Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Po instalacji i zainstalowaniu aktualizacji nadal nie można regulować jasności

Zaczęty przez adam1709, Styczeń 15, 2022, 02:15:42 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

adam1709

Witam,
jak w temacie. Laptop staruszek to HP Pavilion dv2700 (dv2842se). Zainstalowałem tu sobie minta, pobrałem tam wszystkie aktualizacje jakie były dostępne, ale nadal nie mogę w ogóle regulować jasności. W Winowsie nie ma z tym problemów. Co mogę zrobić? bo jestem totalna noga jeśli chodzi o linux. Nie wiedziałem jaką wersję wybrać, padło na Xfce, niby najlepsza na wolne staruszki.

microsofter

były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

adam1709

ok, próbuję zmienić ten plik jednak wyskakuje informacja, że ten plik jest tylko do odczytu. Pyta mnie czy chcę go zamienić, ale wyskakuje takie cuś na czerwono:
nie widzę tutaj opcji dodania zdjęć...

https://www.fotosik.pl/u/kardos/album/2557929


adam1709

Po za tym ciągle mnie prosi o wpisanie hasła przy sprawdzaniu aktualizacji itd. jak to wyłączyć?

microsofter

Cytat: adam1709 w Styczeń 15, 2022, 06:47:12 PM
ok, próbuję zmienić ten plik jednak wyskakuje informacja, że ten plik jest tylko do odczytu. Pyta mnie czy chcę go zamienić, ale wyskakuje takie cuś na czerwono:
W Windows nigdy nie spotkałeś pliku tylko do odczytu? Zaloguj się na konto root. To jest odpowiednik konta Administrator w Windows, z tym że roota nie obowiązują atrybuty. Poczytaj o podstawach Unixa.
Z drugą sprawą nie pomogę, nie mam Minta.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

adam1709

Dobra, niby udało mi się to zrobić, napisali tam, że po uruchomieniu ponownie wszystko działa idealnie a za przeproszeniem g prawda, bo nie ma różnicy żadnej albo coś popsułem, ale plik zmieniony, sudo update-grub był i nie wiem...

pavbaranov

Cóż... jeśli będziemy pisać o g prawda, to g będziemy wiedzieć i g będziemy mogli pomóc. Jeśli z podanego linka przez microsoftera nie wchodzi nic, to istnieje możliwość, że jest problem z Twoim Pavilionem, który po prostu nie ma wsparcia. W sumie wątpię. Trzeba poszukać właściwego ustawienia i pewnie będzie chodzić. Instrukcja: https://wiki.archlinux.org/title/Backlight

ciubaka

Jeżeli to Mint Xfce, to proszę spróbować nacisnąć prawoklikiem myszki na ikonkę baterii na pasku.
Powinno rozwinąć się menu, w którym będzie suwak jasności monitora.
Ustawić sobie tak jak ma być i cieszyć się z możliwości najlepszego pulpitu w Linux.
Czyli Xfce właśnie.

pavbaranov

@ciubaka - No właśnie jeśli chodzi o sterowanie jasnością w Pavilion, to ponoć niezbędne jest przekazanie kernelowi informacji o acpi. Trzeba to wypróbować - jest kilka możliwości tych ustawień i w zasadzie nigdy nie wiadomo z góry, która najlepiej się sprawdzi.

adam1709

Nie raz robiłem podejście do linuxa(minta) i zawsze mnie coś irytowało albo dźwięku nie było albo coś nie działało. Chciałbym zainstalować i by działały podstawowe rzeczy, no ale to chyba marzenia  :-\

No właśnie z ciekawości po czasie kliknąłem na ikonkę baterii i tam na suwaku okazało się, że działa  ;D także tylko ten suwak mi działa i chyba tak zostanie bo mam dość grzebania i czytania czegoś czego nie lubię i nie rozumiem.

Teraz mam pytanko jak mogę zwiększyć tutaj rozmiar kursora? i czy ikony po prawej na pasku można powiększyć? bo w cynamonie widzę taką opcję

ciubaka

Ciężko powiedzieć co i dlaczego nie działa. Mint to system generalnie gotowy do użycia po zainstalowaniu. Ma doskonałe forum polsko i angielskojęzyczne, tam szukaj konkretnej porady. Rozwiązują problemy, na które lachę kładą inne dystrybucję (u mnie na przykład to była konfiguracja wifi po wbudowanym radio z antenami mimo - tylko w Mincie to ogarnięto). Ale ja i tak go nie używam, bo znalazłem lepsze dla siebie :-) Cynamon - coś w zasadzie tylko i wyłącznie w Mięcie, dla hobbystów ...

adam1709


pavbaranov

Cóż... @adam1709 - nie ma takiej możliwości, by jakikolwiek system instalowany przez użytkownika, a nie preinstalowany był w 100% dostosowany do każdego, dowolnego komputera na Ziemi, w dowolnej konfiguracji. Zwykle trzeba się pochylić i - jeśli nie działa coś OTB - niekiedy do jakichś plików konfiguracyjnych coś dodać. To samo dotyczy każdego niepreinstalowanego systemu.
Niestety Ty masz problem podstawowy - brak podstawowej wiedzy o systemie, który chcesz używać i jednocześnie nie masz ochoty się go nauczyć (cyt.: "czytania czegoś czego nie lubię"), a dodatkowo... nie znasz angielskiego.
Linux (zresztą jak wiele innych) ma jedną zaletę: użytkownika i administratora. Ten drugi wymaga specjalnych uprawnień (tzw. konto root). To dlatego plik /etc/default/grub nie zapiszesz jako zwykły użytkownik (w Mint wymaga to sudo itp.). Nawiasem mówiąc, to całe szczęście, że ten plik Ci się nie zapisał, albowiem "anglojęzyczny" ;D kernel raczej nie potrafiłby zinterpretować prawidłowo słowa "dostawca".
IMO - linux albo nie jest dla Ciebie, albo kup jakiś komputer z preinstalowanym linuksem. I tak pojęcie podstawowych rzeczy Cię nie ominie.

adam1709

No tak kolejna sprawa, że wybieram polski a połowa rzeczy nie przetłumaczona.

ciubaka

Adam, nie opowiadaj bajek - Mint jest bardzo dobrze spolszczony.
Jesteś na forum linuxa, jeden z adminów jest specem od Minta.
Ale lepsze wsparcie masz na forum Minta bezpośrednio.
Linuxiarze.pl to strona twórców Sparky Linux.
Polskiego linuxa.
Może weź się i przesiądź?
Może ci będzie łatwiej.
Dla mnie osobiście Sparky jest najlepszy.
Tyle w temacie.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum