Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ubuntu-18.04.1 - Problem z dyskiem 2TB

Zaczęty przez Miłosz, Styczeń 21, 2019, 01:42:06 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Miłosz

Witam.
Od kilku dni walczę z ubuntu-18.04.1, przeszukałem wiele "internetów" ale nie znalazłem rozwiązania problemu (może nie umiem prawidłowo zadać pytania).

Sytuacja wygląda tak:
Na starym komputerze zainstalowałem ubuntu-18.04.1 w celu podpięcia kilku dysków i zrobienia czegoś na wzór NASa. Ubuntu działa, sieć działa, udostępnianie dysków działa. Niestety testowałem wszystko na dyskach 500GB z systemem plików FAT32. Po podpięciu dysku 1TB (NTFS) pojawił się problem. Ubuntu nie widziało dysku (nie mogłem go zamontować - fdisk go widział), kasowało partycje i po wpięciu dysku do innego komputera z Windowsem 7 dysk wymagał założenia nowej partycji. Pomogło przekonwertowanie DISKPARTem dysku na typ MBR, założenie partycji NTFS z poziomu windowsa, wgrałem dane, wsadziłem do ubuntu i działa.
Przyszła kolej na dysk 2TB, taka sama sytuacja, z tą różnicą że ubuntu nie niszczy partycji - po powrocie dysku do komputera z windowsem dysk działa od ręki. Konwersja na MBR i zakładanie partycji nie pomaga. Fdisk i gparted widzi dysk, ale nie prawidło widzi partycje, dysku nie można zamontować.
Dodaje screena z gparted i fdisk jak wygląda sytuacja. Ja już nie mam pomysłu co z tym zrobić, a moja widza linuxowa to tylko tyle co znajdę w internecie.

LINK:

https://1drv.ms/u/s!AiVjAF0XfugyqFI7l1Xm6zYwEE-J
https://drive.google.com/open?id=1G_6Jlv_GrXNh-3_aVy8z1RTFv-JkXSHH

TataPingu

A dlaczego koniecznie chcesz mieć format NTFS ?
- sformatuj na EXT4, a wszystko będzie OK

Jeśli clientami mają być windy, to i tak nie ma problemu..,
"Ubuntu-Server (bo chyba zainstalowałeś wersję "serwer" do tego celu?) w standardzie instaluje SAMBę..
- wystarczy kilka minut konfiguracji i windy bez problemu mogą korzystać z "NASa"

Miłosz

Instalowałem normalną wersję Ubuntu, z samą konfiguracją sieci i udostępnianiem nie ma problemu.
Zależy mi na NTFS ponieważ chce mieć możliwość wyjęcia dysku i w razie potrzeby wpięcia go do komputera z Windowsem.

TataPingu

Cytat: Miłosz w Styczeń 21, 2019, 04:25:16 PM
Instalowałem normalną wersję Ubuntu, z samą konfiguracją sieci i udostępnianiem nie ma problemu.
Zależy mi na NTFS ponieważ chce mieć możliwość wyjęcia dysku i w razie potrzeby wpięcia go do komputera z Windowsem.

Co do "normalnego" Ubuntu, to nie ma problemu, możesz go "przerobić" na serwer.
Z tymi NTFSami dałbym jednak sobie spokój. To zbyt niebezpieczne i możesz przy takich zabiegach utracić dane.
I to nie z powodu linuksa (chociaż dostęp do formatu NTFS również nie jest w 100% pewny), ale z powodu ponownego, czy kolejnego kontaktu z windą...

A właściwie, mając działający serwer linuksa, po co chcesz przekładać te dyski ?

Miłosz

Mam tam dane firmowe i czasem muszę je zabrać w inne miejsce a przesyłać przez sieć 500GB nie wchodzi w grę.
Najprawdopodobniej skończy się formatem dysków na ext4.
Rozumiem że w takim wypadku po awarii komputera z Ubuntu po przepięciu dysków do innego komputera z tym systemem nie będzie problemów z ich odczytem?

pavbaranov

#5
I tak i nie :)
Jeśli dysk nie będzie szyfrowany lub znasz klucz nie powinno być problemu i generalnie dane takie dają się odczytać. Niekiedy (podkreślam "niekiedy") bywają problemy z uprawnieniami do takiego dysku, ale to da się załatwić.
Przy okazji - Total Commander ma też jakąś wtyczkę, która czyta ext4.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum