Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Czy aktualizować Mint 17.3 do nowej wersji LTS?

Zaczęty przez jkol, Styczeń 13, 2019, 07:17:21 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

jkol

Witam,

ze względu na wygaśnięcie wsparcia dla wersji Minta 17 w kwietniu tego roku zastanawiam się nad nową wersją LTS. Czy ww.koniec wsparcia oznacza, że nie będzie już żadnych aktualizacji bezpieczeństwa? Bo sam Mint 17 działa dobrze i przy obecnej formie wykorzystania komputera nie ma raczej potrzeby go zmieniać (wg. zasady: jak działa to nie ruszaj). Ale jak ma być już bez żadnej pomocy ze strony twórców to chyba należy się pomęczyć? Robiłem testy na Mincie 18 i 19 w wersjach Live i było przy konfiguracji trochę zamieszania. Nie za bardzo mam czas szukać rozwiązań dla jakichś drobnych kruczków (a i moja wiedza w tej dziedzinie jest niewielka).
Będę wdzięczny za jakąś podpowiedź od linuxowych "wyjadaczy".

pavbaranov

"Brak wsparcia" ze strony Minta oznacza ni mniej ni więcej, że Ubuntu już nie będzie dostarczało wsparcia. Także dla poprawek bezpieczeństwa. Sorry, ale Mint - w zakresie "base/core" jest po prostu złodziejem. Żadnych "twórców" tam nie ma. Chyba, ze chodzi o środowisko Cinnamon.
Sam musisz wybierać - albo niewspierane 17, albo aktualizacja - o ile się uda - do nowszej wersji (19). Jeśli masz wersję Mint KDE to po prostu musisz sobie dać z tym spokój, bo najgorsza implementacja KDE przestała istnieć.

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Styczeń 13, 2019, 07:21:52 PM
Sam musisz wybierać - albo niewspierane 17, albo aktualizacja - o ile się uda - do nowszej wersji (19)

Raczej się nie "uda"...
- przetestowane....

W systemie wprowadzono zbyt wiele zmian podstawowych, by to wszystko skorygować. To już lepiej wgrać "czysty" system...
- o wiele prędzej się z tym człowiek "upora"

Jedyne, o czym powinno się pamiętać, to zrobić sobie kopie starego /etc

christo

#3
Myślę że jako jeden z niewielu używam jeszcze minta 17.3 KDE , nie zamieniłbym go na żaden inny , udać sie może aktualizacja ale tylko do 18 , nie doradzam Ci tego , od czasu 17.3 próbowałem wszystkich mintów i żaden nie zdał próby czasu dopiero ten ostatni cinnamon 19.1 sprawuje się znośnie.Do 17.3 dostaję cały czas poprawki i śmiga spoko.Co do 19.1 to jest bardzo dużo zmian brakuje kilku poleceń systemowych inne zamienniki zamiast ksudo , gksu inaczej też działa mapowanie dysków sieciowych.Moja rada nie rób nic ew. wgraj na czysto 19.1 nie radzę Ci 19 bo to była pomyłka.Pozdrawiam
ps. po co Ci stary /etc ? lepiej zrób kopie /home najlepiej na innym dysku.

pavbaranov

Cytat: christo w Styczeń 18, 2019, 05:49:21 PM
Myślę że jako jeden z niewielu używam jeszcze minta 17.3 KDE , nie zamieniłbym go na żaden inny , udać sie może aktualizacja ale tylko do 18
Jeśli powiedzie się do 18, to i to 19. Zasadniczy problem z Mint 17 KDE a późniejsze, to:
- systemd, który został wprowadzony - i tu poradzili sobie,
- nowe KDE - i tu nie poradzili sobie. Odsyłam do Minta.
Cytat: christo w Styczeń 18, 2019, 05:49:21 PM
Do 17.3 dostaję cały czas poprawki i śmiga spoko.
Poprawki - ok, ale na pewno nie do środowiska, którego już nie ma i w tym przypadku Mint po prostu oszukuje użytkowników. Nie ma, nie było i nie będzie żadnych poprawek (nawet bezpieczeństwa) do KDE4 w Mint 17 od czasu, gdy ta platforma została porzucona przez KDE.
Cytat: christo w Styczeń 18, 2019, 05:49:21 PM
Co do 19.1 to jest bardzo dużo zmian brakuje kilku poleceń systemowych(...)
Z czystej ciekawości - jakich?

TataPingu

Cytat: christo w Styczeń 18, 2019, 05:49:21 PM
ps. po co Ci stary /etc ?

Jeśli masz wiele czasu i lubisz sam siebie katować przy konfigurowaniu aplikacji od nowa (jak pod Windą), to możesz sobie to robić...
- ja tam wolę wykorzystać mój już raz "zainwestowany" czas i po prostu skopiować sobie stare konfiguracje...
Oczywiście, trzeba wiedzieć co można kopiować, a co może systemowi "zaszkodzić"...

jkol

#6
Pisząc o aktualizacji miałem na myśli zamianę na nową wersję, czyli w praktyce zainstalowanie jej od nowa (taki niedokładny skrót myślowy).

Używam środowiska Cinnamon, więc problem KDE mnie omija.

Jako że Linuxa ciągle dopiero się uczę to nie mam na nim żadnych zaawansowanych ustawień, których nie mógłbym szybko zrobić na nowym systemie. Bardziej zastanawia mnie stabilność i bezproblemowe aktualizacje.
Testowałem kilka różnych wersji (Mint 18, Mint 19.1, Lubuntu) w wersji liveCD uruchamianych z USB i za każdym razem menedżer aktualizacji nie potrafił zainstalować wszystkich aktualizacji.
W innym wątku znalazłem informację, że repozytorium od Google się zmieniło i trzeba aktualizować ręcznie. Wykonałem to według zamieszczonej instrukcji dla Lubuntu, ale nie jestem pewien, czy wszystko było tak jak trzeba. Od tamtej pory nie miałem czasu na kolejne eksperymenty. Natomiast w Mint 17.3 nigdy nie było problemów z zainstalowaniem jakiegokolwiek pakietu i nadal nie ma. Stąd zastanawiam się z jakiego powodu jedna wersja aktualizuje się poprawnie, a inne nie.

pavbaranov

Chwila moment... Jakie repozytorium od Google'a? Co to ma wspólnego z aktualizacjami Minta?
Jeśli coś masz pozmieniane w udostępnianych systemowi repozytoriach w stosunku do tego, co oryginalne, to od tej chwili to Ty dbasz o taki system i jego aktualizacje. Jedynie do siebie w takiej sytuacji można mieć pretensje.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum