Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

Przywitaj się / Odp: Dzien Dobry
Ostatnia wiadomość przez hdot - Czerwiec 09, 2024, 03:55:22 PM
O istnieniu ADA wiem. ale nie miałem czasu aby się nią zajmować.
Mogę tylko zauważyć, że podobnie jak ALGOL jest dobrze dokumentowana.
Zajmuję sie wieloma zagadnieniami a Linux jest pewną odskocznią.
Strona https://www.henrykdot.com/ ; którą prowadze dla celów edukacyjnych
jest również odskocznią. Zgłoszony wątek ma również cel edukacyjny.
Podjąłem się tematu, którego nikt się nie chciał podjąć :)
W skrócie można go opisać - jak profesjonalnie zwiekszyć moc głośników PC.
Ostatnia wiadomość przez hdot - Czerwiec 09, 2024, 03:32:51 PM
Jezyk APL był rozwijany kiedy jeszcze nie bylo grafiki,
tak jak jest napisane w  https://pl.wikipedia.org/wiki/APL_(j%C4%99zyk_programowania)
to był jezyk, gdzie trudno było popełnić bład bo kazda sekwencja znaków cos znaczyła (ale to nie znaczy, że wykonywała to co oczekiwalismy). Można powiedziec, ze to był jezyk dla leniwych, ktorzy nie lubili za duzo pisac. Nie było miejsca na komentarze.
ALGOL był językiem bardzo dobrze zdefiniowanym. Polska realizacja ALGOLu znana jako ALGOL1204 była najlepszą. Potrafiła realizowac programy. ktorych nie potrafią najnowsze jezyki. Potrafiła przy wejsciu do nowego bloku z deklarowaną juz  tablicą  zmienic wymiary tej tablicy zachowując juz nadane niektorym elementom wartosci.
W ALGOLU nie można odwoływac się do pointerow. Język C i jrgo następcy powstały na bazie ALGOLU poprzez definiowanie  nowych structur, których w ALGOLU brakowało.
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Czerwiec 09, 2024, 02:21:11 PM
Cytat: hdot w Czerwiec 09, 2024, 02:15:39 PMTak, pisałem wiele translatorow i disasemplerów do róznych procesorów.
Najbardziej podobał mi się język APL   :)

A do czego był ten język i czy znasz ada ?

No i słyszałem też o agol ale nie wiem czy to też do programowania linuksa.
Ostatnia wiadomość przez hdot - Czerwiec 09, 2024, 02:15:39 PM
Tak, pisałem wiele translatorow i disasemplerów do róznych procesorów.
Najbardziej podobał mi się język APL   :)
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Czerwiec 09, 2024, 01:43:28 PM
Witaj na forum.

Zatem znasz się na assembly i C.

To te pierwsze języki w których tworzyło się oprogramowanie.
Przywitaj się / Dzien Dobry
Ostatnia wiadomość przez hdot - Czerwiec 09, 2024, 01:23:35 PM
Jestem już emerytem i programowałem wiele procesorów chyba we wszystkich wcześniejszych językach. Używałem UNIX od jego powstania i tym samym Linux nie jest dla mnie zaskoczeniem ale nie mam doświadczenia z dostępnymi w Linux aplikacjami.
Łatwo mnie zgubić używając żargonu (skrótów) używanych w zamkniętym gronie.
Dlatego czasami mogę wydawać się być ignorantem. :)
Od pół roku dyskutuje z doradcami Texas Instruments - jak poprawić driver do audio, który jest mono a powinien być stereo.
Temat praktycznie na 10 minut ale w odpowiedzi mam wszystko ale nie odpowiedz na moje proste pytania łacznie z sugestia co moge jeszcze kupić.
Szczegóły będą w odpowiednim wątku.
Inne dystrybucje Linux / Odp: Alpine, system nie bootuj...
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Czerwiec 09, 2024, 12:35:53 PM
I radziłbym zmienić system jeśli nie pomoże.
Debian / Q4OS - wybawienie dla "trupa" ...
Ostatnia wiadomość przez meg - Czerwiec 09, 2024, 09:43:39 AM
Cześć, to będzie chwalipost :)
Na starym lapku emachines (Intel Celeron 1.86 GHz, 2 GB RAM) zainstalowałam Q4OS z pulpitem Trinity. Nie oczekiwałam wiele, bo wcześniej miałam na tym gracie Zorina lite i Q4OS z Plazmą - mulił okropnie. Generalnie sprzęt miał mi służyć tylko do czytania e-booków, a okazuje się, że z Trinity działa jak ta lala! Co prawda instalowanie aplikacji jest nieco skomplikowane (wciąż uważam się za linuxowego żółtodzioba), trzeba trochę pogłówkować, ale ostatecznie mam to, co jest mi potrzebne.
Podsumowując, jeśli ktoś zastanawia się, jaki system mógłby ożywić trupa, to polecam wybróbowanie Q4OS z Trinity :)
Red Hat i Fedora / Odp: Nie mogę załadować mp4 do...
Ostatnia wiadomość przez happypiotr - Czerwiec 07, 2024, 04:15:30 PM
Bardzo dziękuję za pomoc.
Wszytko zrobiłem wedle poradników. Jeszcze pogrzebałem w sieci. Ogólnie wszystkie kodeki były zainstalowane (na starcie z Fedorką). Rozwiązałem problem z importem mp4 do montażu innym sposobem. Zainstalowałem Shotcut i wszystko chodzi. Tamte trzy programy nie dały radę, trzeba by było pewnie bardziej się zagłębić i więcej czasu poświęcić, aby było ok. Z Shotcut jestem w pełni zadowolony. Dzięki jeszcze raz.
Inne dystrybucje Linux / Odp: Problem z instalacją linu...
Ostatnia wiadomość przez ravczy - Czerwiec 07, 2024, 02:50:27 PM
Nie miałem co prawda czasu aby wykonać wszystkie polecenia, ale podmieniłem kabel z displayPort na VGA i działa każda dystryucja. Niemniej jednak nie daje mi to spokoju i przez weekend postaram się powalczyć z tym tematem, bo męczy mnie to :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum