Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#1
Sparky / Odp: dodanie Irfanview do repo...
Ostatnia wiadomość przez Piotr_1988 - Czerwiec 13, 2024, 04:33:39 PM
Cytat: lukand w Czerwiec 13, 2024, 01:40:28 PMCzy dałoby się dodać powyższy program? W przypadku PCLinuxOS jest on dostepny od lat. Czy istnieją jakieś przeszkody, aby postąpić podobnie w SparkyLinuksie?
Rozumiem, że pytanie nie było skierowane do mnie, a do Twórców Sparkiego. Zacząłem jednak szukać i w FAQ na stronie IrfanView znalazłem:
CytatQ: Can I use IrfanView on Linux?
A: Yes. There is no native-Linux version of IrfanView. However, you can use IrfanView in conjunction with Linux programs like WINE, Windows Linux emulators and Linux-based virtual machines. Take the ZIP version of IrfanView and unzip it or copy your existing Windows IrfanView folder to Linux. This is easier because the installer may need additional Windows DLLs to run. See instructions on: IrfanView on Linux with Wine.
IrfanView na Liuxie to działa tylko przez Wine. Zainstaluj Wine z repozytoriów Debiana oraz pobierz windowsowy plik z oficjalnej strony IrfanView.

Czy na PCLinuxOS to jest rozwiązane inaczej niż przez Wine? Nie znalazłem źródeł IrfanView - chyba są zamknięte.
#2
Sparky / dodanie Irfanview do repozytor...
Ostatnia wiadomość przez lukand - Czerwiec 13, 2024, 01:40:28 PM
Czy dałoby się dodać powyższy program? W przypadku PCLinuxOS jest on dostepny od lat. Czy istnieją jakieś przeszkody, aby postąpić podobnie w SparkyLinuksie?
#3
Sparky / dostęp do karty pamięci w smar...
Ostatnia wiadomość przez lukand - Czerwiec 13, 2024, 01:37:15 PM
Wczoraj rano mogłem normalnie skopiować kilka plików na kartę pamięci mojego telefonu. Niestety, już popołudniu tego samego dnia stało się to niemożliwe. Podejrzewam, że to skutek jakiejś aktualizacji. Czy można jakoś temu zaradzić?
#4
Debian / Odp: Q4OS - wybawienie dla "tr...
Ostatnia wiadomość przez meg - Czerwiec 13, 2024, 09:53:22 AM
Używam takich narzędzi - są domyślnie zainstalowane :) Jeszcze na Windowsie miałam Fluxa i spodobał mi się.
A wracając do dyskusji o czytnikach - jakieś 10 lat temu kupiłam w promocji tani model Prestigio i byłam bardzo zadowolona, ale dziś on nie działa już jak należy. Kolejny czytnik musi mieć dotykowy ekran i najlepiej z podświetleniem. Na razie nie mogę sobie pozwolić na zakup takiego urządzenia, więc korzystam z tego, co jest dostępne i wygodne dla mnie :)
#5
Debian / Odp: Q4OS - wybawienie dla "tr...
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Czerwiec 13, 2024, 09:35:50 AM
Cytat: meg w Czerwiec 13, 2024, 09:32:19 AMTak, wiem, że to inny rodzaj matrycy. Czytniki są super, nie neguję - ekran wygląda jak papier i zużywa dużo, dużo mniej energii, to fakt. Jednak wygodniej czyta mi się na monitorze, ponieważ lubię dużą czcionkę, a gdy taką ustawię na czytniku, to ze względu na mały ekran mieści sie na nim niewiele tekstu.

Mam coś fajnego do tego:

https://www.linuxuprising.com/2019/08/gammy-adaptive-screen-brightness-tool.html

https://github.com/jonls/redshift/releases/tag/v1.12
#6
Debian / Odp: Q4OS - wybawienie dla "tr...
Ostatnia wiadomość przez meg - Czerwiec 13, 2024, 09:32:19 AM
Tak, wiem, że to inny rodzaj matrycy. Czytniki są super, nie neguję - ekran wygląda jak papier i zużywa dużo, dużo mniej energii, to fakt. Jednak wygodniej czyta mi się na monitorze, ponieważ lubię dużą czcionkę, a gdy taką ustawię na czytniku, to ze względu na mały ekran mieści sie na nim niewiele tekstu.
#7
Jaki Linux wybrać / Odp: Linkux jako kiosk
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Czerwiec 13, 2024, 06:33:43 AM
Cytat: Darksideofthemoon w Czerwiec 12, 2024, 10:05:38 PMWitam, poszukujemy gotowego rozwiązania lub kogoś kto stworzy konfigurowalną wersję kiosku (zamkniętej przeglądarki) w oparciu o system Linux. Z opcją zdalnej konfiguracji i monitorowania stanu. Przeznaczenie - kioski udostępniane klientom prezentujące strony WWW.

Myślę że docker dałby radę bo spełnia te warunki.


I jak patrzę są darmowe rozwiązania:

https://openkiosk.mozdevgroup.com/

http://www.linutop.com/software.en.html

https://porteus-kiosk.org/

Powodzenia  :)


PS: https://github.com/jlesage/docker-firefox

Tu opisane że ma tryb kiosk:

https://github.com/jlesage/docker-firefox/issues/134

Oraz:

https://medium.com/@gosranineeramar/firefox-in-docker-c6cbbd562a29

CytatPlease note that using X11 forwarding in this way can be less secure. If you need to run Firefox with sensitive data, consider using a more secure method, such as running a virtual desktop environment or using a headless browser.

https://qxf2.com/blog/building-your-own-docker-images-for-different-browser-versions/

Oczywiście to na wypadek gdyby nie działały powyższe rozwiązania.

#8
Jaki Linux wybrać / Linkux jako kiosk
Ostatnia wiadomość przez Darksideofthemoon - Czerwiec 12, 2024, 10:05:38 PM
Witam, poszukujemy gotowego rozwiązania lub kogoś kto stworzy konfigurowalną wersję kiosku (zamkniętej przeglądarki) w oparciu o system Linux. Z opcją zdalnej konfiguracji i monitorowania stanu. Przeznaczenie - kioski udostępniane klientom prezentujące strony WWW.
#9
Debian / Odp: Q4OS - wybawienie dla "tr...
Ostatnia wiadomość przez r6 - Czerwiec 12, 2024, 09:58:30 PM
Cytat: meg w Czerwiec 10, 2024, 05:28:22 PM
Cytat: r6 w Czerwiec 09, 2024, 11:28:48 PMDo czytania e-booków najlepszy jest czytnik.
Rzecz gustu, ja wolę większy ekran :)

Nie gustu.
https://www.hotgear.pl/jak-to-zrobic/wyswietlacze-e-ink-co-to-za-technologia-jak-dziala-i-do-czego-najlepiej-sie-nadaje/

Czytałem na smartfonie 6" i tablecie 10". Bolały mnie oczy po dłuższym czytaniu. Na czytniku tak nie mam.
#10
Przywitaj się / Odp: Dzien Dobry
Ostatnia wiadomość przez Piotr_1988 - Czerwiec 12, 2024, 06:43:10 PM
APL nie "był", gdyż wciąż jest rozwijany - najnowsza wersja APL w dialekcie Dyalog jest z marca 2024 i działa na Linuxie, ale mają kiepską licencję. Na Linuxie działa też wolna implementacja APL w postaci GNU APL (np. tutaj), ale ostatnia wersja jest chyba sprzed 5 lat i jest to raczej uboższy dialekt. Obiema się bawiłem na Linuxie, ale mnie osobiście w końcu nie przekonały.

W ostatnich dniach zacząłem uczyć się zupełnie nowego języka Uiua z rodziny APL: https://www.uiua.org/ Język jest podobny do APL, tylko że nowoczesny, rozwijany ledwie od pół roku. Podobają mi się jego rozwiązania, np. opcjonalna możliwość kompilacji (inne języki z rodziny są zazwyczaj tylko interpretowane), jak również super ułatwienie we wprowadzaniu znaków, gdyż wystarczy napisać skrót literowy, uruchomić interpretator, a ten przeformatuje pliki źródłowe na te specjalne symbole. To jest lepsze rozwiązanie niż w języku J, który zrezygnował z tych znaczków, ale stał się dla mnie nieczytelny. Z wielu względów bardzo dobre jest to, że Uiua jest zaimplementowana w Rust, co np. ułatwia instalację na Linuxach (z kompliacją BQN też z rodziny APL w języku C z milionem zależności lub innych problemów się po iluś próbach poddałem), jak również mogę kod Uiua włączyć bezpośrednio do programów w Rust (tego akurat nie testowałem).

Zaletą tych języków jest niepojęta możliwość ekspresji, jakiej mainstreamowe języki mi nie dają. Wadą jest względna trudność, ale trzeba powiedzieć, że tutorial Uiua na stronie jest akurat przystępny i ogólnie fajnie jest ten język zorganizowany na ten moment.

Odnośnie ekspresyjności Uiua (i innych języków z rodziny APL), ale również początkowej trudności... Tak się składa, że potrzebuję często liczyć średnią liczb. Napisałem sobie kilka dni temu taki programik:

÷⧻⟜/+ ⋕ ↙¯∞ ↘1 &args

Ta jedna linijka to cały kod programu. Czytając kod od prawej do lewej:
(1) pobieramy argumenty z wiersza poleceń
(2) odrzucamy pierwszy argument czyli nazwę pliku
(3) bierzemy wszystkie pozostałe argumenty do nieskończoności
(4) zamieniamy argumenty na liczby
(5) sumujemy wszystkie liczby
(6) dzielimy przez ich ilość dostając średnią arytmetyczną

Zobacz najnowsze wiadomości na forum