Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Nie mogę zainstalować Ubuntu LTS 18.2 bo się sypie.

Zaczęty przez PFilip, Kwiecień 20, 2019, 05:55:23 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PFilip

Hej mam problem. Jak zainstaluje Ubuntu to się sypie system albo GRUB i zawiesza się na komunikatach o acpi error albo ssd. Czy włącza się GRUB rescue>|. Proszę o pomoc. I dziękuję za pomoc.

PS: Jestem nowy na forum i kanale IRC.

PFilip

#1
Aha specyfikacja.
Mam ASRock Z370 P2.00 UEFI
8gb ram
I5 8generacji
HDD 350 GB Seagate barracuda

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PFilip


robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PFilip

#5
Cytat: robson75 w Kwiecień 20, 2019, 06:39:41 PM
Oczywiście że na dysku.
Nie wiem. Ale przy partycjonowaniu dysku wybrałem 110 gb na / i 2 gb na /boot. Reszta to nie przydzielone miejsce ok. 220 gb. Jak uruchomiłem Windowsa na SSD to automatyczna naprawa i nie mogło naprawić. Kliknełem Opcje zaawansowane i Kontynuuj to weszło do systemu.

pavbaranov

Ubuntu min. 19.04. Zrób poprawnie np. rufus z opcją dd lub etcher pendrive. Postępuj wg instrukcji.

PFilip

Robię w UNetbootin i teraz właśnie kopiuje się instalka Ubuntu 19.04

robson75

No to masz odpowiedz, bez /boot/efi nie ma szans aby system Ci się uruchomił.
Tu masz film na przykładzie minta jak to się robi.
https://www.youtube.com/watch?v=JaK1Birq0xM
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PFilip

Cytat: robson75 w Kwiecień 20, 2019, 06:53:10 PM
No to masz odpowiedz, bez /boot/efi nie ma szans aby system Ci się uruchomił.
Tu masz film na przykładzie minta jak to się robi.
https://www.youtube.com/watch?v=JaK1Birq0xM
Jak zadziała to zamknę temat.

PFilip

#10
Mam pytanie jaką wielkość ustawić na partycje swap przy 8 gb ram ?
Pomnożyłem 8 * 1024 = 8192 mb to tyle mam ustawić ?

pavbaranov

Taką, jak w dziesiątkach odpowiedzi na tym forum również :)
Po pierwsze - Ubuntu 19.04 ma swapfile, czyli w ogóle nie musisz ustawiać partycji, ale partycja główna wówczas winna być odpowiednio większa.
Po drugie - jej rozmiar jest zależny od tego w jaki sposób będziesz wykorzystywać komputer i na to pytanie nikt Ci nie odpowie sensownie. Może to być równie dobrze 0MB jak i 16GB (i więcej). Standard mówi tak: jeśli będziesz hibernować komputer - mniej więcej tyle SWAP ile RAM pod warunkiem, że ilość RAM >=4GB. Jeśli nie będziesz wykorzystywać możesz mieć SWAP mniejszy.

PFilip

#12
Cytat: pavbaranov w Kwiecień 20, 2019, 07:31:39 PM
Taką, jak w dziesiątkach odpowiedzi na tym forum również :)
Po pierwsze - Ubuntu 19.04 ma swapfile, czyli w ogóle nie musisz ustawiać partycji, ale partycja główna wówczas winna być odpowiednio większa.
Po drugie - jej rozmiar jest zależny od tego w jaki sposób będziesz wykorzystywać komputer i na to pytanie nikt Ci nie odpowie sensownie. Może to być równie dobrze 0MB jak i 16GB (i więcej). Standard mówi tak: jeśli będziesz hibernować komputer - mniej więcej tyle SWAP ile RAM pod warunkiem, że ilość RAM >=4GB. Jeśli nie będziesz wykorzystywać możesz mieć SWAP mniejszy.

To ustawiłem swap na 8192 mb bo czasami hibernuje komputer i partycja ext4 /dev/sda2 czyli / to ma 119.8GB i temat zamknę jak zainstaluje się Ubuntu i nie będzie błędów. Właśnie się instaluje Ubuntu.

Edit
Komputer się zawiesza na ekranie ładowania lub na Starting Network Manager Script Dispatcher Service... (czy jakoś tak) i zrestartowałem raz i nic.
To co zrobić ? Widziałem ten poradnik

https://www.youtube.com/watch?v=HiA5RNEzTdo i trzeba jeszcze inną wielkość partycji Efi na 512 MB

Edit2
To mam Gparted zmienić wielkość partycji z efi czy instalować od nowa ?

lami07

@PFilip. Nie twórz postów jeden po drugim. Masz możliwość edytowania swoich postów, korzystaj  niej.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

PFilip

#14
Cytat: lami07 w Kwiecień 20, 2019, 08:17:45 PM
@PFilip. Nie twórz postów jeden po drugim. Masz możliwość edytowania swoich postów, korzystaj  niej.
Ok, zapomniałem o funkcji Modyfikuj.  :-[

EDIT: Ale i tak temat nie został rozwiązany.  :-\

EDIT 2: Instaluje na nowo tak jak w tamtym poradniku z Ubuntu 19.04 "Disco Dingo"

EDIT 3: Dalej zawiesza się podczas startu... W biosie mam UEFI włączone bo jak zmieniam na Legacy to Windows się wysypuje. A wo gule Ubuntu można odpalić na UEFI ?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum