Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Nie mogę zainstalować żadnej dystrybucji linuxa

Zaczęty przez FilippoEnigma, Sierpień 02, 2017, 12:45:53 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

FilippoEnigma

Dzień dobry. Miałem sporo dystrybucji linuxa i skakałem z jednej na drugą, w pewnym momencie przestały się instalować, proszę o pomoc.
i5 4460
h97 hd3
gtx 970
1tb hdd
256 gb ssd
8gb
win 10
win 7
Dodaję link pokazujący jak to dokładnie wygląda:
https://www.youtube.com/watch?v=YmFrHVqnD4Q&feature=youtu.be

kszyhus

A spróbuj zainstalować z SanDisk-a a nie z UEFI: SanDisk.
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

pavroo

Nic się nie odpala.
Zmieniałeś jakieś ustawienia w BIOS/UEFI?
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

FilippoEnigma

Cytat: pavroo w Sierpień 02, 2017, 01:49:00 PM
Nic się nie odpala.
Zmieniałeś jakieś ustawienia w BIOS/UEFI?
Wcześniej zmieniałem, ale teraz wszystko jest na domyślnych.

pavroo

Jeśli domyślne, to sprawdź Boot Option.
Niektóre bios-y mają domyślnie wyłączone bootowanie maszyny z USB/CD/DVD
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

FilippoEnigma

Cytat: pavroo w Sierpień 02, 2017, 02:24:51 PM
Jeśli domyślne, to sprawdź Boot Option.
Niektóre bios-y mają domyślnie wyłączone bootowanie maszyny z USB/CD/DVD
Jest włączone, więc to nie to.

FilippoEnigma

Cytat: FilippoEnigma w Sierpień 02, 2017, 03:30:58 PM
Cytat: pavroo w Sierpień 02, 2017, 02:24:51 PM
Jeśli domyślne, to sprawdź Boot Option.
Niektóre bios-y mają domyślnie wyłączone bootowanie maszyny z USB/CD/DVD
Jest włączone, więc to nie to.
Wysłać zdjęcia moich ustawień w BIOSIE?

gom1

Jak próbowałeś różnych distro, to w końcu mogłeś namieszać z partycjami na dyskach. Ściągnij jakąś wersję Live/Rescue (może być SparkyLinux 5.0), po uruchomieniu wejdź w konsolę i wrzuć wynik polecenia:
sudo fdisk -l
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

FilippoEnigma

Cytat: gom1 w Sierpień 02, 2017, 03:54:20 PM
Jak próbowałeś różnych distro, to w końcu mogłeś namieszać z partycjami na dyskach. Ściągnij jakąś wersję Live/Rescue (może być SparkyLinux 5.0), po uruchomieniu wejdź w konsolę i wrzuć wynik polecenia:
sudo fdisk -l
To jest bardzo prawdopodobne. Już się biorę do ściągania.

FilippoEnigma

Cytat: FilippoEnigma w Sierpień 02, 2017, 04:44:26 PM
Cytat: gom1 w Sierpień 02, 2017, 03:54:20 PM
Jak próbowałeś różnych distro, to w końcu mogłeś namieszać z partycjami na dyskach. Ściągnij jakąś wersję Live/Rescue (może być SparkyLinux 5.0), po uruchomieniu wejdź w konsolę i wrzuć wynik polecenia:
sudo fdisk -l
To jest bardzo prawdopodobne. Już się biorę do ściągania.
Niestety dzieje się to samo co w przypadku linuxów. Próbowałem z trybem textowym i zwykłym.
https://www.youtube.com/watch?v=oqBt39lyZoc&feature=youtu.be

pavroo

Cytatwin 10
win 7
Z twojego opisu wynika, iż posiadasz zainstalowane Win 7 i 10.
Win 10 działa z UEFI, 7 może z UEFI i Bios.
Czyli, ze posiadasz UEFI a nie BIOS, czy tak?

System live Sparky uruchomił ISOLinux, który startuje w przypadku ustawień z BIOS.
Jeśli jednak twoja maszyna jest wyposażona jest w UEFI, a masz złe ustaweinia startowe w konfiguracji UEFI, lub masz włączone SECURE BOOT (w ustawinieach UEFI lub ustawineiach Win 10), to nie wystartujesz zadnej dystrybucji Linux.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

FilippoEnigma

Cytat: pavroo w Sierpień 02, 2017, 06:00:21 PM
Cytatwin 10
win 7
Z twojego opisu wynika, iż posiadasz zainstalowane Win 7 i 10.
Win 10 działa z UEFI, 7 może z UEFI i Bios.
Czyli, ze posiadasz UEFI a nie BIOS, czy tak?

System live Sparky uruchomił ISOLinux, który startuje w przypadku ustawień z BIOS.
Jeśli jednak twoja maszyna jest wyposażona jest w UEFI, a masz złe ustaweinia startowe w konfiguracji UEFI, lub masz włączone SECURE BOOT (w ustawinieach UEFI lub ustawineiach Win 10), to nie wystartujesz zadnej dystrybucji Linux.
Faktycznie miałem włączony secure boot w uefi, w windows 10 nie wiem jak zmienić ( jeżeli w ogóle się da ), ale jedyne co to sprawiło to zamiast ekran gasnąć to zamraża się na czarnym tle ( ekran włączony ) i nic dalej się nie dzieje.

FilippoEnigma

Czy teraz jedynym rozwiązaniem jest format dysku?

gom1

Na razie nie wiadomo co w ogóle jest na dysku (partycje).
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

pavroo

Format nic nie zmieni.
Ustawienia UEFi pozostaną te same.

Producenci sprzętu różnie implementują ustawinia UEFI, lecz w wiekszości wypadków wyłączenie secure boot w ustawieniach uefi powinno wystarczyć.
Drugim aspektem jest opcja bootowania systemu:
- z nośnika usb
- normal boot lub legacy boot
Normal boot umożliwia uruchomienie systemu w ustawieniach uefi, legacy w ustawieniach bios.
Sprawdź to. Możesz w celach testowych przełączyć na legacy i sprawdzić czy system live wstanie.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Zobacz najnowsze wiadomości na forum