Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#1
LXDE / Odp: LXDE czy warto na nie prz...
Ostatnia wiadomość przez PomPom - Wrzesień 28, 2023, 06:12:18 PM
Nie warto. To praktycznie porzucone, toporne i przestarzałe środowisko. To właściwie prosta nakładka na Openboxa, który też tyłka nie urywa.
#2
LXDE / Odp: LXDE czy warto na nie prz...
Ostatnia wiadomość przez sovtware - Wrzesień 28, 2023, 03:40:30 PM
Cytat: CDeB w Wrzesień 28, 2023, 09:44:36 AMCzy to nie jest tak że forkiem LXDE jest LXQt? Z tego co widać to LXDE gdzieś po drodze stanęło w rozwoju, a LXQt się prężnie rozwija. Chyba nawet Lubuntu przeszło na LXQt, jak mi się wydaje.

Masz rację Lubuntu przeszło na Lxqt lecz czy to fork Lxde czy nowy pulpit tego nie wiem tutaj znalazłem informację że Lxde GTk 2 ma być dalej rozwijany nie wiem ile w tym prawdy i na jak długo cza ich sprawdzać co się u nich dzieje

https://wiki.archlinux.org/title/LXQt
#3
LXDE / Odp: LXDE czy warto na nie prz...
Ostatnia wiadomość przez CDeB - Wrzesień 28, 2023, 09:44:36 AM
Czy to nie jest tak że forkiem LXDE jest LXQt? Z tego co widać to LXDE gdzieś po drodze stanęło w rozwoju, a LXQt się prężnie rozwija. Chyba nawet Lubuntu przeszło na LXQt, jak mi się wydaje.
#4
LXDE / Odp: LXDE czy warto na nie prz...
Ostatnia wiadomość przez sovtware - Wrzesień 27, 2023, 10:04:57 PM
Moim zdaniem nie niby jest jeszcze rozwijany ale wcześniej czy później środowisko że tak napiszę zdechnie 🙁 ale może zrobią jakiś fork lxde
#5
LXDE / LXDE czy warto na nie przejść
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Wrzesień 27, 2023, 03:57:25 PM
Zasadniczo używam MATE jednakże chciałbym potestować LXDE.

Czy warto go używać w 2023 ?

Zapraszam do dyskusji.

#6
Wirtualizacja / Odp: KVM vs Virtualbox vs QEMU
Ostatnia wiadomość przez microsofter - Wrzesień 27, 2023, 12:00:04 PM
Cytat: linux4ever w Wrzesień 24, 2023, 10:00:21 AMCo wybrać do wirtualizacji systemu ?

Jakie różnice posiadają te narzędzia do wirtualizacji ?

Jaki z nich jest polecany ?

Najczęściej używam VMware, ale czasem także Hyper-V. Pierwszy to pionier i lider wirtualizacji, oferuje najwięcej opcji. Hyper-V ostro depcze mu po piętach. Praktycznie wszystkie datacentra na świecie oparte są o któryś z tych dwóch, więc obydwa są polecane.

Co do różnic, Hyper-V ma twardy limit RAM - nie pozwala uruchomić kolejnej maszyny, jeśli nie masz dostatecznej ilości pamięci. Ponadto, Hyper-V wymaga skomplikowanej konfiguracji w celu załadowania VHD przez LAN, pod VMware działa to z automatu.

Z tych co wymieniłeś, miałem skromną styczność jedynie z VirtualBOX. Ten soft działa na zupełnie innej zasadzie, bowiem emuluje swój własny sprzęt. Przydaje się do uruchamiania archaicznych OS, które nie chcą ruszyć pod VMware/Hyper-V (odpaliłem na nim np. AIX czy Windows 2).

Warty uwagi jest jeszcze BHyve. Sporo o nim czytałem, mam w planie gruntowne przebadanie jego możliwości, lecz na chwilę obecną wszystko przede mną.
#7
Jaki Linux wybrać / Odp: Arch rzeczywiście taki tr...
Ostatnia wiadomość przez sovtware - Wrzesień 26, 2023, 06:08:16 AM
Cytat: hubot_ w Lipiec 02, 2017, 05:38:16 PMTo już nie lepiej Manjaro Linux? Też jest prosty w instalacji, dobrze nadaje się na desktop, ma ładny design i pakiety są stabilne. Też znalazłem dystrybucje ArchBang, Parabola i Antergos również bazujące na Archu. Parabola zawiera jądro Linux libre.

Piszesz że Arch słynie z niestabilności a próbujesz Manjaro który robi aktualizację natychmiast jak tylko wyjdą po myśl Kolego
#8
Jaki Linux wybrać / Odp: Arch rzeczywiście taki tr...
Ostatnia wiadomość przez sovtware - Wrzesień 26, 2023, 06:00:29 AM
Gdyby nie instalacja Arch Linux to można powiedzieć że byłby dla początkujących i można się naprawdę wiele nauczyć czytając Wiki to że teraz mamy 21 wiek rok 2023 znalazłem czystego Archa z GUI

https://devmasters.pl/archinstaller/

Zainstalowałem i jestem jak po tygodniu używania bardziej zadowolony niż z Debiana owszem cza się nauczyć paru rzeczy np: że Arch to nie Debian konfiguruje się go edytując pliki tekstowe lecz jest to samo co w Ubuntu tak jak to każdy pisze o nim instalacja programów jednym kliknięciem co zauważyłem że Arch ma lepsze wsparcie dla mojego sprzętu i faktycznie niby w Debianie czysty Gnome Tu też ale chodzi płynniej zobaczymy po dłuższym użytkowaniu czy będą jakieś problemy teraz czekam na aktualizację do Gnome 45 Arch aktualizuję dopiero Desktop gdy będzie aktualizacja 45.1 nie tak jak inne dystrybucje z tąd jest uważany za system stabilny nie daje natychmiast najnowszych paczek moim zdaniem dzięki takim płytkom można powiedzieć że Arch nadaje się dla nowych użytkowników pozdrawiam w razie problemów czy pomocy jest super Wiki wszystko co jest opisane oczywiście cza sobie spolszczyć i że zrozumieniem czytać dziękuję
#9
Gry / RetroArch
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Wrzesień 25, 2023, 07:51:45 AM
RetroArch to frontend emulator który uruchamia gry z różnych starych konsol oraz komputerów.

Ideą działania retroarch'a jest system core czyli rdzeni danego emulatora.

Jest na wszystkie platformy w tym android.

Najnowsza wersja jest na flathubie i appimage.

Czy jest wygodniejszy niż inne emulatory standalone?

Zapraszam do dyskusji.


#10
Multimedia / Odp: Jaki odtwarzacz audio wyb...
Ostatnia wiadomość przez MSki - Wrzesień 24, 2023, 06:11:22 PM
Może Qmmp Wam podpasuje ?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum