Linuxiarze.pl Forum

Społeczność => Pogaduchy => Wątek zaczęty przez: PomPom w Czerwiec 08, 2018, 08:03:14 PM

Tytuł: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Czerwiec 08, 2018, 08:03:14 PM
Co Was moi drodzy cieszy? Co wam sprawiło przyjemność w ostatnim czasie? Niech wątek wypełni się cieszeniem i ciesznością.

Mnie teraz cieszy moje ulubione piwo - Komes Potrójny Złoty - którego dawno nie piłem, a od razu mi poprawia humor :D Też wikend mnie cieszy, bo mam za sobą trochę nerwowy tydzień, który wyszedł ostatecznie nieźle :D
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: gom1 w Czerwiec 08, 2018, 08:59:38 PM
Nie mogę powiedzieć ;-)
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: Rockmaniak w Czerwiec 09, 2018, 10:55:24 AM
Moment gdy mam czas na spanie, książkę, na trochę ruchu :)
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: lesio w Czerwiec 09, 2018, 12:13:42 PM
Devuan po 4 latach zaczyna doganiać debiana pod względem aktualności pakietów i pnie się w górę w Distrowatch :-)
Nie byłem pewny, czy ta dystrybucja się utrzyma i nadgoni zaległości wynikające z samodzielnego startu ...
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: pago w Czerwiec 09, 2018, 10:44:43 PM
Każdorazowe poszerzenie wiedzy, zdobycie nowych umiejętności
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: debbixon69 w Czerwiec 11, 2018, 04:02:02 PM
cieszy mnie wiele rzeczy XD
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Czerwiec 11, 2018, 05:04:19 PM
Cieszy mnie, jak Dziadek Starowinek się wywróci i se ten gupi ryj rozwali :I Ktoś to musiał napisać, napisałem ja :I
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: lesio w Czerwiec 12, 2018, 06:10:41 PM
@Dziadek - pod tym Twoim wpisem, niestety, nie mogę się podpisać :-) Chociaż myślę, że dla forum byłoby gorzej, gdybyś sobie rozwalił rękę ...
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Czerwiec 12, 2018, 06:30:18 PM
Pisałbym wtedy nosem :I
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: Czesław w Czerwiec 15, 2018, 10:33:31 PM
Mnie cieszy, że pomimo 4 zawałów i 3 udarów jeszcze żyję. A, że głowa nie pracuje już tak jak dawniej, cóż, takie życie ...
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: gom1 w Czerwiec 15, 2018, 10:49:35 PM
Czesiu, zasłużyłeś na kubeczek. Dziadek Ci opowie :-)
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Czerwiec 16, 2018, 12:26:48 AM
Gombek jest kubkowym potentatem i ma fajne kubki SUSE. Podobnie jak diler, pierwszy kubek darmo. Dalej nie wiem, bo mam tylko jeden :I Małe, a cieszy.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: Oczkins92 w Czerwiec 16, 2018, 09:52:03 AM
Ostatnio cieszy mnie to że jakoś wszystko prawie udaje mi się na czas zrobić
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Czerwiec 21, 2018, 06:27:26 PM
Cieszy mnie, że JoJo's Bizarre Adventure Part 5: Vento Aureo w formie bajki potwierdzone. To będzie świetne! Wsiadajcie, linuksiarze, jedziemy pozować!
https://www.youtube.com/watch?v=XUhVCoTsBaM
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Sierpień 23, 2018, 04:57:30 PM
Ostatnio siostra i matka chcą ode mnie piwo, jak mam jedno, to udałem się po pracy po czteropak do żabki. Okazało się, ze warka juz nie na promocji, to zerknąłem po promocjach. I wtem zauważyłem coś pięknego - Komes Potrójny Złoty bzw za 2,50. Normalnie kosztuje 5 zł + kaucja, a tu taka miła niespodzianka. Wziąłem trzy, co byly w lodówce. Cieszy mnie promocja na moje ulubione piwo. Pewnie wyjątkowo ta żabka tak ma, bo niedługo zamykają na czas remontu.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Styczeń 27, 2020, 04:55:33 PM
Podbiję temat, bo widzę, że Naród żyje w jakiejś ciągłej apatii, nic nie cieszy Go i nie rajcuje  ;)
Bardzo się ucieszyłem, jak po kilku dniach spędzonych nad laptopem Dell Latitude E6400 udało mi się w końcu i bez żadnych problemów zainstalować ROSA-11-Xfce 64bit.
Ten laptop to w ogóle "jakieś nieporozumienie sprzętowe", a tym samym "tour de Linux" dla dystrybucji, bo żadna, ale to żadna z dystrybucji Debiano-pochodnych nie chciała się na nim zainstalować.
Całkiem możliwe, że przyczyną były niewłaściwe sterowniki do karty nVidia, lub ich brak (?) gdyż pulpit migał wszystkimi kolorami, a sprzęt przy tym grzał się niemiłosiernie.
Sprawnie przeprowadziłem na tym sprzęcie instalację Manjaro, ale mimo że sterownik grafiki po instalacji systemu poprawnie obsługiwał grafikę, to zrezygnowałem z tego systemu.. szukając dalej.
Te dwa, trzy dni poszukiwań, to w zasadzie skupienie się  na distrach debianowych, gdyż lubię i znam je na tyle, aby komfortowo nimi zarządzać.. oczywiście bez linii komend, gdyż tą możliwość traktuję jako ostateczność.
Summa summarum, na leciwym Dell'u zaczęła królować ROSA z lekkim i bardzo szybkim Xfce.. znacznie szybszym niż te w Manjaro.
A dlaczego takie "korowody" z tym Dell'em ? - Bo na drugim laptopie, na który dotychczas pracowałem jestem zmuszony zainstalować W10, aby na nim zainstalować program do odzysku utraconych danych z dysku zewnętrznego.

ps.
Teraz rozumiem, dlaczego niektórzy Użytkownicy Linuksa mają problemy z ich instalacją.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 27, 2020, 06:35:10 PM
@MSki - No, ale... Dell dla E6400 nawet sam przygotował jakieś wsparcie, preinstalował tam Ubuntu, a w necie bez problemu znaleźć można nawet filmiki z pokazanym właśnie tym komputerem i działającym na nim Ubu.
Niemniej jednak łączymy się z Tobą w Twojej uciesze.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Styczeń 28, 2020, 08:55:52 AM
@pavbaranov - nawet o tym nie wiedziałem. Ale ja się staram być samowystarczalnym, czyli "zrobię to sam".
Zamiaruję jeszcze spróbować postawić na tym laptopie PCLinuxOS, najnowsze wydanie tego distra, z tego roku.
Z Live hula jak opętane i wszystko na lapku działa, a grafa od uruchomienia jest wpierana przez właściwy sterownik dla nVidii.
Widać również znaczący przyrost szybkości działania, dużo szybciej niż na "Rosie".
Pisałem w temacie PCLinuxOS, że distro to nie radzi sobie ze sterownikami do wi-fi i bluetooth, ale to ostatnie wydanie jest już chyba bez tych błędów w systemie, a więc warto zainstalować i sprawdzić.
Ten sprzęt widać że bardziej lubi rpm-y niż deby-y  ;)
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 28, 2020, 09:53:45 AM
@MSki - Tak, na 99% jeśli chodzi o różne dystrybucje wydane w podobnym czasie, to - pomijając ekstremalnie "czyste" (w sensie zero własnościowego kodu) - one wszystkie dostarczają mniej więcej tych samych sterowników, które muszą bądź mogą być jeszcze zewnętrzne (czyt. nie ma ich w kernelu). To, czy taka dystrybucja na określonym sprzęcie działa (zwłaszcza starszym, aczkolwiek nie "wiekowym") jest pochodną głównie wiedzy i umiejętności użytkownika. Nie ma czegoś takiego, że "PCLinuxOS sobie z czymś radzi, czy nie" - sterowniki, jakie są tu dostarczane są ogólnie dostępnymi, nie są one stworzone przez zespół PCLinuxOS. Te same sterowniki, często w tych samych wersjach masz w innych dystrybucjach. Niekiedy tylko one są konfigurowane tak, że działają OTB, a innym razem trzeba coś skonfigurować. Niestety zdarza się też, że liveiso działa, a po instalacji - już niestety nie (i przyznam, że ta sytuacja dla mnie jest mało zrozumiała; zwalam na źle skonstruowany instalator).
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Styczeń 28, 2020, 12:03:13 PM
No właśnie tak się niemile zdziwiłem po instalacji wcześniejszej wersji PCLinuxOS, z Live wszystko działało, po instalacji na HDD już były kłopoty z wi-fi.
To nawet dziwne, gdyż podczas instalacji połączenie z netem właśnie po wi-fi jest wymagalne i wszystkie dostępne, zarówno darmowe, jak i szyfrowane łącza są wyświetlane.
Wygląda to zatem tak, jakby Devy danego distra się z użytkownikiem droczyli - masz możliwości instalacji, a po instalacji radź sobie jak umiesz.
O kernelu już żeśmy wymieniali poglądy i wiem, że sterowniki są właśnie tam, ale problem w tym, że różne distra korzystają z różnych kerneli - ROSA 11 pracuje ze starszym kernelem.. nie mogę go zlokalizować, aby wpisać tu jego numerek  ;(
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Styczeń 28, 2020, 01:39:20 PM
I z pena w wersji live system hula jak bobslej po torze lodowym, a z hdd jak jabłuszko po górce ze śniegiem ... Są takie zmyłki, niestety. W sumie - niewytłumaczalne. Jakoś tak, nie wiem dlaczego, ale ja wybrałem sobie kilka dystrybucji do testów, i dziwnym trafem te co się ostały - są to w większości systemy z większych linuxowych korporacji (jeżeli można tak je określić). Poza - o chwała im, naszym chłopakom i dziewczynie/dziewczynom - Sparky - ciekawostka taka. I to jest to co mnie cieszy, to Sparky właśnie. A co mnie troszeczkę martwi? Ale tylko troszeczkę przyznam - mój powrót do Buntu, fakt że nie w wersji bazowej, bo Xu, Lu i Mate, ale zdecydowany powrót, chyba już nieodwracalny.  Po prostu dobre jest, dla mnie styka, czego i po co chcieć więcej? Przecież działają, dobrze działają wszystko co trzeba działa, łatwo obsłużyć, to chyba wystarczy, inżynierowi od betonu - na pewno!
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Luty 05, 2020, 04:56:09 PM
@pavbaranov - jak wiesz, bo czytasz również i moje wpisy, oraz starasz się pomagać jak tylko możesz, za co Ci szacunek i chwała - dobór distra do danego laptopa, czy też "blaszaka nie jest taki jednoznaczny.
Muszę Ci przyznać rację tylko w jednym przypadku - "To, czy taka dystrybucja na określonym sprzęcie działa (zwłaszcza starszym, aczkolwiek nie "wiekowym") jest pochodną głównie wiedzy i umiejętności użytkownika." - to jedyny czynnik, ludzki czynnik, gdzie "operator" powinien sobie dać radę z instalacją każdego distra.
Ale nie oszukujmy się, wielu użytkowników chce zainstalować system, nie posiadając wystarczającej wiedzy, bo dlaczego jest tak, że różne systemy różnie przyjmowane są przez urządzenie ? - przecież (jak piszesz) te same kernele występują we wszystkich distrach. A w kernelu są sterowniki, które powinny obsłużyć niemal każdy sprzęt.
A okazuje się, że tak nie jest. Pozostawmy w tym miejscu rozważań użytkowników i zajmijmy się "użyszkodnikami", bo ci pierwsi dadzą sobie radę, a ci początkujący jakby mniej.

W tej drugiej grupie jestem i ja, bo pomimo bardzo długiego stażu, wciąż nie nauczyłem się, jak sobie radzić z problemami, choćby wynikającymi z samego procesu instalacji distra.
Ale do rzeczy ;)
Jak wiesz, przez dość długi czas poszukiwałem systemu na laptopa Dell Latitude E6400 i już myślałem, że to jest ten jedyny, który ten sprzęt poprawnie rozpozna i obsłuży. Nie dopuszczałem przy tym do siebie myśli, jako "użyszkodnik", że Linux GNU rezydujący już w przestrzeni publicznej od 17 września 1991 roku, nie przeszedł dawno "chrztu" i że Developerzy nie znaleźli sposobu, aby system ten stał się naprawdę user-frendly.
A sprzęt ten (Dell) najlepiej był obsługiwany przez distra z rodziny .rpm. Na nic zdało się instalowanie .deb-ów a każda taka próba powodowała niepoprawne wykrywanie sterownika do karty graficznej - przypomnę tylko - nVidia.
Jednak i .rpm-owe distra gościły dość krótko na tym sprzęcie.. nadmierne grzanie się któregoś z podzespołów(?) powodowały spowolnienia, czy wręcz zacięcia w działaniu systemu, powodując jego tzw. "zawiechy".
Instalowałem na dysku następujące systemy;  EndeavourOS, Manjaro, Fedora, OpenSuse - te się instalowały, ale (nie wchodząc w szczegóły) nie pracowały poprawnie. EndeavourOS wyszczególniłem, ale z uwagi na typowe dla Archa "przypadłości", czyli wymagalną opiekę ze strony użytkownika i jego wiedzę na znacznie wyższym niż podstawowy poziom, sobie darowałem.
Jak pisałem powyżej, distra z rodziny .deb albo się w ogóle nie chciały zainstalować, albo ich instalacja przebiegała niesamowicie długo, a sprzęt przy tym grzał się niemożebnie.

Czy zatem jest to  wina kernela, który występuje we wszystkich distrach, czy Developerów, którzy nie potrafią tak "skompilować" systemu, aby działał prosto "z pudełka" ?
Przypominam, mamy XXI wiek i wszelkie grzebactwo w systemie jest zarezerwowane dla ludzi z wiedzą i zamiłowaniem do tej czynności  ;)

Spoko, już dobijam do brzegu i kończę tę opowieść, którą niektórzy z Was uznają za opowieści "z mchu i paproci", Inni za sprawy istotne, z którymi mamy problemy.
"Eureka" - krzyknąłem, kiedy zabrałem się za instalowanie na HDD systemu z rodziny .deb  ;)
Nie wierzyłem, zwłaszcza że z tymi systemami były największe problemy - opis powyżej.
Tym systemem jest.. Ubuntu.. ale Ubuntu-Studio 19.10 eoan
https://distrowatch.com/table.php?distribution=ubuntustudio
i niech Was nie zwiedzie informacja o sposobie instalacji - text mode - ten system instaluje się tak jak każdy "ludzki system", czyli w formie graficznej... dokonujecie wpisów w wymaganych polach i klikacie dalej, dalej, dalej.. aż do ukończenia instalacji.

System ten zainstalowałem już wczoraj i muszę napisać, że dopiero teraz jestem bardzo zadowolony z tej instalacji - bez jakichkolwiek problemów :)
O samej instalacji nie ma co pisać, bo to osobny temat, ale co cieszy najbardziej to-to, że system doskonale rozpoznaje podzespoły laptopa.. witając użytkownika, znaną z Windowsa "planszą pełnoekranową" sterownika nVidii, oczywiście pod warunkiem, że w skład podzespołów komputera wchodzi taka karta grafiki  :)

Bardzo przepraszam za ciut przydługi wpis.. ale sami rozumiecie  :)
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Luty 05, 2020, 07:03:43 PM
Chwila moment. Kernel ma określoną wersję. W różnych dystrybucjach jest w różnej.
Akurat Twój komputer jest chyba dobrze wspierany przez linuksa. Sprawdź sobie: sudo hw-probe -all -upload - być może hw-probe będziesz musiał zainstalować. Kwestia instalatora, wykrywania sprzętu, to jest jedna rzecz. W istocie dla osoby, która nie potrafi sobie z tym poradzić, która uważa, że wszystko winno się instalować tak jak on sobie życzy, bez jakiejkolwiek jego wiedzy i ingerencji, jest jak najbardziej w porządku. Ja już stary jestem. Instalacja systemu bywała prosta, ale niekoniecznie. Nie zwalajmy jednak winy na innych, za własną indolencję (to nie do Ciebie słowa).
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Luty 08, 2020, 09:59:52 AM
@pavbaranov - mimo, że nie do mnie, to chyba jednak do mnie.. ten przytyk o indolencji ;)
Ale nawet jeśli, to ja się nie gniewam, bo jestem samokrytyczny. o czym nie raz pisałem.

Linux GNU jest bezpłatny i każdy może go sobie zainstalować na dysku. Każda nowa wersja danego distra jest jak nowy samochód, którego kupujemy w salonie.
Czy nabywając auto, zaraz po jego dotarciu do garażu grzebiesz w nim, aby podnieść któryś z parametrów technicznych ? - i nie mam na myśli wymiany dywaników, wkładek na siedziska i innych dupereli, które nie wpływają na osiągi techniczne zakupionego auta.
A to, że za Linuksa nie płacimy, nie znaczy, że nie ma on finansowego wsparcia.. bo wiesz że ma.
W swojej odpowiedzi pominąłeś istotną w dyskusji wzmiankę, którą przy każdej sposobności staram się przemycić - "mamy XXI wiek" - I nie jest to moje widzimisię, a tym bardziej "koncert moich życzeń" - Linux ma być instalowany prosto "z pudełka" i działać.
Developerzy poszczególnych dystrybucji nie mogą zapominać o ludziach, którzy chcą, z takich czy innych względów zainstalować sobie na dysku jakąś dystrybucję Linuksa, ale są początkującymi użytkownikami.
I jeśli warunek bezproblemowej instalacji nie zostanie spełniony, Linux zawsze pozostanie niszowym systemem.

Ucieszyłem się bardzo, bo przecież temat o tym - "Co nas cieszy", że udało mi się zainstalować bez żadnego problemu na mym Dell'u dystrybucję Ubuntu-Studio.
I tym bardziej się cieszę, że distro to ma wiele przydatnych programów do obróbki muzyki i filmów - moje główne hobby to audio, konstrukcja wzmacniaczy, więc programów nad wyraz dla mnie przydatnych.

Jestem już dziadkiem, w dosłownym tego słowa znaczeniu i nie uważam, aby moi Synowie i Synowe nie mieli możliwości bezproblemowego zainstalowania sobie którejś z dystrybucji Linuksa - młodzi ludzie są niecierpliwi i już wstępne niepowodzenia potrafią ich skutecznie zrazić do instalowania czegokolwiek innego niż Windows.

Piszesz o tym, że "Kernel ma określoną wersję. W różnych dystrybucjach jest w różnej" - oczywiście, tylko że "numerek wyżej, numerek niżej" różnić się mogą niewielkimi zmianami.. głównie bezpieczeństwa i wprowadzanymi dodatkami.. jak te przewidywane
https://teamquest.pl/blog/1520_wireguard-w-linuksie
bo chyba nie jest tak, że nagle sterowniki do starych kart graficznych są usuwane z jądra, zwłaszcza że sterowniki te są (nie)zależymi od jądra pakietami binarnymi, czyli że nie są składową Kernela. Kernel, jako "nadzorca" systemu powołuje je jedynie do zainstalowania i działania - ja tak to rozumuję.

Moja karta grafiki jest poprawnie obsługiwana przez sterowniki Nouveau display driver.
Nazwy pakietów nie będę tu wymieniał, ze względu na ich ilość, ale żaden z nich nie jest składową linux-modules-nvidia-xxx, ani też nvidia-kernel-common-xxx, czy nvidia-kernel-source-xxx.. sprawdziłem w Synaptic'u.

Bo, a tak uważam, gdyby sterowniki do wszystkich podzespołów urządzeń, a jest ich tysiące i wciąż przybywa, znajdywały się w systemowym Jądrze, to ten po czasie rozrósłby się do rozmiarów samego systemu.

Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Luty 08, 2020, 10:30:03 AM
Zgoda z samochodem, ale... Czy wszystko w tym nowym musi być tak jak w starym? Nie, nie musi i często nie jest. Musisz to opanować. Podobnie jak musisz opanować inną dystrybucję.
Tak, fajnie byłoby, aby można było zainstalować każdą dystrybucję w prosty sposób, "dalej", "enter" i mamy system. Tyle, że... Po prostu często tak się nie da. Ilość różnych zestawień hardware'u wyklucza możliwość przetestowania linuksa na dowolnej konfiguracji. Jeśli zaś chodzi o kernel, to zmiany nie są kosmetyczne. Tzn. przy "głównych" wydaniach, a nie poprawkowych. Są różne, bardzo często otrzymujesz też albo początkowe, albo lepsze wsparcie jakiegoś hardware'u, którego wcześniej nie było, albo poprawiane jest wsparcie takiego, które zostało wprowadzone we wcześniejszej wersji.
Jeśli chodzi o instalację systemu można mieć bardzo różne na nią pomysły. Z doświadczenia mojego płynie jeden wniosek: co łatwe na początku, to później robi problemy. Osobiście wolę poświęcić nieco więcej czasu na początek i mieć system skonfigurowany na lata niż borykać się z czymś, co komuś wydawało się, że będzie uniwersalne.
Mnie - wracając do tematu wątku - cieszy jedna rzecz. Postęp jaki zrobił ekosystem linuksa (ogólnie, nie jakiejś poszczególnej dystrybucji) w przeciągu kilkunastu lat kiedy z niego korzystam. Ilość obsługiwanego sprzętu i to właśnie bez żadnych problemów, przez sam kernel, jest o niebo większa. Problemy z zainstalowaniem jakiejś dystrybucji na "typowym" sprzęcie są minimalne i najczęściej (choć nie zawsze w wybranej dystrybucji i jej wersji) do okiełznania.
Masz Ubu-Studio - wykonaj to polecenie (być może hw-probe będziesz musiał doinstalować) i zobacz jak i co jest wspierane w ogóle (bo nie dotyczy to danej dystrybucji, ale w ogóle całego praktycznie, możliwego do rozpoznania ekosystemu linuksa) przez linuksa i nawet jakieś sterowniki zewnętrzne (jeśli dobrze rozumiem) w Twoim Dellu. Ogólnie ciekawa możliwość.
PS: Jeśli używasz komputera do obróbki multimedialnej, to zainteresuj się kernelem z linii linux-rt oraz - dla obróbki dźwięku - podsystemem jack).
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Luty 08, 2020, 11:20:57 AM
Wiem że nie na temat, ale
stenly@stenly-Latitude-E6400:~$ sudo hw-probe -all -upload
[sudo] hasło użytkownika stenly:
sudo: hw-probe: nie znaleziono polecenia
co ma za zadanie te hw-probe ?

pavbaranow - PS: Jeśli używasz komputera do obróbki multimedialnej, to zainteresuj się kernelem z linii linux-rt oraz - dla obróbki dźwięku - podsystemem jack). - uważam, że istnieje znacznie ciekawsza koncepcja, a mianowicie
https://obsproject.com/

Co się tyczy Kernel'a
https://www.kernel.org/
te daty przy każdej z wersji, to chyba aktualizacje ?  ;)
A jeśli tak, to (jak sądzę) nawet starsza wersja Jądra powinna poprawnie wykrywać podzespoły urządzenia.. później to już kwestia sterownika, czy został dodany do distra, czy trzeba go szukać "na piechotę".
   

Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Luty 08, 2020, 11:56:31 AM
Przecież napisałem Ci - prawdopodobnie będziesz musiał zainstalować hw-probe.
OBS Project to aplikacja. Niezależna od kernela ani - prawdopodobnie - od podsystemu dźwięku, a zatem nie jest "ciekawszą koncepcją" od czegoś, z czym nie konkuruje.
Kernel-rt. Ów dopisek "rt" pochodzi od real-time i jest pewnym sposobem w jaki kernel organizuje pracę dla poszczególnych, wykonywanych przez siebie działań (zob.: https://rt.wiki.kernel.org/index.php/Main_Page). Nie używam komputera do zastosowań AV (a w zasadzie do obróbki takiego materiału), ale w niemal wszystkich znanych mi poradach było, że są to kernele najlepiej sprawdzające się m.in. właśnie w takich działaniach.
Daty przy wersjach kernela to są daty, w których pojawiła się określona wersja w repozytorium kernel.org (niekoniecznie w dystrybucji). Obecnie masz 7 równolegle istniejących wersji kernela (stabilnych) oraz wersję rozwojową (next). Linia kernela jest charakteryzowana głównie przez pierwsze dwie cyfry (X.Y), trzecia (Z) jest kolejną poprawką danej wersji. Zasadniczo jest tak, że funkcje wprowadzone w linii X.Y nie są już zmieniane, a poprawki zmierzają jedynie do naprawy ewentualnie wykrytych błędów w takiej linii (X.Y). Kolejne funkcje przynosi wersja X.Y1, gdzie Y1 > Y oraz X1, gdzie X1 > X. Innymi słowy nie ma co szukać obsługi jakiegoś hardware'u wprowadzonej w wersji 5.5 w wersji niższej niż 5.5 niezależnie czy będzie to kernel z linii 5.0...4, czy z linii 4.x nawet jeśli poprawka (Z) będzie miała i wyższy numerek niż ta z linii 5.5, czy też będzie ona później wprowadzona niż ostatnie wydanie z linii 5.5. Mam nadzieję, że nie zagmatwałem.
Aha, niestety do tego jeszcze dochodzą kernele rozwijane w ramach danej dystrybucji, jak np. kernele rozwijane przez Debiana czy Ubuntu. Tu różnie bywa, jednakże najczęściej sprowadza się to do próby implementacji do niewspieranych już przez kernel.org linii kerneli poprawek (głównie bezpieczeństwa, ale także np. jakichś naprawiających jakieś regresje) pochodzących z nowszych wersji.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Luty 08, 2020, 12:15:42 PM
Może niezbyt zrozumiale napisałem, dlatego zapytam inaczej - w jakim celu mam instalować hw-probe skoro mi wszystko działa jak powinno ?
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Luty 08, 2020, 03:50:58 PM
Po prostu, by wiedzieć. Z uwagi na to, że Twój wpis pozostaje w tej bazie - by inni również mogli wiedzieć.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Luty 08, 2020, 06:16:21 PM
stenly@stenly-Latitude-E6400:~$ sudo ubuntu-drivers devices
[sudo] hasło użytkownika stenly:
== /sys/devices/pci0000:00/0000:00:01.0/0000:01:00.0 ==
modalias : pci:v000010DEd000006EBsv00001028sd00000233bc03sc00i00
vendor   : NVIDIA Corporation
model    : G98M [Quadro NVS 160M]
driver   : nvidia-340 - third-party free recommended
driver   : xserver-xorg-video-nouveau - distro free builtin

i odsyłacz, do dokumentacji instalacji sterowników kart nVidia
https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/Nvidia
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: lami07 w Czerwiec 15, 2020, 11:00:17 PM
Pogadanka o Archu została przeniesiona do oddzielnego wątku
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Lipiec 28, 2020, 09:54:06 AM
Coraz bardziej cieszy mnie użytkowanie systemu MX-19.2 KDE beta2_x64.
Przesiadłem się na niego z MX-19.2_ash_x64 i wcale nie żałuje tej przesiadki. Co prawda MX-19.2 z Xfce na pokładzie ma i tak wystarczającą ilość usług konfiguracyjnych system, ale KDE dokłada do tego kolejne możliwości.
MX-19.2_ash_x64 będzie wspierany do 2023 roku, jak przeczytałem gdzieś w necie... chyba na oficjalnej stronie distra.
Dlatego przesiadka na KDE które będzie wciąż rozwijane, było dobrym pomysłem z mojej strony.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 28, 2020, 10:00:52 AM
@MSki - Tyle, że - niech mnie ktoś z błędu ewentualnie wyprowadzi - paczki KDE w MX pochodzą z Debiana, a te nie są aktualizowane. Na nic zatem rozwijanie KDE i całe "wsparcie" w tym zakresie do 2023.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Lipiec 28, 2020, 11:12:24 AM
^dokładnie to - Plasma 5.14.5. Może to się zmieni, ale wątpię, bo backport Plasmy i utrzymanie go byłby zbyt pracochłonny. 

Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 28, 2020, 11:18:53 AM
Czyli wersja niewspierana ani przez KDE, ani przez Debiana, ani przez MX.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Lipiec 28, 2020, 12:55:14 PM
Cytat: PomPom w Lipiec 28, 2020, 11:12:24 AM
^dokładnie to - Plasma 5.14.5. Może to się zmieni, ale wątpię, bo backport Plasmy i utrzymanie go byłby zbyt pracochłonny.
I co, zawracaliby sobie głowę jakimiś nowymi pomysłami i jednocześnie wkręcali w to użytkowników tego distra ? - nie sądzę.
Przecież już samo podejście do tematu KDE/Plasma wytapiałoby niepotrzebnie czas na doskonalenie distra.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 28, 2020, 01:26:21 PM
@MSki - Z całym szacunkiem - bzdura i kompletnie niezrozumienie o co chodzi w rozwoju KDE. Zapraszam do lektury commitów :)
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Lipiec 28, 2020, 01:53:05 PM
@pavbaranov - może nie zrozumiałeś tego co piszę, dlatego inaczej swoje myśli sprecyzuję.
"o co chodzi w rozwoju KDE" - nie wiem o co chodzi i mnie to zasadniczo mało interesuje.
A PomPom wyjaśnił przecież, że to KDE w MX-sie to Plasma 5.14.5, wiec w czym rzecz ?
Nie musisz odpowiadać, bo jak powyżej napisałem..
Używam to co jest dostępne i przeze mnie przyswajalne w kwestii instalacyjnej.
I bez urazy, nie szukaj dziury tam, gdzie jej nie ma.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 28, 2020, 02:16:48 PM
Nie szukam dziury tam, gdzie jej nie ma. Mam natomiast duże wątpliwości co do rzetelności sformułowania "dystrybucja wspierana". Dystrybucja, czyli wszystkie jej elementy. Deweloper danej dystrybucji, który tak twierdzi musi brać odpowiedzialność za te słowa. Rozumiem, że wsparcie w Debianie (i pochodnych) dotyczy kwestii bezpieczeństwa, zaś wersja oprogramowania pozostaje jak jest. Tyle, że... jeśli chodzi o to wspieranie, to kto to robi? KDE na dzisiaj wspiera Plazmę w wersji 5.12, 5.18 i 5.19. Widzisz tu 5.14, bo ja nie. KF5 jest wspierane w wersji bieżącej (zawsze), czyli obecnie to 5.72. Qt5 jest wspierane w LTSach (starsza 5.12 i obecna 5.15). Gdybyś wiedział jak są robione poprawki w KDE/Qt, to byś wiedział, że niekiedy możliwość nałożenia patchy nawet bezpieczeństwa na przedpotopową wersję praktycznie graniczy z cudem. Zwłaszcza, że deweloperzy Debiana sami nawet nie bardzo wiedzą jak to robić, skoro pytają innych o pomoc. I jak często mówię: użytkownik takich archaicznych wersji KDE pozostaje sam z własnymi problemami. W KDE uzyska jedynie informację: zmień wersję na wspieraną. Jeśli problem będzie dotyczyć bezpieczeństwa, to pojawią się oczywiście patche, ale... dla obecnie wspieranych wersji. Niekoniecznie do adaptacji w takim archaiku. W Debianie - oni odpowiadają jedynie za paczkowanie i odsyłają do KDE (skąd wiadomo jaką odpowiedź otrzymają). W MX nawet paczek nie robią. I kółko się zamyka.
Wkręcanie, o którym mówisz, ma raczej zatem miejsce po stronie Debiana i jego deweloperów oraz tych deweloperów, które swoje dystrybucje określają mianem "wspieranych do XYZ" - długo potem, jak wsparcia już w upstreamie nie ma.
Oczywiście można używać niewspieranych wersji. Tylko dlaczego śmiejemy się często z osób korzystających z WinXP, proponujemy im przejście na linuksa, skoro sami robimy to samo?
Wracając do wątku i jego tytułu: mnie cieszy, gdy rzetelność informacji, gdy mówienie ludziom prawdy wprost, bez ogródek, zwycięża wszechpanujący niestety PR i wciskanie ciemnoty. W tym przypadku nt. "wspierania".
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Lipiec 28, 2020, 03:01:40 PM
"KDE na dzisiaj wspiera Plazmę w wersji 5.12, 5.18 i 5.19. Widzisz tu 5.14, bo ja nie."

System:
  Host: mx Kernel: 5.6.0-2-amd64 x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 8.3.0
  parameters: BOOT_IMAGE=/vmlinuz-5.6.0-2-amd64
  root=UUID=c6348a6e-fe30-41e4-a9be-4a2fb4cfb17f ro quiet splash
  [b]Desktop: KDE Plasma 5.14.5 wm: kwin_x11 dm: SDDM [/b]
  Distro: MX-19.2_KDE-beta2_x64 patito feo July 5  2020
  base: Debian GNU/Linux 10 (buster)
Machine:
  Type: Laptop System: LENOVO product: 429044G v: ThinkPad X220 serial: <filter>
  Chassis: type: 10 serial: <filter>
  Mobo: LENOVO model: 429044G serial: <filter> UEFI [Legacy]: LENOVO
  v: 8DET56WW (1.26 ) date: 12/01/2011
Battery:
  ID-1: BAT0 charge: 25.5 Wh condition: 25.5/57.7 Wh (44%) volts: 12.3/11.1
  model: SANYO 42T4861 type: Li-ion serial: <filter> status: Full
CPU:
  Topology: Dual Core model: Intel Core i5-2520M bits: 64 type: MT MCP
  arch: Sandy Bridge family: 6 model-id: 2A (42) stepping: 7 microcode: 2F
  L2 cache: 3072 KiB
  flags: avx lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 bogomips: 19933
  Speed: 2704 MHz min/max: 800/3200 MHz Core speeds (MHz): 1: 2704 2: 2629 3: 2659
  4: 2477
  Vulnerabilities: Type: itlb_multihit status: KVM: Vulnerable
  Type: l1tf mitigation: PTE Inversion
  Type: mds mitigation: Clear CPU buffers; SMT vulnerable
  Type: meltdown mitigation: PTI
  Type: spec_store_bypass
  mitigation: Speculative Store Bypass disabled via prctl and seccomp
  Type: spectre_v1
  mitigation: usercopy/swapgs barriers and __user pointer sanitization
  Type: spectre_v2 mitigation: Full generic retpoline, IBPB: conditional, IBRS_FW,
  STIBP: conditional, RSB filling
  Type: srbds status: Not affected
  Type: tsx_async_abort status: Not affected
Graphics:
  Device-1: Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics
  vendor: Lenovo driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:0126
  Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
  compositor: kwin_x11 resolution: 1366x768~60Hz
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 3000 (SNB GT2) v: 3.3 Mesa 20.0.7
  compat-v: 3.0 direct render: Yes
Audio:
  Device-1: Intel 6 Series/C200 Series Family High Definition Audio vendor: Lenovo
  driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 00:1b.0 chip ID: 8086:1c20
  Sound Server: ALSA v: k5.6.0-2-amd64


I jeszcze do tego Twojego stwierdzenia chciałbym się odnieść;
"Wracając do wątku i jego tytułu: mnie cieszy, gdy rzetelność informacji, gdy mówienie ludziom prawdy wprost, bez ogródek, zwycięża wszechpanujący niestety PR i wciskanie ciemnoty."

msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/linux-416-najszybszy-każdy-kolejny-obniża-wydajność-niestety-to-dotyka-większości/ar-BBWDb3c
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 28, 2020, 03:24:08 PM
Myślę, że rozumiesz różnicę, między "wspierany" a "najszybszy"  (cokolwiek by to nie znaczyło). Dla mnie Debian+KDE to jedna wielka ściema. Jeśli masz jakieś konkretne argumenty, które umożliwiłyby nam dalszą dyskusję na ten temat, to otwórzmy nowy wątek.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Lipiec 28, 2020, 03:35:18 PM
Cytat: pavbaranov w Lipiec 28, 2020, 03:24:08 PM
Myślę, że rozumiesz różnicę, między "wspierany" a "najszybszy"  (cokolwiek by to nie znaczyło). Dla mnie Debian+KDE to jedna wielka ściema.

Myślę, że wiesz, jaka jest różnica pomiędzy numerkiem Kernela, a numerkiem KDE ?  ;)
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 28, 2020, 04:04:14 PM
Myślę, że ta rozmowa niewielki ma sens dla kogokolwiek. I tak - wiem o "numerkach". I tak zrobiłem setki kompilacji zarówno kernela, jak i KDE. Mam nadzieję, że masz podobne doświadczenia.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Lipiec 28, 2020, 04:14:33 PM
Mnie cieszy, że nie muszę się posługiwać najnowszymi wersjami systemów i oprogramowania. Xfce mnie cieszy, po-debiliany mnie cieszą. Windows XP też mnie cieszył, ale się wysypał i nie mogłem zainstalować innego niż piracki. Zresztą sprzedałem tamten komputer z XP i teraz jestem linuxiarzem. To również mnie cieszy. I jak przestaniecie się spierać o Plasmę to też się ucieszę. Spór o Plasmę jest równie nieustający jak spór o Archa, który akurat chwilowo wygasł. I to też mnie cieszy. Bądźcie  zdrowi i pogodni to ucieszę się jeszcze bardziej.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Lipiec 28, 2020, 04:23:49 PM
Ja MX'em (ahs) się bardzo cieszyłem, a nawet polecałem MX'a na forum, aż do momentu aż zaczął się sypać, najpierw powoli, a w końcu tak się posypał, że pozostało odratować z dysku dane i sformatować. Ja wszelkim hybrydom mieszającym repozytoria już dziękuję (Debian stable + Debian testing + własne MX, a to razem na SysV init).

Obecnie cieszy mnie i daje nadzieję na lepszą przyszłość, że w Fedorze i CentOsie nie ma takiego grochu z kapustą.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 28, 2020, 04:35:42 PM
@ciubaka - To absolutnie nie jest spór o Plazmę, a o jedno słówko, które wg mnie jest mocno nadużywane w różnych dystrybucjach - brzmi ono "wspieranie".
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Lipiec 28, 2020, 04:47:34 PM
@ciubaka - No właśnie, bo to jest temat - Co nas cieszy - a nie temat o tym, jak kogoś uszczęśliwić na siłę  :)
Nie znalazłem nigdzie informacji na temat "do kiedy KDE Plasma 5.14.5 ma wsparcie" i chyba nie o to chodzi, bo skoro nie ma już wsparcia, to znaczy, że ten "numerek" został na tyle dopracowany, że już więcej nic nie trzeba przy nim robić.
Przecież podobnie rzecz ma się np. z autami.. bo choćby nie wiem co ktoś robił by z danym modelem, to i tak nie pojedzie nim szybciej i wygodniej.
Tym piarem, o którym wspomniał pavbaranov sami się częstujemy.. prześcigając się w promowaniu distr z coraz to nowszymi kernelami, a jak widać, rzeczywistość wcale nie jest taka jednoznaczna.
Mam wrażenie, ale piszę tak bo się specjalnie nie znam, że tak jak w przypadku coraz to nowszych kerneli, tak i w przypadku DE coś się tam załata, coś nowego wdroży... a szkielet pozostaje ten sam.
..A jeszcze "do niedawna" Linuksa można było zainstalować na "wiekowym" laptopie, z niewielką ilością RAMu i "typowym" procesorem, a teraz trzeba dobrze szukać, aby to można było zrealizować z sukcesem.

Nie dajmy się zatem zwariować, a ilość wpisów "co nas cieszy" znacznie wzrośnie  :)
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Lipiec 28, 2020, 04:50:34 PM
Mam mx18 od dawna i nigdy mi się nie wysypał. Mam też mx 19 i też jeszcze nie zdążył. Mam sparkiego który wysypywał mi się ze 2 razy gdy uczyłem się podstaw i już się nie sypie od tamtej pory. Mam 2 buntu, które są niezawodne. Miałem też różne na M. Manjaro wysypał mi się 3 razy przy aktualizacjach i już go miał nie będę. Mint mnie znużył swoją zasobożernością. Jeszcze bardziej mnie nuży Fedora, bo zamula mi starego lenovo że o Jezu. Ale działa i mam ją to mam, tak dla sportu chyba. Mam też popierdułki na penach z persystancją które działają jak chcą ale w sumie to jednak działają - LXPup, Q4OS i Knoppix. Wszystko to mnie cieszy jak jasna cholera, a co mnie zmęczy akurat to jest natychmiast formatowane :-)
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Lipiec 28, 2020, 05:03:46 PM
Mnie bardzo cieszy to, że mam możliwość świadomego wyboru dystrybucji i że wiele z nich jest oparta na Debianie/Ubuntu.
No bo jakby nie patrzeć, te Debian-o pochodne wprost miażdżą ilością te pozostałe.
"Robótki własne" zapisuję na zewnętrznych nośnikach, a na dwóch lapkach mogę instalować kolejne systemy i je sobie "badać".
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 28, 2020, 05:42:34 PM
Cytat: MSki w Lipiec 28, 2020, 04:47:34 PM
@ciubaka - No właśnie, bo to jest temat - Co nas cieszy - a nie temat o tym, jak kogoś uszczęśliwić na siłę  :)
Nie znalazłem nigdzie informacji na temat "do kiedy KDE Plasma 5.14.5 ma wsparcie" i chyba nie o to chodzi, bo skoro nie ma już wsparcia, to znaczy, że ten "numerek" został na tyle dopracowany, że już więcej nic nie trzeba przy nim robić.
No i właśnie: ignorantia iuris nocet. Gdybyś sięgnął do źródeł, to byś wiedział. Są tego typu aplikacje, jak ogólnie KDE, czy np. LO, które osiągają jakiś poziom rozwoju. Otrzymują "numerek". Mają swoje wersje poprawkowe, ale rozwój prowadzi do tego, że w ustalonych terminach uzyskują one nowy "numerek". Nikt się nie zajmuje dotychczasowym. Te nowe "numerki" są normalnym rozwojem aplikacji. Uzyskują tu nowe funkcje, ale - co najważniejsze - są poprawiane również dostrzeżone ułomności. Plasma 5.15 była zatem Plasmą 5.14 która uzyskała dalsze poprawki błędów i być może, bo to niekonieczne, nowe funkcjonalności. Innymi słowy Plasma 5.15 stanowiła zatem "poprawkę" dla 5.14. Podobnie każda następna wersja poczynając od 5.16 stanowiła poprawkę dla poprzedniej. Jeśli jakiś błąd został dostrzeżony, to mógł on uzyskać poprawkę w wersji >5.14.0, ale mógł być wprowadzony również w wersji > 5.14.x. Niekoniecznie patch takiego błędu daje się nakładać na wersję - tu - 5.14. Może on wymagać również zmian w wersji bibliotek (tak KF5, jak nawet Qt5).
Innymi słowy - każde oprogramowanie spod znaku KDE otrzymujące konkretny "numerek" to po prostu snapshot. Nic nie mówi o jego "dopracowaniu" oprócz tego, że w danym momencie uzyskało takie, a nie inne. "Numerek" wyższy oznacza, że poprzedni został bardziej dopracowany itd. itp.
I gdzie tu to "dopracowanie"? Gdzie też "wsparcie" takiej dystrybucji, która to deklaruje. Pokażesz mi GIT, który zawiera kod, który jest forkowany z takiego np. 5.14, to będziemy rozmawiać - sorry - jak w miarę równy z równym. Inaczej to do niczego nie prowadzi.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Lipiec 29, 2020, 09:08:11 AM
Tymczasem Slackware 14.2 "wspiera" KDE4, do którego aktualizacji nie było przez kilka lat. Wsparcie na Linuxie coś niewiele znaczy.

Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 29, 2020, 10:19:50 AM
Mint 17, Kubuntu 16.04 (bodaj) również. Co ciekawe, skoro już przy KDE4 jesteśmy, dziwię się, że dystrybucje te obstają przy paczkach, które kompletnie nie są już w żaden sposób kontrolowane bowiem ich kod został porzucony (no, ale dalej "wsparcie" :D), a nie biorą dostępnego na githubie stocku, który jest forkiem KDE4 (tak, ze wszystkimi bibliotekami, także aplikacjami) i nadal jest i rozwijany i wspierany przez deweloperów tego forka. Problemem jest wówczas wyłącznie Qt4, które też już nie dostanie ani jednej poprawki bezpieczeństwa (nawet).
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Lipiec 29, 2020, 10:21:25 AM
@pavbaranov - Odpowiedź #49 - to wszystko, a więc całą Twoją epopeję o "numerkach" ja zawarłem w jednym zdaniu;
"Mam wrażenie, ale piszę tak bo się specjalnie nie znam, że tak jak w przypadku coraz to nowszych kerneli, tak i w przypadku DE coś się tam załata, coś nowego wdroży... a szkielet pozostaje ten sam." - i zdanie to powstało na drodze dedukcji, a nie wiedzy jaką Ty posiadasz.
Więc skończmy już może udowadniać sobie kto ma rację bo przeczytał, a kto doszedł do podobnych wniosków na drodze logicznego myślenia.

Kolejna  moja "ciechotka" - dziś sobie zainstalowałem na Lenovo-X220 system spod znaku Arch,a.. czyli Anarchy z Xfce4.
"Zadowoleni" będą z tego powodu również Koledzy, którzy przy każdej możliwej sposobności polecali w ogóle Arch,a  :)
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Lipiec 29, 2020, 12:32:36 PM
O nie, żadnych instalatorów panie kolego - ma być instalacja oficjalną metodą! :) Żartuję, miłej zabawy.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Lipiec 29, 2020, 03:00:41 PM
Cytat: PomPom w Lipiec 29, 2020, 12:32:36 PM
O nie, żadnych instalatorów panie kolego - ma być instalacja oficjalną metodą! :) Żartuję, miłej zabawy.
Nie gadaj  ;)  ja i tak szarpnąłem się na coś, co mnie przerasta  :)
Brakuje mi w Anarchy paru fajnych gadżetów, które bez problemu mogłem zainstalować sobie w .deb distrach, ale nie będę tu nikogo nękał i prosił o pomoc. Najlepiej się samemu uczyć i szukać rozwiązań, bo to w mojej ocenie najlepszy sposób na opanowane OSa.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Lipiec 29, 2020, 03:21:48 PM
Ja po swoim przykładzie widzę, że najlepiej samemu, bo się uczysz wtedy znajdowania informacji i korzystania z nich w odpowiedni sposób. Dlatego zresztą lubię dystrybucje z solidną dokumentacją, gdzie sobie mogę znaleźć co mnie interesuje. Arch jest najlepszy w tym, chociaż na dokumentację Gentoo też nie narzekam. Z Alpine było mi cięzko, bo tam desktop jest utrzymywany tylko przez dobre chęci społeczności i widać to po dokumentacji w tym kierunku (wszystkie te zabawy na starszym lapku, żeby oczywiście nie zaburzać dobroć Archa z GNOME).
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Sierpień 23, 2020, 09:55:52 AM
Nacieszyłem się Anarchy, a skoro zarówno to distro, jak i kilka podobnych doń nie ma pamaca, ani octopi, to zainstalowałem sobie Manjaro.
Ja uważam, że każda nowa, czy to aktualizacja, czy kolejny "numerek" distra powinna/no wnosić coś nowego i wartościowego, a przy okazji, jak z nazwy wynika naprawiać to co jeszcze szwankuje.
Manjaro jest distrem dla zaawansowanych użytkowników, którzy potrafią (z linii komend) poradzić sobie z licznymi problemami - taka jest moja opinia. To wbrew pozorom i na przekór obiegowej opinii, nie jest to distro dla nowicjuszy.
I nie będę teraz wymieniał problemów, jakie to distro sprawia w czasie użytkowania, bo to nawet nie miejsce na to.
Zawsze trzymam na dwóch penach distra, które mógłbym w razie problemów z zainstalowanym na SSD systemem użyć i odzyskać to, co powinno być odzyskane ;)
Jak na razie - Debian Live + non free na jednym, a na drugim PCLinuxOS.
A że "w krew" mi już weszło gromadzenie i zapisywanie wszystkiego co cenne dla mnie na dyskach zewnętrznych, to pendrive spełniają jedynie rolę robienia bootowalnych distr, celem przeprowadzania kolejnych testów.

I lubię się tak bawić, sprawdzając kolejne distra i patrząc jak postępuje ich rozwój.
Domyślam się, że po tym wpisie zostanę sprowadzony na drogę "cnoty" i @pavbaranov napisze "oczywistą oczywistość", że GNU/Linux jest taki sam, tylko użytkownicy tacy jak ja nie mają wystarczającej wiedzy, aby zainstalować i użytkować distro oraz programy w sposób jaki by chcieli.
Bo chcieć, a mieć robi jak widać różnicę i ta różnica wynika w tym przypadku (choć nie tylko w tym) z braku wiedzy.. a w tym przypadku, z racji braku mojej wiedzy :)

Na Manjaro nie narzekam, jak ktoś lubi i daje radę, to czemu nie, ja rady nie dałem.. zaś korzystanie z AUR niesie za sobą same problemy !
Ja teraz dopiero zrozumiałem, o czym do mnie pisał @pavbaranov - za system w którym instalowane są pakiety i programy "osób trzecich" odpowiada użytkownik systemu - to tak w skrócie i z pamięci. I ta sentencja odnosi się również do innych distr zbudowanych na .deb i .rpm

A skoro nie Manjaro, to dlaczego nie powrót do ulubionego PCLinuxOS ?
I znów banan na twarzy.

ps.
Nie wiem z czego to wynika - a że zwracam uwagę na jakość audio odtwarzanych materiałów muzycznych, to z moich odsłuchów wynika, że (słyszalnie) lepiej brzmią te same utwory na distrach zbudowanych na .rpm niż na .deb
I nie chodzi o odważanie audio za pomocą jakichś specjalistycznych i profesjonalnych programów, których sporo jest oferowanych, a o te "podstawowe" typu Qmmp, DeaDBeef ..itp.
Ja może i jestem "głuchy", bo latka lecą i... ale nie do tego stopnia, abym nie odróżniał jakości i różnicy w brzmieniu.
Fedora i PCLinuxOS dźwięk czyściutki, bez zapiaszczenia i zamulenia.. Debian/Ubuntu i pochodne, dźwięk jak zza kotary, lub spod koca.
Czy ktoś z Was ma podobne spostrzeżenia ?

Sorry za przydługi wpis, ale skoro na Forum lekka stagnacja.. chyba z racji tego, że każdy z Was wybrał dla siebie system marzeń, to trochę postanowiłem popisać sobie.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Sierpień 23, 2020, 01:48:25 PM
Nie, pavbaranov napisze wyłącznie, że pamac (w bodaj 2 wersjach) dostępny jest w AUR i tam też jest octopi. Dla chcącego nic trudnego je stamtąd zainstalować (osobiście polecam mniej problematyczny octopi). Oba programy są również w chaotic-aur - wystarczy dodać repozytorium i nie trzeba nawet budować paczek z AUR.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: microsofter w Grudzień 03, 2023, 03:44:52 PM
Graulacje dla Oracle Red Bull team za zdobcyie kolejnego tytułu mistrzowskiego.

(https://zapodaj.net/images/c69cbc8215a0a.jpg) (https://zapodaj.net/images/c0d36347c9021.jpg)

Miło być w zwycięskim obozie.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Grudzień 09, 2023, 03:20:35 PM
https://gry.interia.pl/newsy/news-3-wersje-linuxa-ktore-do-gier-nadaja-sie-lepiej-niz-windows-,nId,7187320
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Grudzień 09, 2023, 07:05:06 PM
Cytat: MSki w Grudzień 09, 2023, 03:20:35 PMhttps://gry.interia.pl/newsy/news-3-wersje-linuxa-ktore-do-gier-nadaja-sie-lepiej-niz-windows-,nId,7187320
@MSki, Szkoda że nie pokazałeś tego 2 dni wcześniej, bo kupiłem właśnie w komputronik tego PC, i gdybym wiedział że GPU od Radeona jest lepsze od Nvidii, to pewnie bym wybrał Radeona.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Grudzień 10, 2023, 09:55:03 AM
@robson75, chyba jest możliwość zwrotu zakupionego towaru w ciągu 14 dni, lub wymiany na sprzęt posiadający GPU Radeona ?
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Grudzień 10, 2023, 01:31:23 PM
Cytat: MSki w Grudzień 10, 2023, 09:55:03 AM@robson75, chyba jest możliwość zwrotu zakupionego towaru w ciągu 14 dni, lub wymiany na sprzęt posiadający GPU Radeona ?
Tyle tylko że PC na komputronik z GPU Radeona posiadają CPU Ryzen, a mnie bardziej zależy na Intelu.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: microsofter w Grudzień 10, 2023, 01:56:33 PM
To wy chcecie grać w gry na GNU/Linuxie? Pewnie da się, w końcu nawet taki staroć jak Doom 1, wyszedł też na Linux. Ale to bardziej sztuka dla sztuki, a może nawet ewolucja wsteczna. Nie lepiej wykorzystać system uniksowy do czegoś bardziej ambitnego? Stworzyć w domu namiastkę prawdziwego datacenter, nauczyć się procedur niestosowanych w Windows, różnych sztuczek, skonfigurować zaawansowaną macierz, streamer, SAN, ogarnąć skrypty, automatyzację zadań, własny router/firewall albo NAS postawiony na Unixie itp.. A pograć można sobie na Windows, bezstresowo.

Cytat: robson75 w Grudzień 10, 2023, 01:31:23 PMkomputronik
Jak możesz, kupuj gdzie indziej. Dla własnego interesu.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Grudzień 10, 2023, 02:34:21 PM
Cytat: microsofter w Grudzień 10, 2023, 01:56:33 PMTo wy chcecie grać w gry na GNU/Linuxie?
Jak najbardziej, z wine działa 80% gier z GOG-a. Ale pewnie zostawię sobie Win 11, i zrobię dualboota z Arch-em.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Grudzień 10, 2023, 06:07:23 PM
Cytat: robson75 w Grudzień 10, 2023, 01:31:23 PMTyle tylko że PC na komputronik z GPU Radeona posiadają CPU Ryzen, a mnie bardziej zależy na Intelu.
Każda szanująca się firma komputerowa jest elastyczna dla klienta. Zadzwoń do nich i porozmawiaj o wymianie GPU na markę i model Cię interesujący.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Grudzień 10, 2023, 06:10:29 PM
Cytat: microsofter w Grudzień 10, 2023, 01:56:33 PMTo wy chcecie grać w gry na GNU/Linuxie?
Przeczytaj artykuł, który wkleiłem.
Ja osobiście w gry nie gram, ale gdyby mi się odmieniło, to wolałbym kupić konsolę.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: microsofter w Grudzień 26, 2023, 08:27:34 PM
Lubię pogłębiać wiedzę o systemach uniksowych, poprzez instalację różnych dystrybucji w maszynie wirtualnej. Przy czym omijam znajdy, a biorę w obroty takie distra, które zapisały się, na kartach historii, grubą czcionką.

Cieszy mnie, kiedy uruchomię OS, a moim oczom ukażą się np. takie creditsy:

(https://zapodaj.net/images/610939356e5c9.gif)

Piękny widok! Ale to jeszcze nic, popatrzcie co znalazłem tutaj:

(https://zapodaj.net/images/c2020e820100b.gif)

Trzech Tytanów, ręka w rękę.
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: r6 w Luty 06, 2024, 02:05:34 PM
Tłusty Czwartek i pączusie. :)
Tytuł: Odp: Co nas cieszy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Luty 06, 2024, 04:27:42 PM
..i faworki robione na piwie ;-)