Linuxiarze.pl Forum

Pierwsze kroki => Jaki Linux wybrać => Wątek zaczęty przez: Ciarmin w Październik 04, 2018, 09:16:02 PM

Tytuł: Wydajny linux pod webówke i ogolne zastosowanie.
Wiadomość wysłana przez: Ciarmin w Październik 04, 2018, 09:16:02 PM
Tak poszukuje fajnej dystrybucji jestem w miarę początkujący ale już trochę ogarniam . Miałem około pół roku manjaro w sumie nie bylo zle tylko to co mnie denerwowalo to ze spora czesc programow poprostu nieogarniała .  Zaintalowalem kiedys ide to wywalalo mi program , gdy uzywalem  90% narzedzi progamu. podobnie mialem z disqordem , byl to byl ale mikrofon to klapa , glosniki to lepiej wyskoczyc przez okno . Kilka takich przygod i mialem dosc . wróciłem na winde z racji że, chcialem akurat sobie pograc w gierki :) . Teraz z racji ze nagralem sie tyle ile trzeba . Wracam do linuxa . teraz siedze na ubuntu . Ale to nie to . I mam dylemat cos pod webowke , mocny sprzet ,   w miare stabilne . aby programy poprostu dzialaly pod tym w miare . ogolnie stabilnosc i wydajnosc. Pod grafike , obrobke video , php , html,css, js oraz frameworki js .
-Computer-
Processor      : AMD Ryzen 7 1800X Eight-Core Processor
Memory      : 16433MB (2463MB used)
Machine Type      : Desktop
Operating System      : Ubuntu 18.04.1 LTS
User Name      : ciamin (Ciamin)
Date/Time      : czw, 4 paź 2018, 21:02:07
-Display-

Tak , do tego rx 580 8gb . dysk 2tb (talerz ) . zamierzam kupic na dniach smsunga na m2 1tb ssd 960 lub 970 . Uzywam 2 monitory . Jest jeszcze jedna sprawa a to taka ze mam problem aby dwa monitory dzialaly na linuxie z innym jadrem niz 4.14.39 . tak bylo na manjaro i tak jest na ubuntu . dodatkowo na laptopie mam tak samo tylko z wi-fi .

Tytuł: Odp: Wydajny linux pod webówke i ogolne zastosowanie.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Październik 04, 2018, 09:28:09 PM
Masz bardzo wydajny sprzęt, a zatem odpowiedź brzmi: dystrybucja jest dowolna. Nie napisałeś co Ci nie pasuje pod Ubuntu. Przypadki z Manjaro też nic nie mówią.
Osobiście na Twoim miejscu wziąłbym openSUSE w którejś wersji; na początek pewnie Leap. Środowisko? Wg upodobań. Oprócz Zuśki masz oparte na niej Gecko, które jest z nim w 100% kompatybilne: http://geckolinux.github.io/, a można wziąć to środowisko, które chcesz na pojedynczym iso.
Dlaczego Zuśka? Dla osób początkujących na linuksie ma ułatwienia konfiguracyjne, których nie oferują inne (może z wyjątkiem OpenMandriva/Mageia). Jest też stabilne (w tym jednak sensie, że stoi za tym duże zaplecze), testowane przez w miarę sporą ilość osób, oferuje dużą ilość paczek, ma dobry support, w tym forum. Dodatkowo jeśli ktoś się potrzebuje nowszych wersji oprogramowania, to łatwo może przejść na wydanie ciągłe o nazwie Tumbleweed.
Tytuł: Odp: Wydajny linux pod webówke i ogolne zastosowanie.
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Październik 04, 2018, 09:38:07 PM
Jak nie Ubuntu, to Ubuntu... ale z innym środowiskiem, np. Ubuntu MATE. Ew. daj jeszcze jedną szansę Manjaro.
Debiana raczej pomijaj, jakby ktoś polecał.
Tytuł: Odp: Wydajny linux pod webówke i ogolne zastosowanie.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Październik 04, 2018, 09:43:57 PM
A jeszcze zapomniałem - linux jest tak wydajny, jak wydajnie go skonfiguruje jego użytkownik. Szerokie pole do popisu.
Tytuł: Odp: Wydajny linux pod webówke i ogolne zastosowanie.
Wiadomość wysłana przez: Ciarmin w Październik 04, 2018, 10:51:37 PM
Co do ubuntu troche denerwuje mnie w terminalu i sposob dzialania . niby ma te centrum soft. Ale chyba aur i pacman ,tizen itd bylo lepsze :d . Jestem w stanie jeszcze przeprosic manjaro. Dodatkowo ubuntu mi sie czasem zacina nwm czemu oraz strasznie wszystko jest blokowane graficznie jak w terminalu . Takich cyrkow nie mialem z manjaro . Wlasnie na poczatku myslalem O debiane bo gdzies polecali ...
ubuntu mate moge looknac , zastanawialem sie jeszcze nad mintem jak on tam stoi ?!  zuśka to seus ?:p open seusa kiedys cos dzialalem ale dawno tam chyba tez ja inne komendy do instalacji , znaczy programy . Tam pierwsze kroki zaraz po ubuntu w linuxach robilem. Pamietam seus ,centos i chyba fedora tajkie pierwsze sytemy do nauki . Ale krotko sie bawiłem z tym ...
Tytuł: Odp: Wydajny linux pod webówke i ogolne zastosowanie.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Październik 04, 2018, 11:13:01 PM
Straszny chaos w Twoich myślach. Niestety nie rozumiem twierdzeń typu "trochę denerwuje mnie w terminalu" - to absolutnie nic nie znaczy. Nv.

Spójrzmy inaczej. Przez pryzmat sprzętu. Masz Ryzen i GPU AMD GCN 4gen. Z tego punktu widzenia rozglądaj się za taką dystrybucją, która zaoferuje Ci jak najnowszy kernel (4.18, za chwilę będzie 4.19, który będzie LTS). Dlaczego? Otóż AMD w ostatnim czasie dorzuciło sporo kodu do kernela dla obsługi ich układów. Różnica między 4.14 lub bodaj 4.15, który masz w Ubuntu może być znacząca. Dodatkowo kwestia odpowiedniego doboru sterownika. Pytanie, czy potrzebne Ci amdgpu-pro. Jeśli tak - to łatwiej mimo wszystko będzie w dystrybucjach innych niż rolling release (np. Manjaro spośród tych, które się tu pojawiły) i pewnie lepiej obsługujące deb/rpm. Jeśli nie potrzebujesz (a 99% użytkowników nie potrzebuje), to kwestia owego kernela. Możesz używać nawet i Ubu z dogranym nowszym (np. liquorix).

Biorąc pod uwagę właśnie CPU/GPU jakie znajduje się w Twoim komputerze, unikałbym takich dystrybucji, które są:
1. wydawnicze,
2. wydania pochodzą sprzed co najmniej kilku miesięcy,
3. nie ma sensownego, alternatywnego, nowszego kernela,
4. nie ma perspektyw na wydanie nowego kernela w tym wydaniu.

PS: Zuśka to OpenSUSE. Doprawdy fajna dystrybucja. Biorąc pod uwagę sposób kompilacji tu paczek, to oferować ona winna wyższą "wydajność" od wszystkich dystrybucji opartych o Debiana, czy Ubuntu.

PS2: Jednym z "wydajniejszych" distr byłby pewnie Arch (nie, nie Manjaro!) lub Gentoo, ale Ci ich nie polecam.

PS3: Biorąc pod uwagę Twoje niezbyt duże doświadczenie z linuksem, szukaj przede wszystkim takiej dystrybucji, która ma dobre wsparcie. To jedno z najważniejszych założeń, jakim się winien kierować nowy użytkownik linuksa.

PS4: Obecne kernele najczęściej mają wbudowanych kilka rodzajów tzw. planistów (scheduler). W zastosowaniach określonego rodzaju może okazać się, że wybór jednego z nich jest mniej lub bardziej wydajny. Dla niektórych dystrybucji są też dodatkowe kernele, które również posiadają jakieś preferowane zmiany.
Dla przykładu jedynie. W Archu typowy kernel oferuje to co daje tzw. "upstream". Oprócz tego jest np. kernel linux-zen, który oferuje większą wydajność w zachowaniach desktopowych (są też inne). Dodatkowo można podłączyć repozytoria z jeszcze innymi kernelami bądź zbudować z AUR lub też pokusić się o budowę własnego.
Przykładowo ja buduję własne kernele. Z kernela Linusowego zawierają tylko to co mi jest potrzebne (reszta jest wyrzucona) oraz dodatkowo nakładam na nie kilka łatek (są to: PDS, BFQ-MQ/SQ, UKSM, dodatkowo jeszcze rozszerzone instrukcje od Graysky'ego, budujące kernel przez GCC dostosowany dokładnie do mojego procesora). Obecnie stosowany scheduler, to BFQ-MQ. Efekt w porównaniu z oryginalnym w Archu kernelem, to o kilka sekund szybszy start (zimny) i większa responsywność systemu, choć aplikacje, środowisko - najczęściej z repozytorium Archa bezpośrednio (zdarza mi się jednak mieć i z 80% skompilowane). Jeśli dobrze rozumiem Twoje sformułowanie "wydajny linux", to tak - w ten sposób osiągnąłem wydajniejszy linux od mojego dystrybucyjnego.
Generalnie - to się da wypróbować i określić co dany sprzęt lubi, a czego nie. Wówczas już wiadomo w którą stronę iść.
Tytuł: Odp: Wydajny linux pod webówke i ogolne zastosowanie.
Wiadomość wysłana przez: Ciarmin w Październik 07, 2018, 01:51:24 PM
No chaotyczny ze mnie człowiek trochę :).Poprostu cos tam, nie styka działa w sposób , ktory jakos nie sprzyja moim preferencjom. Ale korzystam z seusa teraz 15 leap . gecko nie odpala sie z powodu usb 3.0 (taki sam problem byl z win 7 kiedys. trzeba przerabiac instalator aby odpalilo. ) . Jedyny minus to jednak niskie jadro 4.12 . adm gpu pro nie potrzebuje . Raz z mangaro  mi sie wysypał gui przez sterownik nwm czemu. Jesli chodzi o bardziej zawansowane zagadnnienia to slabo ogarniam . Przydalo by mi się zródło gdzie by bylo sporo fajnych artykułów  dla seusa . Tak fajnie poukładane . Dodatkowo mam problem z  vpn . Korzystam z Nordvpn . W ubuntu i innych miałem w opcjach sieciowych import z pliku .ovpn w seusie nie mogę znaleźć , dodam ze korzystam z kde .
Tytuł: Odp: Wydajny linux pod webówke i ogolne zastosowanie.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Październik 07, 2018, 02:42:47 PM
Co do reszty - pozakładaj odpowiednie wątki. Będzie przejrzyściej.

Jeśli chodzi o Zuśkę. Fakt, 4.12, zwłaszcza dla AMD to jest nieco zamierzchły kernel.
Teraz tak. Dla OpenSUSE jest sporo podobnie działających do PPA repozytoriów. Są one dostępne pod adresem: https://download.opensuse.org/repositories/
Niestety nie bardzo wiem jak to przeglądać sensownie.
Kernele masz np. tutaj: https://download.opensuse.org/repositories/Kernel:/stable/standard/x86_64/
Zawsze też możesz wejść na: https://software.opensuse.org/package/kernel-default i nawet jeśli - jak w przypadku Leap wersja dystrybucyjna to 4.12.x, to są jeszcze pakiety społeczności i tu znajdziesz np. 4.14 (LTS), ale również i 4.18.12 (obecnie najnowszy).
W Twoim przypadku (AMD, GCN 4gen) brałbym 4.18.12, bowiem tu znajduje się najwięcej zmian dla AMD. Dodatkowo warto zainteresować się paczką linux-firmware (niestety nie wiem jak się ona nazywa w Zuśce i/lub zawartej w niej lub stanowiącej oddzielną paczkę amd-ucode /to jest firmware dla AMD/, ważne, by była wydana po 25.08.2018). Znów powiem - nie wiem jak to zrobić w Zuśce, ale amd-ucode ma być podnoszone przy bootowaniu. Poszukaj gdzieś na wiki i/lub forum Zuśki, bo nie chcę radzić tam, gdzie nie potrafię dać dokładnego rozwiązania - tu jedynie kierunki.
Skoro już przy wydajności i kernelach jesteśmy. Piszesz, że m.in. komputer ma służyć obróbce materiałów wideo. Dla takich zastosowań warto rozważyć tzw. kernel-rt (real-time). Mieć drugi i ewentualnie, gdy przychodzi do obróbki wideo odpalić na takim.
Również z wydajnością, a kernelem. Poszukaj, czy dla Zuśki nie istnieją kernele takie, które uwzględniają jeden lub więcej patchy z listy:
- CK
- PF
- BFQ
- UKSM
- PDS
Możesz również rozważyć takie kernele jak zen, xanmod, czy liquorix.
Osobiście buduję kernel, który dostosowany jest do mojego komputera (AMD, GCN 2gen), który zawiera następujący zestaw patchy: PDS, UKSM, BFQ-MQ oraz jest budowany w sposób maksymalnie dostosowany do mojego CPU (tzw. patch Graysky'ego). Zwykle stosuję obecnie scheduler bfq-mq. Niemniej jednak nawet na stockowym bfq z deadline-mq bardzo dobrze to pracowało. Warto spróbować.
Z mojego doświadczenia wynika, że spośród wymienionych patchy, na AMD najlepiej nadają się właśnie te, które wybrałem. CK może, ale nie musi być ok.
Pamiętaj, by zachować jakiś drugi kernel i nauczyć się uruchamiać komputer, gdy są jakieś problemy. Nie wiem na ile jesteś w tym zaawansowany, zatem daj znać jeśli czegoś nie łapiesz.
Jak na razie - masz mniej więcej wskazane w którą stronę. Reszta to tuning i myślę, że temu warto poświęcić inny wątek.

Kwestia druga. Używasz - podobnie jak ja - KDE. Rozważ zatem może, czy nie lepiej przesiąść się na Tumbleweed. Tam masz zawsze najnowsze (z lekkim opóźnieniem) oprogramowanie ze stajni KDE, dodatkowo będziesz mieć nowy kernel itp. Z mojego doświadczenia wynika, że różnice między wydaniami KDE są - może niezauważalne na pierwszy rzut oka - jednak zawsze (prawie) na korzyść nowych wydań.

Jak chcesz pogadać, to bywam na IRC linuxiarze.pl, archlinux.org.pl (to nasz główny IRC wsparcia wprawdzie dla Archa w Polsce, niemniej jednak pogadać zawsze tam można). Innych nie podaję, bo bardziej tematyczne.