Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu?

Zaczęty przez angar, Marzec 04, 2023, 09:27:13 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

angar

cześć
która wersja lepsza na początekz: Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu ?

sovtware

Nikt Tobie na to nie odpowie wybór należy do Ciebie najlepiej wybrać desktop w którym najlepiej się czujesz pozdrawiam

Robson

Moim zdaniem zależy jaki masz sprzęt. Jeżeli masz jakiś słabszy komputer, to lepiej pójść w Lubuntu lub Xubuntu. W przeciwnym wypadku możesz wziąć pod uwagę również Ubuntu i Kubuntu.

Ja osobiście poszedłbym w Kubuntu, ale to tylko i wyłącznie moje osobiste "widzi mi się" :>

sovtware

#3
Cytat: Robson w Marzec 15, 2023, 09:49:51 AMMoim zdaniem zależy jaki masz sprzęt. Jeżeli masz jakiś słabszy komputer, to lepiej pójść w Lubuntu lub Xubuntu. W przeciwnym wypadku możesz wziąć pod uwagę również Ubuntu i Kubuntu.

Ja osobiście poszedłbym w Kubuntu, ale to tylko i wyłącznie moje osobiste "widzi mi się" :>

Ja mam Gnome :) polubiałem już go nie lubię programów opartych na QT zresztą KDE im dłużej u mnie chodzi tym dłużej się wyłącza nie wiem dlaczego a to mój sprzęt :)



a Dlaczego Ubuntu a nie Debian ponieważ Debian jest jednak dziurawy i nie wszystko działa jak powinno

pozdrawiam

microsofter

Cytat: angar w Marzec 04, 2023, 09:27:13 PMktóra wersja lepsza na początekz: Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu ?
Oczywiście, że najpierw należy sprawdzić oryginalne Ubuntu, a dopiero póżniej jego pochodne. Wcześniej jednak warto zadać sobie pytanie, w jakim celu chcesz poznać te systemy. Czy chcesz wybrać najwygodniejsze środowisko, i zostać użytkownikiem *Ubuntu o podstawowych umiejętnościach, który przy każdym problemie będzie zakładał temat na forum? a gdy koledzy będą dyskutować o Unixie, będziesz milczał i tylko udawał, że wiesz o czym mówią? A może pociąga cię Unix, rozwiązania jakie zawiera ,,pod maską" i historia, w jaki sposób wyewoluowały do obecnej postaci? W takim wypadku, najpierw warto poznać Debiana, gdyż Ubuntu jest jego modyfikacją. Tylko nie rzucaj się łapczywie na najnowszą wersję, ale sprawdź przynajmniej kilka - będziesz miał wgląd w przebieg rozwoju systemu, zrozumiesz wiele mechanizmów, skąd wzięły się takie a nie inne rozwiązania oraz nie tylko jak działają, ale dlaczego właśnie tak. A zdobyta wiedza i bezcenne doświadczenie, będą później procentować.

Jednak na samym początku, najlepiej zapoznać się z gałęzią BSD, która jest bliższa oryginalnemu Unixowi, wywodzi się bezpośrednio z niego. Najpopularniejszy jest FreeBSD. Warto poznać ten system, pokaże to ci wady i ewentualne zalety Linuxa. Na Linuxie świat się nie kończy, a już zdecydowanie od niego nie zaczyna.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

PomPom

Na Ubuntu można być biegłym w Linuxa. Ci debile nawet tego nie sprawdzają! :D
myk byle jak jako tako

microsofter

a można jaśniej? kto jest debilami i czego dokładnie nie sprawdzają?
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

PomPom

Tak się mówi, gdy ktoś sugeruje, że czegoś na czymś nie można zrobić, ale nie ma żadnego powodu, dlaczego nie można. Określenie "debile" wtedy ma wyzywać potencjalne "służby", które miałyby kontrolować takie absurdalne rzeczy, bo nie potrafią człowieka powstrzymać przed tymi niby niedozwolonymi rzeczami.
W tym konkretnym przypadku powiązałeś Ubuntu z zostaniem użytkownikiem o podstawowych umiejętnościach. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użytkownik Ubuntu miał dużo lepsze umiejętności niż entuzjasta Unixa.
myk byle jak jako tako

microsofter

Ciekawa interpretacja i tezy. Zaprawdę, macie oryginalne powiedzenia w stronach, skąd pochodzisz. Pozdro.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

LukeSkywalker

Cytat: Robson w Marzec 15, 2023, 09:49:51 AMMoim zdaniem zależy jaki masz sprzęt. Jeżeli masz jakiś słabszy komputer, to lepiej pójść w Lubuntu lub Xubuntu. W przeciwnym wypadku możesz wziąć pod uwagę również Ubuntu i Kubuntu.

Nie zapominajmy że jest jeszcze Ubuntu Mate i moim zdaniem pulpit Mate jest trochę fajniejszy niż XFCE. Z kolei każdy pulpit jest fajniejszy niż GNOME.

A wg. mnie najbardziej obiecujący pulpit na przyszłość to LXQT (czyli tym co w Lubuntu)
XFCE schodzi na psy w kierunku interfejsu GNOME'opodobnego.

podobnie Cinnamon. Chciałem zobaczyć na liveUSB z najnowszym Linux Mint, jak będzie na Cinnamonie wyglądał jeden motyw i okazało się że usunęli obsługę dekoracji okien, więc cała masa motywów dostępnych na internecie jest tam bezużyteczna.

Tylko LXQT i KDE można skonfigurować żeby nie wyglądało jak aplikacja mobilna. Ale KDE jest jednak trochę cięższe. Z kolei w LXQT trzeba trochę podłubać żeby nie wyglądało jak Windows 10. Poza tym Lubuntu zdaje się używa znanego z KDE "Odkrywcy" który jest fajniejszy niż "Gnome Software"

PomPom

Cytat: LukeSkywalker w Marzec 25, 2023, 01:49:25 PMXFCE schodzi na psy w kierunku interfejsu GNOME'opodobnego
W czym Xfce poszło w kierunku GNOME-podobnego?
myk byle jak jako tako

Albedo 0.64

#11
Cytat: angar w Marzec 04, 2023, 09:27:13 PMcześć
która wersja lepsza na początekz: Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu ?

Kolega @angar wsadził kij w mrowisko 2 tygodnie temu i zamilkł. Prawdopodobnie dlatego, że otrzymał informacje w dwóch pierwszych odpowiedziach.
Zamykam ten wątek celu uniknięcia niepotrzebnych nikomu animozji.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum