Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Pomoc w zrozumieniu zadania linux - nauka zdalna

Zaczęty przez divp, Czerwiec 06, 2020, 08:53:13 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

divp

Witam Wszystkich Serdecznie,

Mógłby mi ktoś pomóc zrozumieć - wytłumaczyć o co mogło nauczycielowi dokłądnie chodzić. O to część zadania której do końca nie ogarniam:

1. Zainstalować wirtual boxa  - (tu nie ma problemu)
2. Dołożyć 3 dysk                    (nie ma problemu)
3. Wykonać BOOT-owalny nośnik FLASH USB.
4. Zainstalować na nim dowolny linux , najlepiej resuce cd
5. Z tego pendriva zBOOT-ować maszyne na systemie Linux czyli faktycznie RescueCD (z pozostawieniem systemu w pamięci)

W internecie jest wiele materiałów jak utworzyć bootowalnego pendrive z linuxem (już takie robiłem)
W jaki sposób wykonać tego BOOT-owalnego FLASH USB pendrive
Czy instalacja na pendrive jest czym innym od utworzenia boot- owalnego pendrive z  np resuce cd.
Czy wirtualną maszynę da się uruchomić nie poprzez system windows a odpalając kompa z pendrive  _ wyżej opisanego.

Za wszelką pomoc będę dozgonnie wdzięczna :)
Pozdrawiam



divp

zastanawiam się po co ten bootowalny pendrive skoro można na wirualnej maszynie uruchomić z obrazu iso

PomPom

#2
Nauczyciel ujął to dokładnie tak jak napisałaś? Wydaje mi się, że FLASH USB PENDRIVE to po prostu pendrive. Ja to rozumiem tak, że musisz zainstalować Rescue CD na tym pendrivie (zamiast na dysku), a zrobisz to chyba tak:
https://www.system-rescue-cd.org/Installing-SystemRescueCd-on-a-USB-stick/

Powiedziałbym, że wirtualka jest tu zbędna, jeżeli w zadaniu chodzi o uruchomienie zainstalowanego na innym nośniku systemu, ale przy zdalnej to jakoś musisz udokumentować i po to wirtualka.
myk byle jak jako tako

divp

wm jest tylko potrzebna to zrobienia wirtualnego dysków, które muszę pokazać na linuxie

pavbaranov

Cytat: divp w Czerwiec 06, 2020, 08:53:13 AM
W jaki sposób wykonać tego BOOT-owalnego FLASH USB pendrive
Sformatować ustawiając flagę boot. Sam taki pendrive bez żadnej zawartości oczywiście niczego nie uruchomi, ale tu chodzi o to, by komputer "wiedział", że podłączony do niego nośnik służy podniesieniu jakiegoś systemu. Bardzo krótko na ten temat: https://en.wikipedia.org/wiki/Boot_flag ale na początek winno wystarczyć. Oczywiście możesz podrążyć temat.
Cytat
Czy instalacja na pendrive jest czym innym od utworzenia boot- owalnego pendrive z  np resuce cd.
Tak. To, co zwykle nazywa się "bootowalnym pendrive" (i pewnie w takim rozumieniu tego tu używasz), to przygotowany przez twórców obraz dysku iso, który zostaje umieszczony na pendrive. Owe "iso" (choć bywają również pliki img), to jeszcze czasy, gdy systemy instalowało się z CD/DVD-ROM, gdzie w takim formacie był właśnie obraz dysku. Plik *.iso "w środku" zawiera cały "układ" systemu operacyjnego i po prostu jest 1 do 1 przenoszony na jakiś nośnik. Tu - pendrive. Niekiedy tego typu "bootowalne" nośniki są nazywane liveiso, liveusb itp.
Instalacja systemu na pendrive, to po prostu instalacja systemu taka sama, jak każda inna, tylko, że nie następuje ona na twardy dysk (HDD, SSD), tylko na nośnik zewnętrzny. Tym nośnikiem może być w istocie pendrive, ale może być jakakolwiek inna pamięć masowa. Najczęściej jej dokonujesz właśnie z takiego "bootowalnego pendrive'a", choć może to być dowolne "źródło instalacji systemu".
Cytat
Czy wirtualną maszynę da się uruchomić nie poprzez system windows a odpalając kompa z pendrive  _ wyżej opisanego.
Nie bardzo rozumiem, ale ogólnie wirtualną maszynę uruchamiasz z tego systemu, na którym ona została przygotowana i postawiona. Jeśli zatem zainstalowany został VB na systemie MS, to nie uruchomisz go z linuksa uruchomionego z liveusb/iso, bo po prostu ten "bootowalny pendrive" o tej maszynie nic nie wie i wiedzieć nie ma prawa (bo nie jest tu zainstalowany). Oczywiście o ile tego dotyczyło pytanie.

PS1: Z uwagi na Twoje wpisy nie wiem, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną i nie wiem jakiego rodzaju mam używać :) Prosiłbym o deklarację - będzie prościej.
PS2: Wydaje mi się, że te pytanie, które są tu wrzucone nie są w 100% odpowiadające tym, które wynikają z zadania. Jeśli zatem można - to proszę o ich przedstawienie w sposób dosłowny i określenie się przez Ciebie wówczas, gdzie znajdujesz problem do wytłumaczenia.
PS3: Chwała Ci za to, że potrzebujesz wytłumaczenia problemu, a nie gotowego rozwiązania. Czapki z głów przed takimi uczniami (i mówi to były belfer).

divp

Treść zadania:
Zainstalować maszynę wirtualną,

     
1       Maszynę wzbogacić o co najmniej trzy wirtualne dyski o niewielkiej pojemności ,

2       Wykonać BOOT-owalny nośnik FLASH USB.

3        Zainstalować na nim RescueCD

4        Z tego pendriva zBOOT-ować maszyne na systemie Linux czyli faktycznie RescueCD (z pozostawieniem systemu w pamięci)

·        Wylistować wszystkie partycje (doszukać się tych, co najmniej dwóch, wirtualnych dysków).

·        Wyzerować obydwa dyski (wpisać zera, sektor po sektorze)

·        Dyski podzielić na partycje – wedle własnego uznania.

·        Nałożyć systemy plików na utworzone partycje (ext, FAT albo jakieś inne).

·        Dokonać obrazów dysków i partycji do plików.

·        Odtworzyć obrazy z plików na dyski lub partycje.

·        Zamontować czytnik CDROM i dokonać utworzenia jego obrazu do pliku.

Zadanie jest pewnie bardzo proste, nie do koca je rozumiem : Jak wykonać punkt 2, czy wiąże się on bezpośrednio z 3, czy obydwa punkty wykonać osobno.
Jak wykonać bootowalny nośnik flash usb?
Z pendrive zbootować maszynę? czyli jako źródło - dysk startowy wybrać tego pendrive zamiast obraz iso, takk się zastanawiam po co nauczyciel kazał robić  pendrive, skoro można otworzyć system z obrazu.
Pozdrawiam
Adam


divp


gosc

Cytat: divp w Czerwiec 08, 2020, 09:04:31 AM
co oznacza z pozostawieniem systemu w pamięci?
To oznacza:
CytatBooting from SystemRescueCd

Insert the SystemRescueCd device and boot your system. Keep the default boot entry or choose an alternative option from the list. You can press TAB to modify the boot options if you are booting in BIOS mode (blue screen), or you have to press e if you are booting in UEFI mode (black screen).

You may want to add boot options such as copytoram to copy the system to RAM or setkmap=uk to select a keyboard layout. Use spaces between options. Finally press Enter when you are ready to boot. Additional options are at documented on the following page: Booting SystemRescueCd
Main boot options

Here are the most common boot options:

    copytoram: copy the files to RAM, which allows the SystemRescueCD boot device to be removed after boot time. Programs will also load faster.
    setkmap=xx: Specify keyboard: 'us' for USA, 'uk' for british, 'de' for german, ...

divp

udało mi  się stworzyć ten bootowalny pendrive;
odpaliłem go na virtual boxie, gdzie mam utwórzonych kilka dysków,
wylistowałem je: fdisk -l 
w jaki sposób ustawić dysk (jeden z tych wirtualnych, które widzę po wpisaniu fdisk -l), na którym chciałbym jakieś operacje dd poćwiczyć



Zobacz najnowsze wiadomości na forum