Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z zainstalowaniem programu z pliku źródłowego

Zaczęty przez elementaryjan, Listopad 15, 2019, 02:33:29 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

elementaryjan

Cześć wszystkim,
posiadam elementary os, próbowałem już wielu metod i się poddałem. Otóż nie mogę zainstalować programu obsługującego drukarkę-PIXMA MG3053. Na ich stronie są dostępne pliki źródłowe( większość rzeczy z ubuntu da się zainstalować na elementary os). Czy mógłby ktoś mnie poinstrułować, krok po kroku, jak to zrobić? Pliki źródłowe znajdują się tu: https://www.canon.pl/support/consumer_products/products/fax__multifunctionals/inkjet/pixma_mg_series/pixma_mg3053.html?type=drivers&language=pl&os=linux%20(64-bit)
Z góry dziękuje za cenne porady.


pavbaranov

Czy możesz powiedzieć dlaczego chcesz budować sterownik ze źródeł, zamiast zainstalować deb, który tam jest? Coś z nim nie tak?

TataPingu

#3
Cytat: elementaryjan w Listopad 15, 2019, 02:33:29 AM
Czy mógłby ktoś mnie poinstrułować, krok po kroku, jak to zrobić? Pliki źródłowe znajdują się...

Sciągnij sobie, nie "pliki źródłowe", tylko, jak to już napisał Kolega @pavbaranov, sterowniki spakowane pod debiana ((debian Packagearchive)...
Po ściągnięciu pliku (cnijfilter2-5.40-1-deb.tar.gz) rozpakuj go i po rozpakowaniu, pod katalogiem "packages" znajdziesz dwie gotowe paczki (cnijfilter2_5.40-1_amd64.deb plus cnijfilter2_5.40-1_i386.deb)...
- zależnie od systemu (przypuszczam, że pracujesz już na 64-bitach) istalujesz odpowiednia paczkę (na 64-bity to cnijfilter2_5.40-1_amd64.deb)

Co się tyczy "instalacji", to robisz go programem "gdebi" (klik prawym klawiszem myszki na plik)...

Już nie pamiętam, czy "Elementary" domyślnie instaluje gdebi, więc, jeśli by nie było programu, to w terminalu zrób wpierw:
sudo apt-get install gdebi

i po instalacji spróbuj jeszcze raz z myszką...

kszyhus

Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum