Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Filtrowanie poczty po stronie serwera

Zaczęty przez blasse, Luty 13, 2019, 01:37:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

blasse

Cześć,

mam zagadnienie, z którym muszę sobie poradzić od strony serwera, nie klienta poczty na PC. Chodzi o możliwość przefiltrowania nadchodzącej korespondencji i przydzielenie jej odpowiednim skrzynkom mailowym w domenie. Filtrowanie muszę zrobić na podstawie:

- temat wiadomości
- kluczowe słowa w treści
- nadawca poczty

Wiadomości w formie chociażby kopii chciałbym przesłać na podstawie nadanych kryteriów na odpowiednie skrzynki, które będą w stanie wysłać tę wiadomość automatycznie dalej. Chodzi o to, aby docelowo odpalony program pocztowy (konkretnie outlook) wiedział w jakim temacie nadchodzi poczta (rozpozna to po adresie poczty nadawcy) i włożył do odpowiedniego folderu imap tę wiadomość.

Aby lepiej zobrazować przykład:

klient przesyła pocztę na biuro@domena.pl o temacie "prośba o wycenę". Wiadomość przesyłana jest automatycznie na podstawie tematu na skrzynkę oferty@domena.pl, w której to ustawiam przekierowanie całej poczty do osoby, która zajmuje się ofertami. Chodzi o to, by poczta była "niezależna" od pracownika i jego programu pocztowego, by administrować wszystkim odgórnie.

Funkcjonalność taka jest dostępna w każdym kliencie poczty na Windows, narzędzia do tworzenia filtrów są też bardzo dobrze opracowane w poczcie gmail.

Przechodząc już do końca zapytania - jak mniemam, wszelkie ustawienia poczty i filtrów możliwe są do skonfigurowania w kliencie poczty, tak więc pomyślałem, by odpalić na serwerze kleinta, który wstępnie zaloguje się do poczty, przefiltruje wiadomości i wyśle je dalej. Wyzwalanie akcji za pomocą cron powiedzmy co minutę. Na podobnej zasadzie działa pewnie exchange, jednak moje środowisko serwerowe to Debian i Postfix, nie ma więc mowy o usługach Micosoft, gdyż wiązałoby się to ze zmianą całego oprogramowania i zakupem licencji.

Jedyny klient e-mail jaki na chwilę obecną jest zainstalowany na serwerze to roundcube - nie widzę tam tak "zaawansowanych" filtrów.

Być może podany przeze mnie sposób jest lamerski i można to jakoś inaczej rozwiązać, jednak sam nie mam innego pomysłu na rozwiązanie sprawy. Podrzucicie swoje pomysły lub nazwy softu pod Debka, który sobie z tym poradzi? Będę zobowiązany za wszelkie rady.

Pozdrawiam,
Błażej

TataPingu

To dosyć szeroki temat, wstępnie filtrować już można programem fetchmail, dokładniejsze filtrowanie osiągniesz programem procmail, ale zainteresuj się również programem devocot.

Serwer mailowy postfix jest dosyć kopleksowy i wiele zależy od tego, jak jest skonfigurowany

blasse

Dziękuję za trop, zagłębię się w dokumentacje wymienionych programów i dam znać jak poszło :)

TataPingu

Do tych celów można również posadzić na serwerze webmina

http://webmin.com/download.html

bardzo wygodnie można konfigurować serwer z jego poziomu.

O jednym, ale musisz pamiętać, jeśli zaczniesz nim konfigurować serwer, to nie powinieneś już tego robić bezpośrednio (np. zmiany plików konfiguracyjnych bespośrednio edytorem itp)...
- webmin odbiega niekiedy od przyjętych "standardów"...

webrunner

#4
Dokładniej mógłbym podać całą konfigurację dovecot , tyle tylko, że napisałem sobie cały tutorial po polsku (postfix+dovecot+dovecot sieve+ClamAV+Spamassassin+postgrey+OpenDKIM+OpenDMARC+SPF+osobny serwer bazodanowy, ale mozna na tej samej maszynie MariaDB 10.3 dla potrzeb kont poczty w Dovecot) do pracy inżynierskiej. Poświęciłem na to dwa miesiące. Ale tak da się to wyfiltrować za pomocą Dovecot bardzo ładnie. Cała właściwie konfiguracja, czyli jak to poprawnie zrobić jest opisana w książce pt.: "Linux. Profesjonalne administrowanie systemem." Wydanie II   –   Dennis Matotek, James Turnbull, Peter Lieverdink , którą można kupić w polskich księgarniach elektronicznych. Czasem trafiają się promocje na helion, czy ebookpoint, czy w innych księgarniach, więc warto poszukać. Ja właśnie z tej pozycji korzystałem a także z książki pt.: "Hartowanie Linuksa we wrogich środowiskach sieciowych. Ochrona serwera od TLS po Tor"   –   Kyle Rankin, gdzie od strony 167 do  193 jest opisane jak sobie poradzić z zabezpieczeniem takiego serwera poczty. Polecam lekturę obu książek, co pozwoli właściwie postawić własny serwer poczty.

Jeśli chcecie mogę to napisać w formie tutoriala - artykułu krok po kroku, z zaznaczeniem praw autorskich. Praktycznie byłby to sam listing na zasadzie krok po kroku , co należy zrobić w postfix, dovecot i innych plikach konfiguracyjnych programów, a także co po kolei zainstalować, aby to poprawnie działało zarówno z AppArmor jak i SELinux włączone w trybie enforcing. Nie trzeba wyłączać SELinux, czy AppArmor, aby Dovecot i Postfix działał, mimo iż wszędzie zaleca się wyłączenie tych zabezpieczeń, co jest bzdurą i wynika z braku wiedzy na temat SELinux oraz AppArmor.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum