Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#91
Komputery / Odp: chromebook
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Marzec 11, 2023, 01:20:05 PM
Cytat: sparky w Marzec 04, 2023, 11:57:54 AMWitam wszystkich.
Mam taki dylemat: poszukuję taniego lapka, w miarę lekkiego i pomyślałem o chromebooku. Męczy mnie pytanie czy na chromebooku można postawić linuksa??
Jedno pytanie: "tani lapek", to jaki budżet? Przyglądnij się ofercie np. AMSO. Sporo tam niezbyt drogich, a na pewno lepszych/sprawniejszych/łatwiejszych w obsłudze od chromebooków. Są jeszcze pinebook, ale wydaje mi się, że lepszą ofertę można znaleźć z 2 łapy w Polsce.
Jeśli chodzi o chromebook i linux. O ile wiem, wszystko zależy od modelu. Wprawdzie ChromeOS, czy ChromiumOS (lub pochodne), to system bazujący na kernelu linuksa, ale niekiedy jego implementacja w samym urządzeniu jest zbliżona do systemów wbudowanych i wówczas przysłowiowa ****. Zerknij może na: https://wiki.archlinux.org/title/Chrome_OS_devices - to Ci pewnie sporo wyjaśni oraz na podlinkowane tam: https://wiki.archlinux.org/title/Chrome_OS_devices/Chromebook, https://wiki.archlinux.org/title/Chrome_OS_devices/Custom_firmware i https://wiki.archlinux.org/title/Chrome_OS_devices/Crostini. Przede wszystkim dwa pierwsze linki. Drugi zawiera informacje od społeczności, której udało się/nie udało uruchomić jakiś komputer tego typu pewnie głównie z Archem. Jest jeszcze lista sprzętu kompatybilnego z GalliumOS https://wiki.galliumos.org/Hardware_Compatibility - to jest zdaje się jakaś pochodna ChromeOSa.
#92
Arch / Odp: Prosze o podpowiez do wir...
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Marzec 11, 2023, 01:10:04 PM
Cytat: nmars w Marzec 09, 2023, 09:18:38 PMwitam moze ktos wie dlaczego od poaczatku mam nordvpn skrorzystalem z nieoficialnego wyciagania plikow conf z githuba do nordvpn no wiec mam plik conf wireguard nordvpn jak sie podlacze do niego recznie mam internet nastawie aby laczyl sie po restarcie systemu nie mam internetu nadmienie ze mam surfsharka tez wireguard i tu nie ma problemu lacze sie przez network managera moim systemem jest arch mam wireguard tools mam openresolv mam wlaczone systemd resolved nie wiem o co chodzi jesli ktos wie i ma ochote mi pomoc dzieki jak nie to tez dzieki pozdrawiam
Czy jesteś w stanie pisać w języku polskim? Wówczas na pewno z większą przyjemnością pomożemy.
#93
Arch / Odp: Prosze o podpowiez do wir...
Ostatnia wiadomość przez robson75 - Marzec 10, 2023, 04:32:40 PM
Wiki Twoim przyjacielem.
#94
Arch / Prosze o podpowiez do wireguar...
Ostatnia wiadomość przez nmars - Marzec 09, 2023, 09:18:38 PM
witam moze ktos wie dlaczego od poaczatku mam nordvpn skrorzystalem z nieoficialnego wyciagania plikow conf z githuba do nordvpn no wiec mam plik conf wireguard nordvpn jak sie podlacze do niego recznie mam internet nastawie aby laczyl sie po restarcie systemu nie mam internetu nadmienie ze mam surfsharka tez wireguard i tu nie ma problemu lacze sie przez network managera moim systemem jest arch mam wireguard tools mam openresolv mam wlaczone systemd resolved nie wiem o co chodzi jesli ktos wie i ma ochote mi pomoc dzieki jak nie to tez dzieki pozdrawiam
#95
Komputery / Odp: chromebook
Ostatnia wiadomość przez sparky - Marzec 09, 2023, 07:15:21 PM
w flagowce chyba trzeba iść HP, fujitsu, dell itd
#96
Komputery / Odp: chromebook
Ostatnia wiadomość przez sparky - Marzec 09, 2023, 07:14:23 PM
lenowo omijam nasłuchałem się o tym sprzęcie. IBM to było coś ale mniejsza z tym, lenowo kusi ceną a potem problemy wynikają
#97
Debian / Odp: kali-linux-2022.4-live-am...
Ostatnia wiadomość przez janstop84 - Marzec 09, 2023, 08:59:47 AM
ciubaka-właśnie tak zrobiłem .Na jednym zrobiłem Kali Linuxa rufusem .A na drugim multiboota z innymi obrazami . Dziękuję wszystkim za pomoc.
#98
Sparky / Odp: SparkyLinux na BRTFS - ty...
Ostatnia wiadomość przez ciubaka - Marzec 09, 2023, 08:20:43 AM
Jeszcze apropos zżerania partycji przez Timeshift - należy sobie ustawić pozostawianie jedynie ostatnich migawek, nie wszystkich, i nie robić ich co chwila. Jeżeli się nie uda - kasować ręcznie zbędne.
#99
Debian / Odp: kali-linux-2022.4-live-am...
Ostatnia wiadomość przez ciubaka - Marzec 09, 2023, 08:09:50 AM
No to zrób Rufusem, nie multiboot, na jakimś niepotrzebnym penie i nie walcz z materią. Szkoda czasu ...
Jeżeli się bardzo upierasz - YUMI czeka na ciebie.
#100
Jaki Linux wybrać / Odp: Czy opłaca się wybrać coś...
Ostatnia wiadomość przez ciubaka - Marzec 09, 2023, 08:07:26 AM
Można spróbować. Ja próbowałem, i Suse i Fedory. Jedynie jeszcze Arch mi pozostał, z którym od czasu do czasu muszę się mocno zmagać, przy wydatnej pomocy Pawła, Roberta i czasem innych linuxiarzy. Jak dla mnie nic nie przebije stajni Deb, na moje potrzeby jest wystarczająca i najprostsza w obsłudze. Jak to mówią - "lepsze jest wrogiem dobrego". A dobrem w moim przypadku jest Sparky, MX i Xubuntu. Arch i Fedora - jedynie ciekawostką, próbą podniesienia kwalifikacji. Suse w ogóle nie pasi. Inne rodziny też.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum