje osobiste uwagi co do tego, to jednak błędy w pisowni i merytoryczne, warto by poprawić bo oczy chwilami bolą. Sam tytuł już krzyczy o pomstę. Nie ma przedpokoju dla tego typu "artykułów"?
#14
Porady internautów / Linux Wskazówki.
Ostatnia wiadomość przez linuxbest2024 - Styczeń 22, 2025, 04:08:17 PM
1. Nie mieszaj repozytoriów (nie dodawaj np. do Debiana testing repozytoriów sida czy stable albo czegoś innego, posypie się menedżer apt i aktualizację przestaną być możliwe).

2. Nie wiesz czegoś? Poszukaj najpierw na forum danej dystrybucji.

3. Na początek przygody z tym systemem nie instaluj Debiana Sid, Arch, Slackware czy Nutyx. Zacznij od czegoś prostszego np.Sparky Linux, Linux Mint, Zorin OS.

4. Instaluj wszystko menedżerem pakietów. Np. masz Debiana ? Używaj apt. Masz Archa? Używaj yay albo pacman.

5. Używaj dystrybucji z systemctl (systemd go ma) odpuść sobie antixa (Jest to świetne distro, ale ma runit i sysvinit)

6. Używaj często Timeshifta, jak grzebiesz w systemie.

7. Nie usuwaj środowiska graficznego i używaj w Debianie sudo apt autoremove rozważnie. Sprawdzaj, co ma zostać usunięte po wpisaniu komendy. Jeśli zobaczysz coś pokroju xfce4-plugin, xfc4e-power-manager, KDE itp. oznacza to, że nie powinieneś usuwać tych pakietów. Rozwalisz sobie pulpit. Zamiast tego zainstaluj ponownie pulpit cały z rozszerzeniami, aby polecenie sudo apt autoremove nie wyświetlało tych pakietów jako coś do usunięcia.

8. Jak ci WiFi nie działa, to sprawdź, jaki masz sprzęt (w sensie model Laptopa, jego konfigurację, datę produkcji itp.) i sprawdź wersje kernella i jak nie wiesz, którego kernella użyć to pytaj na forach linuksowych. Nowszy sprzęt to z reguły nowszy kernell.
W przypadku Debiana stable watro dodać repozytorium backports jak ma się nowszy sprzęt (2-letni i nowszy) i stamtąd zainstalować kernell bpo w najnowszej wersji. Obecnie jest to wersja (6.11.10 bpo amd64 dla procesorów 64-bitowych, czyli niemal dla wszystkich współczesnych maszyn)

9. Jak chcesz instalować Linuksa obok Windowsa, to moim zdaniem warto zrobić kopię zapasową danych z Windowsa. Zalecam przeznaczenie na instalację Linuksa ok. 40 GB wolnego miejsca.
Schemat partycjonowania następujący: partycja /boot/efi (jeśli urządzenie ma oprogramowanie UEFI, a zakładam, że 90% urządzeń takowe w dzisiejszych czasach posiada) ok.500 MB, partycja root (/)ok. 38 gb i reszta na /swap ew. zrobić partycję root (/) ok. 30 GB i ile kto chcę GB na partycję /home. Reszta jak w sposobie nr. 1.

10. Licz się z niestabilnością systemu zwłaszcza w przypadku archa testing, Debiana testing itp. Mogą być problemy z kluczami GPG czy problem z pobraniem któregoś pakietu i wiele innych. Bez forum czasem niestety nie da rady.

11. Nie bój się czytać forów linuksowych oraz zadawać tam pytań w celu rozwiązania problemów, jakie napotkasz w trakcie używania tego systemu.

12. Pamiętaj, że w Linuksie za większość błędów można podziękować albo temu, co używa terminala (czyli użytkownik przy klawiaturze) albo temu, kto wrzucił do repozytorium pakiet zawierający błędy itp. Narzędzia graficzne też mogą sprawiać problemy, dlatego polecam przed zmianą jakiegokolwiek ustawienia poszukać coś w internecie na temat konsekwencji jego zmiany.

13. Nie ograniczaj się z czasem do używania jednej dystrybucji. Instaluj i próbuj różne pulpity, dystrybucje.Z czasem będziesz mógł wykorzystać wszystkie atuty tego systemu.

14. Nie bój się Ventoy. Do sprawdzania dystrybucji to dobry sposób na wgranie wielu obrazów ISO na jednym pendrive.

15. To, że na live USB nie wykryje WiFi czy czegokolwiek innego to może być kwestia instalacji kernella przez LAN. Zwłaszcza na nowszych sprzętach są z tym problemy.

16. Jeśli zainstalujesz jakieś distro i coś ci nie działa, to wróć do minta, poczytaj o Linuksie więcej, poczytaj o pakietach, a potem wróć do ''trudniejszych'' dystrybucji.

17. Jeśli masz problemy z rozrywaniem obrazu na lżejszych środowiskach graficznych, to polecam zainstalować picom.

18. Pamiętaj, że na Linuksie nie ma Microsoft Office, programów od Adobe, np. Photoshopa i prawdopodobnie nigdy ich nie będzie.
19. Pamiętaj, że Wine to nie Windows. Do grania niestety Windows jest lepszy.

20. Pamiętaj, że na Linuksie są duże problemy ze sterownikami Nvidia. Instalacja ich to czasem droga przez mękę, dlatego na początek polecam instalować Minta, Sparky Linux itp. w których jest łatwiej zainstalować sterowniki do nvidii i innych kart graficznych.

21. Moim zdaniem dobrym środowiskiem graficznym na początek przygody z tym systemem jest pulpit pokroju KDE plasma, XFCE, Mate albo LXQt. Odpuść sobie na początku Qtile, OpenBox itp.

22. WAŻNE !!! NIE USUWAJ KERNELLA PRZEZ TERMINAL, A JEŚLI TO ROBISZ TO, UPEWNIJ SIĘ, ŻE MASZ WGRANY JAKIŚ INNY NA DANEJ DYSTRYBUCJI, A NAJLEPIEJ TO ZOSTAW KERNELL W SPOKOJU.JAKI ZAINSTALOWAŁEŚ, TAKIEGO UŻYWAJ.EW. KORZYSTAJ Z NARZĘDZI TYPU CACHYOS KERNELL MANAGER.

23. Pamiętaj o wpisaniu na początek w przypadku dual boota sudo nano /etc/default/grub, a następnie usunąć znak # ze wpisu GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false, a następnie wpisz sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg w celu zobaczenia przez grub linuksowy Windowsa, jeśli takiego będziesz miał wgranego. Jeśli nie ma wgranego programu os prober, to trzeba go zainstalować. Sposób instalacji dla wielu dystrybucji może się różnić.

24. Jeśli ktoś ma propozycję innych porad dla początkujących użytkowników bądź potencjalnych użytkowników Linuksa to podzielcie się z poradami w komentarzu. A na koniec najważniejsze ... Linux mimo wszystko to nie Windows i wymaga przede wszystkim samodzielności, myśleniu przed pisaniem i niestety uczenia się czy to z ArchWiki, czy książek o tematyce Linuksowej.
#15
Przywitaj się / Odp: Hello
Ostatnia wiadomość przez schab - Styczeń 21, 2025, 08:40:02 PM
Cytat: linux4ever w Styczeń 20, 2025, 06:18:15 PMZobacz sobie Linuxa Mint lub OpenSUSE są też inne.

I witaj na forum.

Bawie sie na razie różnymi distro. Jak do tej pory najbardziej mi się podoba Pop Os, między innymi za świetną grafikę out of the box, ale potrzebuje jakiegoś linuxa do Blendera na drugiej maszynie i najlepiej Blender mi chodzi na tych distro z xfce.
#16
Przywitaj się / Odp: Hello
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Styczeń 20, 2025, 09:21:27 PM
Witaj. Terminala bać się nie trzeba, a w znakomitej większości przypadków używasz go wówczas, gdy po prostu chcesz i/lub potrzebujesz.
#17
Przywitaj się / Odp: Hello
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Styczeń 20, 2025, 06:18:15 PM
Zobacz sobie Linuxa Mint lub OpenSUSE są też inne.

I witaj na forum.
#18
Przywitaj się / Hello
Ostatnia wiadomość przez schab - Styczeń 20, 2025, 05:12:43 PM
Dzień dobry. Całe życie używam systemu dla dzieci, Mac Os X, teraz chciałem spróbować czegoś dla dorosłych. Boje sie terminali.
#19
Multimedia / Odp: Kodi w niskiej rozdzielcz...
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Styczeń 19, 2025, 09:14:59 PM
Kurcze, nie wiem, czy to tak działa, ale z tych opisów, które są na tej stronie można tak wnioskować. Od lat nie używam Kodi. Zgodnie z tym opisem, bez "HW decoding" to działa i to na słabszym procesorze/sprzęcie, od Twojego. Może są zatem jakieś opcje/ustawienia, by wymusić takie działanie, ale czy coś to da - doprawdy nie mam pojęcia.
Niech się wypowie ktoś, kto używa, ale jeszcze kilka podpowiedzi z netu:
https://forum.kodiwpigulce.pl/showthread.php?tid=345
https://forum.kodiwpigulce.pl/showthread.php?tid=4766
https://forum.kodiwpigulce.pl/showthread.php?tid=1948
To ostatnie chyba najciekawsze. Swoją drogą, to chyba na tym właśnie forum najszybciej Ci pomogą.
#20
Multimedia / Odp: Kodi w niskiej rozdzielcz...
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Styczeń 19, 2025, 05:07:14 PM
Cytat: pavbaranov w Styczeń 18, 2025, 07:21:04 PMMyślę, że Z całym szacunkiem - nie wiesz. Przeczytaj raz jeszcze. To są wymagania minimalne dla Kodi i sprawdź, czy spełnia to Twój komputer. Wg mnie - z pobieżnej lektury - raczej nie.
No to chyba rzeczywiście nie zrozumiałem. Myślałem, że jeśli jest sformułowanie typu:
Cytatx86 or x86-64 processor such as: Intel Pentium 4/ Pentium M, AMD Athlon 64 / Opteron, or newer CPU (that support SSE2, which all CPUs made within the last 10-years does).

    If your GPU/VPU does not support hardware video decoding then you will require a fast modern processor is required to decode some 1080p videos encoded in H.264, VC-1/WMV9, HEVC/H.265 VP9, etc
to jeśli chcę wyświetlać wideo w niższej rozdzielczości, wystarczy mi słabszy procesor (a wymienione są procesory słabsze od mojego). Analogicznie jeśli chodzi o dalsze wymagania.

Jeśli jednak Kodi działa np. tak, że dekoduje strumień wysokiej rozdzielczości i potem przeskalowuje do niższej, to rzeczywiście nie ma o czym gadać.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum