Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Wizualne dopracowanie

Zaczęty przez xarx, Marzec 06, 2022, 04:13:14 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lcoyote

 🤔 🥸 😎 ja wpisałem a instrukcje sudoers przetestowałem u siebie i nic 🥶 😰 😈 🧠 🤯 -ale już przywykłem że s -
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

pavbaranov

Cytat: lcoyote w Marzec 11, 2022, 07:32:18 PM
Grafika Radeon niestety ręcznie.
What??? Przestań siać głupoty! Co jak co, ale AMD ma wsparcie w kernelu i wolne sterowniki dla xorg (wayland zresztą też).

pavbaranov

#17
Chłopie - pierdzielisz ile wlezie. Może przynajmniej przestań dezinformować ludzi. Zwłaszcza tych, którzy szukają dopiero pomocy by przesiąść się na lina.

xarx

#18
Wybrałem KDE, ale waham się między Ubuntu a Fedorą. Mam teraz Kartę nVidii, bo w AMD wiatraczek buczy i nie wiem, czy Fedora KDE nie będzie w przyszłości sprawiać kłopotów z powodu sterownika.

EDIT
Tak jak myślałem. Nawet nie da się zainstalować. Domyślam się, że to karta.

pavbaranov

#19
Z NVidią osobistych doświadczeń nie mam. Tu ważne jaka konkretnie karta. Jeśli chodzi o Kubuntu (bo to jest z KDE) lub Fedorę, to pomimo tego, że lata miałem Kubuntu, więcej zaufania mam do Fedory. Zwróć jednak uwagę, że obok Kubuntu jest też np. Neon, który jest oparty o Debian/Ubuntu, a sam robi paczki KDE/Qt. W dodatku zespół to m.in. Riddel, który lata siedział w Kubu i jak to paczkować raczej wie.
Fedora nie wspiera (w wersji OTB) sterowników własnościowych. Ogólnie stroni od tego typu oprogramowania. Stąd NVidia działa tam na nouveau. Czasem to chodzi dobrze, czasem źle.
Nt. AMD i jego wsparcia w linuksie mam bardzo dobre zdanie. Trzeba jedynie dobrze dobrać ustawienia, albowiem automaty to niekoniecznie dobrze robią.

A ogólnie, to jednak sugerowałbym: Arch (obojętnie - może być instalowany przez Anarchy), jego pochodne jak StormOS, EndeavourOS itp. Wiem, że na początku bywa ciężko, ale to są bardzo proste systemy, które nie powodują tyle problemów, co wielcy gracze. Przynajmniej jeśli chodzi o KDE (o reszcie środowisk nie wypowiadam się, ale większość chyba też nie).

xarx

#20
A co można powiedzieć o openSuse? Bo te trzy mnie interesują.
EDIT
A Zamiast Ubuntu może Sparky?

pavbaranov


xarx

Tak, KDE
A co do archa to marzę o tym żeby znać się na tyle żeby to zainstalować ale po obejrzeniu filmu na Youtube jestem głupszy niż byłem.

pavbaranov

To już masz wszystkie odpowiedzi na ten temat jakie mogą być.
IMO:
1. Na 100% żadna dystrybucja, która oparta jest na Debianie Stable/Testing i używa ich paczek KDE. To jest jedno wielkie nieporozumienie.
2. Fedora? Nie używałem ostatnich wersji, ale opinie są pozytywne. Pamiętajmy jednak, że to głównie poletko GNOME.
3. Spośród debianopochodnych wybrałbym Neon lub jego forki. Wolałbym to od Kubuntu.
4. Spośród wszelkich możliwych dystrybucji z KDE wybrałbym jednak Archa lub coś bezpośrednio (czyli np. Manjaro wykluczam) oparte. Archa można łatwo zainstalować przez Anarchy.
5. Jeśli nie są problemem paczki oparte o Gtk, to KaOS lub Chakra. Pamiętajmy jednak, że ta ostatnia dostaje rzadziej paczki core w tym kernela. Wybór zależy zatem od sprzętu i potrzeb.
6. OpenSUSE i KDE - wg mnie wyłącznie w wersji Tumbleweed.
7. Jest jeszcze PCLinuxOS. Nie testowałem od lat.
8. Jest jeszcze OpenMandriva - do zastanowienia.
9. Pomijam tego typu dystrybucje jak Gentoo i pochodne.

robson75

#24
Paweł, jeżeli chodzi o instalacje Arch-a przez anarchyinstaller, to nie wiem czy pamiętasz, ale pisałem że konieczna jest instalacja zaawansowana, gdyż podstawowa nie wystartuje (nie wiem czy to dotyczy tylko Xfce4, czy wszystkich DE) i kolega sobie nie poradzi.
Proponuje pobrać StormOS
https://linuxiarze.pl/download_stormos/
w wersji KDE, i tam jak się domyślam jest instalator calamares, z którym kolega powinien dać sobie radę.

EDIT.
Odpuść sobie ten cały StormOS, z ciekawości pobrałem wersje KDE, i podczas bootowania się zawiesza tzn. przez chwilę się ładuje ekran startowy plasmy, a potem zero reakcji. Być może że wpisuje nie takie hasło, próbowałem stormos, nie działa, liveuser, nie działa, klikam na logowanie bez hasła, nie działa.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Jak nie Anarchy, to może wystarczy skrypt zawarty bezpośrednio w Archiso, tj. arch-install? Plasma jest na tyle kompletna, że dużo konfiguracji nie będzie, a dodatkowo będzie jakieś zajęcie do odciągnięcia myśli od szukania kolejnej dystrybucji.
Z bliskich pochodnych Archa ciężko mi cokolwiek polecić - nie dlatego, że są złe, tylko ich nie używałem. Endeavour może? Kiedyś Antergos był fajny. Niby teraz jest Reborn, tylko Reborn jest chyba bardziej pudrowaniem trupa niż kontynuacją.

OpenSUSE Tumbleweed jest bardzo dobrą dystrybucją, jak chcesz świeże aktualizowane pakiety podane w gotowym systemie złożonym tak, że nie musisz niemal niczego więcej tam robić. Problemem może być to, że czasem ciężej znaleźć niektóre rzeczy. Przykładowo jakbyś chciał korzystać z aplikacji Mullvad VPN, to musisz pobrać wersję dla Fedory. Przy instalacji musisz ignorować błędy i później pamiętać o uruchomieniu daemona, który uparcie nie będzie chciał startować sam po każdym restarcie, chyba że zastosujesz poradę z reddita. Z drugiej strony dla tego samego VPN można pobrać pliczki dla openvpn lub wireguard i dodać poprzez networkmanagera.
myk byle jak jako tako

xarx

Obejrzałem kilka filmów na YouTube o upiększaniu różnych środowisk w Linuksie i to nieco zmieniło moje spojrzenie na sprawę. Choć nadal wybierałbym spośród Fedory lub Ubuntu, to jednak z racji, że mój komputer ma jakieś obiekcje do KDE, to wybrałbym Gnome. Musiałbym trochę go odpicować. I tu pytanie: Czy dock w Fedorze zawsze się chowa? Nawet po odpicowaniu?

PomPom

Odpicowanie niczego nie mówi. Odpal po prostu Fedorę z live, aktywuj wtyczki i zobacz samemu.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum