Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Brak możliwości montowania partycji

Zaczęty przez Nowy, Czerwiec 11, 2020, 06:31:12 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Nowy

Witam! Mam dwa dyski. na jednym jest windows 10, a na drugim Linux Mint 18.04 i dwie partycje  Dane 1 i Dane2 obie sformatowane w systemie ntfs. Problem jest w tym że z Minta nie mogę wejść na te partycje. System wykrywa je ale opcja zamontuj jest wyszarzała i nie da się jej otworzyć. Na laptopie z systemem Ubuntu nie ma problemu. Na forach nic nie znalazłem na ten temat. Chociaż już kiedyś coś czytałem na ten temat, ale obecnie nie mogę niczego znaleźć. Proszę o jakieś rady. Pozdrawiam J.K.
Pozdrawiam J.K.

gosc

Pokaż wyniki z:
lsblk -f
oraz:
ls -la /media/user
gdzie user zastąp nazwą użytkownika.

Nowy

#2
umint@lumint-GA-MA74GMT-S2 ~ $ lsblk -f
NAME   FSTYPE LABEL MOUNTPOINT
sda                 
├─sda1             
├─sda2             
├─sda3             
└─sda4             
sdb                 
├─sdb1             
├─sdb2             
├─sdb3             
├─sdb4             
├─sdb5              /
├─sdb6              /home
├─sdb7              [SWAP]
├─sdb8             
└─sdb9             
sr0     
           
lumint@lumint-GA-MA74GMT-S2 ~ $ ls -la /media/lumint
razem 12
drwxr-x---+ 3 root root 4096 cze 12 13:04 .
drwxr-xr-x  4 root root 4096 lut 18  2018 ..
drwx------  2 root root 4096 cze 13  2018 Ubuntu 18.04 LTS

To jest wynik tego o co pytałeś.
Pozdrawiam J.K.

pavbaranov


Nowy

#4
lumint@lumint-GA-MA74GMT-S2 ~ $ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda5 during installation
UUID=72bb4dab-ad20-4aa4-9ea1-3701c7dd3c0f /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /home was on /dev/sda6 during installation
UUID=77e18aa4-6fd7-4b47-bcd4-bac79d50db2b /home           ext4    defaults        0       2
# swap was on /dev/sda7 during installation
UUID=8c6804a0-d218-44b7-bcd3-4219539c0c9d none            swap    sw              0       0
Pozdrawiam J.K.

pavbaranov

Dodaj te partycje do fstab i po kłopocie.

Nowy

"pavbaranov" napisałeś - Dodaj te partycje do fstab i po kłopocie.- prosiłbym o dokładne podanie co i gdzie mam wpisać.
Pozdrawiam J.K.

pavbaranov

Przeczytaj (także bardziej rozbudowaną wersję angielską): https://wiki.archlinux.org/index.php/Fstab_(Polski) i napisz czego nie rozumiesz i gdzie masz problem. Absolutnie nie ruszaj tego, co tam do tej pory jest - nowe partycje mają być dodane. Które? Nie wiem. Oprócz tego, one są sformatowane, czy nie? Nie wiem, czy w Ubuntu jest włączony w kernel nfts... Jest to jednak do obejścia.

Nowy

Cytat: pavbaranov: napisz czego nie rozumiesz i gdzie masz problem.b]Absolutnie nie ruszaj tego, co tam do tej pory jest[/b] - nowe partycje mają być dodane. Które? Nie wiem. Oprócz tego, one są sformatowane, czy nie? Nie wiem, czy w Ubuntu jest włączony w kernel nfts... Jest to jednak do obejścia.
Może wyjaśnię inaczej: Mam takie partycję jak niżej:
Urządzenia
Wolumin o rozmiarze 239 BG
Zastrzeżone przez system
Wolumin o rozmiarze 25 BG
Wolumin o rozmiarze 376 BG
Wolumin o rozmiarze 230 BG
Wolumin o rozmiarze 18 BG
Wolumin o rozmiarze 200 BG
Te podkreślone mogę otworzyć bo są sformatowane w systemie ext4, a pozostałe dwa są w systemie ntfs i nie dają się otworzyć. Co zrobić żeby się otwierały?
System to Linux Mint 18.03.

Pozdrawiam J.K.

pavbaranov

Co jest w fstab? "Normalnie" partycje tego typu winny być "dostarczane" systemowi właśnie przez fstab.
Nie wiem jaki jest kernel w Mint/Ubuntu 16.04, bo to dość już stara wersja i nie pamiętam czy ten kernel miał już dodaną obsługę ntfs, a jeśli tak, to czy w Ubuntu z nią został skompilowany, a  jeśli to czy z możliwością zapisu. Alternatywą jest ntfs-3g, które gdy ja używałem Kubuntu (a było to od groma lat temu), było w repozytoriach i winno być nadal. Po instalacji (i ewentualnym reboocie) winno już być prosto. Więcej masz na: https://wiki.archlinux.org/index.php/NTFS-3G chyba, że znajdziesz coś w Ubuntu (na 99,9999% jest).

Albedo 0.64

Ja takie sprawy rozwiązuję za pomocą programu "Dyski" (gnome-disk-utility). W Ubuntu i pochodnych powinien być dostępny prostszy program Disk Manager. Trzeba też sprawdzić czy zainstalowany jest sterownik ntfs-3g. Sam sterownik powinien umożliwić dostęp do takiego dysku lub partycji.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

ciubaka

Też polecam dyski. I przejście na ubuntu poza tym.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum