Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#21
Pogaduchy / Wasze Ulubione Large Language ...
Ostatnia wiadomość przez Piotr_1988 - Marzec 15, 2024, 06:40:35 PM
Jak w tytule. Zauważyłem wszak, że część Forumowiczów linuxowych porad zasięga u AI.

Ubiegły rok 2023 był rokiem ChataGPT od OpenAI, czyli Microsoftu. Z darmowym ChatemGPT 3.5 ja również spędziłem sporo czasu.

W odpowiedzi prędko pojawił się Bard od Google, ale mnie nie zachwycił będąc początkowo zbyt niedopracowanym, bym mógł znaleźć dla niego jakieś zastosowanie. Bard się jednak rozwinął, a w zeszłym miesiącu zmienił nazwę na Gemini. Podoba mi się, że Google daje "za darmo" przeróżne funkcjonalności (np., wczytywanie obrazów, generowanie obrazów, dostęp do YouTube i w ogóle internetu, itd.), za które Microsoft w ChacieGTP każe płacić. Z tego powodu w mojej osobistej preferencji Gemini zaczęło wygrywać nad ChatemGPT.

Nie o modelu od Google będę tu jednak pisał, a o moim obecnie ulubionym... Claude od Anthropic, którego odkryłem ledwie tydzień temu. Nie jest o nim tak głośno, a warto się z nim zapoznać.

Aby odpalić Claude trzeba było się zarejestrować... Wygląda na to, że z uwagi na milion unijnych regulacji blokujących rozwój sztucznej inteligencji, Claude dostępny jest na niemal całym świecie za wyjątkim Unii Europejskiej. Nie pomoże VPN - rejestracja wymaga bowiem kodu wysyłanego przez SMS. Z przykrością odkryłem, że w polu na wpisanie numeru telefonu brakuje Polski. Co więc zrobiłem? Zamiast wybierać kraj z listy, ręcznie dopisałem "+48" z przodu numeru. Kilka sekund później dostałem SMS aktywacyjny w mojej polskiej komórce!!! Ciężko byłoby mi uwierzyć, że tej dziury w (?)zabezpieczeniach nie pozostawiono umyślnie dla obywatelii Unii Europejskiej.

Przeszedłem więc do fazy testowania modelu w bezpłatnej odmianie Claude 3 Sonnet. Moje zupełnie pierwsze wrażenia nie były dobre. Piewszym co widać, jest szata graficzna strony będąca kompletną porażką. Ponadto, bezpłatna wersja Claude porozumiewa się w języku polskim uderzająco gorzej niż bezpłatny ChatGPT oraz bezpłatny Gemini. Kilkukrotnie w trakcie polskojęzycznej konwersacji z Claude wskazałem modelowi, że popełnił błąd językowy i prosiłem o jego znalezienie. Po zwróceniu uwagi przepraszał za błędy, ale ani razu nie zdołał wykonać zadania, by swój błąd odnaleźć i poprawić...

Znajomość języka polskiego nie świadczy jednak o inteligencji. Większość ludzi na świecie języka polskiego nie zna, a inteligencję ponoć jakąś posiada. Spróbowałem przetestować więc Claude dogłębniej. Postanowiłem równolegle zadawać identyczne zadania programistyczne modelowi od OpenAI, modelowi od Google i modelowi od Anthropic. W pierwszym zadaniu wkleiłem jakiś kod źródłowy w Fortranie i kazałem modelom ów kod "w kreatywny sposób dowolnie zmodyfikować", ale nie dałem precyzyjnych instrukcji, a zamiast tego prosiłem, by program był "lepszy" i "bardziej zaawansowany" i parę podobnych durnych epitetów wymyśliłem.

ChatGPT nie zrobił z kodem zupełnie nic pozostawiając go bez zmian, po czym zhalucynował, że niby jakieś super zmiany powprowadzał. Gemini stworzyło jakiego potwora, który nie wiem, do czego w zamyśle modelu miał służyć, ale ewidentnie nie dałoby się tego nawet skompilować. A co zrobił Claude? Linuxiarze kochani, szczena mi opadła! Przy moich słabo sformułowanych instrukcjach odniosłem wrażenie, że Claude czyta mi w myślach i generuje bezbłędnie działający sensowny kod. Zamknąłem okna z ChatemGPT i Gemini i od tej pory używam już wyłącznie Claude.

Przez kilka dni programowałem w Fortranie ze wsparciem Claude. Sporadycznie coś drobnego przekręcił. Ogólnie jednak, poprawa w stosunku do ChataGPT i Gemini jest uderzająca (choć z tamtymi dwoma próbowałem programować w kilku różnych językach, podczas gdy Claude na tę chwilę testowałem tylko na Fortranie).

To jest dostępne za darmo (dla niemal wszystkich na świecie poza nami w Unii Europejskiej!) i właśnie muszę podkreślić, że korzystam z bezpłatnej wersji Sonnet, podczas gdy płatny Opus jest ponoć o wiele lepszy i w testach ponoć jest inteligentniejszy od płatnych modeli od OpenAI i Google. Ostatnio poszła w świat wiadomość -raczej przesadzona-, że Opus jako pierwszy LLM przejawił samoświadomość przez to, że wie, kiedy jest przez użytkownika testowany.
#22
Jaki Linux wybrać / Odp: Hej Hej!!! :)
Ostatnia wiadomość przez Piotr_1988 - Marzec 15, 2024, 04:05:21 PM
Cytat: ghorrgh w Marzec 15, 2024, 01:07:20 PMW EL nie ma sudo. Żeby zaktualizować system trzeba wpisać:
$ su
hasło
$ dnf update
Ciekawe. Na Rocky Linux sudo zainstalowane jest domyślnie (screenshot poniżej). To powinien być taki sam klon bug-w-bug kompatyblny z RHEL jak EuroLinux. Ja użytkownika w grupie wheel skonfigurowałem wprost z instalatora systemu podczas instalacji.



Cytat: ghorrgh w Marzec 15, 2024, 01:07:20 PMNatomiast jeśli chodzi o NTFS, to miałem na myśli jedynie obsługę innych dysków z danymi, które mam NTFS, ponieważ to kopia awaryjna do Wind - nie mogę przekształcić na Linuxa, bo biedny Bill Gates nie dałby sobie rady... ;)
Tutaj nie wiem, gdyż maszyny z Windowsem w ogóle nie posiadam. Wpisałem z ciekawości w wyszukiwarce "btrfs Windows" i wyskoczyło nieco stron z poradami. Wygląda na to, że są programy dzięki którym dyski z linuxowymi systemami plików dają się odczytać na Windowsie. Jeśli nie ma dużych plików (w stylu filmy), zawsze można używać FAT32.
#23
Jaki Linux wybrać / Odp: Hej Hej!!! :)
Ostatnia wiadomość przez ghorrgh - Marzec 15, 2024, 01:07:20 PM
W EL nie ma sudo. Żeby zaktualizować system trzeba wpisać:
$ su
hasło
$ dnf update
Natomiast jeśli chodzi o NTFS, to miałem na myśli jedynie obsługę innych dysków z danymi, które mam NTFS, ponieważ to kopia awaryjna do Wind - nie mogę przekształcić na Linuxa, bo biedny Bill Gates nie dałby sobie rady... ;)

Cytat z AI:
CytatAby dodać użytkownika do sudoers w EuroLinux, wykonaj następujące kroki:

  1. Otwórz terminal.

  2. Zaloguj się jako root za pomocą polecenia su -.

  3. Otwórz plik sudoers za pomocą edytora visudo wpisując visudo. Plik sudoers jest odpowiedzialny za definiowanie, którzy użytkownicy mogą uruchamiać polecenia jako root.

  4. Przewiń do sekcji oznaczonej jako User privilege specification.

  5. Dodaj nową linię na końcu tej sekcji, podobną do tej dla roota, ale zamiast root wpisz nazwę użytkownika, którego chcesz dodać. Powinno to wyglądać tak: username ALL=(ALL:ALL) ALL, gdzie username to nazwa użytkownika, którego chcesz dodać.

  6. Zapisz i zamknij plik sudoers. W edytorze visudo możesz to zrobić naciskając Ctrl+X, a następnie Y i Enter.

  7. Teraz użytkownik powinien mieć uprawnienia sudo. Możesz to sprawdzić, próbując uruchomić polecenie z sudo jako ten użytkownik.

Jeśli nie możesz edytować pliku sudoers za pomocą visudo, to prawdopodobnie dlatego, że edytor vi, który jest domyślnym edytorem dla visudo, jest w trybie tylko do odczytu. Oto, jak możesz to naprawić:

  1. Po otwarciu visudo, naciśnij i na klawiaturze, aby przejść do trybu insert. Teraz powinieneś być w stanie edytować plik.

  2. Po wprowadzeniu zmian, naciśnij Esc na klawiaturze, aby wyjść z trybu insert.

  3. Następnie wpisz :wq i naciśnij Enter, aby zapisać zmiany i wyjść z edytora.

#24
Jaki Linux wybrać / Odp: Hej Hej!!! :)
Ostatnia wiadomość przez Piotr_1988 - Marzec 14, 2024, 09:15:42 PM
Cytat: ghorrgh w Marzec 14, 2024, 08:06:33 PMUpewniliście mnie, że mój wybór sprzed kilku lat jest dobry, więc zostanę nadal przy Fedorze. Choćby dlatego, że mam ją najbardziej obcykaną. A porad będę szukał tylko tutaj. :)
Oj, nie... Fedora ma akurat fantastyczne forum i zadziwiająco przyjaznych developerów. Na pewnym forku Gentoo byli ze mną klarowni - jak mi się nie podoba, to niech sam sobie zrobię... Na niszowych distrach człowiekowi nie pomogą. Tymczasem największe Ubuntu rozwija firma i ciężko powiedzieć, czy ktoś liczący się fora chociaż czyta, a za to widać, jak wszystko kręci się wokół marketingu (choćby te artykuły Canonicala "przesiądźcie się z CentOSa na Ubuntu" były zwyczajnie obrzydliwe w swoim czasie poza tym, że przekłamane). Fedora tymczasem z jednej strony otrzymuje pieniądze od potężnego Red Hata, a z drugiej jasno czuć ten społecznościowy klimat, raczej niż, że jakaś korporacja usiłuje użytkownikowi sprzedać wspacie lub jakieś bonusy.

Cytat: ghorrgh w Marzec 14, 2024, 08:06:33 PMPrzydałaby się wersja Fedory "Stable", coś jak na Debianie. Gdyby twórcy EuroLinux zrobili EL bardziej "user friendly"... Ja miałem kłopoty z włączeniem sudo, a z włączeniem partycji NTFS w ogóle nie dałem sobie rady. Połamałem sobie na tym zęby.
Tylko, że Fedora jest "stable". Z sudo coś musiałeś skopać. Nigdy nie próbowałem uruchomić systemu NTFS na Linuxie, to wynalazek Microsoftu, a kysz! Ja niedawno wybrałem wolnego od marketingu Rockiego, raczej niż EuroLinuxa. W EuroLinuxie sprzedają wsparcie, itp., ale jaka logika stoi za tym, bym w przypadku takiej potrzeby nie zakupił wsparcia u rzeczywistego źródła czyli u Red Hata!? Przecież w Red Hacie (1) lepiej znają system, który sami poskładali... i (2) to w Red Hacie jako jedyni mogą ten system łatać (bo klony muszą być bug-w-bug kompatybilne). Z OracleLinux kiedyś byłem jednak zadowolony, ale Oracle to marka i zachęcają własnym kernelem. Ogromnym plusem jest to, że różne klony RHELa generalnie dają się konwertować w siebie wzajemnie.
#25
Jaki Linux wybrać / Odp: Hej Hej!!! :)
Ostatnia wiadomość przez ghorrgh - Marzec 14, 2024, 08:06:33 PM
Upewniliście mnie, że mój wybór sprzed kilku lat jest dobry, więc zostanę nadal przy Fedorze. Choćby dlatego, że mam ją najbardziej obcykaną. A porad będę szukał tylko tutaj. :)
Dzięki.
Powiem więcej. Całkowicie rezygnuję z Wind10/11. Bo jedenastka to jedenasty krok wstecz.

Kłopoty z klawiaturą  na F39 (wieszała się po zalogowaniu do systemu) po ostatniej aktualizacji się skończyły. Przydałaby się wersja Fedory "Stable", coś jak na Debianie. Gdyby twórcy EuroLinux zrobili EL bardziej "user friendly"... Ja miałem kłopoty z włączeniem sudo, a z włączeniem partycji NTFS w ogóle nie dałem sobie rady. Połamałem sobie na tym zęby.
#26
Przywitaj się / Odp: Cześć
Ostatnia wiadomość przez Piotr_1988 - Marzec 14, 2024, 06:55:49 PM
Witaj,

Próbowałeś takich wynalazków...?

Rocky Linux jako baza + Arch Linux zamontowany w kontenerze poprzez Distrobox. Dostajemy stabilny system "do pracy" + pełny dostęp do repozytoriów archowych. Do programów z kontenera z Archem można nawet zrobić ikonki bezpośrednio w środowisku graficznym Rockiego (lub innego klona RHEL) i tak w praktyce korzystać z Archa.
#27
Sparky / Odp: Problem z aktualizacją kd...
Ostatnia wiadomość przez NoRobot - Marzec 14, 2024, 06:37:39 PM
Cytat: linux4ever w Marzec 14, 2024, 02:16:55 PMZ flatpaka wszystko działa:

https://flathub.org/pl/apps/org.kde.kdenlive



Zgadzam się z Tobą. Dzięki za podpowiedź.
#28
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: Ubuntu MATE 22.04.4 + com...
Ostatnia wiadomość przez Piotr_1988 - Marzec 14, 2024, 06:17:59 PM
Cytat: amator85 w Marzec 13, 2024, 01:38:08 PMjest też dystrybucja fedory "Fedora 39 Mate Compiz spin" tam compiz działa perfekcyjnie i pewnie bym zmienił dystrybucję gdyby fedora posiadała APT

proszę o porady i sugestię
Proszę mojego wpisu nie traktować w 100% na poważne, ale...


Wyszukujemy apt na Fedorze:



Instalujemy apt na Fedorze:


Upewniamy się, że apt i dpkg działają na Fedorze:
#29
Sparky / Odp: Problem z aktualizacją kd...
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Marzec 14, 2024, 02:16:55 PM
#30
Sparky / Odp: Problem z aktualizacją kd...
Ostatnia wiadomość przez r6 - Marzec 14, 2024, 02:04:06 PM

Zobacz najnowsze wiadomości na forum