Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY] Zmiana serwera - skopiowanie czy instalacja

Zaczęty przez Pawel1995, Grudzień 27, 2021, 08:15:50 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pawel1995

Cześć, w firmie zmieniamy serwer z powodów ciągłych zawieszeń, na taki z lepszymi bebechami.
Na starym mamy openSUSE Leap 15.0, na którym jest strona www, gitea, samba.

Nowy serwer musi byc w RAID 1[mirror]. Mam stary serwer wraz z jego dyskami[ten sam RAID].

Z tego co rozumiem mam dwie opcje:

- opcja 1 - Jak zamontuje dysk z starego serwera na nowy to zadziała, tylko bez RAID wtedy będzie.
RAID powinien być sprzętowy[takie zalecenie szefa] więc jak w BIOS zmontuje RAID to sformatuje mi dyski.
czyli pytanie jak przenieść ten serwer, żeby zrobić RAID bez sformatowania dysków?
Dodam że są na ten serwer nowe dyski 4TB, stary miał 2TB. Ale już przeniosłem HDD Row Copy stary serwer na nowy dysk[na razie jeden dysk] i działa elegancko[wszystkie 3 w/w usługi wstają od razu].

Gdyby można było tak zrobic ten RAID że in sobie skopiuje jeden dysk na drugi i bedzie to utrzymywał to była by idealna opcja, mało roboty wszystko działa.

- opcja 2 - drugą opcją jest zrobienie RAID i instalacja nowego systemu myslę też openSUSE żeby wszystko kompatybilne było, takiego samego lub nowszego.
Co za tym idzie mozolne postawienie na nowo serwera www, gitei oraz samby, oraz przekopiowanie 2TB danych na nowy serwer.
Gdzie ani jednej z w/w usług jeszcze na linuxie nie stawiałem...
Czy openSUSE ma jakieś narzędzia migracyjne które ten proces by ułatwiły? Jest mozliwość bezpiecznego i mozliwie prostego przeniesienia usług i danych z openSUSE na openSUSE?


Prosze o podpowiedź która z tych opcji jest waszym zdaniem najlepsza? czy opcja numer 1 jest wg możliwa? Czy są takie narzędzia migracyjne z opcji nr 2?

Na nowym serwerze bedę też musiał troche uporządkować bo df -h pokazuje:
Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
devtmpfs        2.0G     0  2.0G   0% /dev
tmpfs           2.0G     0  2.0G   0% /dev/shm
tmpfs           2.0G   34M  1.9G   2% /run
tmpfs           2.0G     0  2.0G   0% /sys/fs/cgroup
/dev/md0         40G   40G     0 100% /
/dev/md0         40G   40G     0 100% /.snapshots
/dev/md0         40G   40G     0 100% /boot/grub2/i386-pc
/dev/md0         40G   40G     0 100% /var
/dev/md0         40G   40G     0 100% /boot/grub2/x86_64-efi
/dev/md0         40G   40G     0 100% /root
/dev/md0         40G   40G     0 100% /tmp
/dev/md0         40G   40G     0 100% /opt
/dev/md0         40G   40G     0 100% /usr/local
/dev/md0         40G   40G     0 100% /srv
/dev/md2        1.8T  1.3T  507G  73% /home
tmpfs           393M     0  393M   0% /run/user/0


więc przynajmniej partycję md0 trzeba by rozszerzyć, albo wyczyścić[tutaj mi zalecono zapoznanie sie z "logrotate" <- nie znam jeszcze]. W Windows wiem że można rozszerzać tylko ostatnio utworzona partycję, środkowej sie nie da, więc jeżeli jest tak samo w linux to zostanie mi logrotate lub opcja numer 2...

Prosze o pomoc w rozeznaniu: co było by najlepsze? Co wg. możliwe?

Pawel1995

Zorientowałem sie wobec opcji 1 ze jest opcja w BIOS Rapid Storage Trchnology na taką kopie bez formatowania, ale niestety mam błąd:
recovery volumes must contain a disk < 1.3 TB

microsofter

Cytat: Pawel1995 w Grudzień 27, 2021, 08:15:50 AM
RAID powinien być sprzętowy[takie zalecenie szefa] więc jak w BIOS zmontuje RAID to sformatuje mi dyski.
To jedna z ,,zalet" RAIDu sprzętowego.

CytatGdyby można było tak zrobic ten RAID że in sobie skopiuje jeden dysk na drugi i bedzie to utrzymywał to była by idealna opcja, mało roboty wszystko działa.
No ale czy ta płyta/kontroler oferuje taką opcję? Bo jeśli nie, to zapomnij.

CytatGdzie ani jednej z w/w usług jeszcze na linuxie nie stawiałem...
Napiszę ci, jak ja bym to zrobił. Gdyby szef narzuciłby mi RAID sprzętowy, stworzyłbym nową macierz z nowych dysków. Następnie, zainstalowałbym nowy system od zera. Męczyłbym go do tej pory, aż wszystko bym ogarniał (wymagane usługi). Przy okazji, to będzie testem nowego sprzętu. Dopiero gdyby wszystko było ok, przekopiowałbym dane ze starego serwera (skoro działa, to po LANie). Po testach z docelową konfiguracją, wyłączyłbym stary serwer. Bez zbędnej zabawy w powiększanie partycji.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Pawel1995

Spróbuję. Dodam że w linux jestem początkujący, więc postawienie od zera serwera z usługami, jest dużym wyzwaniem.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum