Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ładny, szybki linux do użytku domowego

Zaczęty przez spawi, Kwiecień 22, 2017, 02:33:28 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

spawi

dzień dobry!

na początek chciałem się przywitać, jest to mój pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni post :D

Przechodząc do tematu. Zaczyna mi się nudzić windows, więc pomyślałem żeby się przesiąść na stałe na linuxa. Do tej pory miałem równolegle zainstalowanego win7 i fedorę, niestety nie spełniała do końca moich wymagań, podobnie jak opensuse czy też mandriva.

Chciałem podpytać, co byście mi polecili na "początek" zastanawiam się nad mintem lub ubuntu. Zależy mi na płynnym i szybkim działaniu i ładnym wyglądzie (najlepiej cinnamon) z różnymi "bajerkami". Komputera używam głównie do przeglądania sieci i programowania. Czasami lubię też pograć, a wieczorami obejrzeć film więc potrzebuję kodeków.
Idealnie byłaby możliwość livecd, żeby sobie sprawdzić przed instalacją.

Na pokładzie komputera znajduje się:
intel i3 2120 3,3GHz
radeon 6800
4GB RAM
Do końca maja planuję dorzucić dodatkowe 4GB RAMu i dysk SSD.

Jak coś sobie jeszcze przypomnę to dopiszę, poradzicie coś? :)

pozdrawiam,
spawi

MSki

Obecnie prawie każda dystrybucja jest uruchamiana w postaci Live i z możliwością instalacji na HDD/SSD.
Jest to o tyle dobre rozwiązanie, ze juz na wstępie widać, czy obsłuży kartę grafiki i czy wstaną X-y.
Ja poleciłbym Ci Linux Mint 18.1 ze środowiskiem Cinnamon.  Jeśli system poprawnie obsłuży Twoją kartę grafiki i wyświetli pulpit, to z pozostałymi sprawami nie powinieneś mieć problemów.
Co prawda Linux nie jest przewidziany do gier, ale są dystrybucje które się i na tej płaszczyźnie nieźle sprawdzają...to te z końcówką w nazwie Game, Gamer, Gaming....itd.
https://linuxiarze.pl/dystrybucje-gry/
Ale jeśli chcesz pograć w gry instalowane na "jedynie słusznym" systemie, to najlepszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie Windowsa i doinstalowanie Linuksa (w takiej kolejności) - opisów jak to zrobić jest w sieci dużo.

spawi

@MSki
gry to taki fajny dodatek, jak nie będzie możliwości, to przeżyję :P

Mint nie jest ogólnie na jakieś słabsze komputery? Tata używa minta na 10letnim laptopie, bo mówi, że jest lekki i dobrze działa na takim dinozaurze.

Myślałem, żeby na SSD zainstalować sobie linuxa, a windowsa zostawić na starym twardzielu. Nie chciałbym znowu uruchamiać komputera przez GRUBa, bo wiem jak to się może skończyć (poprzednim razem częściej wybierałem windowsa "bo się przyzwyczaiłem"). Nie będzie się to gryźć w takim przypadku?

MSki

#3
U mnie na - 2x2,5 Ghz proc. grafie intel X3000 i 4 GB Ram śmiga jak rakieta, więc dlaczego u Ciebie miałoby być gorzej ?  ;-)
Przekładanie dysku to też jest jakiś pomysł, zwłaszcza jak się nie chce uszkodzić już działającego systemu.
Też mam zamiar kupić SSD, a wystarczyłby na Linuksa taki o pojemności 64GB i zainstalować na nim system, zwłaszcza ze dane gromadzę na zewnętrznych, które są na zmianę i wg potrzeb podłączone przez USB.

robson75

#4
Jeżeli chodzi o środowisko graficzne Cinnamon to ja bym Tobie odradzał instalacje LM 18 powód: ciągłe awarie Cinnamona. Jeżeli chcesz naprawdę super system to zainstaluj sobie Manjaro Cinnamon. Ja używam Manjaro Cinnamon od niedawna bo od stycznia ale mogę Ci powiedzieć że na tym systemie nie miałem ani jednej awarii pulpitu w odróżnieniu od Linux Mint gdzie ten problem pojawiał się nagminnie.
I co najważniejsze podczas instalacji wybierając opcję (non-free drivers) system automatycznie odnajdzie i zainstaluję stery do Twojej karty graficznej.
A jeżeli Chciałbyś wybrać jednak Linux Mint to jedynie ze środowiskiem Mate, ponieważ jedynie to środowisko nie ma problemu w użytkowaniu systemu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

@Robert75 ja poleciłem spawi ten system (Mint 18.1 Cinnamon) tylko dlatego, że sam go obecnie używam i nie zdarzyło mi się mieć problemów o których piszesz. Z Manjaro zaś problemy miałem. I nie wynikały one z mojej nieudolności, bo od wielu już lat używam tylko Linuksa. Sądzę że problemy te są skutkiem wdrażania wciąż nowych poprawek, do programów które działają. Nie zawsze też dana dystrybucja "lubi się" z podzespołami laptopa/komputera i tu też mogą wyniknąć jakieś bugi. Albo się idzie na żywioł i instaluje system w którym kładzie się główny nacisk na najnowsze pakiety , albo instaluje taki który ma je dobrze przetestowane, czyli stable.
U mnie po zamianie jądra w Manjaro na najnowsze, system się sypnął. A zamieniłem tylko dlatego, że dopominał się o tą zamianę "mały zielony duszek" w pasku narzędziowym  ;-)
AUR to też nic dobrego, a automatyczna kompilacja pakietów pochodzących z innych dystrybucji (deb, rpm) to samo zło.
Ja się z dystrybucji ARCH pochodnych skutecznie wyleczyłem i jeśli musiałbym używać to tylko Arch'a....tylko że za stary jestem nanaukę od podstaw ;-)

robson75

#6
@MSki Mi z kolei na moim sprzęcie lepiej pracuje Manjaro. Masz racje co do tego że nie na każdym sprzęcie pójdzie Manjaro. A co do Linux Mint to jakiego środowiska używasz bo na pewno nie Cinnamona. Jak wspomniałem wcześniej LM Cinnamon cały czas miał awarię Cinnamona. Co do jądra w Manjaro ja zmieniałem je cztery razy (ponieważ aktualizacja tego wymagała) i system działa i odpala się bez problemów. A co do AUR-a to jest wiadomo że jest niebezpieczny dla systemu, aczkolwiek mam zainstalowanych kilka pakietów i działają bez problemu tak jak i system.
I dlaczego sądzisz że najświeższe pakiety są niestabilne? Przecież aby były stabilne najpierw są testowane, a nie wydaje mi się aby deweloperzy Manjaro liczyli na ilość, a nie na jakość.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Cytat: Robert75 w Kwiecień 23, 2017, 10:40:17 AM
A co do Linux Mint to jakiego środowiska używasz bo na pewno nie Cinnamona. Jak wspomniałem wcześniej LM Cinnamon cały czas miał awarię Cinnamona.
To raczej odległa już przeszłość, choć potwierdzam bo doświadczyłem, problemy były.
Specyfikacja systemu i sprzętu w linku;
https://gist.github.com/anonymous/5fe295b097066077eb07a036b1cadd66

Najświeższe/najnowsze pakiety mogą być niestabilne dla distr rolling-release z tego względu że nie sposób ich działania przetestować na każdym sprzęcie. To tak jak z nowymi "numerkami" danej dystrybucji, są czasami niestabilne, a tak było i z Cinnamonem na LM.

spawi

#8
Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi.
Ściągam teraz manjaro i minta cinnamona i mate i będę testować.

Jeszcze jedno pytanko mam, są może jakieś małe, proste aplikacje do obsługi fanów w komputerze? Bo teraz korzystam ze speed fana, żeby fany nie były ustawione na 100% kiedy korzystam z przeglądarki.

robson75

@spawi Jak się domyślam to ze speed fan-a korzystasz na Windowsie, niestety na Linuksa nie ma aplikacji tego typu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Speed-fan'a nie ma, ale są inne programy monitorujące temperaturę podzespołów np. lm-sensors i można dodatkowo włączyć fancontrol.

robson75

W takim razie to ja bym Tobie proponował zainstalowanie Conky. Ja osobiście korzystam ze skromnego zestawu (jak na screenie).

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Easy Rider

Mint ma tyle "smaków" że jest w czym wybierac. Stawiałem Minta Xfce, MATE, Cynamona a nawet LMDE na starym blaszaku, na laptopach, nawet na takim wynalazku jak ASPIRE One (to chyba nettop:) i latał. Myślę, że pewnie dlatego, że ta dystrybucja ma bardzo dobry system rozpoznawania sprzętu na którym ma stanąc i pracować. Wiele dowiedziałem o sprzęcie który używałem a czego szklarnia mi nigdy nie mówiła ;) Rozleniwiła mnie ta dystrybucja paskudnie. A może to z wiekiem człek szuka stabilnego i niezawodnego OS'a.... Ostatnio wiele radości dostarczyła mi najsolidniejsza wersja minta - Linux Mint Debian Edition Betsy. Cudeńko. Polecam!

robson75

@Easy Rider Nie wkładaj do jednego "worka" Linux Mint-a i LMDE, ponieważ są to dwa różne systemy. Łączy je wspólna nazwa, a dzieli bardzo wiele, ponieważ Linux Mint jest oparty na Ubuntu, a LMDE na Debianie. Co do stabilności to LMDE przebija o głowę LM. Sam kiedyś korzystałem z LMDE Cinnamon i jestem pod wielkim wrażeniem tegoż systemu, ale niestety musiałem zrezygnować z niego ponieważ system nie chciał zaakceptować żeby Chromium była domyślną przeglądarką, a Firefox-a nigdy nie polubię. I to jest jedyny powód rozstania się z tym systemem.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

@Easy Rider, wszystko fajnie z tym LMDE-Betsy2, bo też miałem na dysku i przez pewien czas użytkowałem, tylko że niechętnie "przyjmuje" to distro pakiety robione dla Ubuntu i Minta ;-)
A przecież to niby to samo, ale jak przychodzi do instalacji pakietów np. za pomocą Gdebi, to program ten informuje o braku spełnionych zależności.....a szukać tych zależności i instalować je dodatkowo jest bez sensu.
To samo można powiedzieć o Point Linux'ie, którego również używałem....stabilny jak skała, ale robiący podobne "fochy"  ;-)
Dlatego i jeśli już, to LinuxMint 18.1, zwłaszcza że pakiety są dobrze przetestowane wcześniej na Ubuntu.
A dlaczego tak sądzę ? bo uważam że Ubuntu pozostaje wciąż w wersji Testing (najnowsze wydania, nie mylić z LTS) i po czasie i sprawdzeniu pakiety te trafiają do Minta jako Stable.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum