Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Max ilośc ramu aby Xubuntu działał płynnie

Zaczęty przez lukasz1910pl, Czerwiec 21, 2015, 01:23:46 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lukasz1910pl

Witam. Zwracam się do Was z prośbą. Chodzi o to że mam starego laptopa hp compaq nc6120 ze specyfikacją podaną poniżej ;
Model procesora:   Pentium M (Centrino)
Zegar procesora:   1.73 GHz
Cache:   2 MB
Pojemność pamięci operacyjnej RAM:   512 MB
Pojemność dysku twardego:   40 GB
Interfejs dysku twardego:   ATA (IDE)
Napęd:   COMBO (nagrywa CD czyta DVD)
Model karty graficznej:   82915GM
Typ karty graficznej:   Zintegrowana (ze współdzieloną pamięcią)

Wyczytałem w interencie że można w nim umieścić maksymalnie 2 GB ramu (2x1GB)
Moja prośba jest taka czy udzieliłby mi ktoś rady odnośnie tego czy mogę umieścić w lapku ram ddr2 czy muszę pozostać przy ddr ? Pytam ponieważ bardzo zależy mi aby system płynnie działał, a na dzień dzisiejszy jest katastrofa PS. Testowałem Bardzo dużo dystrybucji od archa po vectora i jedynie xubuntu przypadł mi do gustu.
Lubuntu również testowałem i prędkością nie powalał :/

Albedo 0.64

#1
Witaj.
Miałem sprzęt o niemal identycznej konfiguracji, był to Acer Travelmate z 2006 roku. Dokonałem w nim kilku modyfikacji i sprzęt służy komuś innemu do dzisiaj z Linux Mint na pokładzie. Pamięć RAM rozbudowałem do 2 GB DDR2 co całkowicie wystarczy nawet dla środowiska KDE czy Cinnamon oraz bardziej wymagających aplikacji. Xfce i Mate hulały aż miło. W przypadku wiekowego sprzętu niebagatelną rolę odgrywa kondycja techniczna, koniecznie trzeba wyczyścić wnętrze obudowy z kurzu żeby uniknąć wzrostu temperatury oraz pozbyć się natychmiast (!) starej baterii. Zużyte ogniwo może doprowadzić do spowolnienia działania a nawet poważnej awarii, najlepiej kupić nową baterię lub pracować na zasilaczu bez baterii w ogóle. Xubuntu to dobry wybór i na tym komputerze powinien działać bez problemów. Jeśli zależy ci na naprawdę lekkim pulpicie, to sprawdź jeszcze lżejsze dystrybucje z Openboxem lub JWM.
p.s. do codziennych zastosowań w środowisku Xfce czy Mate w systemie 32 bit wystarczy 1 GB RAM. Openbox i JWM zadowolą się posiadanymi 512 MB RAM bez problemów.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

lukasz1910pl

Dziękuję bardzo za odpowiedź na pewno przydadzą mi się powyższe informacje  :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum