Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Sposób na GNOME w UBUNTU usunięcie Snap itp.: przyspieszenie i działamy :)

Zaczęty przez sovtware, Styczeń 17, 2022, 02:19:26 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

sovtware

Witam dla Tych co chcą oryginalne GNOME w Ubuntu i niechcących snap oraz flatpaków jak i troszkę przyspieszyć system  :)

UBUNTU 20.04 LTS



























Po wyłączeniu wszystkich programów tyle i pomału jeszcze spada



ponad 800 mb ram przy starcie i w spoczynku to moim zdaniem dobry wynik na mojego lapka :)

jeżeli chodzi o ikony itp: to według Waszego uznania Ja używam swoich ulubionych



Jak widać na zdjęciach da się przyspieszyć jak i przekształcić Ubuntu w miarę w oryginalne GNOME i aby działał szybko więc teraz pokażę w jaki sposób choć wszystko znalazłem u Naszego kochanego Wujka Google  :)

po instalacji robimy aktualizację systemu



później kasujemy wszystkie snapy jak i ich foldery według tego wpisu

https://newsblog.pl/jak-wylaczyc-snapy-w-ubuntu/

ale to nie koniec po zrobieniu wszystkiego pozostaje nam jeden zainstalowany program który może niektórym nie przeszkadza ale ja go skasowałem a jest nim : Live Patch on działa tylko na snapach

więc uruchamiamy synaptic i usuwamy plik : software-properties-gtk

i wszystko co później nam synaptic pokaże

po tej operacji nie ma możliwości dodawania paa w terminalu np: sudo add-apt-repository ppa:xuzhen666/gnome-mpv

a to nie ukrywam bardzo duże ułatwienie

więc musimy sobie doinstalować parę plików które wcześniej skasowaliśmy typu:

python3-software-properties
software-properties-common
unattended-upgrades

i gotowe  :)

teraz zmienimy wygląd Ubuntu Gnome na to Gnome bardziej oryginalne według tego wpisu :

https://tomaszgasior.pl/oprogramowanie/jak-odubuntowic-srodowisko-gnome-w-ubuntu

oczywiście czy zrobicie wszystko co dam pisze zależy od was ja tylko wygląd zmieniłem i doinstalowałem sobie tapety Gnome

jeszcze jak kto chce po zainstalowaniu gnome-session można usunąć pliki typu :

ubuntu-desktop
ubuntu-desktop-minimal
ubuntu-session

i zrobione wszystko  :)

jeżeli chodzi o przyspieszenie naszego systemu to wszystko jest opisane w przewodniku Ubuntu 20.04

https://www.tomekmarszal.pl/dokumenty/Przewodnik%20Ubuntu%2020.04%20LTS%20Focal%20Fosa.pdf

instalujemy :

sudo apt-get install preload prelink

jak i Wykorzystanie partycji wymiany :

sudo gedit /etc/sysctl.conf

i na końcu, w nowej linii, dopisz:

vm.swappiness = 10

wszystko chodzi pięknie i naprawdę szybko a wygląd lepszy niż oryginalne Ubuntu z Gnome
teraz czekać tylko na aktualizację do nowszej wersji i będziemy cieszyć się z oryginalnym Gnome 40 a może i 41 :)

gorzej jeżeli aktualizacja źle pójdzie do będzie od nowa się bawić lecz jak pamiętam w Xubuntu aktualizację mi poszły ładnie bez problemów a używałem systemu od 12.04

jeżeli o czymś zapomniałem lub macie swoje jeszcze pomysły zapraszam do komentarzy pozdrawiam

pavbaranov

Nie używam snapów, ale... Przecież to jest tylko usługa systemd. Nie wystarczy zatem jej wyłączyć? Podobnie jest z flatpakiem. Swoją drogą, to jest tylko socket, a zatem winien się połączyć, sprawdzić i pozostać w uśpieniu i nie powinien aż tak bardzo wpływać na "ciężkość". Jeśli jednak sposób na jedynie wyłączenie usługi działa, to w dalszym ciągu mamy dostęp do snapów i jeśli chcemy możemy ich użyć. Przy okazji nie trzeba dewastować systemu.
Swoją drogą, to jeśli ktoś chce mieć system bez snapów, to jest do wyboru do koloru. Bez snapów i bez flatpaków, z najpopularniejszych, będzie pewnie OpenSUSE, Debian, Arch i wszystkie jego forki, a dla osób mających Intele na pokładzie polecić też można Clear Linux, który ma kernel tworzony pod te procesory, a wydaje się być dość aktualny.

PomPom

Dla mnie to zwykłe psucie w systemie i proszenie się o kłopoty. Można to nazywać czyszczeniem, ale to tylko usuwanie funkcji. Jak widać na przykładzie PPA, takie usuwanie dotyka dość kluczowe elementy systemu. Do tego nie jestem fanem używania losowych poradników z neta do takich rzeczy.
Ubuntu bez takich kombinacji działa żwawo.
myk byle jak jako tako

sovtware

Cytat: PomPom w Styczeń 17, 2022, 03:36:19 PM
Dla mnie to zwykłe psucie w systemie i proszenie się o kłopoty. Można to nazywać czyszczeniem, ale to tylko usuwanie funkcji. Jak widać na przykładzie PPA, takie usuwanie dotyka dość kluczowe elementy systemu. Do tego nie jestem fanem używania losowych poradników z neta do takich rzeczy.
Ubuntu bez takich kombinacji działa żwawo.

To żaden problem przy próbie dodania app samo pokazało błąd oraz jakiego pliku brakuje i aby zainstalować 😊

sovtware

System nie jest zniszczony tylko odinstalowane pliki snap odinstalowany pakiet snapd
zainstalowanie gnome-session odinstalowany ubuntu-session
oraz zmieniony wygląd  :) doinstalowane pliki które przyspieszają system

a problem z app powoduje odinstalowanie software-properties-gtk jak i odinstalowanie jego zależności później wystarczy doinstalować
python3-software-properties
software-properties-common
unattended-upgrades

i Wszystko działa nie raz się spotkałem tak jak Ty PomPom piszesz ze niektóre działania poprawki opisane na forach itp: ze faktycznie odinstalowuje połowę systemu i END GAMER  ale nie tutaj

nie mam gnome-software ponieważ w Ubuntu przyciąga instalację software-properties-gtk który automatycznie instaluje mi Live Patch który aby działał potrzebuje snapd Ja tych programów nie potrzebuję wystarczy mi aktualizacja z apt lub z synaptic

żadnych błędów nie ma jak i jakiś problemów wsio chodzi i każdym uruchomieniem szybciej  8)

Piotr_1988

Cytat: sovtware w Styczeń 17, 2022, 11:22:43 PMnie mam gnome-software ponieważ w Ubuntu przyciąga instalację software-properties-gtk który automatycznie instaluje mi Live Patch który aby działał potrzebuje snapd Ja tych programów nie potrzebuję wystarczy mi aktualizacja z apt lub z synaptic
Też nie używam GNOME Software i niektórych innych graficznych preinstalowanych narzędzi, ale nie ryzykuję z tego powodu rozwalenia systemu - po prostu usuwam co mnie wkurza z menu, by mnie nie drażniło. :P Już próbowałem usuwać elementy GNOME, po czym okazywały się jakimiś luźnymi zależnościami czegoś i na nowo się instalowały. :-\ Jeśli ktoś chce mieć Ubuntu bez Ubuntu, pozbawić się snapd i PPAs, może prościej jest zainstalować Debiana? ;) I poważnie mówiąc: fukcjonalne, a wciąż lekkie: Sparky.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

pavbaranov

Chodzi tylko o to, że bez tak drastycznej ingerencji w system można - prawdopodobnie - zrobić to po prostu jednym poleceniem systemd. Zatem po co kombinować?
A system jest zniszczony zawsze, gdy próbujemy go "naprawić" wbrew tym, którzy dostarczają gotowca. Chcemy mieć system od podstaw? Proszę bardzo jest Arch, jest Gentoo i kilka innych. Układamy klocki jak chcemy.
Niestety - Twój system Ubuntu - po Twoich ingerencjach został zniszczony. Niezależnie od tego, co uważasz. To nie jest już Ubuntu.

sovtware


Zobacz najnowsze wiadomości na forum