Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

MX-WIFI [ROZWIĄZANY]

Zaczęty przez stefan1980, Lipiec 31, 2019, 12:13:23 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

stefan1980

Witam. Od razu piszę w czym problem. Zainsalowałem właśnie system i połączenie wifi ciągle mi się włącza i wyłącza- miga mi ciągle ta kontrolka od wifi. Napiszę że kiedy był mx na USB nic takiego się nie działo. Laptop HP ELITEBOOK 6930P. Czy tu potrzebne będą jakieś sterowniki?
ost: mx18 Kernel: 4.19.0-5-686-pae i686 bits: 32 compiler: gcc v: 6.3.0
  Desktop: Xfce 4.12.3 Distro: MX-18.3_386 Continuum May 26  2019
  base: Debian GNU/Linux 9 (stretch)
Machine:
  Type: Laptop System: Hewlett-Packard product: HP EliteBook 6930p v: F.19
  serial: <filter>
  Mobo: Hewlett-Packard model: 30DB v: KBC Version 87.2B serial: <filter>
  BIOS: Hewlett-Packard v: 68PCU Ver. F.19 date: 06/08/2010
CPU:
  Topology: Dual Core model: Intel Core2 Duo P8600 bits: 64 type: MCP
  arch: Penryn rev: 6 L2 cache: 3072 KiB
  flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 ssse3 vmx bogomips: 9576
  Speed: 1684 MHz min/max: 800/2401 MHz Core speeds (MHz): 1: 798 2: 962
Graphics:
  Device-1: Intel Mobile 4 Series Integrated Graphics
  vendor: Hewlett-Packard driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0
  Display: x11 server: X.Org 1.19.2 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
  resolution: 1280x800~60Hz
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Mobile Intel GM45 Express x86/MMX/SSE2
  v: 2.1 Mesa 18.2.6 direct render: Yes
Audio:
  Device-1: Intel 82801I HD Audio vendor: Hewlett-Packard
  driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 00:1b.0
  Sound Server: ALSA v: k4.19.0-5-686-pae
Network:
  Device-1: Intel 82567LM Gigabit Network vendor: Hewlett-Packard
  driver: e1000e v: 3.2.6-k port: 70c0 bus ID: 00:19.0
  IF: eth0 state: down mac: <filter>
  Device-2: Intel Ultimate N WiFi Link 5300 driver: iwlwifi v: kernel
  port: 70e0 bus ID: 02:00.0
  IF: wlan0 state: up mac: <filter>
Drives:
  Local Storage: total: 149.05 GiB used: 4.87 GiB (3.3%)
  ID-1: /dev/sda vendor: Fujitsu model: MJA2160BH G2 size: 149.05 GiB
Partition:
  ID-1: / size: 143.71 GiB used: 4.87 GiB (3.4%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
  ID-2: swap-1 size: 2.00 GiB used: 0 KiB (0.0%) fs: swap dev: /dev/sda2
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 51.0 C mobo: N/A
  Fan Speeds (RPM): N/A

Dodam że system jest świeżo wgrany i zaktualizowany. W asystencie sieci znalazlem taką informację - przełącznik sprzętowy wifi jest wyłączony.

ciubaka

Jeżeli przełącznik wifi jest wyłączony, to poszukaj na laptopie guziczka/suwaczka i go włącz. Ale to dziwne, bo i na mx z usb by nie działał, i teraz wifi by nie łączyło/rozłączało, byłoby stale rozłączone. Raczej wygląda to na falowanie poziomu sygnału z routera - jest/nie ma. Pierun wie co jest tego powodem, nie masz przecież tej felernej  karty realtek 8723 jak widzę. Czu nie zmieniałeś czegoś w ustawieniach wifi po wgraniu mxa na dysk? Na przykład czy nie wgrałeś czegoś zamiast preinstalowanego network managera? To potrafi skutecznie zaburzyć pracę systemu, popsułem sobie kiedyś w ten sposób minta, przekombinowałem po prostu.

stefan1980

Właśnie nic nie robiłem. Poprostu wgrałem system na laptopa. Tutaj mam tylko włącznik WIFI jeden zaraz nad klawiszami F. Opisze trochę więcej. Internet działa jednak jeżeli zaczynam coś oglądać lub ściągać z neta to ta kontrolka miga cały czas. Wciskając przycisk WIFI - wyłączam i kontrolka pali się na pomarańczowo. Włączam przycisk i kontrolka zaczyna migać ale tak jak pisałem kiedy pobiera dane z neta, kiedy nie to pali się na niebiesko. Napiszę jeszcze może że kiedy na USB miałem system to uruchamiał mi się znacznie szybciej i bez błędów przy stracie. Po instalacji zdążyłem zauważyć że znów mam problem z ACPI - acpi error ae_aml_package_limit ale nie wiem czy ma to jakiś związek z tym.

ciubaka

No zrób aktualizacje systemu i poobserwuj. Jak nie będzie poprawnie działać to wgraj co innego. Ja polecam zawsze Sparky albo któreś Ubuntu - Mate, Xfce, co tam lubisz. Generalnie MX nie jest bardzo upierdliwym systemem, oprócz tego że u mnie na przykład startuje dosyć długo, a jest lekki, więc powinien szybko. Raczej wszystko na nim działa, ewentualnie trzeba poczekać na Kolegę Fibo, aż się pojawi na forum. On wie o tym wszystko i pomaga wszystkim. Ale aktualizacja na pewno Ci nie zaszkodzi.

stefan1980

Aktualizacja była zrobiona od razu bo sam krzyczał żeby zaktualizować. Chyba trzeba będzie poczekać na Fibo on bardziej tu obeznany. Chyba że ktoś ma jakiś pomysł

pavbaranov

A przez przypadek, to w HP owa kontrolka nie ma migać, gdy odbywa się transfer? Nie pamiętam już jak to wyglądało w moim Elitebooku, ale tak czy inaczej na samym jedynie opisie "kontrolka miga/kontrolka świeci się na niebiesko" itp. niewiele ktokolwiek jest Ci w stanie powiedzieć.
Zatem: instrukcja obsługi -> czego objawem jest migająca kontrolka? Czy to objaw normalny? Jeśli to objaw jakiegoś błędu w działaniu wifi - co na ten temat twierdzi HP? Itd. itp. Jeśli jakieś kwestie będą dotyczyć jakiegoś linuksa to wówczas postaramy się pomóc.
Jak na razie - odnośnie pytania z pierwszego postu - po raz nie wiem który już: sterowniki dla wifi Intela mogą być i są w "typowym" kernelu. Sterownik ten jest zresztą - jak widać - wykorzystywany. Niczego w zakresie "inny sterownik" nie wymyślisz i należy o tym zapomnieć.

MSki

Na moim starym Dell-u kontrolka wi-fi podczas transferu migała i uznałem to za normalny objaw - "ten typ tak ma"

Fibogacci

#7
Cytat: stefan1980 w Lipiec 31, 2019, 12:13:23 PM
Witam. Od razu piszę w czym problem. Zainsalowałem właśnie system i połączenie wifi ciągle mi się włącza i wyłącza- miga mi ciągle ta kontrolka od wifi. Napiszę że kiedy był mx na USB nic takiego się nie działo. Laptop HP ELITEBOOK 6930P. Czy tu potrzebne będą jakieś sterowniki?

To może nie wifi się ciągle włącza i wyłącza, tylko kontrolka? ;)

Już odchodząc od MX, jak jest na innych systemach na tym komputerze (Linuksach ewentualnie Windows) z tą kontrolką przy połączeniu sieciowym?

PS. Ja też mam taką informację "Przełącznik sprzętowy jest wyłączony", chociaż np. w tym laptopie nie mam żadnego przełącznika sprzętowego (fizycznego). Więc może po prostu brak przełącznika uruchamia ten komunikat.

stefan1980

hehe kontrolka. na windowsie nie migala teraz na mincie tez nie. na mx na usb tak samo nie. na windowsie mialem jeszcze zainstalowany hp conection manager

Fibogacci

Cytat: stefan1980 w Sierpień 01, 2019, 12:21:31 PM
hehe kontrolka. na windowsie nie migala teraz na mincie tez nie. na mx na usb tak samo nie. na windowsie mialem jeszcze zainstalowany hp conection manager

To może tam po prostu kontrolka nie działała, a teraz jest prawidłowo? ;) (pół-żart, bo nie wiem jak jest w rzeczywistości)

Generalnie, jeśli Internet (WiFi) działa, a kontrolka Cię irytuje, to może ją zaklej? Nie potrafię podać przyczyn.

Mam starego Acera (laptop), tam przy połączeniu WiFi mi normalnie miga kontrolka (jeden kolor tylko jest pomarańczowy).

pavbaranov

To ja może w końcu zadam pytanie, które nie jest wyjaśnione:
Cytat: stefan1980 w Lipiec 31, 2019, 12:13:23 PMpołączenie wifi ciągle mi się włącza i wyłącza- miga mi ciągle ta kontrolka od wifi.
Miganie kontrolki nic nie ma do rzeczy. Czy istnieją inne, jakie i jak stwierdzone - oprócz "migania kontrolki od wifi" - oznaki włączania i wyłączania się wifi?

stefan1980

Myślę że nie powinna migać przy pobieraniu z neta. Kolor niebieski- jest połączenie, kolor pomarańczowy nie ma połączenia z siecią. Wczoraj gdzieś na stronie hp czytałem na ten temat i były tylko te dwie opcje ale jak na złość teraz tego adresu nie moge znaleźć. Zmiana jądra na starsze nic nie dała więc obstawiam gdzieś jakieś dodatkowe sterowniki.
Pavbaranov - połączenie jest jak najbardziej z netem tu się nic nie dzieje. Tylko mnie to wku....wia.:)

ciubaka

o losie, stefan, tak jak fibo napisał, zaklej kontrolke i zrób speedtest, litości ...

Fibogacci

Jak chcesz tak na szybko, możesz sobie umieścić na panelu Monitor sieci (kliknij prawym przyciskiem myszy na panelu > Panel > Dodaj aplet > Monitor sieci).

Jak już będzie, po najechaniu na niego myszką będziesz widział (w liczbach) bieżący ruch (pobieranie/wysyłanie).

Pobierz coś większego testowo i zobaczysz ewentualne skoki.

Programów do monitorowania sieci (z wykresami) jest wiele. Domyślnie masz też Monitor systemu, jest tam wykres z historią działania sieci.

Poza tym, że kontrolka Cię irytuje, to sieć bezprzewodowa chyba działa prawidłowo (zakładam), pewnie byś zauważył, gdyby było inaczej.

TataPingu

Cytat: stefan1980 w Sierpień 01, 2019, 12:21:31 PM
hehe kontrolka. na windowsie nie migala teraz na mincie tez nie. na mx na usb tak samo nie. na windowsie mialem jeszcze zainstalowany hp conection manager

A ja, jadąc Jaguarem (z silnikiem 4 ltr!) to sypałem 280 km/h, a teraz tym cholernym "Golfikiem", to nawet 180 km/h nie mogę osiągnąć....
Stefan, skończ już z tym Windowsem...!
- "windows to, windows tamto, pod windowsem to mi kamerka ciągle nagrywała, myszka podskakiwała, a ręce się pociły"...
Czy Ty Kolego nie potrafisz zrozumieć, że Windows to zupełnie inne narzędzie, niż linuks !?
- jeśli zdecydowałeś się na linuksa, to ucz się go obsługiwać i nie wracaj, a tym bardziej nie porównuj go z Windowsem...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum