Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

GarudaLinux (by Arch) i system plików Btrfs

Zaczęty przez manet, Styczeń 14, 2021, 12:02:41 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

manet

Instalator GarudaLinux domyślnie ustawiony jest na instalację na partycjach Btrfs. Piszą że mogą wystąpić problemy w użytkowaniu systemu jeśli użyje się ext2/ext4.
Postawiłem jednak system na Ext4 jak zawsze.
Coś tracę? Coś ryzykuję?
Nie ogarniam Btrfs, z tego co wiem jest to jakiś niby bezpieczniejszy system plików ale ... w czym bezpieczniejszy?
Czym to się tak naprawdę różni od ext4?
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

pavbaranov

Dla "normalnego" użytkownika nic, bądź niewiele tracisz. Btrfs ma migawki, które umożliwiają odtworzenie systemu, gdy padnie, ale to można też i w inny sposób robić, a nadto... może jestem szczęśliwcem, ale użytkując Archa chyba osiem lat sam z siebie mi nie padł (a mam wersję testową i bardzo często jeszcze dodatkowo pozmieniane przeze mnie paczki).

manet

Po 2 dnaich testów powiem, że Manjaro nie dorasta do pięt temu Garuda, jak na moje oko. Jest o niebo szybszym systeme nawet w Virtualboxie. Dzisiaj stawiam go już na dysku, potestuję na żywca trochę czasu, zobaczymy co to jest. I serio jest tu kernel 6.0 ale jakoś inaczej nazwany: Linux-tkg-bmq-6.0
Zrezygnowałem z forum w dniu 2021.01.21 10:47, wszystkie zapytania pozostaną bez odpowiedzi.

pavbaranov

Tu: https://github.com/Frogging-Family/linux-tkg masz całą tajemnicę kerneli tkg (to nie jeden, a całkiem spora ilość). W tym przypadku główna różnica, to planista BMQ, który powinien być tu domyślnym. Jak widzisz nie ma nawet i tu wersji 6.0, albowiem takiej być nie może. Ostatnia linia stabilna, jaka jest, to 5.10 (obecnie 7 wydanie poprawkowe) oraz w rozwoju 5.11 (obecnie 3 wersja kandydująca). "Źródła" linii 6.0 wyglądają natomiast tak: https://mirrors.edge.kernel.org/pub/linux/kernel/v6.x/ :)
Być może ktoś sobie tak ten kernel nazwał. W Archu, zresztą nie tylko, to jaką wersję będzie paczka zgłaszać w systemie jest wyłącznie zależne od tego, jaką podamy w linii pkgver w PKGBUILD. Równie dobrze mogę sobie zbudować wersję kernela, który będzie mi się zgłaszać jako okrągły 1000, co i tak nie będzie miało żadnego znaczenia jeśli chodzi o to, w oparciu o jaką wersję źródeł kernel taki został zbudowany. Trzeba by oglądnąć PKGBUILD, ale jeśli dobrze widzę, to jest to budowane na podstawie AUR.   

MSki

Zastanawiam się, ile jest w Garudzie Garudy, a ile Archa, ale chyba to jest w zasadzie bez znaczenia, skoro Garuda bazuje na Archu.
OS Garuda od kilku dni zainstalowany i pracuje na dysku, a instalacja bezproblemowa, łącznie możliwością (bez błędów) szyfrowania systemu w czasie instalacji.
Owszem, system szybki, ale nie powiedziałbym, że szybszy od wcześniej użytkowanego PCLinuOS.
Pakiety, nawet te budowane spoza oficjalnej "linii" nie przysparzają kłopotów w czasie budowania i instalacji (AUR-chaotic).

Piotr_1988

#5
(1) Jak jest skonfigurowana kompresja zstd (u tych, co postawili na btrfs) i czy to można sobie ustawić w instalatorze systemu?

(2) Jakie macie DE w Garudzie? Jakiś czas temu wersja Gnome w ogóle się nie uruchamiała.

Edit:

(3) Jaki jest rozmiar zram i czy to można sobie ustawić w instalatorze?
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

Zobacz najnowsze wiadomości na forum