Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Arch - web development (Laravel)

Zaczęty przez lunatyk, Kwiecień 23, 2019, 12:47:07 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lunatyk

Wiadomo że "czysty system" to subiektywne pojęcie. Chodzi mi przede wszystkim o Avahi i QT V4L2. Wydają się zbędne dla mnie.

PomPom

Jak używasz jakiegoś programu typu Pamac, to on wyświetla opis tego, za co pakiet odpowiada. Oba wyglądają na zbędne, ale też nie wiem komu one w czymś mają wadzić.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Cytat: PomPom w Kwiecień 25, 2019, 06:05:37 PM
OPie, jak chcesz mieć jak najmniej, to kieruj się wiki i wgrywaj absolutne podstawy, czyli np. odpuść sobie wszelkie *-extra, *-goodies, itd.
To akurat niekoniecznie jest dobra rada. Owe extra itp. często mogą oferować pożądaną przez kogoś funkcjonalność.
Ale fakt - do tej pory nie wiemy co to "czysty system" :)

@lunatyk - Nikt Ci nie odpowie na pytanie, czy Tobie jest potrzebne Avahi, V4L2, bądź Qt5 (bo o to Ci chodzi prawdopodobnie). To ostatnie, to są biblioteki, na których budowane są niektóre programy. Jeśli zatem zainstalujesz program, który jest budowany bezpośrednio bądź pośrednio na tym frameworku, to tę paczkę qt5-* musisz mieć, bo inaczej ów program nie będzie działać.

PomPom

No ja wiem, ale jak komuś przeszkadzają takie pojedyncze pakiety, to od pakietów z -extra, itp. dostanie zawału :D Na Linuxie zboczeńców nie brakuje.
myk byle jak jako tako

lunatyk

Chyba się do nich zaliczam w takim wypadku  ;D

TataPingu

Cytat: lunatyk w Kwiecień 25, 2019, 07:23:53 PM
Chyba się do nich zaliczam w takim wypadku  ;D

Kurcze, to jak "czysciles" winde ?

pavbaranov

Cytat: lunatyk w Kwiecień 25, 2019, 07:23:53 PM
Chyba się do nich zaliczam w takim wypadku  ;D
To w ogóle nie jest tak. Przynajmniej w Archu. Tu trzeba myśleć. Paczki są najczęściej skompilowane z zalecanymi zależnościami. I tylko te są "ciągnięte" jako zależności. Wywalisz zależność - wywalisz paczkę. Oprócz tego są zależności opcjonalne. Możesz, ale nie musisz ich instalować. Instalujesz, gdy chcesz mieć określoną funkcjonalność, ale... z uwagi na pewne purystyczne podejście taka paczka sama w sobie w ogóle może nie działać bez swej zależności opcjonalnej. Masz przykład: https://github.com/polaur/new-branded/blob/master/clamav-gui/PKGBUILD. To jest nakładka na clamav. Bez clamav nie ma absolutnie żadnego sensu. Niemniej jednak ani do jego budowy, ani do "działania" samej aplikacji (czyli otwiera się, można konfigurować itp.) nie wymaga clamav, a zatem nie ma go ani w depends (zależności), ani w makedepends (zależności wymagane kompilacji wyłącznie).
Innymi słowy - instalując paczkę trzeba myśleć i czytać instalując paczkę.

Niemal każde zaawansowane DE obecnie zawiera od groma zależności. Każda aplikacja - bywa, że również. Jeśli chcesz mieć w istocie purystyczny system, to instalujesz jakiś WM i obudowujesz go zgodnie z tym co potrzebujesz, a nadto sprawdzasz, czy nie można jakiejś aplikacji skompilować bardziej "koszernie" :) Wówczas będziesz mieć wyłącznie to co chcesz i musisz mieć. GNOME, które zainstalowałeś na pewno nie należy do tego typu DE, które oszczędnie gospodarują zależnościami. Inna sprawa, że Qt zainstalowało Ci się prawdopodobnie jako zależność jakiejś aplikacji. Jakiej? Sprawdź.

lunatyk

Z tymi zależnościami to zdążyłem się zorientować czytając wiki Arch'a. Mniejsza z QT i Avahi, bo jak mniemam muszą zostać.

Co do DE, to brałem pod uwagę wyłącznie GNOME i Deepin'a, bo tylko z nimi miałem styczność. Stąd ten wybór.

pavbaranov

To w Deepin miałbyś w ogóle misz-masz. Zależności i do Qt i do Gtk :) Zdecyduj się: "czysty", purystyczny system, czy Deepin, bo to są skrajności.

lunatyk

Zdecydowanie 1 opcja. Wolę stabilność od świecidełek, ale mimo wszystko system musi być estetyczny. Muszę się w nim odnaleźć

PomPom

GNOME albo KDE Plasma - solidne, estetyczne, pewne środowiska.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

@lunatyk - Wiesz co... Czytam sobie to co piszesz i jedno Ci mogę zaproponować: po prostu używaj. To co piszesz, yo z całym szacunkiem błądzenie po omacku w oparciu o jakieś zasłyszane opinie, dążąc do czegoś co nie istnieje i przede wszystkim - nie ma dla Ciebie absolutnie żadnego znaczenia przy używaniu systemu. Choć... w istocie, jeśli zajętość ileś MB RAM jest dla Ciebie istotne, to warto się trzymać jednego frameworka (głównie kwestia współdzielenia bibliotek). Jeśli nie jest to istotne - nie ma znaczenia, a sam nawet nie potrafisz zdefiniować "czysty system".
I ponownie: co u diaska to, o czym teraz tu prawimy ma wspólnego z tematem wątku?

lunatyk

Zdaję sobie sprawę, że zboczyliśmy mocno od głównego tematu. Przepraszam i koniec dygresji na temat środowisk graficznych.

Ciężko mi zdefiniować "czysty system" mając zaledwie 3 miesięczne doświadczenie z Linuxem. Dziękuję że dokładacie wszelkich starań by domyślić się o co mi właściwie chodzi.

LinGruby

Cytat: lunatyk w Kwiecień 25, 2019, 09:44:16 PM
Zdecydowanie 1 opcja. Wolę stabilność od świecidełek, ale mimo wszystko system musi być estetyczny. Muszę się w nim odnaleźć

wiem że to jak sam wspomniałeś jest trochę nie na temat ale takiej stabilności jakie miałem na i3wm i bspwm nie miałem na żadnym innym środowisku a jak byś chciał się pobawić z i3wm to mogę podesłać mój config

https://github.com/lingruby-pl/arch-i3

na pewno pomoże w szybszym dostosowaniu do swoich potrzeb ;)

na github mam jeszcze config do conky przydatny dodatek :)
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

Zobacz najnowsze wiadomości na forum