Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Nowy linuks, na stary komputer?

Zaczęty przez diuned, Luty 01, 2022, 05:32:59 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

diuned

Chce się zapytać o coś bardzo kontrowersyjnego... Czy można w miarę użyteczną dystrybucję (z chodzącym internetem) zainstalować na starego grata?

Mam starego laptopa, na którym mam winde 98 i xp. To stary grat, ale w stanie idealnym. Można na nim oglądać DVD, programy do diagnostyki samochodowej itp stare rzeczy...

Laptop z przełomu 99/2000 także ma 22 lata :) Gdyby nie unowocześnienia w przeglądarkach internetowych, dalej nadawałby się do odbierania poczty, przeglądania stron itp.

Mam na CD nagranego live ze szkoła hakerów, to jakaś dystrybucja linuxa, ale nie wiem dokładnie jaka coś tam się wyświetla jako ISO 3.7 "system" ma wymagania procka 400 mzh pamięć 200mb i na moim laptopie choć jak złoto. Problem leży w przeglądarkach...

Bawię się teraz linuxem bionicpup32-8.0-uefi (puppy liunux) i na równie starym laptopie tylko z mocniejszym procesorem jedno rdzeniowym 1.8 GB chodzi na prawdę dobrze.... Zarówno z plyty CD, jak i z HDD.

Chciałem zrobić taki myk, aby zainstalować puppy na karcie flash 8gb i wsadzić to do starego laptopa (400 mzh) ale laptop nie wykrywa w ogóle systemu, pokazuje informacje ze system nie został znaleziony. Sprawdziłem tą szkołą hakerów to dysk jest normalnie widoczny. Partycji ext4 nie widział, ale NTFS jest dla niego widoczna. Nie wiem w czym problem... System z CD, próbuje startować, ale nie ładuje się do poziomu graficznego...

Osiągnięcie tego celu, było by dużym wyzwaniem... To co jest ciekawe, to pojawienie się nowych CompactFlash 32 i 64 gb, gdzie można kupić taką kartę z grosze, nie wiem czy laptop będzie widział taką kartę, ale kiedyś kosztowały one majątek. Teraz to wydatek na poziomie 150 - 200 zł.

Wracając do meritum, wydaje się ze każdy "stary" Linux powinien być dobry, ale chyba nie da się zainstalować w miarę nowej (obsługującej współczesny internet) przeglądarki na stary system?

Nie oczekuje cudów, ale warto pytać, bo niektóre rzeczy się zmieniają, ale ludzie różne cuda robią... Czytałem ze odpalają linuxa na atmegach.... W swiecie linuxa, wszystko jest możliwe ;)

pavbaranov

Od końca - nie, pójście w kierunku "starego" linuksa jest drogą błędną. Ma być nowy, bo jedynie tu możesz liczyć na to, że ewentualne błędy, w tym dotyczące bezpieczeństwa, będą eliminowane.
Kwestia braku widzenia systemu na CF, to pochodna BIOSu. Sprawdź ustawienia, czy z tego nośnika w ogóle można wystartować system. Testowo zainstaluj na tym jakiś freeDOS i spróbuj uruchomić.
Jeśli chodzi o sam laptop - nie napisałeś o nim nic.
Na tym forum jest wiele tematów poświęconych linuksom na stare komputery. Tego typu propozycje znajdziesz też np. na: https://distrowatch.com/search.php?ostype=All&category=Old+Computers&origin=All&basedon=All&notbasedon=None&desktop=All&architecture=All&package=All&rolling=All&isosize=All&netinstall=All&language=All&defaultinit=All&status=Active#simple

microsofter

Wszystko da się zainstalować, jeśli sprzęt ma dostatecznie dużo RAM - a wątpię w to przy tak leciwym laptopie. Niemniej nastaw się, że Internet będzie chodził ci pomału. Współczesne strony zapchane są skryptami, które tak stary CPU, będzie długo obrabiał.

Cytat: diuned w Luty 01, 2022, 05:32:59 AMWracając do meritum, wydaje się ze każdy "stary" Linux powinien być dobry, ale chyba nie da się zainstalować w miarę nowej (obsługującej współczesny internet) przeglądarki na stary system?
W Windows, nie ma z tym problemu. W innych OS niestety jest.

Daruj sobie CF. Z pewnością, tak stary sprzęt nie umożliwia bootowania z tego nośnika. Jak chcesz inwestować w ten zabytek, spraw sobie porządny HDD. Te na IDE drożeją w oczach.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

diuned

>Daruj sobie CF. Z pewnością, tak stary sprzęt nie umożliwia bootowania z tego nośnika. Jak chcesz inwestować w ten zabytek, spraw sobie porządny HDD. Te na IDE drożeją w oczach.

Na tą kartę namówił mnie kiedyś kollega i to chodziło... Normalnie miałem tam 98 i xpeka... Laptop widział go jako normalny dysk. Linuxa nie widzi...

Spróbuje jeszcze z normalnym dyskiem i zobaczymy co będzie...

diuned

#4
Muszę przyznać ze problem, faktycznie leży po stronie karty CF. W tym troszkę nowszym laptopie jest wszystko ok, natomiast w tym starym nie widzi jakoby partycji rozruchowej, w ogóle jest problem z partycjami...

Początkowo myślałem ze to winna softu, ale to głębsza sprawa... Najlepsze jest to, ze zrobiłem na karcie 100 mb partycji fat16 i wgrałem free dosa, system się kopiuje na partycje, ale z niej nie bootuje. Potem sam live cd free dosa nie widzi tej partycji, no jaja jak berety, natomiast instalator xp ją widzi, oraz inne system live cd również. To wszystko ma miejsce na tym starym laptopie (400 mzh)

Najgorsze jest to, ze wydaje mi się ze miałem postawiony na tym system :( ale nie pamiętam który i jak to zrobione. Teraz zaczynam trochę w to wątpić, bo to było bardzo dawno. Tylko z drugiej strony, te karty wsadzają w naprawdę mega stare graty... Może to po prostu kwestia jakiś ustawień. Nie mam pojęcia...

https://www.youtube.com/watch?v=aW4JvQVZk3U

Na chwilę obecną trochę pogłupiałem. Muszę odpuścić temat z kartą bo jest za bardzo energochłonny i pobawić się ewentualnie z HDD.

diuned

Tak grzebałem, tak grzebałem, ze wygrzebałem ;) Jest internet na starym gracie! Co prawda na XPku, ale jest... Ile się naściągałem różnych przeglądarek, dystrybucji i innych cudów... Aż nie mogę uwierzyć ze to się dzieje. To już nie chodzi o funkcjonalność, tylko to jest łady kop w jaja dla sztabu "wymyślaczy" nowych, lepszych rzeczy... Właśnie o to chodzi w linuxie, to taki mały ruch oporu... Siedzą gnoje i kompinują jak zmusić ludzi do kupowania, nowszego i lepszego,  a drudzy siedza i łatają gówno. Coś pięknego!

https://naforum.zapodaj.net/7fb3d963c450.jpg.html
https://naforum.zapodaj.net/65eb29d7d216.jpg.html
https://naforum.zapodaj.net/ffffc19b50a2.jpg.html
https://naforum.zapodaj.net/9494a1335cc1.jpg.html

Jak ktoś uważa, ze strona laduje się 2 godziny to jest w bardzo dużym błędzie. Załadowanie stronki to od 30 sekund do minutki. Nie jest to szybko, ale na takim sprzęcie? Super!

MSki

Nie wiem, czy w poradach zostało to napisane, ale na stary, jednoprocesorowy sprzęt tylko Linux 32 bitowy. Przykładowo, może to być
http://exegnulinux.net/
po lewej odnośnik do strony z obrazami iso, wśród których jest również wersja 32 bitowa.
Co do przeglądarki, to jedną z "najlżejszych" jest Chromium (nie mylić z Google-chrome), którą to przeglądarkę można zainstalować w systemie za pomocą Synaptica ..sam system oparty na Debianie i Devuanie i jest ciągle utrzymywany (aktive) zarówno w wersji na procesory 32 i 64 bitowe.

PomPom

Cytat: diuned w Luty 02, 2022, 06:59:59 AM
Tak grzebałem, tak grzebałem, ze wygrzebałem ;) Jest internet na starym gracie! Co prawda na XPku, ale jest... Ile się naściągałem różnych przeglądarek, dystrybucji i innych cudów... Aż nie mogę uwierzyć ze to się dzieje. To już nie chodzi o funkcjonalność, tylko to jest łady kop w jaja dla sztabu "wymyślaczy" nowych, lepszych rzeczy... Właśnie o to chodzi w linuxie, to taki mały ruch oporu... Siedzą gnoje i kompinują jak zmusić ludzi do kupowania, nowszego i lepszego,  a drudzy siedza i łatają gówno. Coś pięknego!
Kop w jaja to byś ty dostał od wielu z "ruchu oporu", że takim staruszkiem tyłek zawracasz. Linux (w sensie GNU/Linux) potrafi zdziałać sporo, jeżeli chodzi o stare i słabe komputery, ale to bardziej efekt uboczny wolności niż zamiar. Najwięksi gracze oczekują, że masz chociaż coś nieletniego. Komercyjni by chcieli coś zarobić i przede wszystkim stawiają na sprzęt do pracy (a weź pracuj na czymś, co stronę ładuje pół minuty; nie mówiąc o cenie licencji), a pojedynczy entuzjaści wolą pracować przy nowym i ekscytującym, a nie siedzieć przy starociach.

Można oczywiście się pobawić w wyciskanie soków z tego sprzętu, ale ja jestem z tych, co starym sprzętom wolą dać czerpać garściami ze starych rozwiązań, gdy te teraz są łatwiejsze do osiągnięcia.
myk byle jak jako tako

diuned

#8
To ze mam taki komputer, wcale nie znaczy ze na nim pracuje. Mam 20 komputerów w domu, oczywiście pracuje codziennie tylko na dwóch... Ale inne mają swoje przeznaczenie.

Ten komputer, o którym mowa w wątku. To komputer przemysłowy. To ze przeżył tyle czasu i jeszcze działa o czymś świadczy. Ten laptop odpalał w 20-stopniowe mrozy, tam, gdzie zwykłe komputery nie dawały rady... 330mzh to bardzo mało jak na współczesne realia, ale w określonych warunkach pracuje tylko on. Co z tego ze masz najnowszy sprzęt, skoro ten sprzęt nie chodzi. Dlatego również chce mieć internet w tym starym gracie... Zwłaszcza ze jest to sprzęt typowo wojskowy.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum