Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Lxrun - jak okreslic sciezke do biblioteki?

Zaczęty przez microsofter, Październik 15, 2021, 12:39:34 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

microsofter

Zainstalowalem, w Solarisie, Lxrun. Odkad rozpracowalem, jak nalezy go skonfigurowac, cale ustrojstwo dziala, jak nalezy. Linuksowe bliblioteki udostepnilem z Red Hata. System przedstawia sie cudacznie, bo jako ... Linux z kernelem Solarisa. Rozne binarki Linuxa uruchamiaja sie bez problemu; w tym Quake 2 !!!

Niestety, Doom nie jest sklonny do wspolpracy. Proba uruchomienia konczy sie takim bledem:
linuxxdoom: can't load dynamic linker '/lib/ld.so'
Red Hat nie posiada takiego pliku. Ma za to ld.so.1.9.5. Skopiowalem go na ld.so, a takze do /lib/ld.so bezposrednio w Solarisie. Bez zmian.

Zgodnie z przewidywaniami, solarisowe ldd nie ogarnia linuksowej binarki:
ldd: /id/linuxsdoom: unsupported or unknown file type
Co gorsza, redhatowe takze:
not a dynamic executable
Problem zepewne lezy w tym, ze jest to gra dla Linukxa 1.x, czyli w formacie a.out. Jak zatem sprawdzic, jakich bibliotek szuka ta aplikacja?

ps. Zeby nie zakladac osobnego tematu. Quake jedynka takze nie dziala. Zwraca tylko:
Segmentation Fault - core dumped
Jak to ugryzc?
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

robson75

Cytat: microsofter w Październik 15, 2021, 12:39:34 AM
Problem zepewne lezy w tym, ze jest to gra dla Linukxa 1.x, czyli w formacie a.out. Jak zatem sprawdzic, jakich bibliotek szuka ta aplikacja?
A słyszałeś o takim programie jak gdb, czyli program do debugowania. Nie wiem jaki jest odpowiednik tego programu na Solaris, ale warto poszukać, zainstalować i sprawdzić błędy w tej aplikacji.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

microsofter

Niestety nie. Nie slyszalem, nie mam gdb. W Solarisie jest DTrace - uwazane za jeden z najwiekszych atutow tego systemu - lecz nie umiem poslugiwac sie nim. No dobra, troche pobawilem sie i podejrzalem, co dzieje sie w ARC (buforze) od ZFS, jednak korzystalem z gotowych skryptow. Nie jestem programista, nie umiem kompilowac ani debugowac.

Za to umiem korzystac z ldd. To dzieki niemu, mam Midnight Commadera. Sprawdzilem, jakich bibliotek potrzebuje i w ktorym miejscu (niektore mialem, lecz on szukal ich gdzie indziej). Mialem nadzieje, ze podobnie da sie zrobic z binarkami Linuxa.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Zobacz najnowsze wiadomości na forum