Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dwa zainstalowane systemy - przejście na jeden (eliminacja Windowsa)

Zaczęty przez Andrzej22, Marzec 19, 2016, 09:49:08 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Andrzej22

Witam.
  Jestem użytkownikiem Linuxa Mint 17 Cinnamon 64 bit. Zainstalowałem go obok Windows Vista i teraz żałuję, że z asekuracji
zostawiłem partycje z Windowsem. Mam pytanko: czy mogę przejść w jakiś sposób tzn. dać wszystkie zasoby komputera dla Linuxa
czy muszę go od nowa zainstalować wybierając taką opcję przy instalacji ? Działam w Linuxie dopiero od miesiąca ale już trochę
danych, ustawień na nim mam i wolałbym ich nie stracić.
Może to dziwne pytanie ale proszę o wyrozumiałość - jestem nowy.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ewentualną poradę.
Andrzej

pavroo

Witaj.
Dystrybucję Linuksa zainstalowałeś na osobnej partycji, więc wszystkie zasoby są wykorzystywane przez ten system podczas jego użytkowania.
Jedyną sprawą jest partycja z systemem Windows, którą możesz sformatować i wykorzystać jako dodatkowa przestrzeń na swoje dane.

Biorą pod uwagę, iż użytkujesz Linuksa od miesiąca, poczekałbym jeszcze trochę z usuwaniem Windy.
Usuwanie trwa zaledwie chwilę, przywracanie trochę dłużej :)

Pozdrawiam
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Andrzej22

Witam.
  Dziękuję Pavroo za odpowiedź. Nie jestem pewny czy sformatowanie partycji Windowsa automatycznie przejmie Linux do partycji rozszerzonej? Aktualnie mam Partycja 1(chyba ukryta reinstalacja Visty), Partycja 2 - startowa Winda, Partycja 3 - też Winda
i Partycja 4 (Linux) - rozszerzona zawierająca: System Plików (Partycja 5) i Obszar wymiany (Partycja 6).
I teraz: jeżeli sformatuje partycje 3 to wejdzie ona w skład partycji 4 Rozszerzonej Linuxa ? Czy muszę ją zamontować....?
Pozdrawiam.

Albedo 0.64

Witaj. Uruchom Gparted a dużo ci się wyjaśni. Posłuchaj pavroo i na razie zostaw tak jak jest, windows może ci się jescze przydać. Niedługo będziesz chciał instalować nową wersję 16.04 to wtedy sformatujesz partycje.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Andrzej22

Witam.
  Dziękuję bardzo za porady. Rozważyłem wszystko i jednak zdecydowałem się na pełną instalację Linuxa Mint 17.3 Cinnamon 32bit.
Przyczyna była taka, że Winda po reinstalacjach miała uszkodzone niektóre moduły (reinstalacja z ukrytej partycji).
Jednym słowem zostałem pełnym linuxiarzem z miesięcznym doświadczeniem (jak narazie nie żałuję tego). W tej sytuacji nie mam już odwrotu i zamykam wątek.
Pozdrawiam - Andrzej

Andrzej22

Witam.
  Przepraszam, że tak zamykam i otwieram ten wątek ale po zapoznaniu się z zaleceniami doświadczonych linuxiarzy postanowiłem
jeszcze raz przeinstalować system. Teraz zrobiłem sobie plan i przed instalacją zrobiłem kopie ustawień firefoxa, katalogu domowego,
listy zainstalowanych programów i wgrałem na pendrive. Zdecydowałem się ostatecznie na Mint 17.3 Rosa 32 bity z interfejsem
MATE 1.12.0, którego obraz ISO miałem na drugim pendrive. (Mam dysk 120GB,  2,5GB Ramu i procesor Intela 1,46GHz x2 - dlatego
użyłem wersji 32 bitowej). Partycje rozplanowałem tak: katalog główny 25 GB,  swap 4GB i domowy zostało mi ok. 91GB.
Po instalacji zrobiłem aktualizacje menadżera aktualizacji i całości systemu. Przywróciłem dane i ustawienia z kopii i gotowe.
Przeinstalowanie było proste i zajęło mi zdecydowanie mniej czasu i nerwów niż przy windzie a przy okazji nauczyłem się jak to
robić na przyszłość.
Pozdrawiam i wesołych, zdrowych Świąt życzę.
Andrzej

Zobacz najnowsze wiadomości na forum