Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

laptop się nie wyłącza

Zaczęty przez mbbartek, Listopad 20, 2018, 10:57:03 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Cóż - może jeszcze gdzieś w innym miejscu jest jakiś pomysł Zuśki na kasowanie starszych dzienników (mój jest bliźniaczo podobny, a różni się jedynie zmianami, które sam wprowadziłem). Pozostaje opcja wcześniej przeze mnie opisana - dobrać się po prostu do komend, które są u Ciebie przesłaniane. Masz to tutaj: https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3191.msg17070.html#msg17070

mbbartek

#16
Cytat: pavbaranov w Listopad 22, 2018, 11:51:49 PM
To poproszę o screen, bo jakby go brak :)

Możesz też tak:
sudo nano /etc/default/grub
hmm, wszedłem w konsolę i wkleiłem tak jak napisałeś i wyszło mi tak ;/

# If you change this file, run 'grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg' afterwards to update
# /boot/grub2/grub.cfg.

# Uncomment to set your own custom distributor. If you leave it unset or empty, the default
# policy is to determine the value from /etc/os-release
GRUB_DISTRIBUTOR=
GRUB_DEFAULT=saved
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=8
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="apm=off acpi=off mce=off barrier=off ide=nodma idewait=50 i8042.nomux psmouse.proto=bare irqpoll                                                                   $
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

# Uncomment to automatically save last booted menu entry in GRUB2 environment

# variable `saved_entry'
# GRUB_SAVEDEFAULT="true"
#Uncomment to enable BadRAM filtering, modify to suit your needs

# This works with Linux (no patch required) and with any kernel that obtains
# the memory map information from GRUB (GNU Mach, kernel of FreeBSD ...)
# GRUB_BADRAM="0x01234567,0xfefefefe,0x89abcdef,0xefefefef"
#Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)

GRUB_TERMINAL="gfxterm"
# The resolution used on graphical terminal
#note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE

# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
GRUB_GFXMODE="auto"
# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
# GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true
#Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries

# GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY="true"
#Uncomment to get a beep at grub start

# GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"


pavbaranov

Zaglądnij dokładnie do tamtego postu. To co zaprezentowałeś nie jest takie samo jak proponowałem (chodzi jedynie o linię GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT). Chodzi o to, co jest w 4 kodzie od góry w poście.

mbbartek

wszedłem konsole i wkleiłem: journalctl > zapis.txt

z pliku wynika, że ten wpis ze splash wystepuje w sumie 6 razy.
jest wpisany podwójnie w trzech miejscach.
Cytat: pavbaranov w Listopad 23, 2018, 11:53:28 PM
Zaglądnij dokładnie do tamtego postu. To co zaprezentowałeś nie jest takie samo jak proponowałem (chodzi jedynie o linię GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT). Chodzi o to, co jest w 4 kodzie od góry w poście.
4 kod od góry czyli GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true ??
hmm, troche się teraz już zaczynam gubić co mam zrobic ;/ przepraszam, ale nie wszystko jeszcze jest dla mnie oczywiste. i chyba, za dużo rzeczy na raz wyszło ;)jurnal, grub ??

pavbaranov

Chodziło mi o mój post, który wcześniej cytowałem, a w którym podałem Ci dokładnie co masz zrobić.
Dokonując przepisania/przekopiowania zawartości GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT zgubiłeś część. Ok, opisowo - z oryginalnego, który masz usuń:
1. "splash=silent"
2. "quiet"
3. powtarzające się wpisy (bo wg mnie są niepotrzebne).
I w zasadzie mniej inwazyjne jest usunięcie powyższego przy starcie systemu, gdy Ci pojawia się GRUB na ekranie (masz wówczas możliwość częściowej jego edycji, czyli właśnie przekazania kernelowi co ma zrobić, a to jest właśnie "GRUB_CMDLINE_LINUX"), ale z tym się nie możesz jakoś dogadać. Nie wiem, może gdzieś na YT znajdź jak edytuje się zmienne przekazywane kernelowi z poziomu startującego GRUBa. Może tak będzie Ci prościej.

Z pliku dziennika "splash" jest kompletnie, nikogo, nieinteresujący.

mbbartek

no chyba wiem jak sie wchodzi w gruba przy starcie.
zamiast systemu daje na advanced i tam jest c lub e, nie pamietam teraz i moge go edytowac. daje zapisz i juz??
zrobilem sobie kopie etc/default/grub w razie jak bym coś spieprzył

pavbaranov

Jak coś spieprzysz z GRUBym to naucz się od razu chroot robić :)
Ok, jeśli wiesz jak to zrobić bez zmiany grub.cfg, czyli przy starcie, to zrób w ten sposób (jak opisujesz).

mbbartek

#22
wszedłem w edycje gruba przy starcie wciskając e.
następnie wykasowałem te 3 słowa. za pierwszym razem skasowałem z 4 miejsc, 2 razy powtórzone to samo i wcisnąłem f10. system sie załadował i gdy go zamykałem zatrzymał się na wpisie:
linux-zbeu login:
powyżej kilka wpisów odnośnie błędów z grafiką. dopiero jak wcisnąłem power się wyłączył.

za drugim razem wszedłem tak samo i tu już było tylko w 2 miejscach ;/ o co kaman??
tym razem wcisnąłem ctrl x i system sie uruchomił. gdy go zamykałem już było inaczej, bo pokazał całą liste, co zamknął. ostatni wpis to :
reached target shutdown,

i znów czekał na mój przycisk power

pavbaranov

Jak poczekasz też nic się nie dzieje, jak rozumiem.

Ok, wróćmy do dzienników logów i spróbujmy tak:
journalctl -p err..alert
Przydałoby się też przeglądnąć te logi, które masz dostępne w YaST pod kątem jakichś błędów. Pomocne może być również:
dmesg | grep erro
Prawdopodobnie problem z zamykaniem jest jakąś pochodną błędów z bootowaniem systemu. Jeśli masz inxi (jeśli nie - zainstaluj) to podaj:
inxi -Fxx

mbbartek

#24
journalctl -p err..alert
-- Logs begin at Mon 2018-11-26 14:35:09 CET, end at Mon 2018-11-26 21:51:26 CET. --
lis 26 14:35:09 linux-zbeu kernel: mce: Unable to init MCE device (rc: -5)
lis 26 14:35:09 linux-zbeu kernel: radeon 0000:01:00.0: Invalid PCI ROM header signature: expecting 0xaa55, got 0x0000
lis 26 14:35:09 linux-zbeu kernel: radeon 0000:01:00.0: Invalid PCI ROM header signature: expecting 0xaa55, got 0x0000
lis 26 14:35:09 linux-zbeu kernel: [drm:radeon_get_bios [radeon]] *ERROR* Unable to locate a BIOS ROM
lis 26 14:35:09 linux-zbeu kernel: radeon 0000:01:00.0: Fatal error during GPU init
lis 26 14:35:09 linux-zbeu kernel: [TTM] Memory type 2 has not been initialized
lis 26 14:35:21 linux-zbeu systemd-udevd[408]: Invalid rule /etc/udev/rules.d/55-brother-libsane-type1.rules:17: unknown key 'SYSFS{idVendor}'
lis 26 14:35:26 linux-zbeu kernel: usb 1-1: device not accepting address 2, error -110
lis 26 14:35:42 linux-zbeu kernel: usb 1-1: device not accepting address 3, error -110
lis 26 14:35:53 linux-zbeu kernel: usb 1-1: device not accepting address 4, error -110
lis 26 14:36:04 linux-zbeu kernel: usb 1-1: device not accepting address 5, error -110
lis 26 14:36:04 linux-zbeu kernel: usb usb1-port1: unable to enumerate USB device
lis 26 14:36:39 linux-zbeu pulseaudio[1576]: [pulseaudio] bluez5-util.c: GetManagedObjects() failed: org.freedesktop.DBus.Error.NoReply: Did not receive a reply. Possible causes include: the >
lis 26 16:07:59 linux-zbeu systemd-udevd[408]: Invalid rule /etc/udev/rules.d/55-brother-libsane-type1.rules:17: unknown key 'SYSFS{idVendor}'
lis 26 16:09:33 linux-zbeu systemd-udevd[408]: Invalid rule /etc/udev/rules.d/55-brother-libsane-type1.rules:17: unknown key 'SYSFS{idVendor}'
ESCOC                                                                                                                                                                                           
                                                                                                                                                                                 
ing 0xaa55, got 0x0000
ing 0xaa55, got 0x0000
S ROM

-type1.rules:17: unknown key 'SYSFS{idVendor}'

led: org.freedesktop.DBus.Error.NoReply: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the >
-type1.rules:17: unknown key 'SYSFS{idVendor}'
-type1.rules:17: unknown key 'SYSFS{idVendor}'
~
lines 1-16/16 (END)


dmesg | grep erro
[    3.350412] radeon 0000:01:00.0: Fatal error during GPU init
[    3.444230] radeon: probe of 0000:01:00.0 failed with error -22
[   19.657252] usb 1-1: device not accepting address 2, error -110
[   35.786290] usb 1-1: device not accepting address 3, error -110
[   47.051024] usb 1-1: device not accepting address 4, error -110
[   57.803694] usb 1-1: device not accepting address 5, error -110


inxi -Fxx
Resuming in non X mode: glxinfo not found. For package install advice run: inxi --recommends
System:    Host: linux-zbeu Kernel: 4.12.14-lp150.12.25-default x86_64 bits: 64 gcc: 7.3.1
           Desktop: KDE Plasma 5.12.6 (Qt 5.9.4) dm: sddm,sddm Distro: openSUSE Leap 15.0
Machine:   Device: laptop System: Acer product: Aspire 5820TG v: V1.13 serial: LXPTN022230211A5332500
           Mobo: Acer model: ZR7B serial: 021QZOMBQTF007BF BIOS: INSYDE v: V1.13 date: 05/14/2010
CPU:       Single core Intel Core i5 M 450 (-UP-) arch: Nehalem rev.5 cache: 3072 KB
           flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx) bmips: 4787 speed: 2393 MHz (max)
Graphics:  Card-1: Intel Core Processor Integrated Graphics Controller bus-ID: 00:02.0 chip-ID: 8086:0046
           Card-2: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Madison [Mobility Radeon HD 5650/5750 / 6530M/6550M]
           bus-ID: 01:00.0 chip-ID: 1002:68c1                                                                                                                                                   
           Display Server: x11 (X.org 1.19.6 ) drivers: modesetting (unloaded: fbdev,vesa)                                                                                                     
           tty size: 192x43 Advanced Data: N/A for root                                                                                                                                         
Audio:     Card-1 Intel 5 Series/3400 Series High Definition Audio                                                                                                                             
           driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:1b.0 chip-ID: 8086:3b56                                                                                                                             
           Card-2 Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Redwood HDMI Audio [Radeon HD 5000 Series]                                                                                                   
           driver: snd_hda_intel bus-ID: 01:00.1 chip-ID: 1002:aa60                                                                                                                             
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.12.14-lp150.12.25-default                                                                                                             
Network:   Card-1: Qualcomm Atheros AR8151 v1.0 Gigabit Ethernet                                                                                                                               
           driver: atl1c v: 1.0.1.1-NAPI port: 2000 bus-ID: 02:00.0 chip-ID: 1969:1073                                                                                                         
           IF: eth0 state: down mac: c8:0a:a9:a3:c4:4e                                                                                                                                         
           Card-2: Qualcomm Atheros AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express)                                                                                                               
           driver: ath9k bus-ID: 03:00.0 chip-ID: 168c:002a                                                                                                                                     
           IF: wlan0 state: up mac: 78:e4:00:87:8f:14                                                                                                                                           
Drives:    HDD Total Size: 500.1GB (16.3% used)                                                                                                                                                 
           ID-1: /dev/sda model: WDC_WD5000BEVT size: 500.1GB serial: WD-WXA1C20K5233                                                                                                           
Partition: ID-1: / size: 49G used: 8.8G (19%) fs: ext4 dev: /dev/sda5                                                                                                                           
           ID-2: /home size: 212G used: 26G (13%) fs: ext4 dev: /dev/sda7
           ID-3: swap-1 size: 10.74GB used: 0.18GB (2%) fs: swap dev: /dev/sda6
Sensors:   None detected - is lm-sensors installed and configured?
Info:      Processes: 199 Uptime: 6:21 Memory: 2353.7/3614.4MB
           Init: systemd v: 234 runlevel: 5 default: graphical.target Gcc sys: N/A
           Client: Shell (bash 4.4.231 running in konsole) inxi: 2.3.40

pavbaranov

Wątpię, by o to chodziło, ale likwidujmy problemy.
1. Skąd masz sterownik brscan? Jak go zainstalowałeś? Prawdopodobnie nazwa paczki zostanie zwrócona po:
zypper search -f /etc/udev/rules.d/55-brother-libsane-type1.rules
W tej regule jest błąd do szybkiego poprawienia, ale poprosiłbym o treść tego pliku.

W zasadzie nie widzę czegoś co mogłoby być związane z problemami z wyłączaniem. Może coś mu nie gra jeśli chodzi o ACPI, może wersja systemd, która miała z tym problemy przynajmniej na niektórych komputerach. Może...
Można wg mnie zrobić 2 rzeczy. Przeglądnąć forum OpenSUSE (bo pewnie ktoś się z czymś takim spotkał; wątki są, niekoniecznie wszystkie aktualne); można też spróbować przy starcie systemu wyeliminować (tymczasowo, edycja tylko jednorazowa gdy pojawi się GRUB) z linii:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=
Wyeliminować praktycznie całą istniejącą tam obecnie zawartość, a potem spróbować dodawać cokolwiek.

W /usr/lib/systemd/ powinieneś mieć też pliki z shutdown w nazwie. Można by je przeglądnąć.

I ostatni pomysł jaki mam. O ile się nie mylę, to dla tzw. initial ramdisk, OpenSUSE wykorzystuje mkinitcpio. Sprawdź. Jeśli tak, to niekiedy dodanie do wykorzystywanego w Twoim systemie HOOKS dodatkowo "shutdown" i przebudowa obrazu kernela przynosi pożądane efekty.

mbbartek

#26
Cytat: pavbaranov w Listopad 27, 2018, 11:45:29 AM
Wątpię, by o to chodziło, ale likwidujmy problemy.
1. Skąd masz sterownik brscan? Jak go zainstalowałeś? Prawdopodobnie nazwa paczki zostanie zwrócona po:
zypper search -f /etc/udev/rules.d/55-brother-libsane-type1.rules
W tej regule jest błąd do szybkiego poprawienia, ale poprosiłbym o treść tego pliku.
zypper search -f /etc/udev/rules.d/55-brother-libsane-type1.rules
Wczytywanie danych repozytorium...
Odczytywanie zainstalowanych pakietów...
Nie znaleziono pasujących elementów.
sterowniki pobrałem ze strony brothera, a jak to zainstalowałem i skonfigurowałem ?? też bym chciał to wiedzieć szczerze mówiąc, parę razy kombinowałem, i zmieniałem w konfiguracji, aż w końcu zaskoczyło.

wszedłem w plik z tej ścieżki i było w nim to:
udev rules sample for Brother MFP
#         version 1.0.2-0
#
#   Copyright (C) 2012-2016 Brother. Industries, Ltd.
#
#   copy to /etc/udev/rules.d or /lib/udev/rules.d
#

ACTION!="add", GOTO="brother_mfp_end"

SUBSYSTEM=="usb", GOTO="brother_mfp_udev_1"
SUBSYSTEM!="usb_device", GOTO="brother_mfp_end"
LABEL="brother_mfp_udev_1"


SYSFS{idVendor}=="04f9", GOTO="brother_mfp_udev_2"
ATTRS{idVendor}=="04f9", GOTO="brother_mfp_udev_2"
GOTO="brother_mfp_end"
LABEL="brother_mfp_udev_2"

#  ATTRS{bInterfaceNumber}=="01", GOTO="brother_mfp_udev_3"
#  ATTRS{bInterfaceNumber}=="02", GOTO="brother_mfp_udev_3"
#  ATTRS{bInterfaceNumber}=="03", GOTO="brother_mfp_udev_3"
#  GOTO="brother_mfp_end"
#  LABEL="brother_mfp_udev_3"

ATTRS{bInterfaceClass}!="0ff", GOTO="brother_mfp_end"
ATTRS{bInterfaceSubClass}!="0ff", GOTO="brother_mfp_end"
ATTRS{bInterfaceProtocol}!="0ff", GOTO="brother_mfp_end"

#MODE="0666"
#GROUP="scanner"
ENV{libsane_matched}="yes"
#SYMLINK+="scanner-%k"


LABEL="brother_mfp_end"



Cytat
W zasadzie nie widzę czegoś co mogłoby być związane z problemami z wyłączaniem. Może coś mu nie gra jeśli chodzi o ACPI, może wersja systemd, która miała z tym problemy przynajmniej na niektórych komputerach. Może...
Można wg mnie zrobić 2 rzeczy. Przeglądnąć forum OpenSUSE (bo pewnie ktoś się z czymś takim spotkał; wątki są, niekoniecznie wszystkie aktualne); można też spróbować przy starcie systemu wyeliminować (tymczasowo, edycja tylko jednorazowa gdy pojawi się GRUB) z linii:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=
Wyeliminować praktycznie całą istniejącą tam obecnie zawartość, a potem spróbować dodawać cokolwiek.
czyli, że mam cały wpis po prostu wykasować w momencie startu i wejścia do gruba????
Cytat
W /usr/lib/systemd/ powinieneś mieć też pliki z shutdown w nazwie. Można by je przeglądnąć.
znalazłem plik systemd-shutdown, ale nie bardzo mogę zobaczyć co jest w środku. jak wchodzę w podgląd, to wiele znaków jest po prostu zamazanych, nieczytelnych.
Cytat
I ostatni pomysł jaki mam. O ile się nie mylę, to dla tzw. initial ramdisk, OpenSUSE wykorzystuje mkinitcpio. Sprawdź. Jeśli tak, to niekiedy dodanie do wykorzystywanego w Twoim systemie HOOKS dodatkowo "shutdown" i przebudowa obrazu kernela przynosi pożądane efekty.
no, tak właśnie od razu pomyślałem, że to o to chodzi ;P
a tak na serio, to kompletnie nie mam pojęcia o czym do mnie mówisz ;/

pavbaranov

1. Kwestia Brothera. Bruździ, bo źle skonfigurowany, ale prawdopodobieństwo, że to w ogóle ma cokolwiek wspólnego z tym wątkiem praktycznie nie istnieje. Wyłącz do osobnego (bo prędzej, czy później i tak będziesz miał problem ze skanowaniem).
2. Tak - w momencie logowania do grubego wyczyść i zobacz co się dzieje. Nie używaj hibernacji. Po zalogowaniu do systemu - wyłącz w normalny sposób (z menu) i sprawdź jak system się zachowuje. Odpuść mu przez chwilę, bo może wyłączać się nawet kilka minut (normalnie tyle może się wyłączać zanim coś zaradzimy; być może dlatego zresztą nie ma info o wyłączaniu).
3. Znajdź w systemie plik mkinitcpio.conf (winien być w /etc) i daj jego zawartość.

mbbartek

usunąłem z gruba przy starcie chyba troszkę za dużo ;/ bo system przy starcie pokazywał wpisy i w pewnym momencie się zatrzymał. skasowałem to, co jest powiekszone.
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos5 --hint-efi=hd0,msdos5 --hint-baremetal=ahci0,msdos5 --hint='hd0,msdos5'  c0960a2c-6f7c-4704-b9a9-a4860de6f729
   else
     search --no-floppy --fs-uuid --set=root c0960a2c-6f7c-4704-b9a9-a4860de6f729
   fi
   echo   'Loading Linux 4.12.14-lp150.12.25-default ...'
   linux   /boot/vmlinuz-4.12.14-lp150.12.25-default root=UUID=c0960a2c-6f7c-4704-b9a9-a4860de6f729  apm=off acpi=off mce=off barrier=off ide=nodma idewait=50 i8042.nomux psmouse.proto=bare irqpoll pci=nommconf resume=/dev/disk/by-id/ata-WDC_WD5000BEVT-22A0RT0_WD-WXA1C20K5233-part6 splash=silent quiet showopts apm=off acpi=off mce=off barrier=off ide=nodma idewait=50 i8042.nomux psmouse.proto=bare irqpoll pci=nommconf resume=/dev/disk/by-id/ata-WDC_WD5000BEVT-22A0RT0_WD-WXA1C20K5233-part6 splash=silent quiet showopts
   echo   'Loading initial ramdisk ...'
   initrd   /boot/initrd-4.12.14-lp150.12.25-default


próbowałem znaleśc też ten plik, ale w katalogu /etc nie ma go ;/

pavbaranov

Ok, na początek skasuj na pewno:
1. wszystko to co powtórzone (bo masz 2x tę samą treść; usunięcie jednego wpisu powoduje, że i tak on jest aktywowany drugim; innymi słowy - skoro masz splash=silent x2 to w ogóle taki wpis nie ma być przekazywany Grubemu - oba do skasowania; wszystko co masz od resume= jest 2x powtórzone),
2. z pozostałych:
- splash=silent
- quiet
Potem próbowałbym kolejno usuwać:
- apm=off
- acpi=off
- barrier=off
- ide=nodma
- ide=50
- mce=off
- i8042.nomux
- pci=nommconf
Zobaczymy, może coś się uda wyciągnąć. Stawiałbym na jakiś wpis dotyczący acpi - tak mniej więcej z którego roku jest Twój komputer/bios?

Wydawało mi się, że OpenSUSE również korzysta z mkinitcpio. Jeśli tak, to pewnie jest taka paczka zainstalowana w systemie. Sprawdź.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum