Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Program Photoscape nie wykrywa drukarki.

Zaczęty przez Fuksik2499, Maj 13, 2022, 07:23:29 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Fuksik2499

Witam Serdecznie
     Chciałbym zapytać w jaki sposób można nadać uprawnienia programowi Photoscape w systemie Linux Mint Cinnamon do drukowania zdjęć, bo nawet po instalacji drukarki program nie łączy się z drukarką (pisze by zainstalować drukarkę itp.) która już oczywiście jest zainstalowana i wszystkie inne programy pod linuxem drukarkę wykrywają i normalnie drukują, w Ubuntu wiem jak to zrobić wystarczy wejść w programy/uprawnienia (czy jakoś tak) i tam zmienić by była możliwość drukowania, jednak mi przypasował Mint i ten właśnie program do zdjęć.
     Bardzo prosiłbym o pomoc, lub możliwie podanie nazwy podobnego programu linuxowego który zdoła zrobić wydruk 4 zdjęć w formacie A4 bez marginesów i odcięć (w sensie 4 zdjęcia i druk na całej stronie formatu A4)
     Z góry dziękuję. Pozdrawiam Wszystkich.

pavbaranov

Jeśli dobrze widzę: https://wiki.archlinux.org/title/Wine#Printing musisz mieć 32bitową bibliotekę libcups zainstalowaną.
Jeśli chodzi o ostatnie pytanie - w pierwszej kolejności wbij się na alternativeto.net i wpisz nazwę programu.

Fuksik2499

Dziękuje za odpowiedź.
Jestem początkujący i tez właśnie nie wiem dokładnie jak taką bibliotekę zainstalować.

CDeB

Linux Mint 20.3 Una jako podstawę używa Ubuntu focal (20.04LTS), tu informacja o pakiecie:
https://packages.ubuntu.com/pl/focal/i386/libcups2/download

tak więc bibliotekę możesz pobrać stąd:
http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/c/cups/libcups2_2.3.1-9ubuntu1.1_i386.deb

następnie wchodzisz do katalogu do którego pobrałeś plik i w konsoli wpisujesz:
sudo dpkg -i libcups2_2.3.1-9ubuntu1.1_i386.deb
następnie uzupełniasz zależności:
sudo apt install -f
Ale... tak naprawdę powinieneś to zrobić za pomocą synaptica (na ten przykład). Chociażby z racji tego że tak jest łatwiej, a pobieranie/instalowanie bezpośrednio pakietów ze stron internetowych jest wysoce niezalecane ze względów bezpieczeństwa i możliwości uszkodzenia systemu.
Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

Fuksik2499

#4
W menadżerze pakietów synaptic ? Znalazłem po nazwie te pakiety w menadżerze synaptic i wygląda na to jakby były już zainstalowane (w sensie są zaznaczone na zielono i mogę zrobić tylko reinstalację itp.)

Fuksik2499

Witam ponownie.

      Dziękuję, za naprowadzenie mnie na dobrą drogę, drukarka już działa z programem photoscape, po instrukcjach i sprawdzeniu wszystkiego wg. podanych przez kolegów ww. instrukcji, okazało się że program wykrywa drukarkę jeśli jest zainstalowany przez wine, a miałem zainstalowany przez tzw.  snap i tutaj nie widziało.
     
Można zamknąć temat.
Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Pozdrawiam Wszystkich.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum