Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja Linux Mint Cinamon [ROZWIĄZANY]

Zaczęty przez wlosek92, Kwiecień 19, 2019, 11:22:50 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

wlosek92

Cześć.

Jestem tu nowy i chciałem po raz pierwszy zainstalować na swoim komputerze linuxa. Mam ogólnie problem, bo ściągnąłem linuxa mint w iso, ale wewnątrz nie ma pliku "setup". Robie z tych plików bootowalnego pendrive ale nic to nie daje. Bios nie czyta pendriva, a z poziomu systemu równiez nie mogę podjąc instalacji. Przesyłam screen z plikami, które mam zamontowane z pliku iso.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/040ef0e081690987

Pobrałem już dwie wersje mina w iso i za każdym razem jest to samo. Podczas ściągania nie wyskakują żadne błędy ani nic.

robson75

A po co Tobie plik "setup"? Po prostu wypalasz ISO minta na pena, najlepiej przez dd:
dd if=LinuxMint.iso of=/dev/sdX bs=4M && sync
I tym sposobem masz bootowalnego pena.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

wlosek92

Zatem mam bootowalnego pena, ale nic się nie dzieje. W biosie jak mam podpięty pen z windowsem to widzę, że jest podpięty i mogę ustawić go na pierwszym miejscu w bootowaniu. Przy linuxie tak nie jest.  Do zrobienia bootowalnego pendriva z linuxem użyłem progamu Linux live usb creator.

robson75

#3
To najwidoczniej program którego użyłeś nie działa jak należy, weź sformatuj tego pena i użyj sposobu wymienionego wyżej.

Edit:
Gdy ja instaluje jakikolwiek system z pena, to wywołuje menu przyciskiem Esc następnie wybieram pozycję boot menu i wskazuje na pena i Enter.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

wlosek92

Nie umiem zrobić tego sposobem,który zaproponowałeś. Zrobiłem pena innym programem i to samo. Ludzie na yt robią te bootowalne pendrivy i wszystko gra, a u mnie nie.

pavbaranov

Dlaczego większość ma problem z zaznajomieniem się z dokumentacją? :) https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/en/latest/
https://linuxiarze.pl/mint/
Pod Windows - wg Mint - zainstaluj program Etcher https://www.balena.io/etcher/ - utwórz bootowalny pendrive. Reszta w ww. linkach.

wlosek92

@up

Ja to czytałem wszystko. Robiłem pena tym programem etcher. Wydaje mi się, że może coś jest nie tak z iso. Jeden program wskazywał, że plik jest nadpisany lub uszkodzony. I powiem szczerze, że nie umiem zweryfikować obrazu iso, sprawdzić integralności. Jedynie co to sprawdziłęm autentyczność.... czytam ten samouczek ale jakaś masarka.

ciubaka

Ściągnij program Rufus i obraz Minta który chcesz zainstalować.
Wypal Rufusem na penie ten obraz.
Nic nie musisz formatować Rufus sam to zrobi.
Potem zamykasz system i odpalasz od nowa, jak rusza komputer to właściwym u Ciebie klawiszem funkcyjnym (f12, f9, jakimś innym - jak nie wiesz to sprawdź metodą prób i błędów) wywołujesz okno bootowania.
Klikasz na start Minta.
I masz go w wersji live.
I jeżeli chcesz go zainstalować na dysku to klikasz na ikonę Install którą masz na pulpicie.
I postępujesz wg wskazówek instalatora.
Mint tak jak każde ubuntopochodne instaluje się prosto i nawet może Ci się nie uwalić przy tym Windowsa.
Aczkolwiek jest na to duża szansa, trzeba być tego świadomym.
Powodzenia.

wlosek92

Mam dwa dyski fizyczne. Jeden ssd z windowsem a drugi z talerzowy. Na talerzowym chce linuxa zainstalować. Chyba nic się nie stanie z windowsem?

pavbaranov

Jeśli ściągnięte ISO jest uszkodzone, to nic z tym nie zrobisz. Sprawdź sumę kontrolną z podaną na stronie Minta i ewentualnie ściągnij raz jeszcze. Tego ISO nie montujesz, nie rozpakowujesz, po prostu "przerzucasz" na pendrive. Możesz programem etcher, możesz rufusem (ale tu chyba trzeba wybrać tryb "dd"). Zdaje się, że na Windows dostępne jest również unetbootin, a to winno obsługiwać poprawnie Minta.
Potem jak napisał @ciubaka

wlosek92

#10
Zrobiłem pena tym rufusem. Musiałem zmienić w biosie z uefi na legacy i poszło. Wcześniejsze programy musiały coś źle o robić, bo nawet w biosie pena nie czytało.
Teraz się zastanawiam jak zainstalować na dysku linuxa. Mam ssd z windowsem i talerzowy. Talerzowy podzielony jest na dwie partycje ( wydzieliłem 200gb na linuxa) a na drugiej partycji są dane. Widziałem, że tam da się pokombinować coś, żeby nie formatować całego dysku. Czy to możliwe? Czy jak zaznaczę, żeby zainstalował na tej partycji 200 gb to zainstaluje  bez formatowania drugiej partycji?

robson75

Z tego co pamiętam, to mint ma opcję w swoim instalatorze "zainstaluj mint obok windows".
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

wlosek92

Tak, ale instalator nie pokazuje, że na komputerze zainstalowany jest windows, a co za tym idzie, nie pokazuje takiej opcji. Poza tym linuxa chcę mieć na innym dysku fizycznym niż windowsa.

robson75

No to w czym problem? wybierasz dysk na którym chcesz zainstalować mint-a i jedziesz. Na Twoim miejscu zdałbym się na automatykę instalatora, i podzielił dysk przy jego pomocy.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov


Zobacz najnowsze wiadomości na forum