Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

W pełni funkcjonalny Linuks na USB

Zaczęty przez Radzio, Czerwiec 09, 2012, 03:11:09 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Radzio

Mam pytanko. NIedawno zainstalowałem podstawową wersję Chakry na USB, znaczy samobotowalny typu live. Ale mam problem "pacman" nie chce zainstalować programu, bo hasło zdaje się że to pokonalem, ale z kolei nie może zapisać /dev itp. Może to dlatego że jest to wersja live. Gdybym być może teraz zainstalował to na drugim USB, bo ta wersja live może być instalowana to by dzialało rozpakowywanie pakietów? Powiedzcie jak zdobyć, zrobić w pelni operacyjnego linuxa na USB, może coś źle zrobiłem albo co. Dopiero drugi dzien się bawię z tym   :)

pavroo

#1
Witaj.

Jeśli zacząłeś się tym bawić to proponuję abyś spróbował najpierw innej dystrybucji. Trochę prostszej w obsłudze i z możliwością zapisu ustawień osobistych i doinstalowanych programów wersji Live (persistent). Większość dystrybucji działających w trybie Live nie ma takiej opcji, więc Twoje dane po zamknięciu systemu Live zastaną utracone. Z tego co pamiętam, w opcję persistent wyposażone są Ubuntu (i jego oficjalne odmiany), Knoppix i Puppy.

Pozdrawiam
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Radzio

#2
Dziękuję bardzo za odpowiedź

RaM

#3
w uzupełnieniu. w pełni funkcjonalny jest Puppy. nie wiem, jaki jest cel instalowania Linuxa na pendrivie, ale warto spróbować właśnie którejś z dystrybucji puppiego.

zainstalowałem w ten sposób wersję 5.4 (spójrz na stronę pendrivelinux.com, tam są instrukcje i programy jak instalować na pendriveach). zasób programów jest spory, ale można doinstalować programy z pakietów zarówno puppiego, jak i ubuntu. dodałem chromium (seamonkey można synchronizować z firefoxem, jeżeli używasz go na innej dystrybucji. ja dodatkowo potrzebuję chromium lub podobnego). dodałem skypea (w repo oczywiście nie ma, znalazłem gdzieś peta skypea 4. działa super). przy innej instalacji dodałem operę (znalazłem jakąś wersję 11tą). ponadto fajne pwidgety. ostrożnie z innymi instalacjami, nawet z repo. co najmniej dwie z nich całkowicie wywaliły mi system (krzaczory plus jakieś znaki drogowe).

wystarczy mieć jakiś stary pendrive lub kartę (ja zainstalowałem na starej karcie minisd 512 MB). puppy wykorzystuje całą przestrzeń karty (o ile tak się zdefiniuje zapisywanie danych). kolejne uruchamianie jest w miarę szybkie. a zapamiętane ustawienia powodują, że nie trzeba w nim bez przerwy grzebać. całość instaluje się w parę minut.

instalowałem puppiego na kilku komputerach i ku mojemu zaskoczeniu, zero problemów sprzętowych.

Radzio

#4
Skorzystam. Chakra jest fajna, bo ma w pakiecie masę dobrych programów np audacity. Nie wymienie wszystkich, bo dawno nie korzystałem. Może jest okazja przyjrzeć się czemuś nowemu :p

Zobacz najnowsze wiadomości na forum