Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => openSUSE => Wątek zaczęty przez: mbbartek w Listopad 15, 2018, 08:40:53 PM

Tytuł: stabilność systemu
Wiadomość wysłana przez: mbbartek w Listopad 15, 2018, 08:40:53 PM
choć wcześniej można powiedzieć, że nie miałem styczności z linuxem, to zawsze uważałem ten system za stabilny.
teraz z konieczności przesiadłem się na linuxa i przez ostatnie kilka dni udało mi się uwalić system trzy razy ;/
dwa pierwsze ok, próbowałem skonfigurować drukarkę tekstowo i na podstawie tego co znalazłem w necie coś widocznie nagrzebałem. pewnie wpisywałem nie to co powinienem, choć posiłkowałem się wiedzą ogólnie dostępną na stronach (czyli nie tylko ja mogłem zabić na tej podstawie system). ale dziś udało mi się go pokonać po prostu próbując skonfigurować drukarkę za pomocą yast ;O.
muszę więc odrobinę zweryfikować swoje poglądy. ktoś pewnie powie, że jak go głupek eksploatuje.....
no ok, nie jestem fachowcem od linuxa, ale... zeby za pomocą aplikacji systemowej przy próbie konfiguracji drukarki?? no tu już chyba nie powinien się cały system unicestwić. przy próbie restartu po prostu sie zawiesza na pewnym etapie.

udało mi się po wielu próbach odpalenia, naprawy itp zapodać aktualizację systemu i to pomogło, że opensuse uruchomił się normalnie.

moje pytanie brzmi, czy istnieją jakieś sposoby, na zrobienie np obrazu, czy zapisania punktu przywracania systemu?? chodzi mi o to, żeby po prostu nie trzeba było instalować wszystkiego od nowa. albo czy w jakiś sposób mogę naprawić uszkodzony system??
Tytuł: Odp: stabilność systemu
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Listopad 15, 2018, 09:23:46 PM
System (każdy) jest tak stabilny, na ile pozwala mu na to użytkownik :)

O ile wiem, to domyślnie Zuśka instaluje się na btrfs, a ten ma tzw. migawki. Zdecydowanie prościej będzie Ci jednak z programem typu TimeShift: https://github.com/teejee2008/timeshift - sprawdź, czy nie masz go w repozytorium.
Tytuł: Odp: stabilność systemu
Wiadomość wysłana przez: mbbartek w Listopad 15, 2018, 11:05:08 PM
w repo nie było, ale już sobie poradziłem.
jeszcze tylko się dowiedzieć, jak z tego korzystać ;P
dziękuję
Tytuł: Odp: stabilność systemu
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Listopad 15, 2018, 11:08:53 PM
Zacznij od tego, co napisane w linku. O ile wiem, to TimeShift jest w Mint od wersji bodaj 18 (na pewno 19) dodawany standardowo. Być może zatem coś tam jest napisane również.
Ja - nigdy z tego nie korzystałem. Zdecyd
Tytuł: Odp: stabilność systemu
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Listopad 16, 2018, 08:32:27 AM
W 19 nie tylko, że jest dodawany TimeShift, to tak skonfigurowany, że "sam od siebie" od razu robi kopie.
Osobiście uważam to za idiotyzm, ponieważ kopie robione są na partycji głównej systemu, ale widzę, że w takim przypadku, jak u mbartka miałoby to sens.
Cel kopii nastawia się w menadżerze programów i można toto przestawić np. na USB-HD, co miałoby większy sens.

@mbartek
Pavbaranov ma rację, suse, jeśli tego nie zmienić podczas instalacji systemu, standardowo formatuje partycje na btrfs. Format ten ma wielkie plusy, ale również minusy. W Twoim przypadku lepiej byłoby formatować w starszym formacie EXT4. Jest pewniejszy na przypadkowe "straty".
Najłatwiej osiągniesz to, gdy jeszcze raz zainstalujesz suse i podczas instalacji dokładnie określisz format partycji / (root), ale to może być skomplikowane dla nowicjusza, albo weźmiesz inny linuks, co w Twoim przypadku byłoby łatwiejszym rozwiązaniem.

Dla początkującego godny polecenia mógłby być któryś z "Mintów", np. Mint 19, lub Mint LMDE.
Oba takie kopie (TimeShift) robią automatycznie...
Tytuł: Odp: stabilność systemu
Wiadomość wysłana przez: lami07 w Listopad 16, 2018, 11:25:46 AM
Timeshift ma dwa tryby pracy: btrfs i rsync. Rzeczywiście w trybie btrfs migawka systemu może być utworzona tylko i wyłącznie na głównej partycji systemowej. Inaczej wygląda sytuacja z rsync. Tu możemy zrobić fizyczny backup systemu w dowolnej lokacji, również na nośniku zewnętrznym. Obydwa tryby mają swoje plusy i minusy. Jednak moim prywatnym i całkowicie subiektywnym zdaniem tryb btrfs jest idealny dla początkującego użytkownika dystrybucji linuksa. Każdy kiedyś zaczynał i każdy na początku popełniał karygodne błędy. Błędy efektywnie zamieniające system w warzywo. Tworzenie migawki zajmuje sekundę ( timeshift ma wbudowany harmonogram, który pozwala to zatomatyzować) . "Reanimacja" systemu z migawki też zajmuje sekundę (+ restart systemu). Nawet jeśli system jest martwy i nie wstaje, to można dokonać "przywracania" z poziomu środowiska live. ( Zwroty reanimacja i przywracanie są w cudzysłowiu ze względu na techniczną stronę procesu tworzenia migawki i przywracania z niej systemu. Całość jest efektem ubocznym Copy on Write, który jest esencją btrfs i nie ma za wiele wspólnego z tworzeniem fizycznej kopii danych. )

PS jeśli ktoś poleca Minta, warto żeby wspominiał o swojej fanaberii tej dystrybucji. Mianowicie mint, w odróżnieniu od swoich "przodków" (debian->ubuntu) nie instaluję automatycznie pakietów rekomendowanych. Co okazjonalnie sprowadza się do konsternacji kiedy ktoś nieuświadomiony instalując program, a nie dostaje GUI do niego. Gdyż owe GUI było pakietem rekomendowanym itp.

Tytuł: Odp: stabilność systemu
Wiadomość wysłana przez: mbbartek w Listopad 20, 2018, 05:56:12 PM
instalując suse sformatowałem stworzyłem 3 partycje, /, home i swap. dwie pierwsze jako ext4, więc chyba zgodnie z propozycjami.
migawki ustawiłem w timeshifcie na rsync i mam ustawione na home.
sam system dla początkującego wydaje się do ogarnięcia  i raczej nie ma większych problemów z instalacją z repo. kilka rzeczy tez zainstalowałem z pobranych plików, więc chyba nie ma tragedii.
teraz trochę bardziej krytycznie podchodzę do tego co w necie. pozostaje mi jeszcze próba konfiguracji karty graficznej. będzie wyzwanie.

czy jeśli uwalę system i odpalę live cd, zainstaluję timeshifta i zaznaczę tą samą partycje do zapisu, to program znajdzie poprzednie migawki i zadziała restore??