Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

GRUB

Zaczęty przez Piejanto, Marzec 30, 2017, 01:59:37 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

Po którejś aktualizacji zniknęła mi (na laptopie ACER z Windows7 i Linuxem Antergosem)  plansza pozwalająca na wybór systemu do bootowania. Nie zwróciłem dotychczas na to uwagi, gdyż prawie już nie używam Windows, ale teraz potrzebowałem się tam zalogować, a tymczasem na ekranie pojawia się proces logowania do Antergosa. W czasie, gdy dotychczas pojawiała się plansza GRUB-a ekran jest po prostu czarny. Co robić?

lesio

Jeśli Antergos się uruchamia, to najlepiej w terminalu wydać polecenie:
$ sudo update-grub
Polecenie powinno wyszukać pozostałe zainstalowane systemy i zaktualizować grub-a

Piejanto

Dzięki. Wpisałem ale otrzymałem odpowiedź "nie znaleziono polecenia".  W dalszym ciągu nie mam możliwości uruchomienia Windows7.

lesio

Nie napisałeś, czy nie zostało znalezione polecenie "sudo",  czy też "update-grub".
Można spróbować inaczej:
$ su
podajemy hasło i przechodzimy na konto root-a:
# update-grub
jeśli tego polecenia nie ma, to próbujemy inaczej:
# update-grub2
jeśli tego też nie ma, to sprawdzamy, czy są te polecenia w katalogu /ust/sbin
# ls /usr/bin/update*grub*

Piejanto

Fakt zapomniałem opisać, co mi się pokazywało prawdopodobnie przez rozczarowanie brakiem efektu. ale... po kilku dniach od czasu jak zastosowałem się do Twojej porady i po kilku aktualizacjach systemu Antergos, właśnie dzisiaj pojawił się GRUB i plansza z możliwością wyboru systemu. (?!). Chyba nigdy nie zrozumiem co się dzieje z tym moim Antergosem. Już kiedyś miałem podobny przypadek z Kafeine. Znikło i pojawiło się po kilku aktualizacjach. Podejrzewam, że gdyby nie Twoja porada, i moje działanie, to maszyna by mi się sama nie naprawiła. Co do pojawienia się "sudo", po prostu po tylu dniach nie pamiętam, ale chyba wszystko mi się odklepało jak trzeba, tylko że bez efektu, bo bym zauważył. A jak to się stało, że znów działa?..  Nie wiadomo. Ważne, że znów działa. Dzięki za poradę. Pozdrawiam i dziękuję.

Piejanto

Chyba już wiem co się dzieje. Znów mi się zdarzyło, że nie pojawiła się plansza GRUB-a. Podłączyłem laptopa pod dodatkowy monitor. Po włączeniu na monitorze pojawiła się plansza GRUB-a dająca możliwość wyboru systemu, a ekran laptopa pozostał czarny aż do momentu startu Antergosa. Czyli to nie wina GRUBA lecz opóźnionego startu ekranu laptopa. Dlaczego? Nie wiadomo.

lesio

Ciekawostka. Czyli na poziomie BIOS<-->grub najpierw występuje próba wyświetlania na zewnętrznym monitorze. Gdy nie jest on włączony, to komputer sprawia wrażenie zawieszonego do momentu, aż domyślny system operacyjny zacznie się wczytywać po upływie timeout-u. Dobrze zrozumiałem?

Piejanto

#7
Myślę, że dobrze zrozumiałeś. Z tym że to nie jest próba wyświetlenia. Po prostu na zewnętrznym wyświetla się plansza , a na laptopowym nie. Laptop jest połączony z zewnętrznym monitorem kablem HDMI. Ostatnio trzy razy uruchomił się widok planszy na obu monitorach, tzn zarówno zewnętrznym jak i laptopowym, a po tych trzech razach znów pojawia się plansza na zewnętrznym, a monitor laptopa pozostaje ciemny i  pokazuje dopiero tryb ładowania Antergosa z plymouth.  Właściwie mi to już nie przeszkadza, ale interesuje why? Aha... jeszcze jedno. Poprzednio miałem problem z jasnością monitora laptopowego (pokazywała się plansza sterowania jasnością, lecz jasność nie działała). Okazało się , że mój Acer ma dwie karty graficzne i trzeba było mu przypisać sterowanie z jasnością z klawiatury do konkretnej karty. Może to jakaś czkawka?

lesio

Zapewne tak. Czy masz możliwość wyboru karty graficznej w Biosie?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum