Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Regulacja jasności ekranu

Zaczęty przez ciubaka, Wrzesień 20, 2018, 10:13:32 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

... ale gdzie w sparky xfc ustawia się jasność ekranu?
???

robson75

#1
Nie ma takiej opcji w Xfce4.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ciubaka

#2
Aż się wierzyć nie chce. Ale pół godziny dziś szukałem i nie znalazłem. To co zrobić, bo ewidentnie jest za ciemno na laptopie? Dystrybucję zmienić tylko??? Szkoda bo ją polubiłem jako jedną z niewielu.

TataPingu

#3
ciubaka
- rozumiem, że to lapek, więc zapytam, czy próbowałeś bezpośrednio przez BIOS zmieniać jasność, t.j. klawiszami "funkcyjnymi" ?

ciubaka

#4
nie kombinuję, bo tylko sparky jest za ciemny
to po co w biosie grzebać
dziwny ten brak xfce, w manjaro i antergos mialem, w xubuntu mam
zawsze w opcjach zasilania z tego co pamiętam
to czemu sparky taki niedobry i nie ma?

robson75

#5
Cytat: ciubaka w Wrzesień 20, 2018, 01:15:57 PM
zawsze w opcjach zasilania z tego co pamiętam
to czemu sparky taki niedobry i nie ma?
Mylisz się, opcje zasilania nie mają nic wspólnego z jasnością ekranu. Tu nie ma co winić Sparka, po prostu w całym Xfce4 nie ma takiej opcji.
Nie wiem może to coś pomoże jak na screenie:
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lami07

#6
Regulacja jasności ekranu należy do xfce4-power-manager. Masz zainstalowane  xfce4-power-manager-plugins?
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

ciubaka

#7
Robert75 - nie mylę się, w konkurencyjnych distrach jest pasek jasności w ustawieniach zasilania.
Lami 07 - mam dograć power managera czy się do niego dokopać w ustawieniach gdzieś głębiej?
Klikając po ikonkach paska jasności w Sparky nie ma  :'(

ciubaka

#8
Sprawdzę te pluginsy jutro rano jak nie ma to dołożę.

robson75

#9
Nie wiem co ma wspólnego manager zasilania z jasnością ekranu:


Ale być może się mylę.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

#10
Tutaj sterowanie jasnością z linii komend (niezależnie od rodzaju desktopu)
https://askubuntu.com/questions/149054/how-to-change-lcd-brightness-from-command-line-or-via-script
W razie potrzeby można komendy powiązać ze skrótami klawiszowymi.

lami07

#11
Nie będę wnikał czy to logiczne albo intuicyjne, ale tak jest. Jeśli masz zainstalowane xfce4-power-manager, będziesz miał w panelu sterowania '' menadżera zarządzania energią" albo coś takiego. W środku powinien być
regulator jasności ekranu, jeśli nie ma to nie koniec świata. Znajdź w zarządzaniu energią opcję wyświetlania ikony na pasku systemowym i zaznacz "zawsze". Klikając prawym klawiszem myszy(albo lewym, nie pamiętam dokładnie) na ikonce baterii w pasku systemowym pojawi się okienko z m. in. paskiem regulacji jasności ekranu.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

ciubaka

#12
Ok spróbuję wepchnąć na pasek ikonę baterii, bo faktycznie mi jej tam brakuje.
Natomiast dużo gorzej przedstawia się sprawa ze sprawdzeniem, czy istnieje power manager i jego pluginsy.
Za Boga nie mogę wejść do Synaptica,  najpierw czepiał się coś o dpkg  "dpkg --configure -a" , załatwiłem to terminalem, ale teraz pisze:

"E: Pakiet linux-image-4.17.0-13.1-liquorix-amd64 ma zostać ponownie zainstalowany, ale nie można znaleźć jego archiwum.
E: Błąd wewnętrzny pamięci podręcznej (1). Proszę zgłosić błąd."

I ani terminalem, ani aptusem nie daję rady tego dograć.
Przypomniałem sobie, że kiedyś zabrakło mi baterii w trakcie aktualizacji systemu.
I chociaż system działa, to widać że jednak felernie.
Jak dograć ten pakiet, konkretnie to jaką komendą w terminalu ( bo chyba tak będzie najłatwiej)?
Niestety terminal to moja pięta achillesowa, jak nie mam komend typu kopij-wklej to nie ogarniam.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.





pavroo

#13
Jeśli Synaptic się czepia, to trzeba go uszczęśliwić.
Wykonaj w terminalu:
sudo dpkg --configure -a
sudo apt update
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

ciubaka

#14
To zrobiłem.
Ale on w tym momencie zaczął miałczeć o liquorix.
I że go znaleźć nie może.
Znalazłem w necie że nie ma już wersji 17, tylko 18.
Chyba mu ją wgram...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum