Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#1
Pogaduchy / Jak zainstalować Openjdk-24.0....
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Dzisiaj o 07:35:21 AM
Zepsułem sobie LMDE6 tak trochę bo JDK 24 nie chce działać wywala to:

Cytat# A fatal error has been detected by the Java Runtime Environment:
#
#  SIGSEGV (0xb) at pc=0x00007f0bb73b682a, pid=12353, tid=12354
#
# JRE version:  (24.0.1+9) (build )
# Java VM: OpenJDK 64-Bit Server VM (24.0.1+9-30, mixed mode, sharing, tiered, compressed oops, compressed class ptrs, g1 gc, linux-amd64)
# Problematic frame:
# V  [libjvm.so+0x7b682a]  SharedClassPathEntry::validate(bool) const+0x13a
#

Mogę używać JDK-17 ale jest mocno przestarzałe.
#2
Zrzuty ekranu / Odp: Wasze screeny z pulpitu :...
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Dzisiaj o 07:31:26 AM
Aktualnie:

#3
Zrzuty ekranu / Odp: Wasze screeny z pulpitu :...
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Dzisiaj o 07:27:24 AM
Cytat: Evilus w Dzisiaj o 07:13:31 AM3 lata później... i dalej Devuan, za bardzo spodobał mi się Debian bez systemd, daje nostalgiczny feel lat 2000-2010 :)


Ładnie a jakie to gui ?
#4
Zrzuty ekranu / Odp: Wasze screeny z pulpitu :...
Ostatnia wiadomość przez Evilus - Dzisiaj o 07:13:31 AM
3 lata później... i dalej Devuan, za bardzo spodobał mi się Debian bez systemd, daje nostalgiczny feel lat 2000-2010 :)

#5
Komputery / Jak ustawić intel_pstate by wy...
Ostatnia wiadomość przez CDeB - Dzisiaj o 01:26:36 AM
Cześć. Wywaliłam Windowsa z mojego ThinkPada, ponieważ Wine działa na tyle dobrze że "okienkowe" oprogramowanie nie potrzebuje Windowsa. Zdecydowałam się na Minta z xfce. Działa to dobrze, ale pomimo że laptop jest cichszy i chłodniejszy to skrócił mi się istotnie czas pracy na baterii z około 8 do około 5,5 godziny (Firefox, Clementine z muzyką w tle, LibreOffice). Zauważyłam że procesor (Intel Core Ultra 7 155H) korzysta głównie z rdzeni P-cores, rdzenie E są wykorzystywane bardzo rzadko, a LP-E wcale. Chciała bym móc ustawić zarządce w taki sposób żeby korzystał tylko z rdzeni LP-E przy małym obciążeniu, przy normalnym z E-cores, a z rdzeni P tylko wtedy gdy naprawdę musi. Obecne ustawienie to powersave a zarządca intel_pstate.

Tak wygląda topologia procesora: (polecenie lstopo)



Zależy mi na ruszeniu rdzenia 14 i 15 a jak widać, przy uruchomionym teście WebGL Aquarium z 15000 rybek ostatnie rdzenie w conky oznaczone jako 21 i 22 nie działają wcale, a jak rozumiem są to właśnie rdzenie LP-E .



Wie ktoś może w jaki sposób można to ustawić, by działało wedle założeń? Może jest coś fajnego z GUI żeby można było to rozsądnie ogarnąć.
#6
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: Kubuntu 25.04
Ostatnia wiadomość przez melis - Kwiecień 24, 2025, 06:59:31 PM
Tak jak pisałem. Po wywróceniu się instalatora, można ponownie go włączyć i ustawione partycje, będą zapamiętane.
#7
Mepis, antiX, MX / Odp: Kartoteka vs. aktualizacj...
Ostatnia wiadomość przez CDeB - Kwiecień 24, 2025, 04:22:44 PM
Do różnych celów, gdzie są wymagane różne wersje wine, używam programu bottles https://flathub.org/apps/com.usebottles.bottles, zainstalowany z Flathuba. Bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze. Sprawdź.

Ed.
Zobacz jeszcze program azzCardfile https://www.azzcardfile.com/, może da się uruchomić pod nowszą wersją wine i przekonwertować .crd na mniej egzotyczny format zrozumiały dla bardziej współczesnego oprogramowania.
#8
Mepis, antiX, MX / Kartoteka vs. aktualizacja Win...
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Kwiecień 24, 2025, 08:21:40 AM
No i stało się. Zmęczony niedogodnościami pozostawania przy wersji 19.4 MX Linux (,,znikające" repozytoria, nieaktualne klucze, problemy z instalacją nowego oprogramowania) postanowiłem wreszcie dokonać aktualizacji do wersji 21, z perspektywą przejścia do wersji 23 w następnym kroku. Aktualizację wykonałem bez przeinstalowania systemu tą metodą https://mxlinux.org/wiki/system/upgrading-from-mx-19-to-mx-21-without-reinstalling/ która chociaż niewspierana, zadziałała w moim przypadku i pozwoliła uniknąć instalacji oprogramowania i konfigurowania wszystkiego ,,od zera", na co bym się nie zdobył.

Z jednym wyjątkiem. Uruchomiłem pod Wine program Kartoteka (cardfile.exe z Windows 98) którego używałem z powodzeniem pod MX 19.4 (i chcę nadal używać, bo mam stare kartoteki do których od czasu do czasu zaglądam), a tam czarne tło kart, nie widać żadnego tekstu. Sprawdziłem, że w moim nowym systemie mam Wine w wersji 6.22, postanowiłem więc zainstalować najnowszą wersję. Po dołączeniu repozytorium z winehq.org udało się zaktualizować Wine do wersji 10.0, jednak uzyskałem tyle, że tło w Kartotece zmieniło się na szare, tekstu nadal nie było widać. Stanowczo nie o to mi chodziło.

Teraz zaczęło się intensywne ,,googlanie" i udało mi się ,,wygooglać" co następuje:
  • ostatnią wersją Wine w której Kartoteka działa poprawnie jest 6.5
  • zostało to zgłoszone jako bug
  • nie udało mi się znaleźć niczego co by zostało zrobione w tej sprawie, zresztą działanie pod Wine 10.0 o tym świadczy
  • różne porady dostępne w Internecie (zmiana trybu kompatybilności, włączenie emulacji pulpitu itp.) nie działają

Wkurzyłem się. Sprawdziłem, że pod MX 19.4 miałem Wine w wersji 6.5 Staging i wykonałem ,,downgrade" do tej samej wersji (repozytorium winehq.org to umożliwia), następnie zablokowałem automatyczną aktualizację pakietów Wine (inaczej zaktualizowałyby się do wersji 10.0).

Kartoteka znowu działa, jednak z rozwiązania nie jestem w pełni zadowolony. Wprowadza to niespójność do systemu, aktualizacja nie może odbywać się w sposób ,,naturalny". Poza tym podniesienie MX do wersji 23 stanęło pod znakiem zapytania, okazało się bowiem, że Wine w wersji 6.5 Staging nie jest już dostępne dla Debiana 12. Jest wersja 6.0.4 stabilna, pod którą Kartoteka też działa (sprawdziłem na maszynie wirtualnej), ale nie chciałbym cofać się tak daleko.

Znacie jakieś lepsze rozwiązanie? Może istnieje fork Wine, gdzie ten problem został rozwiązany? Albo może jest jakiś program dla Linuksa obsługujący pliki .crd? Tyle że interesuje mnie pełna kompatybilność, tak żebym mógł przeglądać i edytować te same pliki na przemian pod Windows i Linuksem.
#9
Inne dystrybucje Linux / Odp: Uruchamianie efootball202...
Ostatnia wiadomość przez linuxbest2024 - Kwiecień 24, 2025, 01:03:14 AM
EDIT. Zainstalowałem dziś Cachy os z pulpitem KDE. Zainstalowałem Gaming packages, potem usunąłem wine i zainstalowałem wine-cachyos. Pobrałem przez steama efootball. Uruchomiłem settings.exe. Wybrałem w opcjach fullscreen windowed i gra ruszyła na pełnym ekranie i działa bez problemu na protonie cachy-os.
#10
Inne / Odp: Jak można uniknąć instala...
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Kwiecień 20, 2025, 07:43:35 PM
Cytat: microsofter w Kwiecień 20, 2025, 07:06:47 PMA wy, jak uruchamiacie soft linuksowy w swoim Windows/BSD/Unixie? A może korzystacie z równie ciekawego Windows Subsystem for Unix:
Soft linuksowy pod Windows uruchamiam na maszynie wirtualnej w środowisku VirtualBox. Instalacja to nie jest żaden problem, a zresztą można też na wirtualce uruchomić live ISO (bezpośrednio z pliku). Natomiast Windows Subsystem for Linux nie obsługuje środowiska graficznego, przez co dla mnie jako ,,windziarza" ma znaczenie marginalne, choć mam tam nawet jakieś Ubuntu.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum