Linuxiarze.pl Forum

Pierwsze kroki => Przywitaj się => Wątek zaczęty przez: paraksiarz w Listopad 17, 2020, 12:48:39 AM

Tytuł: Powitanie Po kilku dystrybucjach osiadłem na antiX Nowy
Wiadomość wysłana przez: paraksiarz w Listopad 17, 2020, 12:48:39 AM
Witam, jako nowy na forum!
   Zainstalowałem antiX na Intel Core 2 Duo 1,6GHz, 2GB RAM. Wiem, że komputer wytrzymałby coś cięższego, ale mam też laptop z 512MB RAM i tam też planuję go wdrożyć, jeśli ogarnę.
   Z Linuxem miałem do czynienia od dawna, krótkotrwale i z długimi przerwami. Był Knoppix, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu bardzo krótko, Puppy, najdłużej Mint, ale też krótko. W internecie pisali, że Linux dobry, lepszy, szybszy, próbowałem kilka razy, zawsze coś nie działało, zawsze ciężko się to naprawiało, czasem wcale. Myślałem wtedy, że albo mam jakiś komponent niepopularny, lub że ten Linux jest jeszcze niedopracowany. A ja, jako początkujący użytkownik chciałem, żeby wszystko działało, a potem bym popatrzył co tam się w nim dzieje. A jak siedzi się ileś dni w internecie i nie znajduje odpowiedzi, to myśli się, co to za fajny system, jak nie działa w pełni, a ludzie na forum też nie potrafią pomóc. Ale wtedy miałem wybór: szybko działający Windows lub dziwny Linux. Sytuacja się zmieniła, bo tymczasowo wyjechałem od mojego szybkiego komputera i zostałem z laptopem Intel Core 2 Duo 1,6GHz, 2GB RAM z zainstalowanym (świadomie) Windows 10. Zdziwiłem się, że działa całkiem całkiem i pracuję na nim zawodowo od marca 2020 w charakterze biurowym i nie jest źle, ale mogłoby być lepiej, trochę muli. Dlatego testuję antiX, jeszcze na nim nie pracuję, poznaję go, a w ogolę to uczę się Linuxa, bo wieeeele rzeczy jest dla mnie zagadką. Na razie jestem zadowolony, problemy, które były, naprawiłem. Po kilku dniach mogę stwierdzić, ze jest to bardzo przyjemny system. Przede wszystkim szybki, to jest meeega przyjemność kliknąć i nie czekać na odzew :) Poza tym odkrywam, że jest bardzo szeroko konfigurowalny, tu już bardziej chodzi nie o tę dystrybucję, ale o samą architekturę Linuxa, chyba można sobie poustawiać wszystko jak się chce, o ile się umie ;p. Teraz mam więcej czasu popołudniami, dlatego mogę sobie pozwolić na odkrywanie tego systemu. Podoba mi się, nawet bardzo. I już sobie wyobrażam satysfakcję Linuxiarza, który od jądra zbudował swój system, taki jaki chciał, to jak zbudować własny dom, własnymi rękami, wg swojego wyobrażenia, a nie kupić po kimś i mówić, że ta ściana mogłaby stać dalej, kuchnia większa, okna inne, itd. Tu nie dostosowujemy się do domu, tylko dom do nas. I już widzę minę tego Linuxiarza z własnym domem, który zostaje zapytany o to, czy lepszy jest Windows czy Linux ;p
Przywitanie trochę dłuższe niż innych, to wynik kilku browarów i izolacji.
Pozdrawiam wszystkich Nowych i Starych chcących pomagać!
Tytuł: Odp: Powitanie Po kilku dystrybucjach osiadłem na antiX Nowy
Wiadomość wysłana przez: lami07 w Listopad 17, 2020, 06:14:21 AM
Witaj
Tytuł: Odp: Powitanie Po kilku dystrybucjach osiadłem na antiX Nowy
Wiadomość wysłana przez: Fibogacci w Listopad 17, 2020, 11:26:16 AM
Cytat: paraksiarz w Listopad 17, 2020, 12:48:39 AM
Witam, jako nowy na forum!
   Zainstalowałem antiX na Intel Core 2 Duo 1,6GHz, 2GB RAM. Wiem, że komputer wytrzymałby coś cięższego, ale mam też laptop z 512MB RAM i tam też planuję go wdrożyć, jeśli ogarnę.

Witaj ;)

Wiele, wiele lat temu (pewnie z 10 lub więcej nawet, teraz już nie pamiętam momentu dokładnie) trafiłem na antiX i od tamtej pory dla mnie jest takim systemem, o którym uważam, że pójdzie 'na wszystkim' (no oczywiście, prawie na) - dlatego antiX to dobry wybór, szczególnie, jeśli masz też (bardzo) stare komputery albo lubisz przywracać do życia takie zabytki.

A jednocześnie jeśli dobrze poznasz antiX będziesz go też mógł uruchamiać na najnowszych komputerach w ten sam sposób.

Cały czas mam zainstalowanego antiX w wersji 13 tylko w trybie tekstowym na starym laptopie z Pentium MMX 150 MHz i 48 MB RAM - można się łączyć z Internetem i ogólnie można robić wiele rzeczy, na które pozwala terminal/konsola - tylko oprogramowanie już nie aktualizowane.

antiX oferuje też do wyboru jedną z najnowszych wersji kerneli (jądra) 5.8 oraz wersje systemu 64 bit i 32 bit - więc to jeden z bardziej uniwersalnych systemów/dystrybucji.