Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

ubuntu się nie bootuje a tylko win10

Zaczęty przez SylwiaSMDT, Maj 08, 2020, 08:44:11 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

SylwiaSMDT

Po instalacji ubuntu 20.4 ubuntu się nie bootuje. Jest tam też win 10, który się bootuje. Próbowałam boot repair, ale nie pomaga.

Co robić?

pavbaranov

Zainstalować w sposób prawidłowy grub.

SylwiaSMDT

Ale podczas instalacji ubuntu?
Mam przeinstalować ubuntu?
Jak w prawidłowy sposób to zrobić?

pavbaranov

Jeśli nie ma nic w tym ubu, to najprościej Ci raz jeszcze je zainstalować. Polecam jakiś samouczek do tzw. dual-boot z Win10. W sieci od groma: https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+windows+10+dual-boot&t=falkon&ia=web

ciubaka

Samouczek jak najbardziej, ubuntu nie jest tu jakieś specjalnie trudne w tej materii - ale najpierw - bekap, i to najlepiej dodatkowy bekap z obrazem dysku windy. Bo mimo wszystko łatwo ją przy tym wywalić. A może jednak będzie jeszcze komuś do czegoś potrzebna. Na przykład do podniesienia wartości komputera przy ewentualnej sprzedaży :-)

SylwiaSMDT

Możliwe, że problem polega na tym, że to HP - tak czytałam i jest tylko UEFI?

ciubaka

To że masz HP oznacza, że będziesz mogła mieć problemy potem. Ja mam. Ale nie musisz. Koledzy nie miewają. Najpierw zainstaluj wg poradnika i niech zadziała.

pavbaranov

Zależy od modelu. Miałem linuksy (różne) na bodaj 3 notebookach HP i w sumie bez żadnych problemów od lat kilku. Zawsze można sprawdzić czy konkretny model jest "wspierany" przez linuksa bądź przez Ubuntu wprost (tego typu bazy występują w necie).
Aha - znów... To jest Win10. Przed instalacją należy zakończyć sesję komputera w Win10. Wyłączyć ten system, bo inaczej - najprawdopodobniej - w ogóle nie pójdzie żadna instalacja czegokolwiek. Win10 domyślnie się "usypia" jedynie, a nie zamyka systemu.

banan

Czy używasz uefi secure boot ? czy mbr ?
Ubuntu trochę inaczej treba instalować, A pertycje z automatu czy ręcznie ?
Ja 20.04 przetestowałem na 7 kompach eszystkie wersje. Acha ii
Hmmm,
Z jakiego nośnika instalujesz ?
Mi ubuntu 20.4 automatycznie instaliue się na BOSIE (lenovo T61)  w jednej partycji...
Na nowsztym z uefi też bez problemu, także na lenovo x201 i na stacjonarnych również.
Uruchamia się w 10 sekund (dysk SSD) i ok 30s na sata HD.
A pod virtualboxem sami zobaczcie , szybka prezentacja czterech wersji:
                         budgie, kylin, mate i studio : Na facebooku Arkadiusz Stefański
                                                                    https://youtu.be/_PhfVVBfpnk

Pozdrawiam, Aro

Zobacz najnowsze wiadomości na forum