Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Laptop po instalacji systemu Linux Mint i Linux Ubuntu nie widzi WIFI

Zaczęty przez Krystian, Czerwiec 09, 2019, 05:19:09 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Krystian

Cześć. Jestem początkujących użytkownikiem systemu Linux. Zainstalowałem go pierwszy raz kilka dni temu na swoim laptopie i wszystko działa, ale pojawił się problem. Zainstalowałem także dwa systemu obok siebie na laptopie mojej siostry: Linuxa Mint i Linuxa Ubuntu, żeby sobie sprawdziła który jej się podoba i sobie wybrała właściwy dla niej. Na początku podczas instalacji systemu  WiFi zostało wykryte, wpisałem hasło i dzięki temu, instalator mógł pobrać różne sterowniki a po zainstalowaniu systemu mogłem aktualizować system, ale po jakimś czasie okazało się, że w ogóle nie widzi żadnych sieci, nie mam internetu. Za pierwszym razem jak instalowałem to też Linux nie widział Wifi, dopiero po drugiej instalacji wykrył sieć, ale teraz nie mam w ogóle. Wifi jest włączone, próbowałem włączyć i wyłączyć urządzenie, ale nie poskutkowało. Na Windowsie nie ma żadnych problemów,  dlatego powoli się zniechęcam do Linuxa.
Może wiecie jak rozwiązać ten problem? Może brakuje jakiś sterowników? Tylko ja nie umiem instalować programów na linuxie, jedynie przez menedżer oprogramowania. Na stronie też nie mogłem znalezc sterownikow dla Linuxa.

Aha, laptop mojej siostry to: Toshiba Satellite C855-25T

pavbaranov

Może wpierw zerknij jakie informacje należy przekazać by cokolwiek Ci pomóc :)
Pierwsze - informacja o sprzęcie; najsensowniej - jeśłi masz dostęp do sieci po kablu - doinstaluj paczkę inxi i podaj:
inxi -Nxx
Drugie - odpal z liveiso i sprawdź, czy nadal widoczna jest sieć.
Trzecie - jaka wersja Ubuntu i Minta?
Czwarte - wynik:
uname -a
To tak na początek.

Przyczyna? Skoro działało, a nie działa, to prawdopodobnie stoi za nią niewłaściwie wykonana aktualizacja systemu.

ciubaka

a może po prostu został niechcący wciśnięty magiczny guziczek on/off wifi - nie wiem jak w tej toszibie, ale wiele laptopów go posiada, a niektóre w miejscach łatwo dostępnych dla nieświadomych paluszków ...

pavbaranov

@ciubaka - @Krystian pisze: "Na Windowsie nie ma żadnych problemów" zatem sprzętowe wyłączenie bym wykluczał. Ale w istocie - może w aplecie zostało przełączone na "tryb samolotowy"?

Krystian

Wiecie co? Problem wygląda następująco: Wczoraj po południu, jak zresetowałem albo wyłączyłem i włączyłem laptopa (nie pamięta już) Wifi znów było, do końca wczorajszego dnia internet był i nie było problemów. Dzisiaj włączyłem jeszcze raz laptopa przed dostarczeniem go siostrze i po włączeniu znów  pojawił się ten problem. Nie było Wifi. Dopiero jak wyłączyłem i włączyłem jeszcze raz laptopa po którymś razie, to Wifi już było. Teraz jest i piszę tutaj tego posta z laptopa mojej siostry, ale nie chcę takiego problemu. Chcę by za każdym razem sieć była.

Krystian

No więc tak: wpisałem kod inxi -Nxx i pojawiły się takie informacje:

Network:
  Device-1: Realtek RTL8723AE PCIe Wireless Network Adapter
  driver: rtl8723ae v: kernel port: 3000 bus ID: 02:00.0 chip ID: 10ec:8723
  Device-2: Realtek RTL810xE PCI Express Fast Ethernet
  vendor: Toshiba America Info Systems driver: r8169 v: 2.3LK-NAPI
  port: 2000 bus ID: 03:00.0 chip ID: 10ec:8136

Wersja Linuxa: Linux Mint 19.1 Cinnamon
Wersja Cinnamon: 4.0.10
Mam także XFCE.

Po wpisaniu kodu uname -a pojawiły się takie informacje:
4.15.0-51-generic #55-Ubuntu SMP Wed May 15 14:27:21 UTC 2019 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

Po prostu czasem tak jest, że nie ma problemów z Wifi, a czasami trzeba zrestetować laptopa, żeby po jakimś czasie system wykrył Wifi.


pavbaranov

Jak daleko jesteś od nadajnika wifi? Nie istnieją jakieś przeszkody (ściany itp) pomiędzy nim, a odbiornikiem? Zmiana położenia laptopa ma wpływ na siłę sygnału?
Ogólnie zachowanie typu "wifi pojawia się i znika" w większym stopniu zwykle bywa problemem leżącym po stronie nadajnika, jakości sygnału, aniżeli urządzenia z odbiornikiem i ewentualną jego konfiguracją, zwłaszcza, że obie dystrybucje są tu dla ZU mocno przyjazne i w zasadzie nie wymagają jakichś wielkich starań (konfiguracji) w ustawieniu takiego połączenia, a raz ustawione winno być zawsze.

Krystian

pavbaranov, mając zainstalowanego Windowsa nie miałem żadnych problemów.
Teraz kilka razy zresetowałem laptopa, żeby sprawdzić jeszcze raz, czy będzie sieć i jest wifi. Teraz nie ma problemów, ale może okazać się tak, że jak dam siostrze laptopa i go włączy to nie będzie Wifi.

Krystian

Poza tym, tak jak pisałem w pierwszym poście, zainstalowałem sobie Linuxa Mint też na swoim laptopie Dell, i śmiga, sieć jest za każdym razem, a korzystam z mojego laptopa z tego samego miejsca co z laptopa mojej siostry. W jednym pokoju są oba laptopy.
Szkoda, bo podoba mi się ten system i możliwe, że będę musiał zainstalować Windowsa.

pavbaranov

Sprawdź jakość sygnału. Spróbuj zmienić kanał nadawania.
Po stronie systemu wydaje się być wszystko prawidłowe.
Fakt, że na Windows coś działa, a na linuksie nie - nic nie mówi. To są inne sterowniki, a Realtek i sterownik rtl8723ae raczej nie należą chyba do najlepiej wykonanych. To, że na Dellu coś pracuje, też nie stanowi o tym, że na Lenovo musi. W jednym i w drugim mogą być i pewnie są inne bebechy.

W każdym razie - jak wspomniałem - po stronie systemu wydaje się być prawidłowo: karta wifi jest wykrywana, odpowiedni sterownik jest załadowany. Czy będzie działać bezproblemowo u siostry - nie wiem. Trzeba by u niej sprawdzić.

Krystian

Teraz działa sieć bez problemów, resetowałem kila razy laptopa zeby sprawdzić i wszystko gra.


Podczas uruchamiania systemu pojawiają się kilka razy na czarnym monitorze przez chwile napisy typu:

[ 0.836368] ACPI Error: Needed type [Reference], found [Integer] (ptr val)  (20170831/exresop-103)
[ 0.836411] ACPI Exception: AE_AML_OPERAND TYPE, While resolving operands for
[Store] (20170831/dswexec-461)
[  0.836467]  ACPI Error: Method parse/execution failed \ PR.CPU0_ AE_AMI_
Operand_Type  (20170831/psparse-550)

Dodam, że system włącza się bez problemów za każdym razem, tylko te napisy się pojawiają.

Postanowiłem wszystko przepisać, pomyślałem że może te błędy, te napisy mają związek z problememami z Wifi na tym laptopie? Takie napisy przy włączaniu się laptopa pojawiają się tylko na laptopie mojej siostry, natomiast na moim laptopie Dell nie mam takich napisów. Czy to moze miec cos wspólnego z Wifi?

Może jakiś problem z Biosem jest, może coś przestawiłem tam niepotrzebnie?

Krystian

pavbaranov - chodzi o to, że po włączeniu laptopa, jeśli sieć Wifi zostanie wykryta to potem normalnie Wifi jest i nie ma problemów. Siła sygnału jest dobra. Problem polega na tym, że czasem jak włącze laptopa (tak jak dzisiaj) to nie ma Wifi. Po prostu sieci nie zostają wykryte - żadne sieci nie zostają wykryte, nie tylko moja. Dopiero po wyłączeniu latopa i ponownym włączeniu (moze nawet kilkakrotnym) sieć zostaje wykryta i wszystko działa dobrze. Jak sieć zostanie wykryta, to potem Wifi jest, siła sygnału jest dobra, nie ma żadnych zakłóceń, zaników sieci.
Więc tak sobie myślę, że moze jakiś problem jest z załadowaniem sterowników przez system przy włączaniu laptopa, tak mi się wydaje. Może jakieś błędy są, może coś z Biosem jest nie tak.

pavbaranov

Błędy ACPI nie mają związku z wifi. To co Ci się pokazuje jest dość popularne i jest wynikiem spieprzenia obsługi ACPI w BIOSie (bodaj, albo dtd, już nie pamiętam).

Jeśli raz jeszcze sieć nie zostanie wykryta, wpisz:
journalctl -b > info.txt
a potem pokaż tu zawartość tego pliku (jeśli się nie zmieści - możesz wrzucić na jakiś pastebin).

I jeszcze jedno pytanie: "sieć nie jest wykryta" (czyli system wówczas nie widzi żadnej sieci wifi, Twojej sieci wifi), czy też nie łączy się automatycznie, ale sieć jest widoczna?

Krystian

pavbaranov, bardzo Cię proszę o przeczytanie jeszcze raz tego postu, bo po jakimś czasie go edytowałem:)

pavbaranov - chodzi o to, że po włączeniu laptopa, jeśli sieć Wifi zostanie wykryta to potem normalnie Wifi jest i nie ma problemów. Siła sygnału jest dobra. Problem polega na tym, że czasem jak włącze laptopa (tak jak dzisiaj) to nie ma Wifi. Po prostu sieci nie zostają wykryte - żadne sieci nie zostają wykryte, nie tylko moja. Dopiero po wyłączeniu latopa i ponownym włączeniu (moze nawet kilkakrotnym) sieć zostaje wykryta i wszystko działa dobrze. Jak sieć zostanie wykryta, to potem Wifi jest, siła sygnału jest dobra, nie ma żadnych zakłóceń, zaników sieci.
Więc tak sobie myślę, że moze jakiś problem jest z załadowaniem sterowników przez system przy włączaniu laptopa, tak mi się wydaje. Może jakieś błędy są, może coś z Biosem jest nie tak.

Więc sieć nie jest widoczna, moja również:)
Tak jak by sterowniki dobrze się nie włączyły z uruchamianiem systemu.

ciubaka

To jest chyba ta debilna karta sieciowa z mimo, na dwie anteny, trzeba przełączyć na tą mocniejszą, w przeciwnym razie laptop będzie działał tylko obok routera. Mint ma tą przewagę nad innymi linuxami (chyba jedyną jaka znam osobiście), że powstała do tego instrukcja. Oto link do niej:

[open]      https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/realtek.html     [/close]

Powodzenia.
Ps. Chociaż już nie cenię tej dystrybucji - to jednak wsparcie społeczności - nieocenione.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum