Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

jasność ekranu

Zaczęty przez Piejanto, Czerwiec 14, 2021, 12:20:54 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

@pavbaranov
Już wiem, co schrzaniłem.
Wlepiłem polecenie od Ciebie z hasztagiem i dlatego nie było reakcji. Głupek ze mnie.
Teraz powtórzyłem wklejenie już poprawnie i od razu działa.
10, było za ciemno. Ale ustawiłem na 100 i jest OK.
Szkoda tylko, że nie mam płynnej regulacji, ale to mi też baaaardzo pomogło.
Jakbyś wymyślił cos aby uruchomić ten suwak pod ikona baterii, to będę niesamowicie wdzięczny.

DZIĘKI 

pavbaranov

Wkopiowanie niekoniecznie jest dobre.
Wartość na intel_backlight jest zdecydowanie za duża.
Bez restartu wg wcześniejszej instrukcji (zabicie DE itd.)

Piejanto

#17
Wkopiowanie niekoniecznie jest dobre.
Wartość na intel_backlight jest zdecydowanie za duża.
Bez restartu wg wcześniejszej instrukcji (zabicie DE itd.)
@pavbaranov

Ja wiem, ale bez wkopiowania, może być jeszcze gorzej. Problem ze ślipiami trochę mi wrócił. Astygmatyzm.

Nie wiem, co to znaczy "zabicie DE" Rozumiem, że powinno być polecenie [ps ax] a następnie [kill] itd.
Przed chwila skończyła mi się naprawdę wielka aktualizacja. Myślałem, ze coś się zmieni, ale po restarcie znów musiałem wpisać
echo 100 > /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness
i zrobiło się znośnie.
Tylko ten ekran jest jakiś taki siny, a pamiętam, że kiedyś miał bardzo soczyste kolory. Ale ogólnie idzie się przyzwyczaić
Tego Minta, zainstalowałem wyłącznie ze względu na syna, żebyśmy byli kompatybilni, bo on jest absolutnie początkującym linuxiarzem.
 
W sumie jestem i tak zadowolony, bo tamta sytuacja była absolutnie nie do zniesienia.
Jakbyś miał pomysł na ten suwak pod symbolem baterii... Byłoby pięknie.
Jutro lub pojutrze będę musiał znów wyjechać na krańce zasięgu, wiec będę miał utrudniony kontakt.
Pozdrowienia

Dzięki.


pavbaranov

Wgraj mu ten sam system, który masz Ty. Będzie prościej.
Jeśli chcesz pozostawić Minta, to metodą prób i błędów wstawiaj różne wartości w miejsce, gdzie teraz wpisałeś 100. Jak już wypróbujesz najlepsze, to podam Ci regułkę.
Niestety - przekopiowanie bardzo często powoduje, że coś się "podczepi" do wpisu, czego człowiek nie widzi, a system to próbuje przetworzyć i wychodzą bzdury.
Oczywiście, że po restarcie musisz to wpisać, bowiem obecne rozwiązanie nie jest zapisywane w systemie.
"Zabić DE" = po prostu z niego wyjść. Zdaje się, że nawet już nie musisz tego robić.
Problem z suwakiem, to prawdopodobnie inna kwestia. Wpierw uporajmy się z jedną. Jeśli to automatycznie nie przełoży się na działanie suwaka, to wówczas załóż nowy wątek.

robson75

#19
Cytat: Piejanto w Czerwiec 16, 2021, 12:15:47 AM
Jakbyś miał pomysł na ten suwak pod symbolem baterii... Byłoby pięknie.
A sprawdź tutaj

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Robert - przeczytaj to wiki z Archa, które podesłałem. To jest ten problem. System gubi się i nie rozpoznaje GPU i wali mu idiotyczne 976 jako maksymalną jasność; wielokrotnie więcej niż wartość, która tam winna być.
Inna sprawa, że Minta wrogowi bym nie podsunął, a co dopiero synowi :D

robson75

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 16, 2021, 02:31:44 PM
Inna sprawa, że Minta wrogowi bym nie podsunął, a co dopiero synowi :D
No tak, Janek tego dobrze nie przemyślał. Już chyba by było lepsze Xubuntu. Ale ja się nie znam na tych systemach .deb.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

@pavbaranov

Pawle, ja Minta synowi nie polecałem!  On ma w pracy jakiegoś kumpla z Mintem, i na dodatek ten kumpel chyba wrzucił Minta na jeden z firmowych komputrów. A ja Minta miałem bardzo dawno temu, gdy Ubuntu, po aktualizacji, zmieniło mi ekran na jakieś Community, czy jakoś tak.
Jak na razie pomogłem mu parę razy, w drobnych sprawach, bo on całkiem świeży w Linuxie.
Ale... postaram się go namówić, na zmianę systemu na Archa, bo właśnie Arch przez przypadek trafił mi się jak ślepej kurze ziarno dzięki Antergosowi.
Przepraszam za dywagację od tematu.

Piejanto

@robson75
U mnie jest nieco inaczej w Menedżerze zasilania, (zrobiłem zrzut ekranu, ale nie wiem, jak go zamieścić) U mnie jest przełącznik {obsługa klawiszy jasności] Był wyłączony.

Włączyłem. Bez reakcji. Jest tak jak było. Tzn. [Fn+>] przesuwa suwak ku jasności, a [Fn+<] przesuwa suwak ku ciemności i włącza pole [Ekran] tyle razy ile się powtórzy kombinację. [Ekrany] likwiduje się poprzez zamykanie każdego z osobna.




Piejanto

#24
@pavbaranow
Cytat:
"Jeśli chcesz pozostawić Minta, to metodą prób i błędów wstawiaj różne wartości w miejsce, gdzie teraz wpisałeś 100. Jak już wypróbujesz najlepsze, to podam Ci regułkę."


Wypróbowałem. Nie ma sensu wpisywać regułki. Bo mam Acera w pokoju, gdzie operuje Słońce. Na razie zrobiłem sobie w edytorze textowym zestaw następujący:
***************
  echo 100 > /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness
  echo 150 > /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness
  echo 200 > /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness

echo 300 > /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness
echo 400 > /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness
echo 500 > /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness
**********************************************************************
i pozostawiam to na jednym z ekranów wraz z uruchomionym terminalem. W nocy używam zazwyczaj poleceń z zestawu górnego, a  przed południem używam zazwyczaj zestawu dolnego.  Obecnie jest niebo zachmurzone, a ekran jasny więc lecę na :

jan# echo 300 > /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness

Zmiana jasności, to zaledwie parę sekund i to jeszcze zwiększa moją wdzięczność za udostępnienie mi tego sposobu przez Ciebie.
Tak ogólnie, to ten Acer jest już nieco mułowaty, ale zastąpiłem nim jeszcze bardziej mułowatego Acera netboka, który już rzeczywiście pada.
A że jest mułowaty i na dodatek ma Mint'a, to używam go głównie, do przeglądania TV-naziemnej za pomocą Kaffeine.
W tej sytuacji, brak płynnej regulacji jasności mi nie doskwiera za bardzo, a ustawienie jasności na stałe byłoby chyba bardziej uciążliwe, niż obecna wersja z możliwościami zmiany jasności.

Wielkie dzięki za pomoc

PS
Będę namawiał syna do zmiany dystrybucji, ale nie chciałbym go zrazić wywieraniem presji. Musi dojrzeć.


Zobacz najnowsze wiadomości na forum