Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#41
Multimedia / Odp: Aplikacja Spotify nie dzi...
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Czerwiec 24, 2025, 08:02:07 PM
Cytat: pavbaranov w Czerwiec 24, 2025, 07:49:43 PMCóż - zdaje się w takim razie, że problem po prostu leży po stronie twórców tego oprogramowania. Jedyne co ewentualnie jeszcze do sprawdzenia, to ten snap, skoro przyznają się, że robią to oni sami. Wszak snapy miały uruchamiać się zawsze i wszędzie. Jeśli się nie uruchomi, to tak na serio - nie wiadomo nawet gdzie błąd zgłosić.
Sprawdzałem, pisałem, ten sam problem. Mam działającą wersję klienta Spotify, mnie to wystarczy. Jak przestanie działać, to się będę martwił.
#42
Multimedia / Odp: Aplikacja Spotify nie dzi...
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Czerwiec 24, 2025, 07:49:43 PM
Cóż - zdaje się w takim razie, że problem po prostu leży po stronie twórców tego oprogramowania. Jedyne co ewentualnie jeszcze do sprawdzenia, to ten snap, skoro przyznają się, że robią to oni sami. Wszak snapy miały uruchamiać się zawsze i wszędzie. Jeśli się nie uruchomi, to tak na serio - nie wiadomo nawet gdzie błąd zgłosić.
#43
Multimedia / Odp: Aplikacja Spotify nie dzi...
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Czerwiec 24, 2025, 05:36:11 PM
Cytat: pavbaranov w Czerwiec 24, 2025, 03:51:32 PMJeszcze znalazłem takie dwie próby rozwiązania problemów z nieuruchamiającycm się spotify - spróbuj je z konsoli uruchomić jako jedną bądź drugą opcję:
Żadna z opcji nie zadziałała, objawy te same.

Co do dalszego bicia piany to tylko krótko:
  • Próba uruchomienia na ,,czystym" użytkowniku nie powiodła się – objawy te same.
  • Jeśli chodzi o bibliotekę libcef.so to instaluje się razem z klientem i jest jego własna.
    ldd /usr/share/spotify/spotify | grep libcef.so
        libcef.so => /usr/share/spotify/libcef.so (0x00007fa15f400000)
    Porównałem pliki w instalacji działającej i niedziałającej – identyczne. Na wszelki wypadek skopiowałem plik z działającej instalacji – niczego to nie zmieniło.
Skoro już przeinstalowywałem klienta Spotify, to teraz zainstalowałem trochę nowszą wersję 1.2.13.661 i u mnie jeszcze działa. Natomiast na pewno już nie działa wersja 1.2.45.454.
#44
Multimedia / Odp: Aplikacja Spotify nie dzi...
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Czerwiec 24, 2025, 03:51:32 PM
Jeszcze znalazłem takie dwie próby rozwiązania problemów z nieuruchamiającycm się spotify - spróbuj je z konsoli uruchomić jako jedną bądź drugą opcję:
#45
Multimedia / Odp: Aplikacja Spotify nie dzi...
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Czerwiec 24, 2025, 03:46:34 PM
@mirekc Teoretycznie tego dumpa możesz otworzyć w hex edytorze wyszukać problematyczne sekcje szesnastkowe.

Użyć konwentera szesnastkowego  z hex na binary czyli system dwójkowy zaś z binarnego na znaki.

Wtedy powinno pokazać w formie znakowej co nie tak.

Można też wyszukać w nim komunikat jaki wyświetla aplikacja.

Konwenter systemów liczbowych na litery i znaki jest tutaj np: https://www.rapidtables.com/convert/number/base-converter.html

To co powinno ciebie zainteresować to binary to unicode bo unicode to wszelkie znaki z klawiatury oraz litery itp.. np:https://checkserp.com/encode/ascii/
Jest też: https://www.rapidtables.com/convert/number/binary-to-ascii.html

Ascii to zestaw angielskich znaków.

Edytor hex na gnu/linux nazywa się bless.

Oczywiście to moje domysły więc nie musisz mnie słuchać.



#46
Multimedia / Odp: Aplikacja Spotify nie dzi...
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Czerwiec 24, 2025, 03:19:02 PM
@mirekc - Ze swej strony mogę Cię jedynie przeprosić. Za stronę community spotify. Link, który w tej chwili jest podany przenosi na zupełnie inaczej wyglądający serwis niż był w chwili, gdy to linkowałem. I do zupełnie innego tematu.
Spróbuję jeszcze na drugim komputerze poszukać - może w cache mam.
Niemniej jednak - spróbuj może tak: wywołaj z konsoli spotify (chyba tak się ten program uruchamia) z jakimś "-h", "--h", "-help" itp. Może tam coś znajdziemy.
A ja szukam dalej. Nt. reszty - nie będziemy bić piany.
Jedna jedynie uwaga - zwykle jest tak, że jeśli jest wersja X.Y.ZZZ, to każda wersja X.Y. ma takie same wymagania względem sprzętu. Dopiero wersja X+1.Y lub wersja X.Y+1 miewa niekiedy jakieś zmiany w tym zakresie. Niestety spotify jakie jest każdy widzi.
PS: A nie możesz używać Clementine? To po prostu działa :)

EDIT:
Ok, zainstalowałem i już widzę, że ta durna aplikacja nawet helpu nie ma. Niemniej jednak u mnie - "zbudowana" dzisiaj, na dzisiejszym Arch (CachyOS) uruchamia się poprawnie, a jedynie o co krzyczy, to o inną libayatana (co może być wyłącznie kwestią Archa, a nie każdej dystrybucji). Zatem nie kłopocz się z tymi "-h", bo to nic nie dA.
EDIT2:
Nawet nie kłopocz się z zakładaniem wątku w tym community, albowiem na bliźniaczo wyglądającym: https://community.spotify.com/t5/Desktop-Linux/Spotify-app-not-launching/td-p/6708727 nic nie rozwiązali i to pomimo tego, że debug ze strace otrzymali.
EDIT3:
Problem z flatpak też zgłoszony: https://github.com/flathub/com.spotify.Client/issues/277#issuecomment-2053745242 wraz z ewentualnym rozwiązaniem, które u Ciebie może nie mieć znaczenia. Przypominam, że Spotify chwali się, że wspiera wyłącznie snap, a nie flatpak.
#47
Multimedia / Odp: Aplikacja Spotify nie dzi...
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Czerwiec 24, 2025, 02:58:00 PM
Cytat: pavbaranov w Czerwiec 24, 2025, 01:58:52 PM@mirekc - Nie, żadnych konkretów nie podałeś. W linku z #5 jest opisany sposób debugowania spotify. Muszę go tu przekopiować???
Nie musisz kopiować, ale mógłbyś sprawdzić to, co linkujesz. Ja bym naprawdę chętnie zgłosił problem w sposób tam opisany, ale ,,Reply" jest wyszarzone, template – nieklikalne a rozwiązanie – stare. Nie jest też podany żaden alternatywny sposób wysłania zgłoszenia. Być może gdybym miał abonament Premium, to mógłbym kliknąć ,,Reply" i wysłać zgłoszenie, ale nie mam.
CytatJeśli chodzi o to, czy się coś da, czy nie da, odpowiem nieco inaczej. Zwalasz winę na linuksa, bo... aplikacja jakaś, w jakiejś wersji przestała działać na konkretnym komputerze, z konkretnym systemem.
A niby gdzie zwalam winę na Linuksa? Aplikacja jest linuksowa, to pytam linuksiarzy, bo kto inny może wiedzieć?
CytatW Twoim przypadku, skoro sama społeczność spotify nic nie pomaga, to po debugu problemu być może ktoś z nas będzie w stanie załapać w czym problem. Pytanie jednak ilu na tym forum jest twórców programów, informatyków, którzy są to w stanie odczytać i pomóc.
No właśnie na to liczyłem. Zaproponuje ktoś, żebym wrzucił tego dumpa?
CytatJedyne co ze swojej strony mogę jeszcze podpowiedzieć, to próbę uruchomienia (nie wiem który to już raz) na użytkowniku testowym. Dotychczas zakładałem, że ustawienia spotify idą do ~/.config, a cache też jest tworzony w domyślnym. Stąd pomysł usunięcia ich, a niczego innego.
A ja założyłem, że właśnie masz rację, skoro po usunięciu ~/.config musiałem się ponownie zalogować do Spotify i katalog ~/.config został ponownie utworzony. Dlatego nie wyrywałem się z próbami na nowym użytkowniku, choć dla świętego spokoju to zrobię i dam znać. Prawdopodobieństwo sukcesu szacuję na niewielkie.
CytatProblem, że samo Spotify raczej nie chwali się changelogiem, ani nawet wymaganiami, jakie aplikacja stawia przed sprzętem (albo nie potrafię tego u nich znaleźć).
Ja też nie potrafiłem, ale pomiędzy Pentium Dual Core a Intel Core i<cośtam> nawet w pierwszych generacjach jest przepaść. Może po prostu założyli, że takich staroci nikt już nie ma, albo użyli nowej wersji kompilatora i nie sprawdzili.
CytatPrzy okazji - może zgłoś swój problem tu: https://community.spotify.com/t5/Ongoing-Issues/Downtime-April-16th-App-and-website-not-loading/idi-p/6922020#comments - wygląda, że to miejsce przeznaczone właśnie na zgłaszanie nieuruchamiającej się aplikacji.
A mnie raczej wygląda na dawny problem z dostępem do serwisu, który już został rozwiązany. Niestety tutaj też nie jestem w stanie niczego dorzucić do wątku. Na swoim profilu też mogę tylko wysyłać wiadomości prywatne (tylko do kogo?), a nie mogę założyć zgłoszenia.
#48
Internet / Odp: konfiguracja pidgin
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Czerwiec 24, 2025, 02:20:41 PM
Cytat: bialykiel w Czerwiec 24, 2025, 12:00:21 PMktory klient gg jest lepszy
pidgin czy kadu??
Kadu - program nie jest rozwijany od lipca 2017 r. przez zespół Kadu. Jest rozwijany jego fork przez Piotra Wróbla: https://github.com/piotr-wrobel/kadu i by mieć jakąkolwiek gwarancję, że ta aplikacja będzie działać na współczesnej dystrybucji, należałoby się upewnić, że wersja pochodzi z tego repozytorium (tj. na podstawie tego kodu jest budowana).
GG - zdaje się, że to obsługuje wyłącznie gg. Może być ok, bo teoretycznie program autorski winien najlepiej być dostosowany do autorskiego rozwiązania. Jedyny problem to konieczność dostarczania jeszcze przez daną dystrybucję Gtk w wersji 2.x, bo na niej oparty jest ten klient. Jeszcze powinno to być w większości dystrybucji, jednakże nikt nie wie jak długo jeszcze tak będzie.
Pidgin - zalety, to multiklient (obsługuje nie tylko protokół gg) oraz nadal aktywnie rozwijane. Jeśli pamiętam, to całkiem nieźle radził sobie z protokołem gg.

Osobiście - spośród tych trzech aplikacji - wybrałbym pidgin. Nie sprecyzowałeś co dla Ciebie znaczy "lepszy", zatem odpowiadam, że dla mnie ów "lepszy", to taki, który jest cały czas aktywnie wspierany i nic nie wskazuje, by miał on zostać porzucony. Dodatkowo pidgin obsługuje również szereg innych protokołów, co może się przydać.
Między gg, a kadu - jak ich używałem - nie zauważałem problemów z obsługą protokołu i były to aplikacje równoważne. 
#49
Multimedia / Odp: Aplikacja Spotify nie dzi...
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Czerwiec 24, 2025, 01:58:52 PM
@mirekc - Nie, żadnych konkretów nie podałeś. W linku z #5 jest opisany sposób debugowania spotify. Muszę go tu przekopiować???
Logi systemowe niewiele mówią, bo kończą się właśnie na odwołaniu sie do czegoś co nie jest możliwe. Nie wiadomo co się odwołuje i do czego. 
Jeśli chodzi o to, czy się coś da, czy nie da, odpowiem nieco inaczej. Zwalasz winę na linuksa, bo... aplikacja jakaś, w jakiejś wersji przestała działać na konkretnym komputerze, z konkretnym systemem. Jeśli nie działa aplikacja - to raczej problem po stronie tej aplikacji (choć głowy nie daję). Oczywiście istnieje możliwość zbudowania aplikacji tak, że będzie ona trzymać jakieś swoje ustawienia w określonym katalogu użytkownika. Można ją zbudować tak, że jeśli nadejdą w aplikacji jakieś zmiany w tym zakresie, to dotychczasowe ustawienia zostaną (najczęściej podczas uruchamiania tej aplikacji przez określonego użytkownika) zbackupowane, a w jej miejsce zostaną wykreowane nowe, dziewicze ustawienia. Ma to swoje dobre i złe strony, ale fakt - aplikacja najczęściej będzie działać. Cały jednak problem leży po stronie twórców danej aplikacji, a nie linuksa. Generalnie sam linux ma niemalże "zakazane", by ingerować w ustawienia dokonywane w obszarze użytkownika. I jest to doskonałe rozwiązanie. Mniejsza o to dlaczego, bo raczej dywagacje o tym w "Pogaduchy" winny iść, a nie tu.
W Twoim przypadku, skoro sama społeczność spotify nic nie pomaga, to po debugu problemu być może ktoś z nas będzie w stanie załapać w czym problem. Pytanie jednak ilu na tym forum jest twórców programów, informatyków, którzy są to w stanie odczytać i pomóc. 
Jedyne co ze swojej strony mogę jeszcze podpowiedzieć, to próbę uruchomienia (nie wiem który to już raz) na użytkowniku testowym. Dotychczas zakładałem, że ustawienia spotify idą do ~/.config, a cache też jest tworzony w domyślnym. Stąd pomysł usunięcia ich, a niczego innego. Być może jednak spotify (nie mam tej aplikacji i nie chce mi się jej instalować, by sprawdzać) swoje ustawienia trzyma w jakimś swoim, niestandardowym katalogu. Wówczas dopiero skasowanie jego może coś pomóc. Jeśli Ci się jeszcze chce bawić - dodaj użytkownika, zainstaluj nową wersję, uruchom na tym nowym użytkowniku. Jeśli nie pójdzie, to w istocie problem może tkwić w jakichś zmianach, które powodują, że jakiś (nawet nie wiemy jaki) procesor jest wymagany by w ogóle nowa wersja programu się uruchomiła. Problem, że samo Spotify raczej nie chwali się changelogiem, ani nawet wymaganiami, jakie aplikacja stawia przed sprzętem (albo nie potrafię tego u nich znaleźć).
Przy okazji - może zgłoś swój problem tu: https://community.spotify.com/t5/Ongoing-Issues/Downtime-April-16th-App-and-website-not-loading/idi-p/6922020#comments - wygląda, że to miejsce przeznaczone właśnie na zgłaszanie nieuruchamiającej się aplikacji.
#50
Internet / Odp: konfiguracja pidgin
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Czerwiec 24, 2025, 12:49:51 PM
Cytat: bialykiel w Czerwiec 24, 2025, 12:00:21 PMktory klient gg jest lepszy
pidgin czy kadu??

Jeśli zależy ci na emotkach to kadu.

Natomiast jeśli na aktualizacjach to pidgin.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum