Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Powłoki nowe (Debian i debianowe)

Zaczęty przez lcoyote, Luty 07, 2022, 10:41:59 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lcoyote

 ;) Powłoki nowe (Debian i debianowe)
są inne niż domyślna  bash
sprawdzanie, jakie mamy w systemie
cat /etc/shells
Zainstalujmy fish shell i ustaw go jako domyślny dla Ciebie.
sudo apt install fish
Po zakończeniu instalacji możesz jeszcze raz sprawdzić zainstalowane powłoki:
cat /etc/shells
Cytatroot@christophe:~# cat /etc/shells
# /etc/shells: valid login shells
/bin/sh
/bin/bash
/usr/bin/bash
/bin/rbash
/usr/bin/rbash
/bin/dash
/usr/bin/dash
/usr/bin/fish
Aby zmienić interaktywną powłokę, użyj
sudo chsh -s /usr/bin/fish
Jeśli masz uprawnienia roota i możesz używać sudo, możesz zmienić powłoki innych kont użytkowników. Polecenie jest takie samo jak poprzednio, z dodaniem nazwy użytkownika tej osoby do wiersza poleceń:
sudo chsh -s /usr/bin/fish christophe
pierwsze wejście w terminal, ale po modernizacji wpisu w
Cytat/.config/fish/fish_variables
Fish opis konfiguracji
Po instalacji musimy zresetować system
https://ubunlog.com/pl/%C5%82owi%C4%87-inteligentn%C4%85-lini%C4%99-polece%C5%84/#Instalar_Fish

Poprzez "mc" wchodzimy  /.config/fish/fish_variables
W pliku znajdujemy i wpisujemy jak poniżej
CytatSETUVAR fish_greeting:Witamy\x20w\x20fish\x2c(Friendly Interactive Shell) -\x20w\x20przyjaznej\x20interaktywnej\x20powłoce\x0aPolecenie\x20\x60pomoc\x60\x20dla\x2>
CytatWitaj w fish (Friendly Interactive Shell)- zawansowanej interaktywnej powłoce 
christophe@christophe ~>su -
root@christophe ~#

Shel podpowiada polecenia kolorami. Co widać na zrzutach z ekranu. Polecam zamiast domyślnej bash, szczególnie dla osób, które chcą używać często poleceń terminalowych np. wpisujemy
apt up... i pojawia się [b]apt update; apt upgrade -y ; apt install -f[/b]
:-\
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

Piotr_1988

Polecam skompilować sobie Ion Shell:
https://github.com/redox-os/ion
Obecnie niemal 100% czasu pracuję w Ion Shell.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

robson75

Obecnie używam powłoki zsh, i po dodaniu zsh-theme-powerlevel10k reprezentuje się rewelacyjnie

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

D35CART35

Posiadam zsh ale nie wiem jak go skonfigurować by otrzymać podobny efekt.

robson75

#4
Cytat: D35CART35 w Luty 08, 2022, 03:00:51 PM
Posiadam zsh ale nie wiem jak go skonfigurować by otrzymać podobny efekt.
Po prostu, trzeba dodać na samym końcu .zshrc
source /usr/share/zsh-theme-powerlevel10k/powerlevel10k.zsh-theme
source /home/username/.p10k.zsh

W pozycji username wpisujesz siebie.

A jeżeli chcesz mieć identycznie jak ja, to weź skopiuj mój zmodyfikowany config
https://pastebin.com/tUwcYP8E
i wklej go w miejscu .p10k.zsh
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lcoyote

Cytat: robson75 w Luty 08, 2022, 11:42:54 AM
Obecnie używam powłoki zsh, i po dodaniu zsh-theme-powerlevel10k reprezentuje się rewelacyjnie
Mógłbyś opisać jak zainstalować — i troszkę o tej powłoce — jakieś linki. Byłoby fajnie.  ::)
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

robson75

Cytat: lcoyote w Luty 08, 2022, 04:08:03 PM
Mógłbyś opisać jak zainstalować — i troszkę o tej powłoce — jakieś linki. Byłoby fajnie.  ::)
Pierwszy z brzegu
https://pl.if-koubou.com/articles/how-to/what-is-zsh-and-why-should-you-use-it-instead-of-bash.html
Ale instalujesz normalnie, zależnie od dystrybucji.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lcoyote

#7
 :o Zainstalowałem powłokę ZSH i troszkę podziałałem przy jej pomocy.
Cytatroot@christophe ~# cat /etc/shells
# /etc/shells: valid login shells
/bin/sh
/bin/bash
/usr/bin/bash
/bin/rbash
/usr/bin/rbash
/bin/dash
/usr/bin/dash
/usr/bin/fish
/bin/zsh
/usr/bin/zsh
Jednak nie przypadła mi do gustu -nie podpowiada jak FISH Friendly Interactive Shell) - zresztą, może to już przyzwyczajenie  :o :-*
Cytatroot@christophe ~# apt remove zsh
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Odczyt informacji o stanie... Gotowe   
Następujący pakiet został zainstalowany automatycznie i nie jest już więcej wymagany:
  zsh-common
Aby go usunąć należy użyć "apt autoremove".
Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:
  zsh
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 1 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
Po tej operacji zostanie zwolnione 2 526 kB miejsca na dysku.
Kontynuować? [T/n] t
(Odczytywanie bazy danych ... 362808 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Usuwanie pakietu zsh (5.8-6+b2) ...
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu man-db (2.9.4-2)...
Powłoka podpowiada co warto zrobić BASH nie podpowiadał — nie wiem, czy robi to ZSH? FISH podpowiada
CytatNastępujący pakiet został zainstalowany automatycznie i nie jest już więcej wymagany:
  zsh-common
Aby go usunąć należy użyć "apt autoremove".
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Odczyt informacji o stanie... Gotowe   
Następujący pakiet został zainstalowany automatycznie i nie jest już więcej wymagany:
  zsh-common
Aby go usunąć należy użyć "apt autoremove".
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
root@christophe ~# apt remove zsh-common
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Odczyt informacji o stanie... Gotowe   
Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:
  zsh-common
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 1 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
Po tej operacji zostanie zwolnione 15,8 MB miejsca na dysku.
Kontynuować? [T/n] t
(Odczytywanie bazy danych ... 362749 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.
)
Usuwanie pakietu zsh-common (5.8-6) ...
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu man-db (2.9.4-2)...
:-* ???
strzałka w prawo i ENTER
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

robson75

Nie podpowiada, bo od tego jest paczka zsh-autosuggestions.

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lcoyote

Troszkę też w innych katalogach niż u Ciebie w ARCH się zagnieżdża. W FISH czasem nieco inaczej polecenia wyglądają (niż) w BASH — no ale cóż...
Troszkę (dwa razy) próbowałem ARCHa instalować — ale mi nie poszło i wylądowałem na Debianie 11 ::)
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

Piotr_1988

@lcoyote, fish jest bardzo fajną powłoką, podświetla polecenia, itd., ale nie wszystko pod fish działa:

(1) składnia fish nie pozwala na używanie youtube-dl, gdyż bardziej złożone linki nie wchodzą w argumencie pod fish.

(2) Ponadto w fish wyświetlana ścieżka jest skrócona i wchodząc głęboko w katalogi w komputerze można się pobubić, gdzie jesteśmy.

Dla mnie 1 i 2 to dyskwalifikują fish. Tymczasem powłoka ion, do której linkowałem, posiada główne zalety fish, pozbawiona jest wszystkich znanych mi wad fish, oraz dodaje niezłe extra od siebie, których w innych powłokach nie uświadczysz--jeśli interesują Cię powłoki, serio wypróbuj ion. Ion jest też bezpieczniejsza oraz szybsza w działaniu od bash i fish z uwagi na użyty język programowania Rust.

Arch Linux jest bardzo fajną dystrybucją kontenerową. Możesz korzystać z aplikacji Archa (łącznie z AUR) pod Debianem, a nawet dodawać archowe aplikacje bezpośrednio w menu (chyba dowolnego) środowiska graficznego Debiana. Wystarczy, że zainstalujesz distrobox: https://github.com/89luca89/distrobox
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

lcoyote

Cytat: Piotr_1988 w Luty 08, 2022, 10:04:38 PM
@lcoyote, fish jest bardzo fajną powłoką, podświetla polecenia, itd., ale nie wszystko pod fish działa:
(1) składnia fish nie pozwala na używanie youtube-dl, gdyż bardziej złożone linki nie wchodzą w argumencie pod fish.
(2) Ponadto w fish wyświetlana ścieżka jest skrócona i wchodząc głęboko w katalogi w komputerze można się pobubić, gdzie jesteśmy.
Dla mnie 1 i 2 to dyskwalifikują fish. Tymczasem powłoka ion, do której linkowałem, posiada główne zalety fish, pozbawiona jest wszystkich znanych mi wad fish, oraz dodaje niezłe extra od siebie, których w innych powłokach nie uświadczysz--jeśli interesują Cię powłoki, serio wypróbuj ion. Ion jest też bezpieczniejsza oraz szybsza w działaniu od bash i fish z uwagi na użyty język programowania Rust.
Arch Linux jest bardzo fajną dystrybucją kontenerową. Możesz korzystać z aplikacji Archa (łącznie z AUR) pod Debianem, a nawet dodawać archowe aplikacje bezpośrednio w menu (chyba dowolnego) środowiska graficznego Debiana. Wystarczy, że zainstalujesz distrobox: https://github.com/89luca89/distrobox
Dzięki za podpowiedź - sprawdzę ion
CytatWitaj w fish (Friendly Interactive Shell)- zawansowanej interaktywnej powłoce 
root@christophe ~# apt install ion
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Odczyt informacji o stanie... Gotowe   
Pakiet ion nie ma dostępnej wersji, ale odnosi się do niego inny pakiet.
Zazwyczaj oznacza to, że pakietu brakuje, został zastąpiony przez inny
pakiet lub nie jest dostępny przy pomocy obecnie ustawionych źródeł.
E: Pakiet ion nie ma kandydata do instalacji
, a więc w Debianie nie jest możliwe bez kompilacji jej używanie, poszukam jeszcze w repozytoriach. Już sporo czasu nie używam youtube-dl, a raczej zasysam muzykę z innych źródeł, ale we FLAC i następnie konwertuję na mp3 (dlaczego nie od razu w mp3 -silence sound)
Drugie polecenie, aby ARCH i jego programy móc instalować też wyprobuję  :-*
Od marca 2020 nie oglądam TV i nie słucham radia oraz muzyki z netu -postarałem się zmienić o 180° swoje podejście do życia  i rozumienia świata
wreszcie robię to co chcę i to co lubię
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

Piotr_1988

Cytat: lcoyote w Luty 08, 2022, 10:33:23 PM
Dzięki za podpowiedź - sprawdzę ion
CytatWitaj w fish (Friendly Interactive Shell)- zawansowanej interaktywnej powłoce 
root@christophe ~# apt install ion
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Odczyt informacji o stanie... Gotowe   
Pakiet ion nie ma dostępnej wersji, ale odnosi się do niego inny pakiet.
Zazwyczaj oznacza to, że pakietu brakuje, został zastąpiony przez inny
pakiet lub nie jest dostępny przy pomocy obecnie ustawionych źródeł.
E: Pakiet ion nie ma kandydata do instalacji
, a więc w Debianie nie jest możliwe bez kompilacji jej używanie, poszukam jeszcze w repozytoriach.
Jak napisałem wyżej, Ion trzeba skompilować. Podałem Ci link do źródeł. Ściągnij źródła, rozpakuj folder ze źródłami, wejdź z terminala w ten folder i wpisz:
cargo build
Kika sekund i gotowe! (Oczywiście musisz mieć cargo z repozytoriów Debiana.) Ion powinen znaleźć się w folderze target/debug/ Wejdź w ten folder:
cd target/debug
Teraz musisz go tylko przekopiować do /usr/bin/
sudo cp ion /usr/bin/
Gotowe! Ion zainstalowany. Wszystkie operacje po zsumowaniu zajęły Ci 1 minutę. Dłużej piszę tego posta...  ::)
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

lcoyote

 ::) Dzięki — zaraz sprawdzę. Wcześniej jakoś z kompilacją czegokolwiek słabo mi szło.  :'( No i warto mieć powłokę z podpowiedziami jak FISH i składnia jak w standardowym BASH
???
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

lcoyote

 :'( Niestety kompilacja źle poszła oto komunikaty
CytatCompiling builtins-proc v0.1.0 (/root/ion/members/builtins-proc)
   Compiling auto_enums v0.7.12
warning: multiple patterns covering the same range
   --> src/lib/parser/statement/splitter.rs:147:41
    |
113 |                 b'@' | b'$' => self.variable = true,
    |                 ---- this range overlaps on `64_u8`
...
147 |                 0..=37 | 39..=47 | 58 | 60..=64 | 91..=94 | 96 | 126..=127 => self.variable = false,
    |                                         ^^^^^^^ overlapping patterns
    |
    = note: `#[warn(overlapping_patterns)]` on by default

warning: multiple patterns covering the same range
   --> src/lib/expansion/words/mod.rs:420:36
    |
399 |                 b'[' => {
    |                 ---- this range overlaps on `91_u8`
...
420 |                 0..=47 | 58..=64 | 91..=94 | 96 | 123..=127 => {
    |                                    ^^^^^^^ overlapping patterns

warning: multiple patterns covering the same range
   --> src/lib/expansion/words/mod.rs:538:36
    |
530 |                 b'[' => {
    |                 ---- this range overlaps on `91_u8`
...
538 |                 0..=47 | 58..=64 | 91..=94 | 96 | 123..=127 => {
    |                                    ^^^^^^^ overlapping patterns

error[E0015]: calls in constant functions are limited to constant functions, tuple structs and tuple variants
  --> src/lib/parser/lexers/assignments/operator.rs:44:13
   |
44 |             b"//" => Some(Self::IntegerDivide),
   |             ^^^^^

error[E0015]: calls in constant functions are limited to constant functions, tuple structs and tuple variants
  --> src/lib/parser/lexers/assignments/operator.rs:45:13
   |
45 |             b"**" => Some(Self::Exponent),
   |             ^^^^^

error[E0015]: calls in constant functions are limited to constant functions, tuple structs and tuple variants
  --> src/lib/parser/lexers/assignments/operator.rs:46:13
   |
46 |             b"++" => Some(Self::Concatenate),
   |             ^^^^^

error[E0015]: calls in constant functions are limited to constant functions, tuple structs and tuple variants
  --> src/lib/parser/lexers/assignments/operator.rs:47:13
   |
47 |             b"::" => Some(Self::ConcatenateHead),
   |             ^^^^^

error[E0015]: calls in constant functions are limited to constant functions, tuple structs and tuple variants
  --> src/lib/parser/lexers/assignments/operator.rs:48:13
   |
48 |             b"\\\\" => Some(Self::Filter),
   |             ^^^^^^^

error: aborting due to 5 previous errors; 3 warnings emitted

For more information about this error, try `rustc --explain E0015`.
error: could not compile `ion-shell`.

To learn more, run the command again with --verbose.
Musiałem nawet w Debianie doinstalować
Cytatroot@christophe:~# apt install git
jednak jak na razie muszę pozostać w FISH szkoda :'(
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

Zobacz najnowsze wiadomości na forum