Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

No to nadszedł ten dzień... zatem potrzebny zamiennik dla Minta

Zaczęty przez Predator, Luty 18, 2020, 10:48:31 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Skoro przy instalacji Archa w niekonwencjonalny sposób, to są (pomijając jakieś skrypty na githubie) 3 najlepsze wybory:
- Anarchy Linux - semigraficzny, bardzo mały "narzut"
- Zen-installer - bywa ok
- EndeavourOS - tu instalatorem jest Calamares
Tylko te 3 dają możliwość korzystania z praktycznie "natywnego" Archa i nie narzucają jakichś własnych szkieletów, które potem ciężko wyczaić, że w ogóle są (zwłaszcza, jak ktoś się nie chwali, że zainstalował Archa via COŚTAM Linux).

MSki


pavbaranov

@MSki - Tu absolutnie nie o "sterylność" chodzi, ale o to, czy i ile spośród porad z wiki Archa są aktualne również w systemie, który sobie postawiłeś oraz czy i gdzie uzyskasz jakiekolwiek wsparcie, gdy coś nie jest tak.

MSki

@pavbaranov - rozumiem, co masz na myśli, ale postawienie którejś z proponowanych przez Ciebie dystrybucji tylko ułatwia "manie" Archa, a i tak, jak piszesz, z pewnymi "narzutami".
Jak sobie przypominasz, bo starałeś mi się pomóc, postawiłem na dysku EndeavourOS.. i co ? Szybko z tego systemu zrezygnowałem, gdyż musiałbym się "uczyć Archa". Jeśli więc tak było, to moim skromnym zdaniem, nie warto stawiać na dysku którejkolwiek z wymienionych przez Ciebie dystrybucji, tylko mozolnie i ze zrozumieniem stawiać Archa i uczyć się go. I w tym celu (między innymi) powstała jedna z najlepszych w świecie Linuksa WikiArch.
Czy stawiając ArcoLinux muszę zaglądać do WikiArch ? Może, ale dotychczas nie miałem takiej potrzeby i gdyby nawet taka zaistniała, to sądzę że za pomocą porad w WikiArch problem bym rozwiązał.
Co z tego, że w miarę "bezboleśnie" przejdziemy przez proces stawiania (semi-graf, Calameres) systemu na dysku, skoro jego dalsza konfiguracja, dociąganie pakietów rodzi pewne problemy natury "poznawczej".
Wiem, że z Arch'em czujesz się jak przysłowiowa "ryba w wodzie", ale nie wiem czy dopuszczasz do siebie myśl, że inni potencjalni, przyszli użytkownicy tego i wymienionych powyżej systemów mogą tak się nie czuć i że na etapie samej instalacji mogą wyniknąć problemy, których nie udźwigną.
Ja jestem z zawodu i wykształcenia elektronikiem i kiedyś nie mogłem dopuścić do siebie myśli, że adept czegoś nie potrafi zrozumieć i zrobić - no bo jak to jest możliwe, że nie wie i sobie nie radzi - przecież ja wiem i jest to tak proste jak "pręt zbrojeniowy na budowie". Mnie wówczas brakowało tej namiastki zrozumienia pedagogicznego, ale może dlatego, że nigdy pedagogiem nie byłem. Jednak dość szybko zrozumiałem, że "błąd poznawczy" tkwi nie w adepcie, a w mojej cierpliwości i sposobie przekazywania mu wiedzy.

I nie chwalę się, że zainstalowałem Archa.. "via COŚTAM".. zainstalowałem kolejnego Linuksa, który przypadł mi do gustu i spełnia moje oczekiwania. Bo dla mnie nieważne jest, jak się kolejna dystrybucja nazywa, na jakich pakietach jest zbudowana.. ma być stabilna, z możliwie najnowszymi pakietami, bezproblemowo aktualizowana i posiadająca programy których potrzebuję.. i taki ArcoLinux jest.

Predator

Sprawdziłem ZENinstaller dla Archa. W prawdzie nauczyłem się już instalowac z konsoli i wychodzi mi w miarę ok lecz ZENinstaller (201910) działa nawet ok. Nie instaluje śmieci, poprawnie wykrywa partycje GPT (już istniejące), partycjonowanie ręczne i automatyczne spoko, nie rozwalił obok istniejących systemów a sama instalacja Archa przebiega dość wygodnie. Śmiało mozna polecić albowiem jeśli ktoś już wie z czego ma ten Arch składać się tuż po instalacji to ZEN ma instalatora w którym zahaczamy/odhaczamy sobie wszystkie systemowe śmieci. Grafikę wykrywa z automatu więc przeszło pozytywnie na Intelu 620, na Intelu 4400 oraz na ATI520. Od razu powiem aby z tych smieci wybrać sobie modem-managera bo nie będzie wifi po instalacji Archa i sieci nie zobaczy.

Na razie zostaję przy Archu i myśle że tak już zostanie.

pavbaranov

Cytat: Predator w Luty 26, 2020, 09:28:49 AM
Od razu powiem aby z tych smieci wybrać sobie modem-managera bo nie będzie wifi po instalacji Archa i sieci nie zobaczy.
Modem-manager służy połączeniu przez tzw. modem komórkowy, a nie przez wifi. Zatem różnie z tym wyborem.

Predator

No, właśnie jest już nowy wątek na forum (wifi mi widzi ale nie mam routera więc neta nie podepnę a sąsiady hasła mają), modemu LTE nie widzi ale o tym w nowym wątku.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum