Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux Mint 19 - po kilku dniach od instalacji -straciły się Dźwięki Systemowe

Zaczęty przez arek1194, Luty 11, 2019, 11:04:28 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

arek1194

Witam, Jak w temacie - po kilku dniach zauważyłem że nie działają dźwięki ,ale tylko systemowe.
W alsamixer ustawiłem wszystko do samej góry i nic (chociaż wątpię aby tu coś alsamixer pomogło)
w ustawieniach systemu jedyne co znalazłem to "kontrola głośności" (Pulse Audio) i tam jak reguluję suwaki " urządzenia wyjściowe" to nawet słychać takie klikanie.. Ale jak wejdę w  Odtwarzanie-> " dźwięki systemowe" to suwak można ustawiać na rożne sposoby, przy tym jest zupełna cisza i zmiany te nic nie wnoszą..
(domyślam się że skoro wszystkie dźwięki są prócz systemowych to problem w ustawianiach Systemu zapewne tylko gdzie?)

Pomoże Ktoś ?

TataPingu

Och, że też ludzie nie pomyślą...
- kręcę kierownicą, ryram biegami, wciskam sprzęgło i pedał gazu, a auto mi niejedzie..
"Pomoże ktoś" ?

Co to za sprzęt, stacjonarka, laptop, z jaką kartą dźwiękową (jaki czip), jakie żrodowisko (Cinnamon, Mate, inne?)...
- przybliż nam to trochę...

Zainstaluj (w terminalu):
gnome-alsamixer

Uruchom potem program (po instalacji pojawi się w menu) i pokombinuj, na pewno to naprawisz

arek1194

Kurka ,pomyślałem ze skoro inne dźwięki są, to sprzęt niema tu nic do rzeczy, ale już się poprawiam:
Laptop Dell Inspiron 5537
Linux Mint 19 xfce
a dane karty takie
Haswell-ULT HD Audio Controller
vendor:    Intel Corporation

czip- Realtek ALC3223

robson75

Ja na Twoim miejscu bym sprawdził czy masz w systemie zainstalowane paczki:
gst-libav
gst-plugins-bad
gst-plugins-good
gst-plugins-ugly
To wszystko jest zależnościami gstreamer-a.
Sam miałem taki przypadek że brak jednego z pluginów, powodował problemy z dżwiękiem, a raczej z brakiem dżwięku.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

arek1194

Cytat: TataPingu w Luty 11, 2019, 11:37:28 AM

Zainstaluj (w terminalu):
gnome-alsamixer

Uruchom potem program (po instalacji pojawi się w menu) i pokombinuj, na pewno to naprawisz
to powyżej nie przyniosło rezultatu..
Cytat: robson75 w Luty 11, 2019, 12:22:35 PM
Ja na Twoim miejscu bym sprawdził czy masz w systemie zainstalowane paczki:
gst-libav
gst-plugins-bad
gst-plugins-good
gst-plugins-ugly
To wszystko jest zależnościami gstreamer-a.
Sam miałem taki przypadek że brak jednego z pluginów, powodował problemy z dżwiękiem, a raczej z brakiem dżwięku.

Sprawdziłem pierwsze dwie, i nie mam ich zainstalowanych - Tylko nie chciał bym sobie namieszać, Bo u mnie wszystkie dźwięki działają tylko Dźwięki systemowe przestały działać :-(     

a klikając na instalację tych pakietów pojawia się komunikat w rodzaju "wybrane przez ciebie zmiany mają wpływ na inne pakiety itd"

robson75

Właśnie gstreamer odpowiada za dżwięki systemowe.
Bez obawy, nic nie namieszasz w systemie instalując brakujące pluginy.
EDIT:
Z tego co pamiętam to mint miał taką opcje dodatkowe kodeki, wpisz w whiskermenu kodeki, i powinno się pokazać.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

arek1194

Cytat: robson75 w Luty 11, 2019, 12:52:01 PM
Właśnie gstreamer odpowiada za dżwięki systemowe.
Bez obawy, nic nie namieszasz w systemie instalując brakujące pluginy.
EDIT:
Z tego co pamiętam to mint miał taką opcje dodatkowe kodeki, wpisz w whiskermenu kodeki, i powinno się pokazać.

Piersze dwie paczki zainstalowałem :
gst-libav
gst-plugins-bad

ale tych dwóch :
gst-plugins-good
gst-plugins-ugly
nie wyszukuje mi nawet w Menadżerze pakietów synaptic (bo z tego korzystałem)

po wpisaniu kodeki - klikłem "zainstaluj"   zainstalowało się wszystko
uruchomiłem ponownie (co ciekawe teraz po wpisaniu "kodeki" juz tego wcale nie znajduje )
A dźwięki systemowe dalej kaput.

arek1194

Co ciekawe -Proszę spójrzcie na zdjęcia ustawień "kontrola głośności"

tutaj - zdjęcie " Dźwięki systemowe"  i zakładce  "wyświetlanie " nie ma  tak jak poniżej w Urządzaniach wyjściowych opcji " Hardware Output Devices"

https://drive.google.com/file/d/1viMReM9gNbBua0cf2ZMJsuWqef1rDeM0/view?usp=sharing

Natomiast w "Urządzenia wyjściowe" które działają dobrze - jest "Hardware Output Devices"

https://drive.google.com/file/d/1p9_jjCUiCL7Vtu2Vk9KqUw7N0_FAFe80/view?usp=sharing


robson75

Cytat: arek1194 w Luty 11, 2019, 01:14:13 PM
uruchomiłem ponownie (co ciekawe teraz po wpisaniu "kodeki" juz tego wcale nie znajduje )
A dźwięki systemowe dalej kaput.
Nie znajduje opcji kodeki, bo zostały już zainstalowane.
Wracając do Twojego problemu, uruchom terminal i wpisz:
alsamixer
Następnie F6 wybierz swoją kartę dżwiękową, i ustaw tak jak ja mam ustawione:
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

arek1194


robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

arek1194

Cytat: robson75 w Luty 11, 2019, 02:08:17 PM
A powiedz konkretnie o jakie dżwięki systemowe Ci chodzi.

w sumie chciałbym wszystkie dźwięki normalnie jak było..

teraz nie słychać np jak otwieram folder, zamykam i uruchamiam system, wkładam jakieś nowe urządzenie do USB itp..
wygląda na to że żaden dźwięk systemowy nie działa - bo nawet własnie przy tym suwaku  (dźwięki systemowe) nic nie słychać,
kiedy przy innych (ruszając suwakiem) słychać  (o dziwo  chyba dźwięk systemowy - takie kliknięcia jak się przesuwa)

(Ja już w drodze do pracy jak wrócę , to będę walczył z tym dalej . Za każdą radę Jestem Wdzięczny..
Mam nadzieję że obejdzie się bez ponownej instalacji.. :-/ )

robson75

O kolego, to Ty masz wysokie wymagania, pamiętaj o tym że to jest Xfce, i tutaj praktycznie jest brak jakichkolwiek dżwięków systemowych.
Ja również używam Xfce, i jedynie mam ustawione dżwięk powitalny podczas logowania, ale to trzeba sobie samemu we własnym zakresie ustawić, domyślnie w Xfce jest brak takich ustawień.
Ja np. ustawiając dżwięk powitalny podczas logowania, robiłem to według tego:
https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,2144.0.html
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

arek1194

No dobra, może tam jest mniej tych dźwięków, ale chyba jednak coś "siadło" najzwyczajniej bo kojarzy mi się że, dźwięki wymienione wcześniej przez mnie były..

A tak z ciekawości, czy dużo trzeba by się natrudzić (i czy to ma sens) aby zmienić bez utraty programów ustawień etc. na cinnamon?

robson75

Nie znam się na mincie ale żeby doinstalować DE Cinnamon, musisz wklepać do terminala:
sudo apt install cinnamon
Następnie musisz się wylogować, i zaznaczyć Cinnamon.
Programy powinny powinny być i działać, co do ustawień to Xfce ma inne ustawienia, i Cinnamon  inne.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum