Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Knoppix a persystencja

Zaczęty przez dropthebass69, Wrzesień 24, 2015, 11:27:12 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

dropthebass69

Witam wszystkich.
Jest sprawa, a mianowicie mam Knoppix'a 7.4.2 na penie 16 GB i co go odpalam z pena to wszystkie ustawienia się resetują (co mnie irytuje). Tak, wiem że Knoppix jest systemem "LiveCD" na którym nie ma persystencji, więc pytam: W jaki sposób to obejść ? Chciałbym aby wszystkie ustawienia które ustawiam na Knoppix'ie od ustawień w chromium po hasło na wifi były zapisane w systemie i żebym nie musiał ustawiać wszystkiego od nowa. Dotychczas pracowałem na Ubuntu 14.04 na pendrajwie 4GB gdzie wszystkie ustawienia się zapisywały, bo była persystencja, ale kilka razy mi się obraz posypał, dlatego podjąłem decyzję o zmianie dystrybucji i padło na Knoppix'a.

pavroo

Witam
Z tego co pamiętam Knoppix posiada możliwość zapisu ustawień Live na zewnętrznym nośniku.
Zobacz wpis, w szczególności od pkt 7:
http://linuxiarze.pl/knoppix1/
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

dropthebass69

#2
Cytat: pavroo w Wrzesień 24, 2015, 11:59:13 PM
Witam
Z tego co pamiętam Knoppix posiada możliwość zapisu ustawień Live na zewnętrznym nośniku.
Zobacz wpis, w szczególności od pkt 7:
Kod [Zaznacz]http://linuxiarze.pl/knoppix1/
Dobra, ok, ale czy będą mógł odpalić wtedy Knoppix'a w języku polskim ?
Ustawiłem bootowanie z pena i jak ma mi się odpalić okienko z pkt 7 (bo mi się nie odpala)?
http://zapodaj.net/8381b2f24ccc3.jpg.html
Czy muszę wpisywać jakąś komendę, albo inaczej, jaką opcję mam wybrać w Knoppix'ie po wciśnięciu F2 ?

pavroo

Czy nagrałeś Knoppix-a na USB za pomocą aplikacji 'flash-knoppix' - Menu-> Preferences-> Install KNOPPIX to flash disk" ?
Jeśli nie, to w jaki sposób?
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

dropthebass69

Za pomocą Linux Live Creator na Windowsie 7

pavroo

To wydaje mi się, że persystencja nie będzie działać.
Aby ją aktywować, po uruchomieniu Knoppix-a z USB, spróbuj nagrać go na drugi USB za pomocą 'flash-knoppix', tak jak napisałem poprzednio.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

dropthebass69

właśnie jestem "w trakcie". A propo tej persystencji, to czy można więcej niż 4 GB ? Bo na penie 16GB szkoda marnować miejsca i chciałbym wykorzystać cały potencjał  16 gigabajtowego pendrajwa.

pavroo

Tego nie wiem, trzeba sprawdzić w dokumentacji dewelopera, jeśli istnieje.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

dropthebass69


Albedo 0.64

Kiedyś też walczyłem z Knoppiksem a teraz wolę używać w tym celu lekkiej wersji Ubuntu. Z tego co pamiętam, to język i persystencję w Knoppiksie trzeba uruchamiać ręcznie podczas startu systemu; czyli w odpowiednim miejscu dopisać lang=pl_PL a w innym persistence lub live-rw. Zapewne wszystkie informacje na ten temat dostępne są na stronie domowej i forum dystrybucji. W trakcie sesji z persystencją jest zapisywany plik o nazwie live-rw (Debian) lub casper-rw (Ubuntu) w katalogu głównym na pendrive. Ograniczenie wielkości pliku do 4 GB wynika z ograniczeń systemu plików FAT32 jaki jest standardowo stosowany na pamięciach flash. Stosuje się to dlatego, że ten system nie ma indeksowania plików, co przedłuża żywotność nośników. Analogiczna sytuacja występuje na dyskach SSD, w tym przypadku w systemach NTFS lub ext4 indeksowanie jest wyłączane. Jeśli chcesz sensownie wykorzystać wielkość pendrive i nie męczyć się bez sensu to zrób tak:
1. Uruchom Linuksa w trybie live i przy pomocy Gparted zmniejsz partycję FAT32 do rozmiaru 2 GB
2. Następnie na wolnej przestrzeni utwórz nową partycję ext2, ext3 lub ext4, w polu label wpisz casper-rw
3. W LiLi USB Creator wgraj na pena Lubuntu lub Xubuntu z minimalnym plikiem persystencji (np.300 MB). LiLi wykryje jedynie partycję FAT.
4. Po instalacji otwórz folder pendrive i usuń plik persystencji casper-rw
5. Uruchom komputer z tak przygotowanego pena i wszystkie ustawienia będziesz miał zapisane na bieżąco, możesz instalować pakiety językowe, programy itp. Jeśli menedżer aktualizacji pokaże że system jest aktualny, nie wymuszaj aktualizacji ręcznie.
Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum